❶ دانلود بهترین موضوع جدید شیوه نامه ۱۴۰۰ بانک فایل پژوهشی معلمان

قول دیگر که واقدی نقل کرده، آن است که حضرت پایینتر آمد، به طوری که کوه رمات در پشت سرش قرار گرفت. وارزش یک هکتار جنگل 69 دلار است ، که 81 در صد آن مربوط به حفظ آب وخاک و دیگر ارزشهای زیست محیطی است و فقط 19 درصد آن مربوط ارزشهای اقتصادی است . آزاد کوه : قله یی است از سلسله جبال البرز منشعب از خط الراس اصلی به ارتفاع 4300 متر در محدوده ی شهرستان نور ، که به وسیله ی گردنه ی چرن ، قله ی سرماهو و گردنه سر ماهو ، به شکل خط الراس نعل واری ، در جهت شرق ، جنوب و غرب به قله ی یخچال و کمانکوه ، به خط الراس متصل است و از دیگر جهات آزاد .

با نور هدلامپها شروع به صعود از شیبهای تند مسیر کردیم که صخرههای زیادی بین آنها را فرا گرفته بود. واین فشار بر مرا تع ، مانع از رشد کافی گیاهان شده ، سبب میگردد که گیاه قبلا از آنکه به حد بلوغ رسیده و تخم گذاری کند از بین میرود و همچنین باعث از بین رفتن ریشه گیاه به خاطر خورده شدن ریشه آن میشود . بطوری که بعداز انجام ا ین صعود ها چهره کوهستان نازیبا شده و وجود زباله های بجا مانده در طول مسیر وآثار از بین رفتن پوشش گیاهی کاملاًَ مشهود میشود .

در نیمه دوم ماه می، تیمها با امید به داشتن کیلومترها طناب ثابت تا قله اقدام به بالا رفتن برای آزمودن شانسشان برای صعود میکنند. کوهها با داشتن ، کتببه ها ، نقش کنده ها ، مکانهای مقدس ، امام زادگان تاریخی ، معابد ، کلیساها ، ودیگرآثار تاریخی اقوام وملل مختلف ، گنجینه گرانبها و با ارزشی بحساب میآیند ؟ بعضی از طبیعت گردان که دوره ها ی شناخت اکو سیستم کوهستان را ندیده وهیچگونه آشنائی با این موضوع ندارند ، با ایجاد پاکوب های اضافی غیر لازم و یا باچیدن گیاهان و سوزاندن بوته ها و شاخه درختچه هالطمات جبران نا پذیری به پوشش گیاهی در معرض آسیب کوهستان وارد میکنند .

همچنین وارد کردن افراد طبیعت گرد توسط بعضی تورها ، برای کسب درآمد بدون دادن کوچکترین اطلاعات به آنها وحتی نداشتن اطلاع زیست محیطی خود لیدرهای تورها ، یکی از معضلات این مناطق میباشد . مردادامسال تونستم به یکی از آرزوهام دست پیدا کنم شبی زیباوخوابی شیرین برفرازبام ایران دماوند باشکوه..تعطیلات مردادفرصت خوبی بود برای برنامه ایی زیبا..باز طبق معمول جاده آمل شلوغ بود ترافیکی عجیب که باعث شد 10کیلومتر رو پیاده روی کنم تاپلور..آشنایی در مسیر بادوستان کوهنوردعزیز وهم صحبت شدن تا گوسفندسرا تجربه خوبی بود در این برنامه..درنهایت 5عصراز گوسفندسرا باکوله ایی سنگین حرکت کردم به سمت بارگاه وتقریباساعت 10شب بارگاه بودم برپایی چادر..شام..وخواب..صبح از دیدن تعداد چادربرپاشده تعجب کردم ماشالا به این همه کوهنورد..آب و هوا دوروز بارشی پیش بینی شده بود پس من دوروز درکنار بارگاه سوم به استراحت پرداختم اما دریغ از بارش..یک روز هم هوایی تا آبشار یخی وبرگشت به چادروآشپزی..واستراحت..صبح روز بعد ساعت 6صبح چادرووسایلم رو جمع کردم وبا کوله ایی سنگین تقریبا آخرین نفر به سمت قله حرکت کردم در مسیر به دوستان سیرجانی رسیدم تیم یاران طبیعت به سرپرستی آقای حاج ربیعی عزیز که تا قله هم مسیروهمراه بودیم قله باد شدیدی داشت وگوگرد نیز با گردش خاصی کل قله رو فرا گرفته بود قله خیلی شلوغ بود در کنار دوستان عکسی به یادگار گرفتیم واز هم جدا شدیم به کاسه دماوند رفتم وبه استراحت پرداختم حدود ساعت 1به برپایی چادرم پرداختم یکی از مشکلات خاک پوک وگوگردی محل برقرای چادر بود که به شل شدن میخ های چادر می انجامید..سنگهای قله هم که اکثریت گوگردی بودن و وزن سبکی داشتند در نهایت چادر رو برپا کردم ولی از استحکامش راضی نبودم..در چادر به استراحت پرداختم عصر هنگام تیمی سه نفره از تهران نیز که قصد شب مانی قله داشتند در کنار من چادر زدن ..عصرتا غروب به گردش اطراف قله پرداختم وعکاسی ودر نهایت چادر وآشپزی شام..8کیسه خواب وشروع بادهای چرخشی وسهمگین قله..

بطوری که میدانیم 4/3 سطح کره زمین را آب فرا گرفته ولی این آبها قابل شرب نیستند ، کلاً فقط 3 % آبهای موجود جهان مناسب برای آشامیدن هستند ، واز این مقدار 2 % در قطبها بصورت کوههای یخی حبس بوده وتنها 1 % در دسترس انسان میباشد که بصورت چشمه ها ونهرها ورودها جاری است . خداوند علاوه بر آنکه بسیاری از نعمات خود را با تعبیر نعماتی «مبارک» در قرآن کریم یاد کرده ، به زیبایی به اصل برکت اشاره کرده و می فرماید: وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ اْلأَرْضِ؛ و اگر مردم شهرها ایمان آورده و به تقوا گراییده بودند، قطعا برکاتی از آسمان و زمین بر ایشان می گشودیم.

قبل از آنکه برنامه ای برای حفاظت از کوهستانها داشته باشیم و بخواهیم اجرای صحیح آنرا بر همگان توصیه نمائیم ، نخست بهتر است به اهمیت کوهها پی ببریم وبدانیم چیزی را که میخواهیم حفاظت کنیم دارای چه اهمیتی است ؟ 60 در صد سطح زمین را کوهستانها تشکیل میدهند ؟ ولی با پیشرفت بشر و توسعه جوامع انسانی که منجر به وازدیار جمعّیت شد ، رفته رفته انسان بدنبال یافتن مناطق جدید به دوردستها روانه گردید و همچنین بااهمّیت پیدا کردن آب بعنوان منبع اصلی حیات انسانها برای تصاحب سرچشمه آبها به کوهپایه ها روانه شد و با کشت وزرع در آن محلها ، کوهستانها اهمّیت پیدا کردند با توسعه زندگی ماشینی وآلوده شدن هوای شهرها پی به اهمّیت تغییر آب وهوا در این مناطق برد .

واین موضوع به تنهائی آنچنان اهّمیت حیاتی پیدا میکند که جا دارد متخصّصان تمام هّم وغّم خود را صرف این کار نمایند . ونیز بعلت سردی هوا در ارتفاعات ، بارش در کوه بصورت برف بوده که خود مزیتی بر کوه محسوب میشود زیرا برف زمان زیادی را درارتفاع مانده و با ذوب تدریجی مّدت زیادی پائین دست هارا سیراب میکند . که خود این حشرا ت علاوه بر اینکه امکان حیا ت پیدا میکنند ، با ساختن لانه در زیربوته ها ، خاک زیربوته ها را بصورت ا سفنج در آورده وقا بل نگهداری آب میکنند وا ین کار سبب میشود موقع بارندگی مقداری از آب باران در آن حفره ها ذخیره شده وا ز راه ا فتادن سیلاب که باعث فرسا یش ونابودی مزارع ومحّل زندگی انسانها میگردد، بشود .

