ویژگی ها، تعداد قمرها، عجایب و هر آنچه که باید بدانید – زومیت

در سال ۱۹۷۷ کشف این حلقه ها با قرار گرفتن سیاره در مسیر یک ستاره و با کم و زیاد شدن نور ستاره امکان پذیر شد چون این حلقه ها از مواد تیره ای تشکیل شده بودند و قابل روئیت نبودند. کاوشگرهایی که با این سیاره رفتند خیلی کم و کمتر از ده مأموریت داشتند که تنها ویجر ۲ توانسته در سال ۱۹۸۶ به آن برسد. بنابر این اورانوس بر خلاف سایر سیاره ها، روی محوری تقریباً افقی می چرخد.

این مجموعه از غبار و گاز که به آن دیسک دور سیاره نیز گفته می شود، دقیقا مکان تشکیل سیارات و حاوی مولکول های طبیعی است. کشف این مولکول در قرص اطراف IRS 48- ستارهای در فاصله ۴۴۴ سال نوری از ما در صورت فلکی Ophiuchus- به دلیل یک ویژگی هلالی شکل نامتقارن در قرص که در آن ذرات غبار بزرگتر متمرکز شده است، رخ داد که احتمالاً در نتیجه جسم دیگری ایجاد شده است.

گلهای عطرآگین خواهران ما هستند. در این روش ما نور ستاره را برای مدتی طولانی ثبت میکنیم و در صورت مشاهده کاهش پیدا کردن نور ستاره در یک بازههای معین، نشان دهنده عبور یک جسم از مقابل این ستاره است. جیم کاستینگ از دانشگاه ایالتی پن در این باره می گوید: ” صادقانه بگویم، این تنها سیاره ای است که یافتن آن مرا به هیجان آورده است” و ادامه می دهد : ” این سیاره یک کاندیدای واقعی و درجه یک برای میزبانی حیات می باشد” . 51. چرا ذهن انسان به یافتن حیات در سیارات فرا خورشیدی مشغول است ؟

برای منشا تشکیل چنین لایه ابری ضخیمی نظریات مختلفی توسط دانشمندان ارائه شده است که در این مطلب ذکر نخواهد شد. قرن هجدهم میلادی تاکنون را دوران کهکشانی نام گذاری نمودند زیرا امروزه دانشمندان با بهره گیری از تجهیزات مدرن در صدد کشف ناشناخته های جهان هستی می باشند. اورانوس را یک فضانورد به نام جوآن باد از نام خدای یونان باستان نام گذاری کرده است. گاز متان اطراف آن باعث رنگ های آبی و سبز در آن شده است. هسته این سیاره سنگی و صخره ای بوده و اطراف آن را گاز و یخ پوشانده است. زهره رنگ قهوه ای مایل به زرد خود را از ابرهای دی اکسید گوگرد که سطح آن را پوشانده اند می گیرد.

در این روش زمانی که به خورشید نگاه میکنیم با عبور آنها از مقابل خورشید شاهد پوشانده شدن بخشهایی از خورشید هستیم که با استفاده از تلسکوپ معمولی هم قابل دیدن است. دانشمندان با استفاده از این حرکات ظریف میتوانند جرم سیارات را محاسبه کنند. با اینکه تاکنون اطلاعات دقیقی در مورد شکلگیری الماسهای 2008 TC3 در دست نبوده، گروهی از دانشمندان سیاره شناسی به سرپرستی فارهانگ نابیئی (Farhang Nabiei) از دانشگاهی در سوئیس اعلام کردهاند که احتمال صحت یکی از فرضیات مطرحشده از بقیه بیشتر است. دانشمندان می گویند فاصله بسیار زیاد این سیاره از زمین، احتمال فرستادن یک کاوشگر فضایی را به آن به صفر می رساند و البته این در حالی است که حتی اگر بتوان به این سیاره سفر کرد، جاذبه آن که بیست و پنج برابر بیشتر از جاذبه زمین است باعث خواهد شد تا کاوشگر زمینی ها به شدت بر سطح این سیاره برخورد کرده و متلاشی شود.

یا حتی اگر کسی از سایر سیارات منظومه شمسی قصد رصد زمین را داشته باشد باید چه چیزی را رصد کند تا به وجود حیات در زمین پی ببرد. هر چقدر بیشتر بیاموزیم، بهتر میتوانیم دادههای جدید مأموریتهای آینده مثل دادههای تلسکوپ فضایی جیمز وب و تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومان را درک کنیم و به دنیای آن سوی منظومهی شمسی پی ببریم. كاوش هاي فضايي كه به ياري سفاين فضایی ويجر 1 و2 صورت گرفت نشان داد كه جوّ تيتان عمدتاً از نيتروژن و كمي متان و هليوم تشکیل شده است و تراكم نسبتاً زياد آن مشاهده ي سطحش را مشكل مي كند.

آخرین مطالعات صورت گرفته نشان داد در جو دو سیاره مذکور کربن به میزان قابل ملاحظه در حالت کریستالی یافت میشود که این اتفاق به دلیل تاثیرات گازی در فضای سیارات صورت میگیرد. این سیاره سنگی که ’55 Cancri e’نام دارد به دور ستاره خورشید مانندی در صورت فلکی عقرب میگردد و دو برابر زمین است. این سیاره اولین سیاره کشف شده است که درحال چرخیدن حول یک ستاره شبیه به خورشید بوده است. به صورت کلی سیارات موجوداتی هستند که در دسته ستارگان قرار نمیگیرند به این معنی که از خود نوری ندارند و معمولا حول یک جسم دومی میچرخند.

تا قبل از این سیاره سیاراتی در سال ۱۹۹۲ و ۱۹۹۵ کشف شده بودند، اما این سیارات در اطراف ستارگان مرده بودند که از مرحله اصلی زندگی خود خارج شده و به ستارههای نوترونی یا کوتولههای سفید تبدیل شده بودند. به استثنای دنباله دارهای طولانی مدت ، تا سال 2018 VG18 در 17 دسامبر 2018 کشف شد ، اریس و دیسنومیا دورترین اجسام طبیعی شناخته شده در منظومه شمسی بودند. چهار مورد اول که به عنوان سیارات درونی شناخته میشوند که به آنها اجرام زمینی میگویند.

آنها همچنین میتوانند اطلاعات بیشتری در مورد محل قرارگیری فسفین و چگونگی تغییر سطح آن در روزها و هفتهها ارائه دهند. سیاره اورانوس ۶۳ بار از زمین بزرگتر و سنگینی آن نیز ۱۳ برابر زمین است و سطحی معادل ۱۶ برابر سطح زمین دارد و نیروی تابشی این سیاره ۴ برابر بزرگتر است. یک سال زحل معادل 29 سال زمینی است. از این نورانی ، ترتیب صحیح اشیا begins آغاز می شود که هر یک از آنها در نوع خود منحصر به فرد است. این روش برای سیاراتی جواب میدهد که فاصله زیادی از ستاره مرکزی خود دارند زیرا در غیر این صورت در نور ستاره خود محور میشوند.

این تفکر که سینما صرفاً یک هنر است آنچنان در اندیشه منتقدین ایرانی نفوذ کرده که حتی آنها که برای سینما ارزشهای سرگرمیسازی قائل هستند حاضر نیستند از آن اندکی پا پس بکشند لذا شاید انتخاب این بحث به عنوان مبدا بد نباشد. طبیعی است که در این عبور مثل خورشیدگرفتگی تمام قرص خورشید گرفته نمی شود و فقط سطح کوچکی از آن توسط ناهید پوشیده می شود. با مرور زمان سیارات دیگری شناخته شدند که تمام ویژگیهای سیارات را داشتند اما به دور یک ستاره دیگری غیر از خورشید میچرخیدند که این سیارات سیارات فراخورشیدی نامیده شدند.

پیش از این تصور میشد این دو سیارک همراه با تعداد دیگری از سیارکهای این منطقه اجزای سیاره متلاشی شده بودهاند که زمانی میان مریخ و مشتری در گردش بوده است؛ اما امروزه میدانیم که این فرضیه رد شده و سرس، پالاس، وستاو دیگر سیارکها در حقیقت بقایای یک صفحه پیش سیارهای هستند که جاذبه قدرتمند مشتری مانع از بهم پیوستن آنها و تشکیل یک سیاره تازه شده است. ستاره شناسان مدتهاست فکر می کردند که آیا این روند تشکیل سیاره می تواند تولد ستارگان دیگری غیر از خورشید را همراه داشته باشد یا خیر! این سیاره در نزدیکترین حالت به خورشید میتواند دمایی بیش از ۴۵۰ درجه سانتی گراد داشته باشد.

گوشته آن مایع با دمای ۲۳۰۰ درجه سانتی گراد حاوی آب، آمونیاک و متان است. جالب است که با وجود این مدت هایی که سیاره مقابل خورشید است، باید دماهای مختلفی داشته باشد، ولی ویجر ۲ مشخص کرده که دما در همه ی نقاط سیاره ۲۲۴- درجه سانتی گراد است و به دلیل فاصله دوری که از خورشید دارد اختلاف دمای دو فصل زمستان و تابستان در قطب های آن دو درجه سانتی گراد است. فشار بادهای خورشیدی این میدان ضعیف را در جهت مقابل به خورشید بسیار فشرده کرده و در پشت آن بسیار گسترانده است. طبق مدلسازیهای انجام شده این سیاره عمدتا از کربن تشکیل شده است و با توجه به فشار بالایی که در آن وجود دارد احتمالا این کربن تبدیل به الماس شده است.

پژوهشگرها برای تأیید فرضیهی خود از دستگاهی بهنام سلول سندان الماس استفاده کردند. قسمت عمدهای از سیارات فراخورشیدی با استفاده از همین روش کشف شدند. برای مثال سیاره ۵۱ Pegasi از طریق اندازهگیری سرعت شعاعی کشف شده است. با این مقاله نشریه جهان شیمی فیزیک برای معرفی و بیان ویژگی های این سیاره همراه باشید. اعتقاد بر این است که حدود ۴.۶ میلیارد سال پیش ، فروپاشی گرانشی یک ابر مولکولی عظیم میان ستارهای شکل به منظومه شمسی ما داد . این در حالی است که در میان این بقایا، آثاری از الماس های فضایی کشفشده که به احتمال قوی اطلاعات جالبتوجهی را در مورد منظومه شمسی ما آشکار میکنند.

بر اساس مدلسازیهای انجام شده احتمال میرود که در این سیاره اقیانوسهایی از مواد مذاب داشته باشد. این سیاره با چشم غیرمسلح دیده میشود. ازاینرو مشاهده و رصد این ستاره با چشم غیرمسلح و بدون تلسکوپ از روی زمین امکانپذیر نمی باشد. گفته می شود این سیاره بزرگ چهار هزار سال نوری با زمین فاصله دارد. این سیاره در صورت فلکی سرطان است و ستاره آن از زمین حدودا ۴۰ سال نوری فاصله دارد.

برخی از این سیارات حول هیچ ستارهای نمیچرخند، هیچ مداری ندارند و تنها اجسامی سرد هستند که در فضا شناورند که آنها را سیارات رها نامیدند. عطایی ترشیزی خاطرنشان کرد: زمانی که ما یک ستاره و یک سیاره داریم این دو مورد حول مرکز شعاعی خود میچرخند. در اکتشافات اولیه مرتبط با این سیارات به ما نشان دادند که نباید انتظار داشته باشیم که تمام سیستمهای فضایی مشابه منظومه شمسی باشد و باید انتظار دیدن سیستمهای متفاوتی داشته باشیم. شما فکر کنید که کلی دست سازه آنجا داریم که آنها سوختشان تمام میشود، حالا فکر کنید جایی پمپ بنزین وجود دارد که کاوشش را انجام میدهد، سپس سوختش را در میآورد و بعد به فضا پیما تزریق میکند.

دیدگاهتان را بنویسید