گزارش صعود زمستانه به قله دماوند – موسسه فرهنگی و ورزشی هفت خوان البرز

به دلیل وجود بلورهای نمک در کوه اژدها و چهره ویژه آن هنگام راه رفتن روی این کوه احساس خواهید کرد که در کره مریخ هستید. برعکس برابری اقتضای کثرت گرايی را می نمايد؛ يعنی مردم بايد آزاد باشند که خود شان انتخابهای مختلف شان را بکنند، بدون آنکه از اين ناحيه احساس خطر بکنند که در نتيجه اين انتخاب شان دچار محروميت و تجريد اجتماعی می شوند. کل مسیر جنگلی بیشتر درختان راش و شمشاد بلند است، آبگرم طبیعی فلکده امکانات مدرن ندارد و علاقه مندان سلامتی در طبیعت به این مکان می آیند. در فصل زمستان سرعت باد حتی به ۲۸۵ کیلومتر در ساعت نیز میرسد.

کالدراي ريزشي: متداولترين نوع کالدرا مي باشد مي باشد که عمل فرونشست و يا ريزش1، 1- Collap se در اثر انفجار و خارج شدن حجم زيادي از مواد ماگمايي و نيز سنگيني بخشهاي بالايي آتشفشان اتفاق مي افتد که با ايجاد شکستگي هاي همراه است. هرچند یکی از مواهب پیشرفت، راحتتر شدن دسترسیها و ارتباطات است. دوشیدن شیر بزِ نر همانا و گرفتار نفرین طبیعت شدن همانا! با وجود این در فراست فوق العا ده بود ؛غوامض مسایل هر فنی را که سؤال می کردند به آسانی پاسخ می داد واصول دین ودقائق توحید را از وی سؤال می کردند،یکی از ائمه علمای طبرستان میگفت: از نعمتهای الهی که ما را بدان مخصوص فرمود وجود ابوالعباس است تا هر چیز از اصول دین و دقایق توحید بر ما مشکل شود از او درخواهیم و او حل کند.آن گونه که در نفحات الا نس آمده است ظاهرا ً ابتدا به بغداد رفته وشبلی را ملاقات کرده است وآن جا به مکه ،از مکه به مدینه و از آن جا به بیت المقدس رفته استبرخی از اقوال مشهور او- جوانمردان راحت خلقند نه وحشت خلق .- دنیا گنده است وگنده از دنیا دلی است که به عشق دنیا گرفتار آمده است.- آن جا که خدای بود روح بود بس.در کشف المحجوب آمده است که گویند کودکی افسار اشتری را می کشید که باری گران بر پشت آن بود .

البرز غربی به دو واحد تقسیم می شود. یکی از مهیجترین مراسم انقلاب زمستانی در مناطق غربی آفریقا برگزار میشود. در این شب آنها فستیوالی خاص در ارتباط با یین و یانگ برگزار میکنند. غذای مخصوص این شب شکمچه بز است. کارت هدیه شب یلدا بفرستید؛ یکی از راههای ساده و کم هزینه برای انتقال دوستی و صمیمیت بین آشنایان و اطرافیان. این مردم معتقد بودند که در انقلاب زمستانی، نیمه خدا برای جمع کردن عبادت کنندگان بازمیگردد. بعد از این تپهها به طرف شرق، كوههای كلاه قاضی قرار دارد.

مردان رسم حمام زمستانی را به جا میآورند. زنان و دختران هم مراسم سنتی حمام را به جا میآورند. اولین قدم، شبیه به قاشقزنی چهارشنبهسوری است. آنها مراسمشان را تقریبا شبیه به مردم ایران انجام میدهند. ” آنها در فضای وسیعی از آن غارند” اما بودن در یک میدان گرانش بالا باعث کشیدگی می گردد و در میدان گرانشی بالا، ماده به کلی تجزیه و جزئی از آن میدان گرانشی می گردد، که به نوعی در این آیه به آن اشاره شده است.

همچنین استفاده از این روش بصورت تجسم ساعت فرضی قابل انجام است. از آب آن برای درمان بیماری های چشم استفاده میكنند. شرپاها ادعا میكنند که یكی از آنها به یخی که سه غربی جدا کرده بودند اصابت داشته است. لیست سنگ هایی که ممکن است با لاجورد اشتباه گرفته شوند یا سنگ هایی که به جای لاپیس لازولی فروخته می شود یا با کمی تغییر به لاجورد نزدیک می شود تقریبا زیاد است. 16- نیکی خداوند برخاسته از رحمت اوست،(نه برای جلب منفعت یا راحتی وجدان یا برآوردن توقّع دیگران). افسانه میگوید که در آخرین روز پاییز، روح یک شکارچی به خانه روستاییان سرک میکشد تا غذایی برای فصل سرما پیدا کند.

آنان که در باطل فرو رفته و به یاوه سرایی(درباره آیات الهی)سرگرمند. این تقویم هنوز هم در پامیر و ولایت بدخشان، در شمال شرقی افغانستان رایج است. یکی از جاذبههای گردشگری استان سیستان و بلوچستان که در جنوب شرقی ایران و در 50 کیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش واقع شده است، کوهی است آتشفشانی به نام تفتان است. 6-بيسماليت: لاکوليتي است که قسمتي از سقف آن بر اثر شکستگي ها به طرف بالا رانده شده است.

در ضمن، برای دیدن از این جاذبه، باید یک روز کامل (از صبح زود) وقت گذاشت، چون اولا دیدن همه غارهای کوه نیاز به وقت کافی داشته و دیگر آنکه در تاریکی شب، بالا رفتن از کوه خطرناک بوده و دید کافی می خواهد. این حمام به صورت ایستاده انجام میشود. یکی از نقاط باستانی که این رسم انجام میشده، کوهستان ماچوپیچو در پرو است. جالب است بدانید که انقلاب زمستانی در نقاط مختلفی از جهان جشن گرفته میشود. در روزگار مدرن خیلی از افراد شب یلدا را تنها در فضای مجازی و با استفاده از یک عکس پروفایل شب یلدا خاص و جدید جشن میگیرند.

در برخی از روستاها رسم است که جدار پنجرهها را با پوستین پر میکنند، از سقف چرم آویزان میکنند و در حیاط خانه گندم میپاشند. وان یا خزینه حمام را پر از نارنج میکنند، بخار آب در تماس با نارنج بوی آن را بخود میگیرد و در فضا پخش میکند. دماوند در سیام تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد. در این روز، سرخپوستان هوپی به استقبال کاچیناس (ارواح محافظ کوهستان) میروند.

یکی از رسومات این جشن، اولین قدم نام دارد. کوه صفه با ارتفاع ۲ هزار و ۲۵۷ متر یکی از تفرجگاههای اصلی مردم اصفهان بهشمار میآید که در جنوب این کلانشهر واقع شده اما در چند سال گذشته به دلیل رعایت نکردن موارد ایمنی کوهنوردی، شاهد بروز سقوط از ارتفاع بوده است. هاگمانی از نیمهشب به بعد آغاز میشود و یکی از مهمترین جشنهای زمستانی اسکاتلندیها است. برای همین یک روز قبل از آغاز حمله احمدشاه مسعود دستور تخلیه دره از تمام سکنه را صادر نمود. خوبی کارت هدیه شب یلدا این است که آن را برای هر کسی میتوانید بفرستید.

خوردن میوه و سبزی بخش دیگری از این جشن است. نمایش گروههای طبلزنی و رژهی اسکاتلندی مردم با در دست داشتن مشعل، از آداب این جشن است. در واقع این جشن سال نوی آنهاست. منطق پشت این کار از افسانهای چینی نشأت گرفته است. از طرفی هم ذهنیت داود را کمونست ها نسبت به نهضت جوانان مسلمان خراب کرده و داود هم کوچکترین حرکتی را که از جانب نیروهای ما صورت می گرفت، زیر نظر داشت، در این وقت شاخه ی نظامی نهضت جوانان مسلمان به دست حکمتیار بود، و او بود که باید کارها را سازماندهی می کرد، حکمتیار می گفت: «باید کودتا بکنیم» اما جنرال مستغنی بهانه ای برای این کار نداشت، من در ابتدا با نمایندگان حکمتیار اختلاف نظر داشتم.

دیوارهای متعدد قلعه، تمامی راه های دسترسی به قلعه را بسته بود و کسی نمی توانست داخل شود. جاذبه هایی که اغلب افراد آن هارا نمی شناسند. در سمت غرب كوه صفه نيز شاه كوه قرار گرفته و پس از آن بلوك لنجان آغاز ميگردد. در حال حاضر مطالعات و تحقیقاتی برای بررسی سن غار آغاز شده است. در کُره کوفته برنجیهایشان را با لوبیای قرمز شیرین میپزند. در جنوب چین مردم نوعی چای مخصوص مینوشند و غذای معمولشان کوفته برنجی است. این مراسم در جامائیکا و مجمع الجزایر باهاما در شرق آمریکا و قسمتهایی از ویرجینیا و کارولینا هم انجام میشود.

آنها در این شب نان شیرینیهایی را که به شکل حیوانات درست شدهاند میخورند. دخالت زنان حرمسرا و حمایت میرزا یوسف خان مستوفیالممالک و عدهای دیگر از درباریان موجب شد تا شاه از تقصیر ولیعهد صرفنظر کند و مجدداً به آذربایجان باز گردد. پس از پیروزی جهاد مردم افغانستان در برابر شوروی، احمد شاه مسعود در دولت مجاهدین به عنوان وزیر دفاع این کشور تعیین شد. در تاریخ ثبت شد که نادر شاه آنرا در جنگ با هند به دست آورده . جالب است بدانید که بدخشانیها اکثرا تاجیک هستند و به فارسی صحبت میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید