کوه ثور – ویکی شیعه

به گزارش مهر، اصحاب کهف، در قصص قرآنى نام گروهى از مؤمنان است که از ستم پادشاهى مشرک به غاري پناه بردند و ساليانى دراز به خوابى عميق رفته و سپس بيدار شدند. حاجآقا مروجی پس از انجام خدمت نظام وظیفه دوباره به حوزهی علمیه باز میگردد و در محضر حجتالاسلام والمسلمین مستجابالدعوه دروس معقول و منقول را میگذراند.وی پس از مدتی به شهرستان ملایر میرود و ۸ ماه در آنجا ساکن میشود سپس به همدان میرود و مدتی از محضر آیتالله حاج شیخ علی محمدی همدانی به تحصیل علوم دینی مشغول میشود. پس از این که حوزهی همدان به دلایلی دچار رکود میشود برای ادامهی تحصیل به خرمآباد میآید و در محضر آیتالله روحالله کمالوند کسب فیض میکند.

کوهدشت در فاصله 94 کیلومتری جنوب غرب خرمآباد واقع شده است. محوطه باستاني سرخ دم لكي در جنوب غربي خرم آباد در ۶كيلومتري شمال غربي شهرستان كوهدشت و ۱۰كيلومتري شمال غربي محوطه سرخ دم لري با ارتفاع ۱۵۰متر نسبت به دشت پيرامون آن واقع شده است. پوشش خاک سطحى نیز وسیع است و فرسایش ارتفاع گنبد را تا سطح آبرفت هاى اطراف پایین آورده و بر اساس نقشه هاى توپوگرافى نیمرخ گنبد کاملا مضرس است.

قله دماوند به ارتفاع ۵۶۷۱ متر، بعنوان بام ایران و با شهرتی جهانی یکی از منحصر بفرد ترین جاذبه های طبیعی ایران بشمار می رود.این کوه در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی تهران و ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر آمل در البرز مرکزی و بخش لاریجان قرار دارد و جاده توریستی هراز که تهران را به مازندران متصل می سازد از نزدیکی آن عبور می کند. در روزی از روز ها دو دوست که از آن نزدیکی می گدشتند آن دو کوه را دیدند و تصمیم گرفتند بر روی ان دو کوه برای خود خانه ای بسازند .

کوه سبلان یک آتشفشان غیرفعال محسوب میشود که آتشفشانهای آن هم عبارتند از: سبلان اصلی، سیلان کوچک، کوه سلطان و آغان داغ. در یک کیلومتری این شهر غاریست که مردم ترکیه آن را بهعنوان غار اصحاب کهف زیارت میکنند. سرانجام فرصتی دیگر پیش میآید و زیارت نجف اشرف نصیبش میشود، این زمان مصادف است با زعامت حضرت آیتالله سیدمحمود شاهرودی، شیخ شهر پس از مدتی تحصیل از نجف اشرف به همدان بازمیگردد. اما مزار وی امروزه مشخص نیست.او را از برکات علم عرفانی و علم فلسفه می دانستند و این عالم پارسا و عارف جزو علما عرفانی صدر اسلام در آن زمان بود.

در کمترین زمان مورد توجه حضرت آیت الله بروجردی قرار میگیرد و از سوی ایشان با بالاترین حقوق و مواجب به سمت استادی حوزه علمیه نائل میشود و به تدریس صرف و نحو عربی میپردازد. بعد از آن تمامی اعضاء تیم ۲ ساعتی را به استراحت و انجام امور شخصی خود پرداخته و در سال ۱۹همگی در لابی هتل جهت بازدید از شهر دوئوبایزیت و صرف شام حاضر گردیدند. من به قوتبال هم علاقه داشتم، یک تیم فوتبال داشتیم که در آن بازی می کردیم، بچه ها به من گفتند تو مربی ما باش. او سالها در یک خانهی گلی و ساده و محقر زندگیای سرشار از معنویت را سپری کرد.

امروز قصد داریم تا شما را هر چه بیشتر با بیستون کرمانشاه ، یکی از قدیمیترین محوطههای تاریخی ایران آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید. کالای شعرش -بغیر از مناطق فارسزبان و تُرکزبان- در ایران خواهان فراوانی داشت. مناطق بکری می باشند که از لحاظ اکو توریسم می توانند به صورت یه زنجیره تاثیر بسزایی در اقتصاد منطقه داشته باشند اما متاسفانه با وضعیت فعلی و مدیریت بی کفایت ایت مناطق در حال نابودی می باشد. صمدزاده درباره افرادی که اصلا گزینه مناسبی برای ازدواج نیستند گفت: از جمله افرادی که ازدواج با آنها صحیح نیست، افرادی هستند که هنوز کودک مانده و از لحاظ رفتاری بالغ نشده اند.

چشم اندازهای زیبای طبیعی شهرستان کوهدشت تنگهشیرز که به لحاظ زیباییهای طبیعی از آن به عنوان نگین سبز لرستان نام میبرند.این تنگه بکر و دست نخورده در ‪ ۴۰‬کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در کنار رودخانه سیمره واقع است. در سفری که به دلفان داشت با محمدتقی موموندی آشنا شد که او نیز دستی قوی در شعر لکی داشت و در برخی از اشعارش از «ترکهمیر» به خاطر معانی بلند و اندیشههای ژرف که در شعرهایش آورده، به عنوان استاد خود یاد کرده است. «ترکهمیر» آزادبخت یکی از شاعران برجسته قوم لک است که از قلههای بلند شعر لکی به شمار میآید.

ولی «ترکهمیر» به خوبی از عهده سرودن چنین شعری بر آمده است.به چهارده معصوم عشق و ارادتی قلبی داشت.سرانجام این شاعر برجستهی قوم لک در حدود سال ۱۲۳۶ هجری قمری به دیار باقی شتافت و در روستای «قُمش» از توابع نورآباد دلفان به خاک سپرده شد. ۵۴ و چون به وطن خویش آمد ایشان را در کنیسه ایشان تعلیم داد به قسمی که متعجب شده گفتند:“از کجا این شخص چنین حکمت و معجزات را بهم رسانید؟ درختان و درختچههای دیگری چون بنه، کهور و کلخونگ و بوتههایی مثل افدرا، گون، گرامینه و درمنه و گیاهان شور پسند به شکل پراکنده در گنبدهای نمکی به چشم میخورد.

این اقدام خداپسندانه وی باعث میشود تا طبقه محروم از تجاوز خوانین زورگو تا حدودی در امان باشند.وی در ادامه می نویسد «مطلب دیگری که باید ذکر شود عقیده ایشان درباره تربیت اولاد بود. 3 ـ به فرض که ابوبکر طبق دستور رسول خدا صلی الله علیه و آله از هر حرکتی امتناع ورزید و به حکم «شمّ سیفک» قتل و قتالی از وی سرنزد، ولی اگر او در صحنه جنگ حضور داشت دشمن خونخوار از چه کسی دستور گرفته بود که «شیموا سُیُوفَکُم»؛ «چون به ابوبکر رسیدید شمشیرها را غلاف کنید و بر وی آسیبی نرسانید؟

مسأله فرار تعدادی از مسلمانان، یکی از نقاط مهمّ و حساس و از عوامل شکست مسلمانان در جنگ اُحد به شمار می آید؛ زیرا اگر آنان هم مانند مجروحان و شهیدان، مقاومت می کردند و همانند تیراندازان، میدان را در اختیار دشمن قرار نمی دادند، شکست اوّلیه مسلمانان جبران و سرنوشت جنگ عوض می شد و پیروزی را به دست می آوردند. به گزارش ایلنا به نقل از تاس، «کبیر واثق»، معاون والی پنجشیر گفت که جبهه مقاومت ملی افغانستان برای از سرگیری جنگ علیه طالبان آماده میشود. تحولات عصر مفرغ به طور مشخص به سه دوره: مفرغ قديم (از 26000 تا 2000 ق.م)، عصر مفرغ ميانه (از 2000 تا 1600 ق.م) و عصر مفرغ جديد (از 1600 تا 1300 ق.م) تقسيم مي شود.

پدرش مرحوم علیخان قبادی آدینه وند از زمره مغزهای متفکر و حکمای متبحر عصر خود بوده است. به حکم این عقیده فرزندانش را مسلمان تربیت نمود و درس خداپرستی و ایثار ایشان در بازماندگان اثر بخشیده بود».آیت الله محمد رضا قبادی آدینه وند از همان اوان کودکی در تحصیل علم و دانش بسیار کوشا بود به طوری که با تلاش و تمرین بسیار با اتکای به ذوق هنری خویش و بهره گیری از سرمشق اساتید خط و خوشنویسی همچون مرحوم علی اصغر کاظمی و … این را باید اذهان عمومی پاسخ دهند هر چند بسیار روشن است زیرا با مقایسه ی ساده ای با سایر جاهای همگون واقعیت به خوبی نمود می یابد .

اگر در جایی به کسی بدی کرده و یا در مقابل او رفتار ناخوشایندی انجام داده باشیم، بهحتم روزی در جایی دیگر با وی روبرو شده و پاسخ کار خود را دریافت خواهیم کرد. گفته میشود هنگامیکه میرزا سنگلاخ در تهران اقامت داشت، نزد وی تعلیم خط نستعلیق و شکسته گرفت. یادآوری میگردد شکل واژهای که امروزه «بی ستون» به معنی «بدون ستون» گفته میشود، از گویشهای محاورهای بوده و فاقد اعتبار است. به گفته خانم آرمان شيشه گر باستان شناس ، شيوه معماري به دست آمده از سرخ دم لكي در بخشهايي از منطقه فرهنگي زاگرس از جمله: سرخ دم لري و باباجان (در لرستان)، گودين تپه (كنگاور) ، بيستون (كرمانشاه) و زندان سليمان (تخت سليمان آذربايجان غربي ) نيز مشاهده شده است.

همچنين هيأت باستان شناختي در پيرامون اين محوطه باستاني به آثار و بقايايي از معماري مشابه با «سرخ دم لكي » دست يافت كه نيازمند بررسي ها ومطالعات بيشتر است . متأسفانه از سال تولد و محیط زندگی او اطلاع مؤثقی در دست نیست. غار کهف از جمله اماکن مورد توجهي است که کشورهاي مختلف هر نشانهاي را مبناي انتساب به اصحاب کهف ميدانند. حيواني موسوم به سرور (خداي) حيوانات مربوط به سالهاي 800 تا 700 ق.م، وسمبلهاي انساني با شكل لوله (مرد و زن) متعلق به سالهاي 700 تا 600 ق.م مي شود. عبادتگاهي كه در اين مقطع زماني وجود داشته است متعلق به گروههايي بوده كهاز سراسر استان در اين معبد اجتماع كردهو أداب خاص ديني خود را انجام داده اند .

در شرق شهر كوهدشتمحوطه اي باستاني وجود داردكه به واسطه قرمز بودن خاك دامنه كوه به سرخ دم معروف است . در فاصلة 30 كيلومتري اين محوطه در دامنه كوه كر شوراب روستائي به اسم سرخ دم لري وجود دارد كه در طي سالهاي قبل از انقلاب به سرپرستي آقاي اشميت مورد كاوش قرار گرفته است .اين محوطه باستاني( احتمالامربوط سده 7الي5 ق.م)است كه به شماره 3638 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. قسمت اول : از آن به طرف شرق شوراب و هزار قاق دور زده تا نهرین واشکمش پیش می رود و در سمت شمال نهرین بار دیگر به جانب جنوب پل علم گیرپیش رفته از سمت شرق به کوههای دوشی وصل می گردد، و پس از آن به طرف جنوب غرب به امتداد خود می افزاید طول دریای اندراب و سرخاب آن را از کوه کیان و نیک پی جدا می کند.

کوه ثَور کوهی مشهور در شهر مکه. در تعریف کلی اگر کوهی در طول ۱۰ هزار سال گذشته، سابقه فوران آتشفشانی داشته باشد، آن کوه آتشفشان فعال فرض میشود؛ البته سازمانهای معتبر علمی در جهان تعریفهای متفاوتی در این زمینه دارند. معبد سرخ دم لکی منطقهای تاریخی در شش کیلومتری شمال غربی کوهدشت است که در دامنه کوه چنگری قرار دارد. پس از ساسانیان در دوره ایلخانان مغول، کاروانسرایی بر روی بقایای این کاخ ساخته شده که خرابههای آن همچنان باقیست و یکی از جاذبههای تاریخی این منطقه بهشمار میرود. حیدر آملی با تجدید خاطره امیر که در خدمت او بوده، با افتخار نسب او را به ساسانیان میرساند.

دیدگاهتان را بنویسید