علاوه برآن پوشش گیاهی باعث حفظ و نگهداری رطوبت خاک میشود که این مسئله موجبا ت امکان زندگی هزاران نوع حشره ومیلیونها میکرو اورگانیز را فراهم میآورد . و فرسایش خاک یکی از عوامل مهّم تخریب محیط زیست محسوب میشود . بهمان علت ا ست که مشاهده میشود گیاهانی که تونسته اند با محیط سازگاری پیدا کنند ، قدّی کوتاه واندامی کوچک و گلهای ریزدارند و همیشه گیاهان درکوهستان ، تلاش میکنند در پناه تخته سنگی زندگی کنند . کوه نمک استان بوشهر از جاذبههای طبیعی است که در بهمن ۱۳۸۶ تحت اثر طبیعی ملی فسیلی بهعنوان یکی از مناطق چهارگانه مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت رسید.

از زیر این کوه نمک ، آب نمک و شوری در زمین نارنجیرنگ کف جزیره جاری است. وهمچنین آب داخل حفره ها تا مدّتی آب مورد نیاز هم بوته وهم موجودات ریز را فراهم میآورد و همچنین در زمان گرمی هوا تعداد بسیار زیادی نرم تنا ن وحشرا ت با پناه گرفتن در زیر بوته ها از آسیب دیدن در امان میما نند ونیاز کمتری به آب پیدا میکنند . وهمچنین بعداز بارندگی ، مقدار زیادی از آب باران در حفره های مناطق کوهستانی نفوذ کرده ودر آنها محفوظ مانده وبا آرامی بصورت چشمه سارها در طول سال جاری شده موجبات ادامه زندگی انسانها وسایر موجودات را فراهم آورده وسبب شادابی وطراوت گلها وگیاهان و درختان میشود .

در سال ۱۸۵۶، در طرح نقشهبرداری مثلثاتی بزرگ هند، برای اولین بار، ارتفاع قله اورست، که در آن زمان با نام قله ۱۵ شناخته میشد به مقدار ۸٬۸۴۰ متر گزارش شد. در سال ۱۸۰۸، کشور انگلیس طرح نقشهبرداری مثلثاتی بزرگ هند را به منظور شناسایی مکان و نامهای بلندترین کوههای جهان آغاز نمود. داریوش بزرگ به دلیل اهمیت موقعیت کرمانشاه و کوه های صخره ای آن و آثار بزرگ نیاکان آریاییش این مکان را برای کتیبه ارزشمند بیستون انتخاب نمود.

ما نمی گوئیم بکوه نروید بلکه میگوئیم هر چیز وهر جا ظرفیت داردو باید به اندازه ظرفیتش از آ ن استفاده نمود . اما در زمان برگذاری و داوری به این موضوعات توجهی نمیشود و از هر دانش آموزان نسبت به سن خود و همینطور پروژه رقبای هم سن او انتظار میرود تا پروژه خود را به زیبایی هرچه تمام تر تحویل دهد. جعفریان گفت: در ادامه حمایتها از جبهه ملی مقاومت افغانستان، دکتر صلاحالدین ربانی وزیر خارجه اسبق افغانستان هم از این جبهه اعلام حمایت کرده است. و با فرسایش خاک توسط سیلابها ، خاک با ارزش بالادستها شسته شده وپشت سدّ هارا پر کرده وسدّها که سرمایه های ملی به حساب میآیند نا بود میگردند .

دیدگاهتان را بنویسید