۱۰ آتشفشان خطرناک دنیا – کجارو

سینما در افغانستان به دلیل سه دهه جنگ پیشرفت چندانی نداشتهاست. متاسفانه به دلیل برف و بارانی که داخل این سموچ راه یافته، قسمت های زیادی از این گچبری زیبا فروریخته است. برخی از اسلامپژوهان غربی اینگونه استنباط میکنند که ابوسفیان یک مغز نظامی بود و بدین دلیل به مدینه حمله نکرد که گمان میکرد رسول خدا (ص) قوایی را برای حفاظت از شهر قرار داده و آنها تازهنفس هستند و قریش، اگرچه پیروز شده، ولی خسته است و نمیتواند با مسلمانان مدافع شهر مقابله کند.

دیوارهای این قلعه تقریبا به عرض ۱۵۰ سانتی متر است و سطح داخلی دیوارها با یک نوع خاک مخصوص آستر بندی شده است که استحکام آن را چندین برابر کرده است. تقریبا تمامی گرایشهای سیاسی در آن مجلس نماینده داشتند و نفرات اول آنها هم در مجلس حاضر بودند. در عصری که ما زندگی می کنیم، این دولتها اند که مرزهای قلمرو سیاسی را تعیین نموده و اعمال سیاسی جامعه را کنترول می کنند. 28 فوریه 2012 – ” همه به بارگاه اصلی بازگشته اند. ” ” ما برای طوفانی دیگر ، که طبق پیش بینی انجام شده حدود چهارم مارس اتفاق خواهد افتاد ، آماده می شویم. بعد از آن، در گشایش هوای بعدی، دوباره تلاش خواهیم کرد.” این گزارشی است که این تیم ارسال داشته است.

همه ما گاهی گم می شویم، به خصوص هنگام کاوش در یک شهر جدید! این دو قلعه تاریخی نیز بر سر کوه در شمال مرکز ولسوالی (نیک) ساخته شده اند و فقط از یک جانب کوه به داخل آنها راه وجود دارد. راه تندیس کوچک ، از کنار ایوان با پلکان مارپیچ به ش کل تونلی در دل کوه کنده شده است و در فاصله های معین دریچه هایی به داخل ایوان دارد که هم نور می گیرند و هم امکان دیدن بت را در ارتفاعات مختلف به بیننده میدهند. همچنین آثار و جایگاه سه مجسمه کوچک نیز در دل صخره، در فاصله میان هر دو مجسمه بزرگ، دیده می شدند که در ایوان های کوچکی چهارزانو نشسته و در حال مراقبه بودند.

در ضلع شمالی دره ی بامیان در دل صخره ی دیوار مانندی به طول صد ها متر مجموعه ای از آثار شگفت خلق شده است که سند هویت بامیان است. چنان که گفته می شود، ساخت هر کدام صد سال به طول انجامیده است. احمدعلی کهزاد، مترجم کتاب آثار عتیقه بامیان، با توجه به حدس و گمانهای موسیو فوشه رئیس هیئت باستان شناسی فرانسه در افغانستان (۱۹۲۲م.) نتیجه می گیرد که زمان ساخت این مجسمه ها احتمالا قرون سوم و چهارم میلادی بوده است. محققان بر اساس حدس و گمان، هرکدام تاریخ خاصی را برای ساخت آنها تعیین کرده اند.

بقایای ساختمان تخریب شده ی دوره ی بودایی که به شکل دو طبقه ای در محوطه ی تقریبا ۴۳ متر و ۳۴متر مربع مساحت اعمار شده است توجه را به خود جلب می کند. مساحت تاجیكستان 143100 كیلومتر مربع كه 142700 كیلومتر مربع آن خاک و 400 كیلومتر مربع آب است. هرچه از منطقه استوایی( مرکزافریقا) به سمت جنوب یاشمال حرکت کنیم، ازمیزان بارندگی کاسته شده وبه تدریج به آب وهوای گرم وخشک تبدیل می شود.

راهی که بالای سر بت بزرگ می رود، از فاصله دورتر در سمت راست بت است. اين حرّه بايد حرّه شرقي باشد; يعني مشرکانِ مسلّط بر اين منطقه تا اين سوي مدينه به سمت حرّه شرقي و البته تا ابتداي آن آمدند. گرچه پيدا کردن محل دقيق اين غار تأثير زيادى در اصل داستان، نکات تربيتى و اهميت تاريخي آن ندارد اما دانستن محل اين حادثه مى تواند کمک به فهم بيشتر خصوصيات آن کند. این قلعه ی تاریخی و قدیمی در فاصله ی تقریبا ده کیلومتری کلیگان قرار دارد، بالای تپه ای به ارتفاع ۱۰۰ متر دیده می شود که دارای بیش از صد برج است است ولی به قلعه ی چهل برج معروف شده است.

بازآفرینی مثل کوه به کوه نمیرسد ولی آدم به آدم میرسد به . از قسمت بالای کوه و داخل قلعه ها، تا پایین آن از داخل کوه برای دست یابی به آبی که در پای کوه جاری است، چاه و راهروهایی وجود دارند. این ساحه ی باستانی در ۴۸ کیلومتری شمال غرب مرکز ولسوالی یکه ولنگ در مسیر جاده ی اصلی که به طرف پایین یکه و لنگ می رود موقعیت دارد و دارای مغازه های متعددی به اندازه های مختلف است که در چند طبقه ساخته شده است. به این ترتیب که درست از بالای تپه که مرکز حکومت بوده است، با وسایل و ابزار موجود سنگها را سوراخ کرده اند و با ایجاد راه پله های متعدد به طرف پایین رفته و بالاخره در عمق دره به آب دریا رسیده اند.

در تورات چنین آمده است که کشتی نوح در منطقه آرارات به گل مینشیند.اگرچه تورات تحریف شده است اما باید بدانیم که بخش هایی از آن درست باقی مانده است. این گل علاوه بر این که قسمت های برهنه مجسمه ها، مثل صورت و دست و ساق پاها را صاف کرده بود، چینهای ردا را نیز شکل داده بود. » در اوایل سال 2000 رویداد هیجان برانگیزی بود. دامپروری نیز به شیوههای صنعتی و سنتی در شهرستان کوهدشت رواج کامل دارد. عرض کرد چرا بيت معمور چهار ضلع دارد؟ این دالان که شعاع ایوان را دور زده، به دریچه هایی مجهز است که از آنها می توان هم چهره بت را از نزدیک ترین جا دید و هم تمام قامت آن را از بالا مشاهده کرد.

از سویی، این کتاب برای شناخت تشیع کوفی در سده های پنجم و ششم قمری، بسیار با اهمیت است؛ به ویژه اسانید زیدیان کوفه مانند روایات ابوعبداللّه العلوی، ابو البرکات زیدی و امثال آنان،از مطالب ویژه آن می توان به نقل زیارت اولین زائر کربلا (جابر همراه عطیه عوفی) اشاره کرد که به طور مسند و با تفصیل، گزارش شده است عماد الدین در این کتاب، گاهی به مذهب و نسب مشایخ خود توجه داده است.در نقل روایت، وسواس خاصی نیز نشان داده و گاهی بعد از شنیدن خبر، آن را با اثر مکتوب شیخ خود، مقابله کرده است.از شاگردان این عالم بزرگ میتوان به قطب الدین راوندی و شیخ الحدیث اشاره کرد.

این همان کوهی است که یکسال بعد از جنگ بدر، یعنی سال سوم هجری، جنگ احد در آن واقع شد. سیبری همان سرزمین یخبندان است. ارتفاعات منفرد و گرده ای شکل از ویژگیهای این ناحیه است که راستا یا کشیدگی این ارتفاعات در جهت شمال غرب – جنوب شرق است . مروزه از سنگ نبشته بیستون ۴ متن در دست داریم: متن پارسی باستان، متن عیلامی، متن بابلی و متن ترجمه آرامی متن پارسی باستان که ظاهرا به صورت بخشنامه برای آگاهی ساتراپی های گوناگون به جاهای دور و نزدیک فرستاده شده است که نسخه ای از آن در اِلِفانتین مصر به دست باستان شناسان افتاده و در بابل هم قطعه ای از نگاره بیستون به دست آمده است.

من جمله دو هیکل بزرگ که به صورت مونث و مذکر آن را ظاهر کرده اند. جمیع ابدان و اعضای آن در صورت را ظاهر نموده اند و پشت آنها را به کوه داده، کمال صنعت ظاهر کرده اند. در این گذشته نچندان دور، مردم برای رفتن به میهمانی چراغی را با خود همراه میبردهاند که به خاطر تعداد زیاد به آن شب چراغ یا چهلچراغ میگفتند. این بنای یادبود یکی از جاذبه های گردشگری شهر دوشنبه و کشور تاجیکستان محسوب می شود که گردشگران زیادی در سفر خود به تاجیکستان از آن بازدید می کنند. 1-قاره آسیا از اطراف به کدام اقیانوس ها محدود می شود؟

همچنین با همین گل دیوار و سقف ایوان ها نیز صاف شده بود. حتی امروز کسی که به ایوان ها نگاه می کند، ناخودآگاه وجود آن تندیس ها را با تمام عظمتشان حس می کند. در کنار این تندیس ها، در ارتفاعات مختلف، سموچهایی وجود دارند که با مهارت تمام کنده شده اند. تمام این سموچ ها سکوهایی دورادور یا یک جانب خود دارند که محل نشستن و عبادت راهبان بوده اند.

طول هر یک شصت ذرغ و عرض آن شانزده ذرع. تعداد آن سموچها که در صخره هایی به طول صدها متر در کنار هم و در طبقات متعدد کنده شده اند، بی حد و حسابند. سقف یکی از سموچها که نزدیک بت بزرگ است به طرز زیبایی گچبری شده است. انتهای این پلکان به دالانی که از پشت سر تندیس می گذرد ختم می شود. که در اکثر مواقع بخصوص در زمستان پوشش برف آن را می پوشاند که پیست اسکی الوارس نیز در یکی از دامنه های سبلان ایجاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید