گزارش برنامه صعود به قله آرارات(ترکیه) – برنامه 58 گروه کوهنوردی ام اس سنتر

اصولگرایان که در چند وقت اخیر در برابر رخدادهای طالبان واکنشهای مقطعی رفت و برگشتی دارند، بهجای یک استراتژی واحد مدام تاکتیک عوض میکنند. کارها کند پیش می رفت زمانی که من طول اول رو اشتباه صعود کردم اما خیلی زود به مسیر اصلی برگشتیم و کریستین یک صخره یخی بزرگ رو از زیر ما به سمت ابتدای دهلیز روانه کرد . در مقابل سراب بیستون و زیر نقش برجسته بیستون، سکویی بلند به ارتفاع ۱.۵ متر و عرض 7 متر به چشم میخورد. بیروج، از جمله سنگهای قیمتی به شمار آمده زیاده در صفحات شرقی و شمال شرقی مرکزی افغانستان مانند ارتفاعات کوه های بلند نورستان، بدخشان، هزاره جات، مناطقی که دریای هلمند از آن سرچشمه می گیرد، جلال آباد، لغمان و بعضی قسمت های پنجشیر و سالنگ پروان، به گونۀ گسترده یافت میشود.این سنگ به رنگهای سفید، سبز، زرد، گلابی، آبی و رنگ های مختلف دیگر در طبيعت پیدا میشود.

در این ارتفاعات بالا، امکان زندگی حیوانات و گیاهان وجود ندارد، اما گیاهانی نظیر توس، ارس، کاج آبی، نراد، بامبو و رودودندرون در ارتفاعات پایینتر رشد میکنند. ساکنان کوهدشت به زبانهای لکی و لری صحبت میکنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرمآباد، تنش آبی در لرستان، سومین استان پرباران کشور طی دهههای اخیر، سبب شده است مسئله آب به یکی از دغدغههای مردم این استان تبدیل شود چرا که سالانه 12 میلیارد مترمکعب رواناب از لرستان خارج میشود و در نبود زیرساختهای لازم و عدم تکمیل سدها، کشاورزان با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم میکنند ازاینرو تکمیل سدهای نیمهکاره و شبکههای آبیاری، تخصیص حقآبه و تکمیل ایستگاههای پمپاژ آب به مطالبه جدی مردم این منطقه تبدیل شده است.

مشکلات حوزه آب لرستان و بهویژه مسئله تخصیص حقآبه در سالهای متمادی همواره از تربیونهای مختلف استان اعلام شده است تا وزارت نیرو توجه ویژهای به وضعیت لرستان داشته باشد و باید گفت رسیدگی به این مسئله مهم و استراتژیک همواره از سوی مسئولان استانی و نماینده ولی فقیه در لرستان مورد تأکید قرار گرفته است و در جریان سفر رئیس جمهور به استان لرستان که 19 آذرماه امسال انجام گرفت، حجت الاسلام و المسلمین سید احمدرضا شاهرخی بار دیگر این مسئله را بازگو کرد و گفت: درخواست ما این است که نگاه هیئت دولت و همراهان مانند همان نگاهی که در مجلس اعلام کردید که لرستان جزء ویژهها قرار دارد دیده شود، نگاهی که در گذشته نبوده است و با 12 میلیارد مترمکعب آب که ظرفیت آبی استان است، این مسئله کنار استانهای دیگر قرار گرفته است.

در جریان سفر ریاستجمهوری به استان برخی از مسئولان و نمایندگان مردم لرستان در مجلس نیز بر مسئله تخصیص حقآبه، افزایش اعتبارات بهمنظور تکمیل سد و شبکههای سدها و همچنین پمپاژهای آب تأکید کردند بهطوری که آیتالله مبلغی نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری در حضور آیتالله رئیسی، مسئله آب را یکی از اولویتهای مهم لرستان دانست و بیان کرد: لرستان معبر آب است و اگر به مسئله آب و اولویت آن توجه شود نیازی نیست که به آب چاه زمینها فشار وارد شود. جهت کاربری بهتر و بهره مندی کامل از خدمات، اپلیکیشن پزشک مشاوره پذیرش۲۴ را دانلود کنید.

پس شایسته است بعد از مطالعه ی کامل ، نسبت به اصلاح یا اضافه کردن اطلاعاتی که به نظرتان احیاناً توسط ویکی پدیا راجع به کوهدشت مان از قلم افتاده در این صفحه اقدام کنید. چرا باید از این آب به پایین كوهیها هم بدهیم. رئیس جمهور گفت: کار سد معشوره باید سریعاً آغاز شود چون مطالعات آن انجام شده، ضرورت آن تشخیص داده شده و کارهای مقدماتی آن انجام شده است.

چشمه آب در آبادي ماست ، چرا باید آب را مجانی به پایین کوه بدهیم؟ این کوه در بزرگ ترین جزیره کشور فیلیپین یعنی جزیره لوزون واقع شده است و از خطرناک ترین آتشفشان های دنیا محسوب می شود، لازم به ذکر است که دومین فوران عظیم قرن 21 در سال 1991 و در این آتشفشان رخ داد که منجر به مرگ دسته کم 722 نفر شد، پیناتوبو در حال حاضر نیز فعال بوده و جمعیت نسبتاً زیادی (نزدیک به 21 میلیون نفر) نیز در مناطق اطراف آن زندگی می کنند به همین جهت دولت فیلیپین همواره این منطقه را تحت نظر دارد تا در صورت فوران آتشفشان خسارت های ناشی از آن را با انجام اقدامات لازم به حداقل برساند، جالب است بدانید که کوه پیناتوبو پیش از فوران 1991 هیچگونه فعالیتی نداشته و در واقع این پدیده بزرگ و مخرب اولین فوران کوه پیناتوبو بود که از نظر شدت فوران در رتبه ششم جهان قرار دارد.

مطالبات حوزه آب لرستان سالهاست که از سوی رسانههای مختلف و برخی مسئولان استان به مسئولان ارشد کشوری گوشزد میشود تا شاید با تخصیص حقآبه مورد نیاز و تکمیل سدهایی که سالها از آغاز عملیات اجرایی آنها میگذرد رونقی به اقتصاد این استان برگرداند و گرهای از مشکلات بیکاری جوانان این دیار باز شود. رئیس جمهور همچنین در دیدار با نخبگان و اقشار مختلف مردم تأکید کرد: خداوند امکانات فراوانی به لرستان عطا کرده است بهطوری که 12 میلیارد مترمکعب رواناب، خاک حاصلخیز، کشاورزی و فضای کشت بسیار خوبی دارد که اگر درست استفاده نکردهایم برمیگردد به ندیدن امکانات نه اینکه امکاناتی موجود نیست.

در شرق شهر کوهدشت در روستای خوشناموند محوطهای باستانی وجود داردکه به واسطه قرمز بودن خاک دامنه کوه به سرخ دم معروف است. مذهب مردمان این شهر اکثریت شیعه و اقلیتی نیز اهل حق هستند. مذهب مردمان این شهر شیعه است و تعداد بسیار محدودی نیز پیرو آیین یارسان هستند. در شمال شهرستان کوهدشت خرابههای شهری نمایان است که شاید همان شهر قدیمی کوزشت باشد که حمدالله مستوفی به آن اشاره کردهاست. نقاشیهای مذکور نقش جادوی و سحر آمیزی داشتند و معمولاً افراد این نقوش رابر روی دیواره غارها ایجاد می نمودندو آرزو وآمال خویش راکه همانا شکار بود بر روی دیوارهها نقش میکردند تا شاید در عالم واقع بهتر بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند بهعلاوه با ایجاد این نقوش که در زندگی آنها مهم بودبا این عمل امید به فراوانی آنها را در عالم واقع تسهیل می نمودندنقوش صخرهای میرملاس و هومیان ازجمله آثار بینظیر در سطح کشور است که نشان از دیرنیکی و باستانی بودن این خطه دارد نقوش دره میرملاس با نقشی لنگرکشتی آغاز میشود پس نقشهایی از میدانها شکار گوزن به صورتهای فردی و جمعی است تعداد آنها در دره میرملاس ۱۸ و در هومیان ۱۰ نقش است که عمدتاً به رنگ سیاه اخرایی و زرد رنگ طراحی و اجرا شدهاند.

مطالعات نشان میدهد که ساکنان کوهدشت در فاصله عصر مس تا آغاز کشف آهن در لرستان بزرگترین صنایع دست بشر را به وجود آوردهاند. علیرغم تغییرات آورده شده و تلاش زیاد، این تیم نتوانست به دستآورد قابل توجهای در این فصل دست پیدا کند. روستای اورتولو به سبب همین صنایع دستی زیبا، مرکزیت و شهرت زیادی را پیدا کرده است. از آنجا که اقتصاد لرستان بر کشاورزی متکی است و در سالهای اخیر خشکسالی و کمآبی کشاورزان زیادی را متضرر کرده است، مصوبات دولت سیزدهم در 19 آذرماه 1400 برای تکمیل سدها و پمپاژهای آب، به مردم این دیار این امید را داد که بالاخره گره چندساله این پروژهها باز میشود و میتوانند رونقی به کسبوکارشان بدهند.

در جریان سفر ریاستجمهوری که نوزدهم آذرماه 1400 انجام گرفت، برای حوزه آب لرستان مصوباتی نگاشته شد که پس از این مصوبات مردم و بهویژه کشاورزان و روستاییان این استان امیدوار شدند که وعدههای جدید به ثمر بنشیند و کسبوکارشان رمق دوبارهای بگیرد و مشکل آب آشامیدنی در روستاها برطرف شود. به همین جهت، در کارهایى که به سرعت انجام مى شود، این کلمه به کار مى رود. نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: میطلبد بهصورت ویژه به لرستان نگاه شود چرا که کارهایی در این استان انجام شده که کار اساسی نبوده است و نیاز به تحول دارد.

قرائتی که مشتمل بر مبحث و اتفاق بود و به انجام آورد . جونکو تابی (Junko Tabei) از ژاپن نخستین زنی بود که به قله اورست صعود کرد. با هم منازعه کردید و پس از آنکه آنچه دوست داشتید (یعنی غنایم) را به شما نشان داد، نافرمانی کردید. حتی چند روز قبل از آن، برنامه تا مرز لغو شدن هم پیش رفته بود اما با کمی پرس و جو از مسئول صعود تیم در ترکیه، تصمیم جمعی بر اجرای برنامه بود. میشود و در امتداد سواحل جنوبی دریای مازندران تا دره فیروزکوه و رودخانه تالار یا به عبارتی محور ارتباطی فیروزکوه پایان مییابد.

در حالی که مخالفان این نظریه میگویند هر کشتی در داخل خود بخشهایی را دارد و ممکن است این بخشها برای حمل اسلحه و یا مواد غذایی در داخل کشتی تعبیه شده بوده است. کره شمالی را از آن جهت زاهد و گوشهنشین میدانند که به صورت عمدی دور خودش دیوار کشیده است و از این عبارت حتی در صحبتهای رسمی نیز استفاده میشود و هیلاری کلینتون در سال ۲۰۰۹ کره شمالی را به نام زاهدِ خلوتنشین خطاب کرده است.

قسمتی از مجسمههای کتیبهٔ بیستون در زمان دو جنگ جهانی موقعی که سربازان از کنار آن عبور کردهاند، ویران گردیده است. شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان است که در ۶۴ کیلومتری کابل قرار دارد؛ این ولایت پنج هزار و ۹۷۴ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن در سال ١٣٩٩ حدود ۷۳۷ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام شده است. مرکز آن شهر کوهدشت است و کار مردمش بیشتر کشاورزی و دامپروری است. دربارهٔ این که چه کسی مأمور تهیه غذا شد، قرآن سخنی نگفته است اما طبق برخی روایات یملیخا یا تملیخا داوطلب این کار شد. با تکمیل مطالعات سد معشوره از سال 92، عملیات اجرایی آن آغاز شد اما متأسفانه طی 8 سال گذشته این سد کمتر از 10 درصد پیشرفت داشته است ضمن اینکه تونل انحراف آن احداث شده است و پیشرفت کار بسیار کند بوده است.

حتی به قیمت از دست دادن جان خود ترجیح می دهند قله اورست را شکست دهند و با غرور به خانه خود باز کردند. این تنگه بکر و دست نخورده در ‪ ۴۰‬کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در کنار رودخانه سیمره واقع است. این تنگه بکر و دست نخورده در ۴۰کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در کنار رودخانه سیمره واقع است. امامزاده ابوالوفاء:در 25 ‪کیلومتری شمال کوهدشت میباشد سید محمد ابوالوفاءفرزند زید و زید نیز فرزند زین العابدین میباشد این امامزاده داری قدرت فوق العاده بوده و شفاء بخشی او زبانزد خاص و عام بوده و دیگر امکانات و جاذبههای تفریحی و سیاحتی و زیارتی که در این روستا وجود دارد باعث شده که هموطنان استقبال پرشوری داشته باشند.

آرامگاه این امامزاده یکی از مهمترین جاذبههای زیارتی، تفریحی شهرستان کوهدشت بهشمار میرود. کوهدشت با داشتن ۱۶۶٬۶۵۵ نفر (۴۵٬۱۵۵ خانوار) جمعیت بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ چهارمین شهر پرجمعیت استان لرستان بعد از خرمآباد، بروجرد و دورود محسوب میشود. شهر اصفهان پایگاه اصلی سلجوقیان به شمار میرفت؛ این شهر در آن دوران رو به توسعه نهاد و از سوی دیگر در کانون کشاکش سیاسی و نظامی واقع شد. بایگانیشده از اصلی در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۱. ↑ «شهرستان کوهدشت». بایگانیشده از اصلی در ۳۱ اوت ۲۰۱۱. کوهدَشت یکی از شهرستانهای استان لرستان است که در غرب این استان قرار گرفته و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید