کوه بیرون مهد علم و اندیشه

وجود این قنات ها باعث شد که چشمه روستای بالاکوه به مرور خشک شود. چشمه هاى آب گرم منطقه سرعین در استان اردبیل به علت وجود کوه آتشفشان سبلان است. رشته کوه آتشفشانی خاموش سبلان از دره قره سو در شمال غرب اردبیل شروع و در جهت شرقی – غربی به طول 60 کیلومتر و عرض تقریبی 48 کیلومتر تا کوه قوشاداغ در جنوب اهر ادامه می یابد. زیرا بر روی سنگ های بازیک منطقه پلور مقدار کمی گدازه های حدواسط (تراکی آندزیت) مشاهده می شود.

ب – سنگ های حد واسط : که حجم اصلی سنگ های آتشفشانی منطقه را دارا است شامل گدازه ها و سنگ های آذرآواری می باشد و ترکیب کانی شناختی تراکی آندزیت و تراکیت دارند. تغییرات سنگ شناسی و ژئوشیمی ایی تراکی آندزیت ها و تراکیت ها تدریجی بوده و انواع حدواسط بین این دو فراوانند . یکى از انواع بخصوص فوران ها و انفجارات آتشفشانى و آذرآوارى، مخلوطى از گازهاى داغ و خاکستر داغ و ریزدانه به نام nuee ardente مى باشد که بسیار کشنده است. وفور خاکستر به همراه قطعات یومیسی تا فواصل دور پراکنده شده اند که نشان گر انفجارات شدید آتشفشان سهند است .

قطعات مواد آتشفشانى که به صورت ناهنجار فوران مى کنند در مجموع مواد آذرآوارى (pyroclastics) نامیده مى شوند. آتشفشان یک ساختمان زمین شناسی است که به وسیله آن مواد آتشفشانی (به صورت مذاب ، گاز ، قطعات جامد یاهر ۳)از درون زمین به سطح آن راه می یابند. مک بورنی استاد دانشگاه کمبریج در آن زمان در بیان اهمیت این نقوش چنین آورده است: “نقوش دوره تاریخی که شامل گروههای اسب سوار و مناظر جنگ و جدال و شکار حیوانات با تیر و کمان است و قدمت آنها به 2000 تا 1500 سال پیش از میلاد می رسد و بدین سبب که هنر اسب سواری نخستین بار به وسیله ایرانیان و مقارن با تاریخ یاد شده در این منطقه معرفی شده است، نمی توان تاریخ نقوش پیش گفته را به دوره قدیمی تری مربوط دانست.

درسال 522 قبل از میلاد داریوش کبیر نقشی از خود، فروهر، دو تن از بزرگان پارسی، گومات مغ و نه تن از شاهان مغلوب را بر دیارهي کوه بیستون کرمانشاه حک می کند. سرطرهان علاوه بر طبیعتی بی نظیر و چشم نواز و آب وهوایی مطبوع از قدمت بالایی برخوردار است بر طبق یافته باستان شناسان چند تپه باستانی ارزشمند متعلق به هزاره های قبل از میلاد در این منطقه واقع شده است که در طی حفاری های صورت گرفته در آن ها تعدادی آثار سفالی و یک بت ایلامی به دست آمده است.

بیشتر مواد مذاب که پیشرفت مى کنند با سرعت بسیار کمى در حدود چند کیلومتر در ساعت یا کمتر پیش مى روند، و در نتیجه مى توان سرعت حرکت انسان را سریع تر از حرکت آن در نظر گرفت. هرچند مواد مذاب به صورت متناوب روان مى شوند و ممکن است از نظر ضخامت نازک و کمتر از چند متر ضخامت داشته باشند،ولى چندین فوران ماده مذاب باعث به وجود آمدن ضخامت گسترده اى مى شود. این گدازه ها به طور متناوب همراه با مواد توفی به شدت دگرسان شده می باشند .

آتشفشان نوع ترکیبى داراى فوران هاى متناوب در زمان هاى مختلف مى باشند. در حدود ۸۰% آتشفشانهاى فعال روى زمین در منطقه حلقه آتشین قرار گرفته اند. نظیر زمین لرزه ها، پراکندگى و عملکرد آتشفشان ها توسط شکل هندسى صفحات تکتونیکى کنترل مى شود و آتشفشان ها در سه خاستگاه تکتونیکى دیده مى شوند. نزدیک به ۸۰% آتشفشان هاى فعال در مناطق فرورانش یعنى جایى که صفحات تکتونیکى توسط صفحه دیگر به زیر مى روند واقع اند. در حالی که اگر دایک ها به سمت درون زمین به صورت همگرا یا متقارب باشند و یک نوع شکل مخروطی مانند ایجاد نمایند که راس آنها به طرف درون زمین باشد به آنها صفحات مخروطی گفته می شود.

5. دریای هلمند: از سنگلاخ نزدیک دهانه دریای کابل سرچشمه گرفته و از شمال به جنوب غرب کوهستانات هزاره جات را پشت سر گذاشته در گرشک داخل ریگستانها می شود ، فاصله این دریا 835 کیلومتر است . ما که تا به حالا این آبشارو در سرطاف ندیدیم . در کشور ما عظیمترین فعالیتهاى آتشفشانى مربوط به دوره ائوسن مىباشند که در سه منطقه جغرافیایى، ایران مرکزى (ارومیه – دختر)، البرز و بلوک لوت توسعه دارند. این پل سنگی در بخش غربی و پشت کوه واقع شدهاست. در مجموع حضرت آیت اله حاج آخوند کوه بیرونی برای پیمودن راه پر پیچ و خم زندگی و پشت سر گذاشتن مشکلات تحصیل علم و دانش از سه ویژگی به صورت هم زمان سود می برد یکی خدا محوری و تدین، دیگری هوش و استعداد سرشار و سوم تلاش و همت بلندش و چه پیوند مبارکی بود بین این عناصر مهم و سرنوشت ساز که برای او آینده ای سراسر از موفقیت را رقم زد.

صبحای جمعه که میرفتیم صفه، پشت ایستگاه 125 پاتوق دانهیل کارای دهه پنجاه شصتی بود که تا پایین گوله میکردند. یک فوران آتشفشانى قادر است ستونى از مواد مختلف را تا ارتفاعى حدود ۱۹ کیلومتر (در بالاى قله آتشفشان) به بیرون پرتاب نماید و منجر به تشکیل یک ابر آتشفشانى گردد. در سال ۲۰۰۲، فوران دیگری به کشته شدن ۴۵ نفر منجر شد، ۱۵ درصد از ساختمانهای شهر گوما (Goma) تخریب شد و نزدیک به ۱۲۰۰۰۰ نفر بیخانمان شدند. بالغ بر ۰۰۰/۱۶ کوه کوچک و بزرگ در ایران وجود دارد که حدود ۵۴ درصد از مساحت ۱۹۵/۶۴۸/۱ کیلومتر مربعی کشور ایران را فرا گرفته اند .

پس از 12 سال بنا به نظر و پیشنهاد استاد عارف حضرت آیت الله کوهستانی (ره) وارد حوزه علمیه پر آوازة نجف اشرف شد و در جوار تربت پاک امام علی (ع) از محضر بزرگانی همچون آیات عظام سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی سید محمود شاهرودی میرزا باقر زنجانی و میرزا هاشم آملی بهره مند و در سن 30 سالگی موفق به اخذ اجتهاد شد. گرچه در آن زمان، استاد ربانی و حبیب الرحمن از جمله رهبران نهضت بودند، در کنار آن شورا هم داشتیم.

بعضى اوقات گازهاى تحت فشار در ماگماى در حال بالا آمدن، به طور ناگهانى و با قدرت زیاد همراه با انفجار از آن خارج مى شود و بخش هایى از ماگماى محلول به صورت بخش هایى با انفجار توأم خواهد بود. هنگامى که ماگما به طرف بالا حرکت مى کند از فشار بر روى آن کاسته مى شود و گازهاى محلول در آن شروع به خارج شدن و فرار از آن مى کنند. ولی در فصل بهار و زمستان، دارای هوای سردی است. مجتمع مسکونی فرهنگیان،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید