کوه بیستون افسانه شیرین و فرهادو معرفی مناطق دیدنی بیستون

کیانو ریوز با این فیلم در حالی بازمیگردد که اینبار ۱۴ میلیون دلار جایزه برای سرش تعیین شده است و این یعنی حرفهایترین قاتلِ دنیا به جذابترین شکارِ همکارانش تبدیل شده است. به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، امروز (۱۲ اسفند) کوه آتشفشانی «سینابنگ» در کشور اندونزی به طرز وحشتناکی فوران کرد.هنگام فوران این آتشفشان خاکسترهای آن، تا فاصله ۵ کیلومتری پرتاب شده و آسمان این منطقه را ابری از خاکستر فرا گرفت.خوشبختانه تاکنون هیچ تلفاتی توسط نیروهای امدادی این کشور گزارش نشده است. تا آنجا که میشد از استعداد یگانها در خطوط پدافندی کاستند و به نیروهای آزاد خود برای شرکت در عملیات اضافه کردند.

سپس جلسه مشورتی خود را با فرماندهان آغاز و تا نزدیک اذان صبح ادامه می دهد. این تله کابین دارای دو خط جداگانه میباشد که در ادامه بیشتر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد و اطلاعات اولیهای را در این زمینه با شما در میان می گذاریم. آبدهی این چشمه چند لیتر در ثانیه و جریان آن به صورت دایمی و متغیر میباشد. خرس سیاه هیمالیا: این خرس ها در فصل تابستان در ارتفاع 4000 متری اورست و در بخش های جنگلی زندگی می کنند و در فصل زمستانی به ارتفاعات پایین تر می روند و در 1500 تا 2000 متری یافت می شوند که معمولا در ماه های خیلی سرد به خواب زمستانی می روند.

این رودخانه ها درحوزه غرب وجنوب غرب عبارتند از: رودخانه هیرمند،رودخانه هریرود ، رودخانه فراه ، رودخانه هاروت، خاشرود، رودخانه غزنى ، رودخانه ترنک، رودخانه ارغنداب. در چنین شرایطی در قرارگاه مرکزی کربلا تصمیم گرفته شد تا تیپ 14 امام حسین عقب نشینی نماید ولی شهيد حسین خرازی فرمانده این تیپ که خود در صحنه حضور داشت از این اقدام سرباززد و اعلام کرد که می ماند و مقاومت می کندوقرارگاه با پيشنهاد وي موافقت کرد. حال چگونه است کسی که چنین اطلاعات دقیقی از امام علیه السلام دارد، آن حضرت را ندیده است . اين محل بعدها مسجد شد و به نام مسجد فُسح يا فسيح شهرت يافت که البته تطبيق اين نام ـ به معناي مسجد گشاد و فراخ ـ بر مسجدي به اين کوچکي دشوار مي نمايد.

با ضربات سنگین وارد شده در جریان این عملیات بر لشکرهای یک مکانیزه و10 زرهی دشمن و با به اسارت در آمدن حدود 15 هزار نفر از نظامیان بعثی، توانایی رزمی ارتش بعثی، کاهش یافته و با انهدام بخشی از قوای دشمن و به غنیمت گرفته شدن حدود 165 عراده توپ صحرایی، به همراه مهمات فراوان كاتيوشا وگلوله هاي توپ 130 ميليمتري، فرصت برای انجام عملیات بزرگ بعدی به نام بیت المقدس فراهم آمد.

این مکان طبیعی شگفت انگیز شامل سه بخش اصلی از جمله اولین دره به نام واشی، دشت و دومین دره به نام دره سا و آبشار زیبایش است. تصور ارتش عراق بر این بود که چون این منطقه رملی و شنزار است، پس ایرانیها نمیتوانند از آن عبور کنند ولی تیپ نجف اشرف با استعداد 2 گردان با استفاده از جاده احداث شده از مسیرتنگه زلیجان عبور و تنگه رقابیه را دور زده و از پشت نیروهای دشمن سر در آورد. به این ترتیب پس از شش روز عملیات مداوم و در اوایل صبح شنبه 7 فروردین ماه 1361، سایت رادار و کل منطقه به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.

البته در این منطقه از مدتها قبل رزمندگان سپاه دزفول به همراه سلحشوران لشکر 21 حمزه تونلهایی را که تنها یک نفر می توانست از آنها عبور کند به طول 500 تا 700 متر در زیر مواضع ارتش بعثی احداث کرده بودند که با این اقدام توانستند سه راهی پل نادری را از تصرف دشمن خارج نمایند ولی کل اهداف مورد نظر را نتوانستند تامین نمایند. در طرح نهایی مانور قرارگاه هاي فتح در محور رقابیه، فجر در محور شوش، نصر در محور پل نادری و ارتفاعات سپتون و قدس در محور عین خوش زیر نظر قرارگاه مرکزی کربلا سازماندهي گرديدند.

پس از عملیات مشخص شد که جاده فکه، چنانه، رادار به عنوان جاده اصلی یگانهای ارتش عراق قلمداد می شده و قرارگاه اصلی دشمن نیز در کنار همین جاده قرار داشت که با حمله از طریق تنگه رقابیه، رزمندگان اسلام توانستند به قرارگاه تاکتیکی سپاه چهارم ارتش عراق که فرمانده آن، سپهبد هشام فخری در آن مستقر بود، نزدیک شده و جبهه دشمن را به هم بریزد. تجربه عملیاتهای انجام شده در سال اول جنگ که عمدتاً با ناکامی مواجه شد و نیز تجربه دو عملیات بسیار موفق ثامن الائمه و طریق القدس که با همکاری و همدلی صمیمانه ارتش و سپاه صورت پذیرفت، درسهای فراوانی را برای رزمندگان اسلام به همراه داشت.

بنابراین تصمیم گیری برای فرماندهان جهت آغاز عملیات، با تردید مواجه شد. با این تصمیم ،تیپ امام حسین توانست عین خوش را حفظ کند. ویژگی این عملیات ،قدرت تصمیم گیری فرماندهی و جنگ فراگیر مردمی بود که در نتیجه آن،ارتش عراق باور کرد که در جنگ شکست خورده است. مهمات بجا مانده از دشمن در این عملیات، بخش عمده ای از نیازمندی های پشتیبانی آتش یگانهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در عملیات فتح خرمشهر تأمین کرد.

ایشان آخرین وضعیت حملات نیروهای ارتش بعثی به مواضع خودی را تشریح نموده و کمبود نیرو و مهمات را برای انجام عملیات فتح المبین به اطلاع حضرت امام می رساند. فرمانده تیپ عراقی پدافند کننده در این ناحیه به اسم سرهنگ نزار اسیر شد و تصور می کرد که ایران با بالگرد پشت سر وی، نیرو پیاده کرده است.با سقوط جبهه ميشداغ تنگه رقابيه باز شد از آنجا که قرارگاه اصلی دشمن در این منطقه قرار داشت، با به خطر افتادن عقبه دشمن، فشار از روی تیپ امام حسین در عین خوش برداشته شد و دشمن اقدام به عقب نشینی نمود.

قرارگاه فجر نيز به سمت شمال منطقه که بر خلاف آرایش جنگی دشمن بود، لشكر یک عراق را تحت فشار قرار داد، در نتيجه مواضع ارتش عراق در تپه هاي ابوصليبي خات سقوط كرد و نيروهاي عراقي از ارتفاعات رادار وادار به عقب نشینی شده و فرار دشمن آغاز شد و حدود 450 نظامی عراقی داوطلبانه تسلیم شدند. عملیات فتح المبین در ساعت 00:30 بامداد دوم فروردین ماه سال 1361 با رمز یازهرا(س) و در تاریکی کامل هوا و با حمله یگان های قرارگاه های قدس، نصر و فجر آغاز گشت.

1. حمله از سمت پل نادری و تصرف ارتفاعات رادار و تپه های علی، گره زد. به هر حال یگان های عملیاتی در مرحله اول موفق شدند تا ارتفاعات علی گره زد و بخشی از عین خوش را به تصرف خود درآورد. سرانجام پس از جلسات فراوان و مشورت های طولانی و همچنین با توجه به شناساییهای انجام شده و اطلاعات دریافتی از دشمن، ارتش و سپاه، بر روی طرح مانوری پیشنهادی سپاه، توافق کرده و قرار شد تا آن را به اجرا درآورند. از سوی دیگر ارتش عراق به مواضع تیپ 14 امام حسین و تیپ 84 خرم آباد نیز پاتک سنگینی را آغاز کرد و بخشی از منطقه عین خوش را دوباره باز پس گرفت و امکان الحاق یگانهای خودی و ارتباط دو قرارگاه نصر و قدس را از بین برد.

و از آن پس نیز کسانی که به مدینه میرفتند زیارت احد را از دست نمیدادند. اگر به دنبال مجوز قانونی برای بازدید از این منطقه هستید، بهتر است بدانید که باید مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را اخذ نمایید. اگر بخواهید با یک جمله جنوب ایران را توصیف کنید، چه میگویید؟ دشمن با تکیه بر ارتفاعات، رودخانه کرخه و شنزارهای جنوب منطقه عملیات، 4 طرف خود را بر روی نیروهای ایران بسته بود.

البته در این مرحله از نیروهای خودی نیز بیش از 2 هزار نفر مجروح و نزدیک به 400 نفر هم شهید شدند. فضای سبز کوه صفه دارای پوشش های خودرو و انواع جانوران می باشد که علاوه این پوشش ها شهرداری از پوشش گیاهی مصنوعی نیز استفاده می کند. توصیه می کنم به شدت از این کوه ها دور شید و کنارشون چاد نزنید . لازم به ذکر است که در این ایام هماهنگی خوبی بین فرماندهان سپاه و ارتش برقرار بود. میگویند خدا وقتی زمین را آفرید،زمین موج برداشت و بر خود لرزید،پس از آنکه خداوند کوهها را آفرید و زمین را با آنها استوار کرد،زمین آرام گرفت.گفته شده که«کوههای اطلس» آسمان را بر شانههای خود حمل میکنند.نظریهء دیگری وجود دارد مبنی بر اینکه اماکن موجود در روی زمین،نسخهء دیگری هستند از اماکنی که در آسمان وجود دارد.انسان طبیعت را ستوده است،چون نمیتواند جز در گسترهای مقدس زندگی کند.

کوهها آخرین پناهگاه حیات وحش محسوب میشوند ؟ کوه قاف، آنجا که انگار هستی زمینی تمام میشود، نمادِ آخرین حدِ افق در دسترس آدمی است. هنوز فرمانده لشکر یک ارتش بعثی به رده بالای خود اطمینان می داد که می تواند ارتفاعات رادار را حفظ کنند. در این مرحله رزمندگان اسلام موفق شدند حدود 3 هزار نفر از نظامیان بعثی را به اسارت بگیرند. دراین عملیات حدود 2000 نفر از رزمندگان اسلام نیز به اسارت ارتش عراق در آمدند. در این مرحله نیز حدود 3 هزار نفر از نیروهای دشمن به اسارت درآمدند.

گرچه با مقاومت سرسختانۀ نیروهای خودی و با تقدیم 6 شهید و به اسارت گرفتن حدود 100 نفر از نیروهای دشمن، واحدهای ارتش بعثی مجبور به عقب نشینی شدند، اما آسيبهائی به نیروهای آماده شده برای انجام عملیات فتح المبین وارد شد. دشمن تعدادی از تانک های خود را سوار بر تریلی ها نموده و با حمایت بالگرد های جنگی حرکت رو به عقب را آغاز نمود. در این روایت ها سنگ این کوه از زمرد سبز و کبودی آسمان روشنای همان زمردی است که از کوه می تابد وگرنه آسمان چون عاج سفید است . در این مرحله رزمندگان تیپ 27 محمد رسول الله به همراه تیپ2لشکر21 توانستند خود را به مواضع توپخانه دشمن رسانده و حدود 80 عراده توپ دشمن را به غنیمت بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید