پیامبران الهی :: خدمات اهل البیت علیه السلام ( خدمات امپراطوری بوی یاس )

در زمان پادشاهی داریوش بزرگ بخش کوهستانی پنجشیرـ غوربند جزيی از ولایت ثتهگوش(ستگیدیه) در قلمرو هخامنشیان به شمار می رفتهاست بگفته هرودوت، ستگیدیه تیرهای از مردم مشرق یا شمال شرق ایران بودند، و مقر ایشان در تقسیمات شاهنشاهی هخامنشی جزو ایالت هفتم بشمار میرفت. پنجشیر از میان گدارهای باریک با دیوارههای بلند میگذرد و در مسیر خود چندین شاخهٔ دیگر مانند غوربند و پریان دریا را دریافت می کند و سپس در حدود ۴۸ کیلومتری شرق کابل به رود کابل می پیوندد، پنجشیر از رودهایی دايمی افغانستان است و طول آن به ۳۲۰ کیلومتر می رسد.

پیشنهاد شما متخصص محترم درست است که باید ادراه محیط زیست پنچشیر با تفاهم به ادره حفاظت ملی افغانستان از این طبیعت زیبا با آثار طبیعی چندین هزار سال آن حراست شود وبحیث سومین پارملی افغانستان اعلان شود. باید دولت بخصوص ادره حفاظت محیط زیست که وظیفه آن حفظ و حراست از حیوانات وحشی ناب پرندگان نادر است و به دره آرزو توجه خاص کند. در سلسله جبال هندوکش و رشته ها و شاخه های فرعی ان یکعده دریاچه ها و یا به اصطلاح عوام حوض هائی موجود است که تعیین موقعیت آنها از نقطه نظر جغرافیه و طبقات الارضی و منابع آب و نیروی آب و داستان های فلکلور محلی اهمیت زیاد دارد ولی اکثر آنها را جز اهالی محلی دامان دره ها کس دیگری ندیده است.

نیروی رزمی احمدشاه مسعود در این حمله آسیب چندانی ندیده بود. در آنجا شهر قشنگ و آبادانی دیدم که روی نهر بزرگ کبودینی بنا شدهاست لشکر ملعون چنگیز آن را خراب کردهاست و از آن پس روی آبادانی ندیده این رودخانه از کوهستان بدخش سرچشمه میگیرد. در سمت جنوب کوه احد، جاده دور شهر مدينه قرار دارد; به طوري که ميان اين جاده و کوه، مقبره حمزه، کوه رمات، مسجد سيدالشهدا، چشمه شهدا و وادي قنات و ميداني وسيع است و در حال حاضر، توقف گاه اتومبيل ها و محل دفاع مدني است.

سد امیرکبیر در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری محور کرج به چالوس واقع شده و دریاچه این سد که به وسیله رودخانه پرآب کرو تغذیه می گردد یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلا است طبیعت زیبای پیرامون این سد یکی از مهمترین گردشگاه های تهران و کرج محسوب می گردد که هم در فصل سرما و هم در فصلهای دیگر پذیرای گردشگران می باشد. پنجشیر يکى از ولايات ايجاد شده در حکومت کرزی است، اين ولايت به فاصله ۱۲۰ کیلومتری به طرف شمالشرق کابل در بین دو شاخه جنوبی هندوکش، از شمالشرق به جنوب غرب موازی به امتداد هندوکش واقع است و درههای فرعی آن از شمال به جنوب و از جنوب به شمال امتداد داشته وبه دره عمومی پنجشیر وصل می شود.

دره پنجشیر که نماد مقاومت در طول تاریخ بوده، در سالهای پس از اشغال شوروی، درگیر جنگی داخلی میشود. مستوفي در نزهةالقلوب (ص 155)گويد: پنجهير از اقليم چهارم است طولش از جزاير خالدات بب و عرض از خط استوا لوله . جبرئیل نازل شد و به رسول خدا صلی الله علیه و آله عرض کرد: «هذه المواسات»؛ این است عالیترین نمونه مواسات که علی انجام داد. در این هنگام در کنار رسول خدا صلی الله علیه و آله تنها دو نفر از صحابه بودند که دفاع از وجود آن حضرت را به عهده گرفتند و آنها سهل ابن حنیف و طلحه بودند که خود را سپر وجود رسول خدا قرار دادند و تیرها را به جان خریدند و مانع اصابت تیر به پیکر پیامبر شدند.

در جنگ احد تعداد لشگر دشمن حدود سه هزار نفر اما سپاه مسمانان تنها هفتصد نفر بودند. اما گروهی از تیراندازان که پیامبر(ص) آنان را به فرماندهی عبدالله بن جبیر بر کوه عینین در سمت چپ کوه احد قرار داده بود، به گمان پیروزی، کوه را ترک کردند و مشرکان نیز با عبور از همین منطقه، از پشت به مسلمانان حمله کردند و آنان را شکست دادند. از روایات و تواریخ اسلامى درباره حادثه احد چنین استفاده مى شود: هنگامى که قریش در جنگ بدر شکست خوردند و با دادن هفتاد کشته و هفتاد اسیر به مکّه مراجعت کردند، ابوسفیان به مردم مکّه اخطار کرد نگذارند زنان بر کشته هاى بدر گریه کنند زیرا اشک چشم، اندوه را از بین مى برد و عداوت و دشمنى را نسبت به محمّد از قلبهاى آنان زایل مى کند.

مشرکان به مسلمانان حمله کردند و بسیاری از آنان را به شهادت رساندند، از همه مهمتر، حمزة بن عبدالمطلب عموی پیامبر بود که وحشی غلام جبیر بن مطعم نیزهای به تن او فرو کرد و شکم حمزه را درید و جگرش را نزد هند، همسر ابوسفیان برد که حمزه پدرش را کشته بود، و هند جگر حمزه را به دندان گزید. حال ببینیم شورویها از این حمله چه نصیب داشتند.

از پنجشیر زیاد شنیده و خواندهام چه در این ماهها که اخبار زیادی در مورد مقاومت در برابر امارت مخابره میشد چه از گذشتهها و مقاومت احمدشاه مسعود در برابر ارتش شوروی سابق که مقاومت مردم و جغرافیای منطقه باعث شد به قلعهای تسخیرناپذیر تبدیل شود. حملات پنجشیر رشته جنگهایی بود بین نیروهای ارتش سرخ و ارتش جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان با مجاهدین تحت امر احمدشاه مسعود برای کنترل درهٔ استراتژیک پنجشیر در نه سال اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی بین سالهای ۱۳۵۹ الی ۱۳۶۷ هجری شمسی. دو عضو کنگره آمریکا در تماس تلفنی از مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود علیه طالبان قدردانی کردند.

به این ترتیب در تمام این حملات، روسها مغلوب مقاومت احمدشاه مسعود شدند. تألیفات دیگر او عبارتند از: “زیج جامع سعیدی” در تنقیح “زیج ایلخانی” خواجهنصیرالدین طوسی ، بهنام سلطان ابوسعید تیموری؛ و “پنجاه باب سلطانی” به اسم بابرخان بهادر در هرات است. برخی براین باورند که اسکندر مقدونی، در محل پیوستگی رودهای پنجشیر و غوربند، شهری بهنام اسکندریه ساخت تا پایگاهی برای حملهٔ سپاهیانش به کوهستانیها باشد(دوپری، ۲۷۸).گویا سپاهیان وی در گذر از پنجشیرو کوههای هندوکش، دچارسرماوکمبود آذوقه شدهاند، ولی سرانجام ازآنجا گذشته، و شهربزرگ بلخ را گشودهاند. این همان شعبی است که برخی مبلغان کاروانها، در سرمزار حمزه، از دور به عنوان شکاف کوه یا تنگهای که دشمن از آن عبور کرده، نشان میدهند!

5- از پنجشیر سفلی، از علاقه (امرز) که ودد انگلیسی آنرا (مرز) یاد کرده، از دره های فرعی به طرف اندراب راه رفته و کوتل هائی هم دارد که عموماّ برف دارد ولی تنگ و دشوار گذار میباشند. پنچشیر با داشتن آب وهوی گوارا و دره های شاداب وسرسبز یکی از تفریح گاه های مرکز مملکت بوده در موسم تابستان به روز های تعطیل پنچشری های کابلی ، مزاری ، قندوزی بغلانی بهانه دیدن اقارب خود یه ملیه توت خوری پن پنچسیر می آیند. ارتفاع زیاد آرارات بزرگ، باعث تغییر آب و هوای قسمت قله کوه شده است، اگر در ماه اکتبر به آرارات بزرگ سری بزنید، با برف سنگینی مواجه میشوید.

بلندترین قله زردکوه، کلونچی به ارتفاع ۴۲۲۵ متر، نام دارد. اما حقیقت این است که علت افزایش بخارها و دودها در دهانه ی آتشفشان، نفوذ آب به درون قله در فصل های سرد سال بوده است که در نتیجه برخورد آب با سنگ های داغ درون آتشفشان، خروج بخار آب از دهانه آتشفشان را مشاهده می کنیم. سرچشمه رودخانه پنجشیر نقطه ایست در کوتل انجمن که آنرا (ناوک) گویند و 19 معاون دیگر حد به حد به آن یکجا میشود بدین ترتیب رود خانه پنجشیر که با معاونین آن از آب های 20 دره مختلف تشکیل شده در گلبهار با رودخانه (شتل) یکجا میشود و آب های مشترک آنها با آب های سالنگ و غوربند در مقابل برج عبدالله بگرام بهم وصل میشوند و همه در سروبی به رودخانه کابل میریزند.

دیدگاهتان را بنویسید