کوه بیستون افسانه شیرین و فرهادو معرفی مناطق دیدنی بیستون

در قرن نهم در این منطقه جنگی مذهبی صورت میگیرد و حکام مسلمان افغانستان با وجود نمادهای مذهب بودا در سرزمین خود مخالفت میکنند. سیوهشت سال قبل، روز شانزدهم جوزا، بابای موسیقی که از آسیای میانه، ایران و بالاخره تا سرزمین بزرگ هندوستان به حیث کوه موسیقی شهرت داشت، وفات یافت (روحشان شاد و بهشت برین جایشان). از بامیان امروز یک شاخه برق دریغ داشته میشود تا مبادا سرزمین خورشید تابان دوباره به روشنایی دست یابد. اینجا خبری از ضرباتِ پُرزرق و برقِ و حرکاتِ رقصگونه به شکلی که انگار همه استاد کونگفو هستند نیستیم.

حکمتیار می گفت: «استاد ربانی را باید از جمعیت بیرون کنیم.» در همین زمان بود که انجنیرجان محمد گم شد، این حادثه همه ی ما را تکان داد، در پی این امر شایعات داغی پخش شد که انجنیر جان محمد با داود رابطه داشته است. وی در این مدت دروس فقه، اصول، رجال، حدیث، فلسفه و عرفان را فرا گرفت.وی پس از دریافت اجازه اجتهاد از عبدالکریم حائری یزدی و محمد حجت کوهکمری، به حوزهٔ نجف مهاجرت کرد. ادکینز در اینجا نقشِ کسی را برعهده دارد که پس از مبارزهی هرروزه برای زندگیاش به مدت هفت سال در زندان، به نهایتِ هستهی بدویاش رسیده است.

جانسون بهعنوان بدلکاری که فیلمساز شده و کارگردانی ادکینز در فیلمهایی مثل مرد تصادفی (Accident Man) و تهدید سهگانه (Triple Threat) را برعهده داشته، یکی از نویسندگانِ انتقام است؛ این فیلمنامه که بهطرز غیرمنتظرهای زیرکانه است، عمیقتر از فیلمهای انتقامی و مبارزهمحورِ معمولِ پیرامونش است و مبارزههای مشتزنی وحشیانهاش را با قدرت و انرژی مناسبی اجرا میکند. اگرچه اسکات ادکینز راه و روشِ کاشتن چندتا بادمجان پای چشمانِ دشمنانش را بلد است، اما انتقام که المانهای درامهای زندانمحور را با یک داستانِ مافیایی گای ریچیگونه ترکیب میکند، وسیلهای برای به تصویر کشیدنِ قابلیتهای بازیگری آدام ادکینز هم است.

کِین در حین فرار سر از یک کافه در وسط روز در میآورد و شروع به روایتِ داستانِ قاتیپاتی زندگیاش که شامل مورد خیانت قرار گرفتن توسط برادر بزرگترش و دعواهای بسیاری در زندان میشود برای اراذلِ حاضر در کافه میکند. برای اطلاعات بیشتر درباره آب و هوای کوه اورست به مقاله دمای اورست مراجعه کنید. کوهنوردان واقعاً غرق صعود به اورست هستند و حاضرند حتی خود را در این راه به کشتن دهند. از فلات تبت با ارتفاع متوسط بیش از ۴۵۰۰ متر (۱۴،۸۰۰ فوت) و احاطه شده توسط رشته کوه های با ابهت که دو قله بلند دنیا ، کوه اورست و K2 را در خود جای داده اند ، به عنوان “بام جهان” یاد می شود.

همین موجب شد که در محل برخورد دو صفحه، زمین شکسته شود و رو به بالا حرکت کند. برخورد و تعامل با مردمانی با زبان و فرهنگی متفاوت می تواند اندکی چالش برانگیز اما جالب باشد. ترکیه که بخشی از رشتهکوههای آلپ هیمالیا به شمار میآید مناطق کوهستانی متعددی با چینهبندی و شکل زمینشناختی متفاوت دارد. درجه حرارت مواد مذاب اغلب بیش از ۵۰۰ درجه سانتى گراد است و گاهى به ۱۴۰۰ درجه نیز مىرسد. آنهایى که در اطراف بلندى هاى در حال گسترش و نقاط داغ وجود دارند، معمولاً آرام ترند و مواد مذاب فوران شده از نوع گدازه بازالتى است.

آتشفشان ها توسط نوع ساختمانى که تشکیل مى دهند، رده بندى مى شوند. حفرهای به جای مانده نیز به مانند مردمان این منطقه باستانی روزگاری است که به فراموشی سپرده شده است و جای جای آن یادآور زخم های از دوران تاریکی می باشد که دیگر برای بازسای آن تلاشی قابل قبول صورت نمی گیرد. اگر روزی جهان حیرت زده فروریختن بلندترین مجسمه های جهان را نظاره کرد، امروز همان حفره های خالی به جای مانده را به فراموشی سپرده است و شکاف هایی برجای مانده بر پیکر صلصال و شهمامه که دیگر با هر باد و بارانی عمیق تر می شود.

دو مجسمه بودا در باميان و تمامی مجسمه های تاريخی که در موزه های کابل و ديگر شهرهای افغانستان نگهداری می شدند نيز باید بر اساس اين فتوا نابود می شدند. رييس موزه مترپوليتن نيويورک نيز از رهبران طالبان خواست که به جای تخريب اين آثار فرهنگی و تاريخی، آنها را به موزه های کشورهای مختلف بفروشند. کهن سرزمینی که ادیان مختلف در آن زیسته و در خود گران ترین گنج هایی دارد از زمین حاصلخیز تا آسمانی سخاوتمند و نمادهایی که در هر گوشه آن روایتگر گذشته است اما گرفتار کینه توزی و تنفرهای قومی که همواره پیامی برای حال و آیندگان دارد.

اما اين فشارها، تاثيری بر عزم طالبان برای تخريب آثار و داشته های تاريخی و فرهنگی افغانستان نگذاشت و در حالی که رايزنی های جهانی برای متقاعد کردن آنها به صرف نظر کردن از اين اقدام ادامه داشت، از نقاط مختلف افغانستان، توپ، تانک، مسلسل و مواد منفجره به باميان، شهر مجسمه های تاريخی بودا منتقل می شد. چنگیز خان در سال ۱۲۲۲ اورنگ زیب در سال ۱۶۸۹ و عبدالرحمان خان در سال ۱۸۹۲ میلادی هر کدام به نوبه خود برای تخریب این دو مجسمه تلاش کردند و بر پیکر آنها صدماتی وارد ساختند. وزارت جنگ ایران از وزارت امور خارجه خواست که به دولت ترکیه اطلاع داده شود که آنها آخرین نفرات کردها را در آرارات قلع و قمع نمایند و در این زمینه اقدامات جدی به عمل آورند.

قله دماوند به ارتفاع ۵۶۷۱ متر، بعنوان بام ایران و با شهرتی جهانی یکی از منحصر بفرد ترین جاذبه های طبیعی ایران بشمار می رود.این کوه در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی تهران و ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر آمل در البرز مرکزی و بخش لاریجان قرار دارد و جاده توریستی هراز که تهران را به مازندران متصل می سازد از نزدیکی آن عبور می کند. چشمههای آبگرم سرعین كه با دما، خاصیت و ویژگیهای درمانی خاصی ازدل زمین میجوشند، همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و كنار كشور و خارج از ایران به سوی خود جلب میكنند.

به جایی برو که بیشتر از همه احساس زنده بودن میکنید. جان ویک ۳ نهتنها با ادامه دادنِ کلیفهنگرِ پایانی قسمت دوم، با تبدیل شدن به یک فیلمِ بقامحور، آقای ویک را در مخمصهای قرار میدهد که او را بیوقفه در حال مبارزه برای جانش به تصویر میکشد، بلکه با معرفی کاراکترهای قاضی و کارگردان، دنیاسازی عجیب و خوشمزهاش را بسط میدهد. در سومین قسمتِ مجموعهی جان ویک که سرشار از آدرنالین و مملو از قاتلانی که جلوی جاناتان ویک صف میکشند تا با کشته شدن به دست او، روحشان به بهشتِ قاتلان پر بکشد است، دنیای زیرزمینی این خلافکارانِ خوشپوش بهدلیل پافشاری آقای ویک برای زنده ماندن حسابی به هرجومرج کشیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید