کانچن جونگا یک کوه عظیم و خطرناک است – ایران کشور مهربانی

از ویژگیهای این قسمت، قلههای پوشیده از برف، درههای ژرف و رودهای تندآبی است. چراگاههای این منطقه برای گاوهای تبتی مناسب است، زیرا با سرما و فشار کم هوا سازگاری دارند ( ) اتحاد شوروی: بررسی جغرافیایی ( ، همانجا).پامیر شرقی، با وجود بیش از 600 ، 3 متر ارتفاع، نسبتاً هموار بهنظر میرسد و درههای هموار، رودهایی با جریان آرام و دریاچههای آب شور دارد. قسمت هایی از این کوه که در ارتفاعات قرار دارند تقریبا همیشه از برف پوشیده هستند و دره های زیادی در دامنه این کوه به وجود آورده است که مشهورترین دره های آن، دره واخان، شغنان، منجان، جرم، درایم، کشم، ارسج، فرخار، دره اشکمش، خوست، فرنگ و…

در بدخشان پیداوار مهم و حیاتی وجود دارد که ستون بزرگ اقتصادی افغانستان را تشکیل میدهد و آنهم عبارت از لاجورد ،َ بدخشان است که درساحه کرانواقع کوه های خواجه محمد مورد مستخراج قرار گرفته است که در غرب کوکچه موقعیت دارد / طلا به پیمانه زیاد در حصه زرشویان ازدریای کوکچه بدست می آید / گندم ، ماش و ماهی خیلی زیاد تولید می شود حیات ماداری تربیه گوسفند ، اسب و گاو هم زیاد است نمد قاقمه و تکه های نخی در خانه ها تهیه و بافته میشود .

این رشته کوه دنباله رشته کوه های هیمالیا از منطقه پامیر داخل افغانستان است که از جنوب منطقه بدخشان عبور می کند و در دره بامیان به کوه بابا ختم می شود. این دریاچه بر اثر ریز کوه و سد کردن آب رود میان روستاهای سریز و اوسای به وجود آمده است. دو گسل راندگی محور این ناودیس را عمیقاً بریده اند و در اثر عملکرد آنها کوه نجوبران روی کوه بیستون رانده شده است. 3. چین و نپال صاحبان کوه اورست هستند. در ۱۴ می ۲۰۰۵ خلبان فرانسوی به نام دیدیه دلساله (Didier Delsalle) یک فروند بالگرد را بر فراز قله اورست فرود آورد و پس از حدود ۴ دقیقه مجددا پرواز کرد و بدین ترتیب دلساله رکورد فرود و پرواز در بلندترین ارتفاع را به دست آورد.

در سال ۱۸۶۵ به Peak XV به سر جورج اورست ، نقشه بردار هند از ۱۸۳۰ تا ۱۸۴۳ تغییر نام داد. جاها ی تاریخی آن شهر بزرگ بوده اما نقاط جالب دیگر تا حال کشف نشده است پروفیسر دوپری محقق امریکایی در بدخشان کشف بزرگ را انجام داده است موصوف در دره کور بدخشان فوسیل انسان قدیمه نباندر تال را به دست آوردن و بر اساس محاسبه کاربن جارده این انسان فوسیل شده به 40000سال قبل تعلق میگیرد که در نزدیکی بابا درویش بدخشان موقعیت دارد و از این نگاه یکی از مراکز ظهور و انکشاف انسان های قبل از تاریخ را دراین خطه آسیا آشکار می سازد در بهارک واشکاشم خرابه های تاریخی هم وجود دارد وتوپ خانه در زیباک محل تاریخی و تورستی است که در تابستان سال توجه سیاحین را به خود جلب می کند .

بدخشان با داشتن 47403 کیلومتر مربع مساحت برای استقرار نفوس جای کمتر دارد زیرا اکثر جاهای آن یخچالی وکوهستانی است قرار احصائیه رسمی در سال 1359 نفوس آن به تعداد 509061 نفر درج سر شماری گردیده بود . در پامیر بلندترین قلة آسیای مرکزی، وسیعترین یخچالها و مرتفعترین زمینهای زراعتی و مراکز جمعیتی جای گرفته است.جمعیت پامیر بشدت پراکنده است. آن، پرورش دام بهروش کوچنشینی است که با استفاده از مراتع طبیعی پراکنده صورت میگیرد. از نظر اقتصادی فعالیت زیادی در پامیر صورت نمی گیرد، تنها پرورش دام آن هم به روش کوچ نشینی که در مراتع طبیعی آن منطقه صورت می گیرد، از منابع اقتصادی این سرزمین به شمار می رود.

این شورا برای اداره روستا و بهتر شدن وضع آن و اقداماتی از قبیل ساختن یا تعمیر حمام، پل، مدرسه، مسجد، قنات و امور دیگر، تصمیم گیری می کند. و بَجوُی ( ) دایرةالمعارف بزرگ شوروی ( ، ج20، ص 189) سخن میگویند.پامیر منبع قدرتمندترین مرحلة یخچالی شدن جدید است و بیش از هزار یخچال طبیعی، بهمساحت 000 ، 8 کیلومترمربع، در این منطقه دیده میشود که تعدادی از آنها در واقع رودهای یخ هستند.ثروتهای زیرزمینی پامیر، مولیبدن ، تَنْگسْتَن، فلزات کمیاب، میکا و سنگهای کریستالی است.

در قسمت شمالی پامیر شرقی، رشته کوه پسآلای امتداد دارد که ارتفاع آن در پارهای نقاط به 000 ، 6 متر میرسد. این رشته کوه ها از قسمت شرق به دشتستان ها و ریگزارهای ترکستان چین منتهی می گردد و در قسمت شمال به فرغانه وصل می شود و در جنوب آن هم رشته کوه قره قوروم قرار دارد. شهر فیض آباد با تالقان و خان آباد و کندز توسط سرک پخته وصل شده و مورد استفاده قرار دارد .اما در دیگر ولسوالی ها و محلات راههای دور دست آنقدر انکشاف داده نشده و توجه به عمل نیامده است در شغنان ، درواز ، پامیر و واخان اکثراً توسط اسب غژگاو ها انتقالات صورت می گیرد این حیوانات از دره های تنگ و یخچالی مواد محموله خود را به سختی انتقال میدهند وطبیعت هم در زمستان به آنها سخت می گیرد.

ارتفاع این منطقه از سطح دریاها حدود ۴ هزار متر است و همین باعث سختی آب و هوای آن گردیده است، به طوری که فصل زمستان در اینجا هفت ماه به طول می انجامد. ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ – ۰۹:۵۸ استانها لرستان نظرات به گزارش خبرگزاری تسنیم از رومشکان، الهیار ملکشاهی شامگاه یکشنبه در آئین کلنگزنی بیمارستان 100تختوابی و خیرساز رومشکان اظهار داشت: یکی از مطالبات مردم شهرستان رومشکان ساخت بیمارستان است، بیمارستان بستردرمان این شهرستان که در حال ساخت است 32تختوابی بوده که در حدود 2ماه پیش کلنگزنی شد. این رشته کوه ها چیزی در حدود ۷۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارند.

پامیر شرقی از دره های عمیق آغاز می شود و کمی پایین تر در پامیر غربی دره ها باریکتر می شوند، فقط در هیمالیا و رشته کوه های آند در پرو دره هایی با این عمق وجود دارند. در قسمت جنوبی این رشته کوه، رشته کوه های موزکول، علی چور شمالی، علی چور جنوبی و وخان قرار دارد. در جنوب رشتهکوه پسآلای، رشته کوههای موزکول، علیچور شمالی، علیچور جنوبی و وخان واقعاند. از سمت غرب، رشته کوههای پطر کبیر ، دَرواز، ونچ و یزگُلام بهآن میپیوندند.پامیر را میتوان به دو قسمت تقسیم کرد: پامیر شرقی و پامیرغربی ( جغرافیای تاجیکستان ، ص9ـ10).

“چگونه میتوان از یک شبکه ۵G پایدار اطمینان حاصل کرد؟ این لایهها رانشی و برآمدهاند، به طوری که اکنون سنگهای مزوسنوزوئیک تقریباً در همهجا، در کوههای بلند یافت میشود ( ) اتحاد شوروی: بررسی جغرافیایی ( ، ص 101ـ102).رشته کوه «آکادمی علوم» (میانگین ارتفاع: بیش از 000 ، 5متر) را میتوان مرکز کوههای پامیر دانست. این کوه نمکی در سال 1386 هجری شمسی به عنوان یکی از آثار فسیلی ملی کشورمان به ثبت رسید و در سال 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد. نماد و میراث ملی ایران، بام ایران، کوه اساطیری شاهنامه، بلندترین قله ایران و بزرگترین آتشفشان خاورمیانه همگی القاب قله دماوند است.

دیدگاهتان را بنویسید