2) دانش ما از دیگر سیارات

داستان فیلم در آینده ای بسیار دور رخ می دهد، آینده ای که در آن بشر کره زمین، خاستگاه و زیستگاه خود با همه زیبایی هایش را از بین برده و با وجود همه ی ناملایماتی که دیده هنوز هم خوی سودجویی و منفعت طلبی اش را کنار نگذاشته، بلکه علم و دانش را با تمام ظرافت هایش به سلاحی بُرَنده برای دستیابی به سود هر چه بیشتر تبدیل کرده و برای رسیدن به این هدف از هیچ کاری فرو گذار نمی کند. به علت اینکه اورانوس خیلی دور است، مشاهدات دقیق از این غول یخی بسیار دشوار است.

نه حلقه از ۱۳ حلقه به طور تصادفی در سال ۱۹۷۷ در حالی که دانشمندان یک ستاره دور را که در پشت این سیاره بود رصد می کردند، کشف کردند. ماموریت وویجر ۲ در ۲۰ آگوست ۱۹۷۷ آغاز شد، از آن زمان تاکنون تنها کاوشگر فضایی ناسا است که برای اکتشاف به اورانیوس فرستاده شده و اولین تصاویر نزدیک از این کره بزرگ آبی را ارسال میکند. حلقههای درونی اورانوس اولین بار در سال ۱۹۷۷ کشف شدند، در حالی که دو حلقه خارجی توسط تلسکوپ فضایی هابل بین سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ کشف شدند.

به عنوان مثال، زمین با انحراف ۲۳ درجه ای از محور میچرخد در حالی که مشتری تنها ۳ درجه انحراف دارد. به عنوان مثال در نیمکره جنوبی میدان مغناطیسی اورانوس تنها یک سوم میدان زمین قدرت دارد، در حالیکه میدان مغناطیسی نیمکره شمالی تقریبا چهار برابر قویتر از میدان زمین است. با توجه به قطبهای مغناطیسی و محور چرخش این سیاره، جای تعجب نیست که میدان مغناطیسی در مکانهای مختلف متفاوت باشد. مگنتوسفر اورانوس نسبتا متفاوت از سیارههای دیگر است و دانشمندان سعی میکنند که علت وجود شفق قطبی اورانوس که همانند زمین در قطبهای شمال و جنوب ایجاد میشوند را درک کنند.

میدان مغناطیسی زمین تنها ۱۱ درجه انحراف دارد و شبیه به یک آهنربا است که دارای قطب شمال و جنوب بوده و به عنوان یک میدان دو قطبی شناخته میشود. حلقه های اورانوس در واقع با دو عنوان متمایز مجموعه حلقه ها یا سیستم های حلقه ها شناخته می شوند که در در منظومه شمسی ما غیرعادی هستند. معنی کلمات و توضیحات آن ها را در ویدئوی بالا ببینید. قطعات حلقه ها ممکن است به اندازه میلی متر یا به اندازه چند متر طول داشته باشد. ممکن است در سال 2025 شاهد سفر بی بازگشت فضانوردانی به مریخ باشیم و به همین دلیل باید در این مدت زمان بشر بتواند بر روی مریخ حیاتی مصنوعی بسازد تا این مسافران بتوانند در آن جا به زندگی خود ادامه دهند و اطلاعات با ارزشی را برای ما ارسال کنند.

فونیکس حدود ۳ ماه پیش در بخش یخ زده مریخ فرود آمد و ناسا می گوید ممکن است ماموریت این سفینه تا ۲ ماه دیگر نیز ادامه یابد. او ادامه داد: این واقعیت که اورانوس حداقل دو بار در طول حیات خود برخورد کرده که آثار قابل توجهی بر شکلگیری این سیاره غول پیکر گذاشته، بنابراین نظریه شکل گیری استاندارد باید اصلاح شود. 3. قطبهای زحل مسطح هستند که این بدلیل گردش سریع زحل بر روی محورهایش است. گردش وضعی این سیاره، حدود دو ماه طول میکشد و از این رو، گرم شدن آن در روز و سرد شدنش در شب دیرپاست.

تصور میشود که حلقههای اطراف اورانوس به وسیله میدان گرانشی اجسام کوچک اطراف آن و ذرات گرد و غبار و سایر ذرات که آنها را به صورت حلقههای نازک شکل میدهند. هنگام بررسی دادههای وویجر ۲، راب چانسیا (Rob Chancia) و متیو هدمن (Matthew Hedman) فهمیدند که دو حلقه در اطراف این سیاره، به نام آلفا و بتا دارای ناهمواری بودند. کشف این الگوهای ناهمواری نشان دهنده وجود دو قمر ناشناخته است.

مطالعات اخیر نشان میدهد که ابرهای اتمسفر فوقانی اورانوس عمدتاً از سولفید هیدروژن تشکیل شدهاند. این امر نشان میدهد سیاره در نزدیکی آن و در منطقهای که به نام «حوزه قابل زیست» شناخته میشود، وجود دارد. به گفته اکثر دانشمندان اورانوس یک سیاره عجیب و غریب در منظومه شمسی است و اغلب با نام سیاره کج شناخته میشود. این الماس های کوچک با عنوان نانوالماس (nanodiamonds) شناخته میشوند. بیایید نگاهی به یافته های جدید محققان بیندازیم. محققان میگویند که یافته های اخیر اطلاعاتی از جمله شکلگیری و تکامل سیارات غول پیکر در منظومه شمسی به وجود آورده است.

الساندرو موربیدلی (Alessandro Morbidelli) یکی از محققان این مقاله میگوید: نظریه شکل گیری استاندارد، فرض میکند که اورانوس، نپتون و هستههای مشتری و زحل از طریق جمع آوری اشیاء کوچک در مرحله پیش سیارهای تشکیل شدهاند و نباید دچار انحراف شدید شوند. اجرام جمعشده نهایتا دچار یکی از این دو سرنوشت میشدند؛ یا به یکدیگر میچسبیدند و یک قمر تشکیل میدادندو یا روی سطح سیاره سقوط میکردند. آنها تصور میکردند که شیب ۵۹ درجهای میدان مغناطیسی اورانیوس و شیب ۹۸ درجهای محور چرخشی این سیاره با همدیگر یک مغناطیس قوی فراهم می کنند، اما این نظریه رد شد.

غولهای یخی اورانوس و نپتون به قدر کافی در مرکز توجه نیستند اما در عوض، تمام توجهات به خواهر و برادر بزرگتر آنها یعنی مشتری ابرقدرت و زحلِ باشکوه، معطوف شده است. این بدان معناست که قطر مشتری در واقع بیش از ۲۸/۵ برابر بزرگتر از کوچکترین سیاره منظومه شمسی، یعنی عطارد است. آیا این دو سیاهی به یک معناست؟ هر دو گروه نیاز دارند تا گهگاهی از انسانها و دنیا کنارهگیری کنند و به جای خلوتی پناه ببرند و در این زمان تبدیل به افرادی گوشهگیر و منزوی میشوند. در این برنامه در طول زمان و در تاریخچهی سیاره زمین از هنگام تولدش سفر میکنیم تا پی ببریم که چرا سیارهی زمین امروز به این شکل است.

۶- چرا رنگ اورانوس سبز-آبی است؟ با جذب بخشی از نور قرمز خورشید، رنگ متان سبز-آبی میشود. به علت وجود گاز متان در جو اورانوس که رنگ این سیاره سبز-آبی است. جو زحل شباهت زیادی به مشتری دارد و همانند آن دارای میدان مغناطیسی می باشد. پژوهشگران در مرکز طیف سنج مادون قرمز در نزدیکی هاوایی، برای مطالعه نور منعکس شده خورشید از جو فوقانی و ابرهای بالایی اورانوس استفاده کردند و اثر سولفید هیدروژن را تشخیص دادند. اين يخها در كراترهاي عميقي كه نور خورشيد به آنها نمي تابد، به صورت يخ زده باقي مي مانند. کم کم این سالنها در تمام سال فیلم سینمایی پخش کردند که البته به دلیل محدودیت تعداد آنها از 8-10 عنوان در سال بیشتر نشد اما اوتار سبب خواهد شد تا درآینده با ترافیک تولید و رقابت بر سر فرصت استفاده از این سالنها روبرو شویم.

سه تا آتشفشان دارم که دوتاش فعال است یکیش خاموش. آیو پس از زمین تنها جرم منظومهی شمسی دارای آتشفشان فعال است. او این مفاهیم را با به کارگیری ترکیبات «عالم خرد» (زادالمسافرین، 380)، «عالم کهین» (وجه دین، 90؛ زادالمسافرین، 477) و«جهان کهین» (خوان الاخوان، 182) که با عالم صغیر(Microcosm) و «عالم بزرگ»3 که با عالم کبیر(Macrocosm)برابر است، بیان می­کند و گاه عالم کبیر را با تعابیر «مردم مهین» (اخوان الاخوان، 182؛ زادالمسافرین، 481)، «مردم کبیر» (زاد المسافرین، 469) و «انسان کبیر» (جامع الحکمتین، 339، 287) (Macroanthrophos)برابر می­نهد؛ پس از ذکر این که حکما عالم کبیر را انسان کبیر و انسان را عالم صغیر می­دانند، به تبیین نظر خود دربارة آدمی می پردازد.

بر خلاف بسیاری از سیارات، زهره در آسمان هرگز از خورشید فاصله چندانی نمیگیرد، و از این رو فقط پیش از طلوع یا پس از غروب آفتاب دیده میشود. اما این اتفاق به شکل دیگری جلو رفت و مریخ هرگز موفق نشد. بعد هم دوتریم (دارای یک پروتون و یک نوترون)، نمیتوانست شکل بگیرد و بنابراین عناصر سنگینتر هرگز در ستارهها ایجاد نمیشدند، اتمهای بدن ما هرگز شکل نمیگرفتند و کل جهان به هیدروژن تبدیل میشد. گاهی اوقات ممکن است بارش عجیب و غریب ارگانیسمهای قرمز یا حتی ماهیها را نیز مشاهده کنیم، اما در کل باران در زمین بیضرر است.

دانشمندان برای دریافت پاسخ این سوال”چرا کره مریخ قرمز رنگ است” تصمیم به تحقیق در مورد آن کردند که متوجه یک منبع منفرد شدند که شاید برای شما جالب باشد.دانشمندان علت قرمز رنگ بودن کره مریخ را یک صخره بزرگ زنگ زده می دانند که به مرور زمان در حال پوسیده و فاسد شدن است که توسط طوفان هایی کوبنده در سرتاسر این کره در حال پخش شدن می باشند. از آنجا که محور زمین و مریخ به یک اندازه کج است، فصلهای مشابهی دارند؛ با این تفاوت که طول فصلها در مریخ حدود دو برابر زمین است، چرا که سال مریخی تقریبآ به اندازۀ دو سال زمین طول میکشد.

درباره علت اینکه که چرا اورانوس گاهی سردترین سیاره است، ۲ نظریه وجود دارد. اما این افراد اشتباه میکنند زیرا اورانوس سردترین سیاره منظومه شمسی است. از دیدگاه منطقی، بسیاری نپتون را انتخاب میکنند، زیرا دورترین سیاره از خورشید است. شاید نام «غول یخی» کمی گیج کننده باشد زیرا برخلاف تصور شما از یخی است که در ذهن خود دارید. بیشتر به سوخت نیاز دارید. دو شخصیت منفی بازی Borderlands ۳ یعنی تروی و تایرین به هیچ عنوان کشش و جذابیت جک خوشتیپ (Handsome Jack) را نداشته و چیزی بیشتر دو کاراکتر اعصاب خرد کن نیستند.

در مقابل، اورانوس و نپتون بیشتر از آب، آمونیاک و متان ساخته شدهاند. به عنوان یکی از دو غول یخی در منظومه شمسی (سیاره یخی دیگر نپتون است)، اتمسفر اورانوس بسیار شبیه به مشتری (عمدتا از هیدروژن و هلیوم با متان و مقداری آمونیاک و آب) است. دانشمندان به مدت طولانی علاقهمند به شناخت ترکیب این ابرها بودهاند، به خصوص اینکه همانند زحل و مشتری ابرهای اورانوس از سولفید هیدروژن و آمونیاک یخ زده تشکیل شدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید