کاخ شهرستان معروف است

قرعه کشی با تیر شیوهء دیگر طالع بینی است. این دیواره بهشکل عجیبی تراشیده شده است و برخی بر این باورند، که متعلق به دوره هخامنشیان است. برخی درمدارس تدریس می کنند یا معلم سرخانهء فرزندان اغنیا می شوند. این سنگ را وزیر شما مانده است یا یک سنگ دیگر در کنارش بان تا شبها از تنهای نترسد یا این سنگ را همرایت ببر. یک وزیر فارسیوان او میگفت ، دلایل قوی دارد که دراین نبرد شاه شجاع پیروز میشود . انان نزدهمه محترم بودند، حتی شاه هم تا اصرارنمی کردند، درحضورشان نمی نشست ومعلوم بودکه به چنین احترامات وقعی نمی نهادند.

بهره بردار محترم همانگونه که در بالا خواندیم در معدن نمک خود اول منطقه G را به دلیل راحترین نقطه ممکن برای استخراج نمک در نظر گرفت زیرا به اعتقاد ایشان بهترین نقطه بوده که در همان اول انفجار نمک را بدست آورده و نیازی به باطله برداری ندارد. تله کابین کوه صفه اصفهان دارای دو خط میباشد که خط اول آن 50 کابین 4 نفره دارد. در این نقش برجسته ها داریوش اول پادشاه هخامنش را به همراه کتیبه ای از او می توان دید. يکی از مهمترين چهره های برجسته اين جرگه شاد روان دوکتور محمد يوسف، صدر اعظم سابق بود.

سمت چپ نقشهای برجسته آن روی لبه صخره حجاری شده است. ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه روز چهارشنبه ۹۴/۱۱/۱۴ از بلوار شهید چمران با بدرقه دوستان آقایان افشین مایلی امیر رفیعی و مجید دهباشی با دو دستگاه خودرو شخصی حرکت خود را به سمت تهران و از آنجا به قرارگاه پلور واقع در جاده هراز آغاز کردیم.به علت ترافیک سنگین در ساعت ۲۰:۴۵دقیقه به قرارگاه پلور رسیدیم.با توجه به هماهنگی های انجام شده توسط آقای حمید سعدآبادی با مسئولین قرارگاه مشکلی برای تحویل اتاق در قرارگاه نداشتیم.بدو ورود به قرارگاه با توجه به آشنایی آقای حسین پور از مسئولین قرارگاه پلور با آقای مومن کیایی استقبال گرمی از ما شد.

هنگامي که مرحوم حاج آقا حسين قمي در مسير مسافرت به کوهستان تشريف آورده و دو ـ سه روز در منزل آيت الله کوهستاني اقامت فرمودند، معظم له هنگام ورود آن مرجع بزرگ، در مقابل ايشان گاو قرباني کردند و نهايت ادب و فروتني و احترام را نسبت به استاد عالي مقامش ابراز نمودند، تا آن جا که وسايل وضو و تطهير ايشان را خود فراهم مي کرد و هنگام نماز براي ايشان سجاده مي انداخت.

این عا بدان وزاهدان درهمهء عصرها درافغانستان مورد احترام بوده اند. کوه نمک گنخک و جاشک هر دو در یک منطقه واقع شدهاند و در واقعی یک عارضه مشترک هستند و به نظر میآید این نامگذاری به دلیل هوشمندی و زیرکی اهالی روستای گنخک بوده است. سخن اورا به یاد داشتم ومی خواستم نظر دیگر بزرگان را هم بدانیم ، با تعجب دریافتیم که پیشگوی اودرنتیجهء فال بینی با تیر بوده است .

چمنهای سبز، درختسانها، جاهای خوش اب وهوا، جوی های زلال ، هزار رنگ گلهای خوشبو وزیبا، میوه های خوشبو ونوای موسیقی منظرهء فوق العاده ای را ساخته بودند که تنها بهشت موعود می توانست با ان برابری کند! انار میوه اصلی سفره شب یلدا ست. این سلیقه شما ست که تعیین کننده است. در وجه نام گذاری آن گفته اند که چون از دیگر رشته کوه ها جدا است،« احد» خوانده می شود. به گفته یک منبع ، این عملیات از پایین “از دهانه پنجشیر” آغاز شده است ، تعداد زیادی از جنگجویان طالبان به کوه ها فرار کرده اند و راه بازگشت به روی آنها بسته شده است.

این آتشفشان یک دهانه کوچک با رسوبات گوگردی دارد. ابرهاي سوزان در اين نوع آتشفشان تقريبا شبيه نوع وولكانو مي باشند ولي شدت خروج آنها از دهانه زيادتر است. طبق گزارش زمین شناسان، آخرین فوران آتشفشان دماوند در حدود 7 هزار و 500 سال پیش رخ داده است و پس از آن فعالیت خاصی از این آتشفشان به ثبت نرسیده است. اما افغانان می گویند که چون قدری داخل غار پیش برویم صدای هیاهوی باد وشرشر اب از انتهای غار به گوش می رسد وهیچ کس نمی تواند از حد معینی پیشتربرود، زیرا چرخی در پره هایش شمشیر ها تبعیه شده پیوسته در گردش است وهر چیزی راکه پیش رود نابود می سازد.

34-چرا جمعیت درجلکه ها زیاد است؟ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: اُحُد کوهی است که ما را دوست دارد و ما او را دوست داریم. اکثر کسانی که تو نقاط مختلف ایران رفتن از بچه های جونقان خاطرات دارند.خدمت سربازی. انان هنگام رفتن به جنگ، زنان را دریکی ارزاین اما کن می گذارند. انان همچنان به پیشگ.یی از طریق ستاره شناسی وانواع فال بینی ورمالی باور دارند. با انکه این کار درقران منع شده است امام همچنان به ارش ادامه می داد، پول فراوانی خرچ می کرد وبه معاونش اعتماد کامل داشت. با این همه ، برخی از ماجراجویان از ان گذشته وبه باغی وارد شده اند که همانند ان را ندیده بودند.

این کار توسط اشخاص تعلیم یافته اجرامی شود و همانند ((فال قهوه)) نزد مردم ماست که بسیار مهارت و تخیل می خواهد. اما حضور شاه پیوسته درجست وجوی سنگ فیلسفوف بود وهنگام اقامت نویسندهء کتاب در پشاور اوقاتش صرف این کار می شد ویک مسلمان هندی که تازه از مکه بازگشته بود اورا دراین کار یاری می کرد. داستان لطیفی است که باری شخصی درلاهور پس از خلع شاه زمان واشوبها یی که پیش امده بود، از دیوان حافظ فا ل گرفت ونیت اش این بود که سرانجام کدام یک از پسران تیمور به تخت شاهی خواهند نشست ؟ شمار چنین افراد مقدس اکنون روبه فزونی است وغفلت مردم باعث می شود تا به این افراد نسبت کراما ت بدهند ومعتقد باشند که انان از موهبتی برخوردارند که وقایع را پیش بینی کرده و اینده را می بینند.

افغانان که از سوی به غیبگویی باوردارند ، نیازی از سوی به غیبگویی باوردارند ، نیازی به چاره سازی وتدبیر در برابر وقایع نمی بینند و در هرکاری ( توکل به خداوند (ج) را پیشه می سازند. و آن کشیدن تیر بدون دقت و توجه از چلهء کمان است که از شیوهء عبور آن می توانند نشانه هایی از چگونگی وقایع به دست آورند. کسانی که به چنین اماکن پناه می برند حتی از انتقام قتل هم درامانند . با تسبیح هم فال می بیننند: چنان که در موضوعی نیت می کنند و انگشت را روی تسبیح می گذارند وبا شمردن دانه ها از همان محل پی به کیفیت ( منفی یا مثبت بودن) موضوع می برند.

ارامگاه چنین اشخاص مقدس یا اماکنی که به خاطر زندگی فوق العاده وکا رنامه های انان شهرت یافته است هنوز هم مقدس ومورد احترام است. رسم یوسفزیان – که بی قانون ترین قبایلند – مثال خوبی از احترام به اماکن مقدسه است . در کنار ملایانی که منصب روحانی دارند، یا از دولت حقوق ومستمری می گیرند (که بحث انان درجایی دیگر بتفصیل خواهد امد ) ملایان روستا ها ازمحصول کشاورزان یا از رمهء دامداران سهمی دریافت می دارند. اما بسیاری از ملایان اشکارا پولشان را – با ضمانت استوار به سود می دهند وبدین شان بر دارایی خویش می افزایند.

ملایان درمیان مردم زندگی پارسا یانه ای دارند، اما برخی درخفا بسیاری از اعمال خلاف را بدون اینکه رسوا شوند انجام می دهند. شیوهء ظریفی از فالگیری درمیان افغانان مانند ( فال ویرژیل) ماست . افغانان به خواب دیدن ، تعبیر ان وارتباط اش با رخداد های زندگی نیز عقیده دارند. روستاهایی که وجود امامزاده ها و قدمگاه های تاریخی دلیل بر ایمان مردم است. برخی درشهر ها زندگی زاهدانه دارند وگروهی در شهر ها معتکف ومشغول عباد تند. برخی از طریق تدریس فقه وانجام تشریفات مذهبی امرار معاش می کنند.

کلما تی که به این طریق پیش چشم خواننده می اید، بیانگر پیشگویی موضوعی است که شخصی نیت کرده است بهترین کتاب برای این موضوع قران کریم است . پروازهای مسکو از طریق تاجیک ایر، سامان ایر، خط هواپیمایی Domodedovo و خط هواپیمایی Sibirian S7 انجام میگیرد. آنها از صلح و مصالحه با خان بالا کوه ناامید شدند و به خانههای خود بازگشتند. انان اعتراض کردند که خان پلو ها رنگارنگ میخورد وخوراک انان نان خشک است . افغا نان به نیروی طلسم وتسلط برجن وپری ودیگر خرافات هم باور دارند که پیش از این یاد شد. خرافات پسندی افغانان تنها به باور داشتن به چنین پیران دروغین محدود نمی شود .

یکی از بارزترین مشخصات افغانان مهمان نوازی است واین صفت یکی از افتخارات ملی انان شده است . حتی طبقات بالا هم به انان چنین عقیده ای دارند. این قصر در و منطقه ای بسیار زیبا و در سینه کش کوه ساخته شده است و رودخانه ای سرازیر از کنار این قصر میگذرد و امروزه پناهگاه و استراحتگاهی برای کوهنوردان مسير و گردشگران روستای شهرستانک می باشد . دراین هفته یکی از هموطنانش دریافته که او به کمک یک هندی سرگرم اخذ تدابیر وتجاربی برای بدست اوردن دل محبوبهء خویش است. که از جمله مهمترين آنها اعطای کمک 50 ميليون دلاری ايران به تاجيکستان، مشارکت ايران در تکميل دو سد و نيروگاه بزرگ سنگ توده و راغون، تکميل احداث تونل انزاب، همچنين همکاری دربخش های کشاورزی، صنعت، حمل و نقل و بازرگانی، صنايع غذايی، امور بانکی، اجتناب از اخذ ماليات واردات و صادرات کالا بين دو کشور، آموزش و پرورش، تبادل هيأت های علمی گردشگری، زيست محيطی، مبارزه با جرائم سازمان يافته بين المللی، امور امنيتی و دفاعی شامل لجستيک، آموزش و مخابرات، برقراری نظام بدون اخذ رواديد برای گذرنامه های دولتی بين دو کشور بوده است.

هزینه چنین سفری طبق فاکتورهای مختلفی محاسبه میشود و سالبهسال نیز تغییر میکند ولی برای مثال افرادی که به شرکتهای برنامهریزی مراجعه کرده و از راهنمای شخصی کمک میگیرند، بدون درنظر گرفتن هزینه پرواز و اسباب و لوازم شخصی، چیزی حدود 30 هزار تا 70 هزار دلار هزینه خواهند داشت. هم برای تفاءل به کار می رود . سودخواری درقران صریحاء منع شده است اما معدودی از مسلمانان خلاف این دستور را انجام می دهند، در حالی که مقابله با ان کار سختی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید