ولایت پنجشیر افغانستان، نماد مقاومت و ایثار

زبان اصلی و رسمی تاجیكستان، زبان تاجیکی است و زبان دوم روسی زبان سوم ازبکی بوده اما زبان غالب مورد استفاده تاجیکی و روسی است. زبان زبان ملی جمهوری تاجیکستان فارسی تاجیکی است. آب ها تاجیکستان دارای منابع اب فراوان است و از لحاظ تعداد رودخانه، در میان جمهوری های اعضای اتحاد کشور های مشترک المنافع، در مقام ششم و از لحاظ تامین آب در یک کیلومتر مربع پس از کشور گرجستان در مقام دوم قرار دارد. دین تاجیکستان از دیرباز محل برخورد دین ها و مذاهب گوناگون بوده است. نام تاجیکستان تاجیکان از کهن ترین مردم نژاد آریایی الاصل و پارسی زبان هستند که از دیر باز در این سرزمین به سر می برند.

طول 947 رودخانه تاجیکستان بیش از 28 هزار کیلومتر است مهم ترین رودهای تاجیکستان عبارتند از: – سیر دریا – مو دریا رود خانه آمو دریا (جیحون ) که پر آب ترین رود منطقه است. جمعیت جمعیت تاجیکستان نزدیک به 7 ملیون نفر و تراکم نسبی جمعیت ان 8/42 نفر در هر کیلومتر مربع است. بهترین راه حل این است که شاروالی های تمام شهر های بزرگ افغانستان فهرست مالکان زمین های غصب شده و یا توزیع شده به نرخ شاروالی را در ۱۷ سال گذشته نشر نمایند تا سیاه وسفید تفکیک گردد. بعد ازین رویداد سر وصدای اینکه گویا شیرپور را جنگ سالاران غصب کرده اند خاموش شد.

به هرحال از اینکه دوسیه استوار بر ثبوت مادی و معنوی بود حد اقل کسانیکه در آن مجلس شامگاهی حضور داشتند استلال ضد و بدیل نداشتند و من بعد از مدتی به اجازه جناب کرزی صاحب جلسه را ترک کردم. د. خ. ا» و دولت جمهوری افغانستان که به دستِ داکتر نجیب فروپاشید و بعدها همه را در تقابل قرار داد. حالا نیز کسانیکه در ارگ اند هر از گاهی در دفاع از پالیسی های ناکارای حکومت فعلی بحث غصب را دامن میزنند تا اذهان منحرف گردد.صالح در ادامه نوشت است که بهترین راه حل این است که شاروالی های تمام شهر های بزرگ افغانستان فهرست مالکان زمین های غصب شده و یا توزیع شده به نرخ شاروالی را در ۱۷ سال گذشته نشر نمایند تا سیاه وسفید تفکیک گردد.

به هرحال متوجه شد که مالکان خانه ها و زمین ها شامل تمام اعضای کابینه به استثنای دوکتور عبدالله عبدالله و اقای سپنتا و تمام روسای ادارات به غیر از من که گرفتن زمین در شیرپور را رد کرده بودم، تمام والی های با نفوذ و بی نفوذ شامل میشد.امرالله صالح دلیل نوشته خود را این گونه بیان میکند « بعد ازین رویداد سر وصدای اینکه گویا شیرپور را جنگ سالاران غصب کرده اند خاموش شد. حالا نیز کسانیکه در ارگ اند هر از گاهی در دفاع از پالیسی های ناکارای حکومت فعلی بحث غصب را دامن میزنند تا اذهان منحرف گردد.

آدم های مهم سیاسی از چهار گوشه افغانستان ، شمار زیاد اعضای شورای ملی و تکنوکرات های آمده از غرب که شامل در حکومت یا شامل در سیاست بودند مالکین این ویلا ها بودند. بعد از چهل و پنج روز کار مسلکی و مخفی دوسیه ها آماده شد و من آنها را یک روز بصورت مستقیم به شخص رییس جمهور سپردم. در رابطه با اپوزسیون مسلح در برابر دولت کنونی، حزب آزادگان تشدید حملات نیروهای ائتلاف و ناتو را راه حل ندانسته و جز اتلاف هزاران انسان بیگناه ثمره ای در آن نمی بیند.

افغانستان یک کشور محاط به خشکه بوده ومقدار بارندگی سالانه در آن بسیار کم است، بناء اکثر زمین های قابل زرع کشور، بطور مکمل تحت آبیاری قرار نمگیرد، لذا مقداری زیادی از منابع زمین در کشور، بصورت للمی کشت میگردد، وزمین های آبی، آب مورد نیاز خویش را از ذخایر برفی که در کوه ها موقعیت دارند ودر فصل بهار ذوب میشوند، بدست می آورند. من هم به کارمندان مسلکی وظیفه سپردم تا یک دوسیه مستند شامل عکس تمام خانه ها ، در صورت امکان کاپی قرارداد شرکت های ساختمانی و مصرف تخمینی هر خانه را برایم طی دوماه آماده سازند.

مرگ این دو نفر تنها یک نمونه از حوادث ناگواری است که طی سالها در اورست به وقوع پیوسته است. اگر چه شهر جدید کوهدشت حاصل اسکان عشایر در دوره رضاخان است اما بنا بر روایات تاریخی از حمدالله مستوفی و سایرین به نظر میرسد که در سالیان دور در این منطقه شهری باشکوه دایر بوده است. حسینی قرار نگرفتن کوهدشت در یکی از مسیرهای اصلی جاده ای کشور را مشکل دیگر شهر دانست و گفت : سرمایه گذاری بخش دولتی در شهرستان کوهدشت باعث سرازیر شدن سرمایه بخش خصوصی میشود و امیدواریم که با سفرهایی که دولت محترم به استان و شهرستان داشته اند هر چه زودتر این نقایص بر طرف شود تا شاهد کوهدشتی آباد و سرزنده باشیم.

آقا شاه بالو از عرفای اواخر قرن ۷ و اوایل قرن ۸ هجری قمری وز مشایخ صوفیه و پیر شیخ خلیفه ٔ مازندرانی تاسیس کننده نهضت سربداران بود و مرشد شیخ حسن جوری یکی از چهره اصلی نهضت سربداران خراسان در عهد حکومت مغولان است.او از بزرگان عرفان و علم حکمت بود که بیهقی بزرگ به پیش او امد و برای علم سکرت از شیخ بالو زاهد املی کسب علم کرد ،مقبره او در شهر نور در منطقه بالو در چمستان است که زیارتگاه عارفان و عاشقان اوست.

امرالله صالح ضمن اینکه این که اکثریت زیاد از اعضای حکومت سابق را به گرفتن زمین در شیرپور متهم میکند نوشته است . بخش شرقى و جنوب شرقى ننگرهار با خط ديورند همسرحد است .اين ولايت را سلسله کوها محاط کرده که درشمال آن سلسله فرعى کوهى هندوکش که از کوتل پردم آغاز ميشود و با دشت گمبيرى منتهى مى گردد .در همان بخش هاى اخير به نام کوز کنر و دامن کوه کشموند ياد ميشود .سلسله کوه سپين غر در جنوب ، سلسله تورغر در غرب و به سوى شرق آن ولسوالى هاى کامه ، گوشته ، لعل پور و آن سلسله فرعى کوه هندوکش در منطقه مومند آن سوى خط ديورند که از ديوانه بابا نورستان شرقى و از کوتل دورا شرق آغاز ميشود ، تا لوارگى ادامه دارد .

از درياى کنر تنها زمين هاى آبى ولسوالى هاى کوزکنر ، کامه ، گوشته و لعل پوره آبياري ميشود . سُرخرود: ولسوالى سُرخرود (سره رود) در ده کیلومترى غرب شهر جلال آباد موقعیت دارد و بیشتر اهالی این ولسوالی به زبان دری صحبت میکنند. سپين غر يکى از مشهور ترين کوه اقتصادى ننگرهار است که در جنوب ننگرهار موقعيت دارد از ٨٤ کيلومترى شرق شهر پشاور آغاز و به سوى غرب تا سرحدات ولايت لوگر امتداد يافته است .ولايت لوگر و منطقه تيرا خبيرپشتونخوا توسط سپين غر از ننگرهار جدا ميشود . دَرایِم: ولسوالی درایم در غرب ولایت بدخشان قرار دارد و جمعیت آن ۶۵ هزار نفر اعلام شده است.

ریتم گامهای آب و رقص بادها در آن بلندیها، فضای رمانتیک عجیبی خلق کرده بود. اِس. آی پاکستان زمینهسازِ فضای کاذبِ اندیشهی سقوط دادنِ نظام تحتِ رهبری شادروان استادربانی و رهبری نظامی احمدشاه مسعود گردیده و دوستم را در خلای اطلاعاتی قرار دادند. ” حکیم عمر خیام در رساله ” جبر و مقابله ” خود نوشته است : ” و مساله ای که ابوسهل کوهی، ابوالوفای بوزجانی، ابوحامد صاغانی و جماعتی از رفقای ایشان از حل آن عاجز ماندند، این است که می خواهیم عدد ۱۰ را به دو پاره تقسیم کنیم که مجموع مربعین آنها به اضافه خارج قسمت پاره بزرگتر بر پاره کوچکتر هفتاد و دو شود.

وقتی بدفترشان رسیدم دیدم که از چند نفر نزدیکان خود که هیچ ربطی از دید تباری و حزبی با مارشال فقید نداشتند به نحو بسیار جدی استنطاق دارد و خیلی عصبانی است و با نشان دادن عکس خانه های شان از آنها می پرسد که شما این همه پول برای این ساختمان های بی کرکتر ، بی مزه و غول پیکر را ازکجا کردید. آقای کرزی تا آندم نمیدانست که مثلن یکی از بزرگترین ساختمان های شیرپور از اقای علی احمد جلالی است که وزیر داخله بود و به اصطلاح شامل لیست جنگ سالاران نبوده و خودش را تکنوکرات پاک دامن معرفی کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید