پروندهی اینترنتی شهر باستانی بامیان – انسانشناسی و فرهنگ

سیدمیرزا محمد صالحی: از شاگردان عارف مرحوم آقا جمال خوانساری. پدرش مرحوم علیخان قبادی آدینه وند از زمره مغزهای متفکر و حکمای متبحر عصر خود بوده است. جزیره کوچک سیسیل که در سواحل ایتالیا قرار دارد، یکی از بزرگترین و فعال ترین کوه های آتشفشانی جهان به اسم استرومبولی را در خود جای داده است. الماس کوه نور یکی از بزرگترین و مشهورترین الماسهای تراشخورده در جهان است که به احتمال زیاد در فاصله سالهای ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ میلادی در جنوب هند یافت شد.

1- (جنگ و صلح) بزرگترین رمان دنیاست، اما یک رمان تخیلی، در حالیکه ( رها در باد ) در یکی دو مورد با (جنگ و صلح) شباهت بهم می رسانند و ( رها در باد ) نه یک رمان است از منظر بخش بندی های فنی داستان نویسی، و نه یک اثر خیالی. آری، منتقدین ( جنگ و صلح ) را بزرگترین رمان دنیا قلمداد کرده اند، زیرا از دید تاریخی، جنگ و صلح ، شرح وقایع جنگ میان قوای ناپلیون و روسیه است که با تهاجم ناپلیون به ماسکو، داستان به اوج خود میرسد. زیرا انسان ناگزیر تحت جاذبه قلم قرار می گیرد.

این نکته شباهت زیادی به شرح وقایع تاریخی اهم از جنگ و جنایت در کشور ما، از قلم ثریا بهاء میر ساند که کتاب، بخش اعظم قوتش را مدیون همین جنبه است. زاهلر که از سال ۲۰۰۶ میلادی در زمینه حفاظت از محیط ­زیست کشور افغانستان فعالیت میکند، درباره ویژگیهای خاص این منطقه میگوید: «واخان یک منطقه ایزوله و در عین حال بکر است چرا که کوهها و قلههای بلند از هر طرف همچون دژی آن را در برگرفتهاند. فعالیت این کوه آتشفشان که پس از ۸۰۰ سال خاموشی فعال شده است از فاصله ۳۰ کیلومتری حومه شهر ریکیاویک پایتخت ایسلند به وضوح دیده میشد.

بزرگترین شهر این استان از نظر وسعت شهری و جمعیت شهر خرمآباد و بزرگترین شهرستان استان شهرستان الیگودرز میباشد. برای اقامت میتوانید از خانههای محلی، هتلها و مهمانسراهای شهر بوشهر استفاده کنید که در فاصله 144 از گنبد نمکی قرار دارند. و آنگاه که صدیق را اقناع میکند تا با او از قلمرو سلطه نجیب گریز کنند. پس از درنوردیدن دره ها و کوه ها و کوهپایه ها، به قرار گاه مسعود میرسد، اما مسعود را نمی یابد، برایش می گویند، مسعود به ( کران و منجان ) رفته و پس از فتح کران و منجان، بر می گردد. با اینکه در سال های گذشته تعداد نفرات زیادی جان خود را از دست می دادند اما در قرن اخیر با افزایش تعداد صعود به اورست، میزان مرگ و میر کاهش داشته است.

از پانصد خانه که در این روستا وجود دارد تعداد 50 خانه قدیمی که 20 خانه نیاز به مرمت و بازسازی دارند. من بر آنم که رها در باد در کل، از همان آوان رژیم سلطنتی، به کتاب ( خاطرات خانه مرده گان ) مشابه است، که آنرا فدور داستایوفسکی آفریده و صحنه هایی از وضعیت دشوار و ناهنجار زندانی در سایبریا حکایت می کند. و و داع و پدرود با خاطرات تلخ و شرین زنده گی ! محمد اسمعیل ، فی سنه ۱۰۹۳”؛ یک قطعه از مرقعی ، به قلم پنج دانگ خوش ، با رقم: “کتبه العبد روشن رقم ۱۰۹۷”؛ “دیوان” شعر.

قلم شیوا، بیان دلنشین، اثر ماندگار، مشعل انقلاب زنان را در دهه های اخیر روشن می کند. و این چند روز دیگر، چشم براهی، برای دیدار با مسعود سخت تر می شود، تا پس از مدت کوتاهی، مسعود بر می گردد و استقبال شایسته یی، از مهمانانش می کند. بدون تردید، اکنون رها در باد، در سکوی اقبال و استقبال مردم قرار گرفته است. من فکر میکنم که رها در باد، مکمل ( افغانستان در مسیر تاریخ ) است. رها در باد، روایت تاریخ و ثریا بهاء خود، روای و مورخ موفقی است که زبان تاریخ نگاری را تعویض کرد و تاریخ نگاری را از قید خشکی و خنکی رهانید.

او که در ( رها در باد ) از ده ها کتاب از مشاهیر دنیا یاد میکند، بیهوده نبوده، که مفدیت آنرا از جادوی واژه های کاربردی در لابلای سطر های کتاب ، می توان به آسانی استشمام کرد. در نتیجه، می توان حکم کرد که ( رها در باد ) یک ( قصاریخ ) است. در نتیجه، پس از آن اجلاس، در سال 1370-1991میلادی، حقانی و عبدالحق، خوست را فتح کردند. در این صورت ، چه براهینی، گوینده مشابهت دو اثر را وداشته ، تا یکی را همانند دیگری بشمارد؟ او میدانسته که تاریخ آئینه تعاملات، تصادمات، روابط و مسایل گوناگون زنده گی بشر است و آنچه را انسان در ذهن خود با دلایل عقلی ترسیم میکند، در صفحات تاریخ به صورت عینی باز می یابد.

هیچ افغانی و هیچ تبعه خارجی علاقه مند به مطالعه تاریخ افغانستان نمی تواند از داشتن یک جلد آن در قفسه کتاب های منزلش بی نیاز باشد. اما زیبا، جان پرور و روح نواز، حتی می توان گفت نثری که قرینه ( سهل ممتنع ) است، نثری که حلاوت پرداخت های داستانیی فنی – هنری را دارد. شاید درتاریخ خراسان، رابعۀ بلخی اولین زنی باشد که درمقابل مرد سالاری وزن ستیزی وزورگویی وقلدری به پا ایستاد، و درین راه جان خود را ازدست داد.

ثریا بهاء گرچه مانند رابعۀ بلخی احساسات خود را درقالب شعرنیاورده، ولی باتوانمندی خاص، آنگونه به سخن آغازمی کند و به شکوه و شکایت ادامه می دهد وصحنه ها وحقایق را به تصویرمی کشد که خواننده رامجال مکث وتفریح نمی دهد. و رابعۀ بلخی با عصیان دربرابر ستم مردسالاری حارث، فصل دیگری را در مقابله باستمگران بازمی کند. وقت کشی نمی کند و خواننده را نمی فریبد. این عمل باعث ایجاد ترک و درز و شکاف عمیق در سنگها مىشده سپس با چکش، لاجورد را از داخل سنگها جدا مىکردهاند.

آنها مطابق با نیازشان تغییراتی را در سموچها ایجاد کرده بودند؛ مثلا دیواری داخل شان اضافه کرده یا کف آنها را برای احداث تنور کنده بودند. از جهت دیگر ثریا بهاء ، نیز توانسته از افراد زیادی که اکثراً در ایجاد فضای اختناق سیاسی، نقش داشته اند نام ببرد. روز ها یکی پی دیگر می گذشتند تا مسعود، ساز و برگ سفر نویسنده را به امریکا آماده کرده و ثریا بهاء و خانواده اش، به سوی دیار مردمان سبز چشم و زرد مو رهسپار شدند. وجه مشترک دیگری که میان ( جنگ و صلح ) و ( رها در باد ) وجود دارد، اینست که در ( جنگ و صلح ) تولستوی، دقیقاً پنج صد قهرمان آفریده که با کمال استادی، هریک را با ویژه گی های فردی خودش ترسیم کرده است.

سازندگان فیلم “لمس کردن” خلا این فیلم را ساخته و از فیلم های اصلی، بازسازی صحنه و مصاحبه با بازماندگان و خانواده های کشته شدگان استفاده کردند. اما، بالعکس زمانیکه خواننده، به خواندن آن می آغازد، دیگر کار از کار گذشته و کتاب اختیار را از کف او می رباید و نمی گذارد تا به اتمامش نرساند. کتاب( رها در باد) نخستین اثرنثرمعاصرفارسی دری توسط یک زن است که هرگونه تحسین وستایش به آن می زیبد.

دیدگاهتان را بنویسید