کوه ها و جنگل های شمال ایران

معدنچیان در گذشتههاى دور با استفاده از آتش، سنگ را مىگداختند سپس با آب آن را سرد و خنک مىکردند. به عنوان مثال ، لاجورد شیلی ممکن است در واقع از شیلی نباشد ، اما اصطلاحی است که اغلب برای اشاره به لاجوردی که رنگ آن آبی مایل به سبز است استفاده میشود. اما با توجه به انسان دوستي، مهرورزي، فداكاري ايرانيان، ما به عنوان نماينده كوچكي از كشور ايران پيام دوستي و صلح و آشتي ملت بزرگ ايران را به آنان رسانديم و دست آنان را به گرمي فشرديم و اطمينان داديم كه ملت و دولت ايران هميشه طرفدار حقيقت و آزادي و عدالت است و اگر هم اشتباهي در طول تاريخ از برخي سياستمداران و حاكمان سرزده است را به حساب ملت فهيم ايران ننويسند.

دیوار بزرگ چین، بزرگترین ساختهی دست انسان در جهان هم که 5،500 مایل طول دارد در این کشور واقع شده است. اگر سنگ طبیعی را در دست بگیرید احساس خنکی میکنید و گرم شدن آن مدتی طول میکشد ولی زمانی که حرارت را به خود جذب می کند و گرم می شود گرما را حفظ می کند، مثال در دسترس این مورد را در دیگ های دیزی سنگی هم می توانید ببینید که تا مدتی بعد از برداشته شدن از روی شعله همچنان در حال جوشش است و حرارت را در خود حفظ می کند. درواقع، شما عزیزان می توانید با خرید ژله عسل و مصرف روزمره آن از خواص ژله رویال و عسل به طور همزمان و با طعمی دلنشین بهره ببرید.

همچنین نمونه های بسیار دیگری از لاجورد وجود دارد که از ترکیب پودر و ذرات سنگ لاجورد با سایر مواد با عنوان ناخالصی با رزین و یا پلاستیک ساخته می شود. یکی از روش های تشخیص نمونه های سنگ اصلی از پلاستیک و شیشه واکنش به تغییر دما است، به طور کلی سنگ های طبیعی نسبت به تغییر دما مقاوم هستند و به نوعی گرما و سرما را در خود حفظ می کنند. همچنین نمونه های پلاستیک و رزین و سایر موارد شیمیایی را می توان با شعله و آتش هم تست کرد که سنگ طبیعی آتش نمی گیرد و با قرار گرفتن در برابر حرارت و شعله تغییر شکل نمی دهد، البته این روش توصیه نمی شود چون با تفییر دمای ناگهانی سنگ هم ممکن است دچار شوک حرارتی شده و آسیب ببینید و ترک بخورد یا بشکند و یا در رنگ و جلا دچار تغییر شود.

بهترین و با کیفیت ترین نمونه های استخراج شده این سنگ قیمتی و زیبا از معادن در شمال شرق افغانستان به خصوص ولایت بدخشان بدست می آید. همانطور که قبلا هم اشاره شد معروف ترین معادن لاجورد دنیا در افغانستان قرار دارند و امروزه در شمال شرق افعانستان ولایت بدخشان ، منطقه سر سنگ و رودخانه کوکچه در منطقه کرانومونجان همچنین کوه های غرب هندوکش نزدیک سرچشمه رودخانه آمودریا جزو بهترین نوع های لاجورد در جهان می باشند که هنوز هم با روشهای سنتی از آنجا استخراج می شود. امروزه لاپیس لازولی (Lapis lazuli) نوع افغان (Afghan)یا پرشین (Persian)که دارای رنگ آبی تیره آسمان متمایل به بنفش است (آبی لاجوردی یا آبی کاربنی) و با مقدار کمی ناخالصی از رگه پیریت (Pyrite) همراه باشد بهترین نوع لاجورد طبقه بندی می شود.

امروزه روشهاى استخراج متفاوت شده است و کاربرد دینامیت در سال ۱۹۷۹ آغاز شد. آرارات قلب تاریخ ارمنستان و محل بسیاری از پایتخت های ارمنی و بسیاری از جنگ های دلاورانه ارامنه است. از روایات و تواریخ اسلامى درباره حادثه احد چنین استفاده مى شود: هنگامى که قریش در جنگ بدر شکست خوردند و با دادن هفتاد کشته و هفتاد اسیر به مکّه مراجعت کردند، ابوسفیان به مردم مکّه اخطار کرد نگذارند زنان بر کشته هاى بدر گریه کنند زیرا اشک چشم، اندوه را از بین مى برد و عداوت و دشمنى را نسبت به محمّد از قلبهاى آنان زایل مى کند.

چند روش شیمی تجزیه را میتوان برای تشخیص خاستگاه و طبیعی یا مصنوعی بودن سنگ لاجورد مورد استفاده قرار داد. برای تعیین خاستگاه انواع نمونه های لاجورد با استفاده از علم شیمی تجزیه، می توان مثالی آورد: براساس تحقیقاتی که توسط الکساندروف، ری، اشمیت و بونکر انجام شد، با استفاده از روشهای ترکیبی EDS (طیف سنجی پراش انرژی) و XRD (طیف سنجی پراش پرتو ایکس) و نیز مشاهدات FEG-SEM (میکروسکوپ الکترونی روبشی- برد تفنگ پرتاب الکترون) توانستند فازهای معدنی موجود در سنگ لاجورد در نمونه های افغانستان، سیبری و شیلی و خاستگاه آن ها را تعیین کنند. ضمن اینکه در تست با این روش در صورت مصنوعی بودن نگین یا زیورآلات شما آسیب دیده و از بین میرود و دیگر از جلوه ظاهری زیبای آن هم نمی توانید استفاده کنید.

این روش را برای تشخیص تمام سنگ های طبیعی از نمونه های پلاستیکی و شیشه می توانید استفاده کنید. روش های مثل رنگ کردن (استفاده از رنگ های مخصوص سنگ با روش های مخصوص)، استفاده از موم و روغن (روش های سنتی)، تثبیت با استفاده از اپوکسی و رزین و گاهی ترکیبی از دو یا چند روش استفاده می شود. اما لاجورد چنین خصوصیتی ندارد و اگر در آتش ریخته شود به دلیل تبدیل گوگرد به گاز SO2 ،شعلۀ آبی با بوی تند مشاهده می شود. در کتاب الجغرافیه (قرن ششم) به وجود معادن لاجورد در کوه های سبرماق خراسان اشاره شده است.

خواجه نصیرالدین طوسی در کتاب تنسوخ نامه ایلخانی، در ذکر صفات لاجورد خوب می نویسد: لاجوردی که در آن نقاط زر بتوان دید و هر چه صاف تر و خوش رنگ تر و در آن نقاط سفید کمتر باشد، بهتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنگ های ماه تولد و سنگ های توصیه شده برای متولدین هر ماه، نوشته سنگ ماه تولد چیست را در مجله جواهر لوکس مطالعه کنید. لاجورد سنگ کدام ماه تولد است؟

لاجورد سنگ ماه تولد متولدین پاییز و زمستان است. قیمت لاجورد در ایران به شرایط افغانستان و قیمت دلار وابسته است. گاهی در بازار کم و قیمت آن افزایش پیدا می کند و گاهی فراوان تر می شود و می توان با قیمت های متعادل تری لاجورد را خریداری کرد. در حال حاضر و زمان نگارش این نوشته قیمت نگین لاجورد مناسب سایز انگشتری با کیفیت متوسط به بالا در بازار بین 70 تا 150 هزار تومان و قیمت نگین سایز درشت تر مناسب برای گردنبند و مدال بین 120 تا 200 هزار تومان می باشد. آیه 124) سپس خاطره یارى مسلمانان در میدان بدر به وسیله فرشتگان را یادآورى کرده مى گوید: «در آن هنگام که تو به مؤمنان مى گفتى: آیا کافى نیست که پروردگارتان، شما را به سه هزار نفر از فرشتگان، که (از آسمان) فرود مى آیند، یارى کند؟

زمانی که سند توسعه گوهرسنگها تصویب شد و به 5 وزارت خانه ابلاغ شد هم اشکالات اساسی در بخش صادرات دارد. در جواهرنامۀ نظامی (قرن هفتم) آمده است که لاجورد را به زبان رومی، ارمیناقون میخوانند و آن را به ارمنیه نسبت میدهند و میگویند که در کوههای پنجهیر، معادن آن نیز وجود دارد و معادن آن را در کوه های بدخشان نیز می دانند. در واقع این کوه بلندترین کوهی است که تماما در خاک نپال قرار گرفته است. برخی از پژوهشگران اعتقاد دارند در اوستا از این رشته کوه به عنوان «ابارسین» که به معنای «بالاتر از عقاب» است یاد شده است.

در برخی از این منابع، به درستی از بدخشان به عنوان مرکز اصلی سنگ لاجورد یاد شده است. برخی احتمال دادهاند که مقصود از طور سینا، مجموعه ای از کوهها بوده است و وقایع مختلف طور سینا، در مجموعه این کوهها رخ داده است نه یک کوه خاص.همچنین بنابر اعتقاد برخی محققان، استفاده قرآن از دو تعبیر «سیناء» و «سینین» اشاره به همین نکته دارد؛ زیرا یاء و نون در انتها کلمه دلالت بر کوچک بودن دارد و طور سینین در واقع بخشی از طور سیناء است.امروزه در جنوب صحرای سینا، کوهی به نام کوه سینا وجود دارد که در نزدیکی دِیر کاترین مقدس قرار گرفته است.

با استفاده از روشه ای نوین علمی تجزیه و مخصوصا انواع روش های طیف سنجی در کنار علومی از جمله ژئوشیمی، کانی شناسی و باستان شناسی میتوان به آنچه سنگ لاجورد در گذر زمان طی کرده است پی برد. برای تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن این سنگ میتوان از روش IR(طیف سنجی مادون قرمز) استفاده کرد. از رنگ دانه آبی لاجورد یا همان اولترامارین (Ultramarine Pigments) برای بدست آوردن آبی ژرف و بی نظیر استفاده شده، در طول تاریخ استفاده های فراوانی برای ساخت ابزارآلات یا آثار هنری از جمله ساخت لوازم تزیینی، آثار نقاشی، کاشی گری، رنگ آمیزی سفال و میناکاری و هنر کاربرد داشته چنانکه در ادبیات فارسی نیز میتوان مشاهده کرده که بسیار به آن اشاره شده است.

در گذشته دینامیت بدون توجه به نکات ایمنى آن و بدون در نظرداشت سالم ماندن و حفظ سنگ لاجورد به صورت گسترده در این معادن به کار مىرفت اما در سالهای اخیر از ابزار های صنعتی برای جدا کردن سنگها از دل کوه استفاده میکنند. این عمل باعث ایجاد ترک و درز و شکاف عمیق در سنگها مىشده و سپس با چکش، لاجورد را از داخل سنگها جدا مىکردهاند. برای خرید گردنبند لاجورد تراش قلب اینجا کلیک کنید. از بوشهر وارد جاده بوشهر-برازجان شوید و در محل چغادک، مسیر خود را سمت بزرگراه اهرم-چغادک کج کنید. کوه نمک با دارا بودن چشماندازهاي زيباي زمينشناسي، انواع سنگهاي مختلف، غارهاي طبيعي و طبيعت بکر درون آنها، آبشارکوهها و آويزههاي نمکي نه تنها چشم هربينندهاي را براي بازدید و کوهنوردي به طرف خود جلب کرده بلکه بهترين محل مطالعه براي محققان علاقهمند به علم زمينشناسي است.

این جشن به نام گل سرخ مشهور است زیرا در فصل بهار دشت شادیان مزار شریف که روزگاری محل دریاچه باستانی بلخ بوده است از گلهای سرخ و زیبای لاله پوشیده میشود. سن به عقيده معين وزيري فعاليت هاي آتشفشاني سهند در چندين مرحله صورت گرفته اند و در بين اين مراحل آرامش نسبي وجود داشته است. با ضعف دستگاه مرکزی و يا فقدان منابع بيرونی – که لازم و ملزوم همديگربوده اند – نيروهای پيرامونی از مرکز فاصله گرفته و به حيات سياسی – اقتصادی سمتي، و ويژگيهای حوزه ای، خود ادامه داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید