وجود آب در سياره مريخ تاييد شد – سایت پزشکان بدون مرز

به خاطر اینکه مریخ دارای اتمسفر بسیار نازکی است، برخلاف سیاره زمین آسمان در کل آبی به نظر نمیرسد. اورانوس (در اسطورههای یونان οὐρανός، خدای آسمان و معادل پارسی سره آن آهوره) هفتمین سیاره از نظر نزدیکی به خورشید وچهارمین سیاره از نظر اندازه و سومین سیاره از نظر جرم است. نکته دیگری که من در فیلم آواتار با آن مواجه شدم غلبه انسان بر طبیعت است، به جهت آنکه از طبیعت استفاده و پیشرفت کند و به خواسته­ های خویش برسد. این مباحثی که آقای دکتر فاطمی اشاره نمودند در برخی از نقدها نیز قابل مشاهده است اما نقدهایی در ایران وجود دارد که بسیار بدبینانه است و مباحث مربوط به وجود روح طبیعت یا مادر طبیعت را به ترویج کابالیسم یا ادیان طبیعت گرا مرتبط می­ نمایند.

از نظر من تناظرهای زیادی بین این فیلم و تاریخ استرالیا وجود دارد. اگر بسیار زیاد بود، بسیاری از گازهای نخستین سمی را هنوز در خود داشت و بهاین ترتیب حیات را غیرممکن میکرد. Borderlands 3 به سرعت در حال نزدیک شدن به تاریخ انتشار خود است و هنوز موارد بسیاری وجود دارند که باید از آنها سر دربیاوریم. در تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ در محل کارگاه نوآوری هفت و هشت، دومین جلسه از سری برنامه های عصرانه سینما و منظر با حضور اساتید، دانشجویان، فارغ التحصیلان و علاقه مندان به حوزه معماری منظر برگزار شد. قلهی المپوس، دومین قلهی بلند منظومهی شمسی در مریخ قرار دارد و یک آتشفشان فعال است.

سیاره پاندورا در این فیلم، استرالیا است و از زمانی که انسان به آن پا گذاشت آن را به نابودی و اضمحلال کشاند. در سیاره زمین، این مقدار نمک سولفات تنها در سنگهایی یافت می شود که یا در درون آب شکل گرفته اند و یا مدتها در معرض جریان آب بوده اند. در این فیلم شخصیت انسانی و آواتارِ همان انسان آنقدر به یکدیگر نزدیک می­ گردند که نهایتاً کاراکتر انسانی ترجیح داد تا در جسم مجازی خود یا آواتار خود باقی بماند. حاصل این عدم تعادل و خشم طبیعت از انسان­هاست. این اصول در سکانس­های مختلفی در این فیلم به نمایش در می­ آید به عنوان مثال سکانسی از فیلم که آواتارها هم نوعان خودشان که مرده اند را به واسطه عنصر ارتباط دهنده فیزیکی به طبیعت وصل و از طبیعت درخواست داشتند تا حیاتی دوباره به آن­ها اعطا نماید.

نوع نگاه ادیان به طبیعت شاهد این ادعاست. “ما از طبیعت هستیم و به طبیعت باز می ­گردیم” یکی از اصولی است که وضوح در فیلم آواتار قابل مشاهده است. قدیمیترین این تصاویر به سال 1909/1288 باز میگردد، اما با وجود اینکه پلوتو در این مدت هر از گاهی چهرهای از خود نشان میداد هیچ کس آن را شناسایی نکرده بود. شاید این اتصالات هستند که به ما در درک درست از فضا و مکان کمک می کنند و باعث می شود ما با یک فضا احساس نزدیک ویا دوری کنیم.

نکته بسیار جالب توجه برای من کشف ارتباط بین پیشرفت علم و دوری انسان­ها از طبیعت است. فیلم آواتار کنایه ­هایی هم به علم می­ زند همچنان که خانم دانشمند کسی که تا آخرین لحظه عمر به دنبال نمونه­ گیری و به فکر علم بود و فقط مباحث را در چهارچوب علمی قبول داشت در لحظه آخر در رابطه با آن روح درون طبیعت گفت: “من دیدمش” (من درک­ش کردم).

برخی از سفاین فوق کاوشگر هایی به درون جوّ متراکم زهره ارسال کرده اند و بر سطح آن فرود آمده و در فرصت کوتاهی توانسته اند تصاویر ارزشمند از سطح سیاره و جوّ حاکم بر آن ارسال نمایند. از میان حضار در برنامه 10 نفر فیلم آواتار را قبلاً مشاهده نموده بودند و سایرین برای بار اول این فیلم را به تماشا نشستند. البته گفتنی است که بیشتر این بازیها حالت چندنفره نیز داشتند. در حالی که آخرین تحقیقات نشان می دهد که سیاره پنجم بزرگ دیگری نیز وجود دارد. در این جلسه حاضرین به تماشای فیلم آواتار ساخته “جیمز کامرون” نشستند و پس از آن به نقد و بررسی فیلم پرداختند.

این یک بازی ویدئویی اکشن و ماجراجویی منحصربهفرد محسوب میشود و دو بازیکن با داشتن صفحه نمایش تقسیم شده با هم بازی میکنند. این تلسکوپ صفحه ای به قطر 1000 فوت دارد. آنچه این عنوان را برای یک بازی چندنفره سرگرمکننده کرده، این است که بازی Rayman Legends دارای یک حالت چهار نفره است. سیاره مریخ، مانند زمین، دارای ابر در اتمسفر و رسوبات یخ در قطبهاست، اما بر خلاف زمین، مریخ در سطح خود آب مایع ندارد. در غالب این فیلم علمی – تخیلی احتمالاتی مطرح می­ شود که شاید ما به عنوان محقق بتوانیم آن احتمالات را ثابت نماییم.

در فیلم باراکا ما اقوامی را مشاهده می ­کنیم که مراسم­ های خاصی را برپا می ­دارند به عنوان مثال این اقوام به دور تک درختی گرد هم می ­آیند، دست در دست یکدیگر می ­گذارند و به نیایش می ­پردازند. اما این نگاه در خاورمیانه به نگاهی متعادل یعنی برداشت و استخراج به حد نیاز از معادن و منابع تبدیل می شود. این فیلم به نوعی پست مدرن است.

طبیعت برای انسان مدرن تبدیل به مخزنی جهت مال اندوزی و مصرف گرایی شده است. شاید این انسان مدرن است که آنقدر از طبیعت فاصله گرفته است که نمی ­تواند ذکر گفتن طبیعت را بشنود، شاید معضل همین دید مطلقاً منطقی و علمی است! این مسئله مشابه قضایاست: یک قضیه ممکن است صادق نباشد ولی این به معنای آن نیست که قضیه وجود ندارد. ۱۱چرا شاه تهماسب پایتخت خود را از تبریز به قزوین انتقال داد ؟

در این حوزه بحث هایی مطرح است از جمله اینکه دانشمندان بیش از حد با مسائل دنیا علمی و منطقی برخورد می­ کنند. اتفاقی که در روستاهای کشور ما رخ داده است بی شباهت به این موضوع نیست و بسیاری از آنها به علت تغییراتی که بر خلاف جریان زیست بومی شان بوده، یا از بین رفته اند یا در حال از بین رفتن هستند. نفر به ازای هر کامیون نیز فراهم گردیده و نگرانی از بابت بیکاری رانندگان نیز وجود نخواهد داشت. نه تنها بازیکنان مجبور خواهند بود که با ماموران و سایر زندانیان رقیب مبارزه کنند، بلکه باید تعدادی معما را نیز حل کنند.

مفهوم ’وجود ‘در مورد این سه موضوع که گفته میشود وجود دارند، متفاوت است و رفتار منطقی آنها نیز متفاوت است. این اولین بار نیست که بشر دندانهای خود را برای مواد معدنی سرگردان در فضا تیز کرده است. ستارهشناسان با استفاده از ابزارهای کنونی یا ابزارهایی که در آینده نزدیک آماده به کار میشوند، میتوانند بهتر و دقیقتر مواد تشکیل دهنده فراخورشیدیها را بررسی کنند. با این حال، ممکن است برخی گیمرها هیجان واقعی را زمانی حس کنند که همه چیز در یک دزدی از بانک درست پیش نرفته و بازی وارد یک آشفتگی میشود و در این صورت باید از پلیس فرار کرده و شلیک به پلیس، تنها راه شما برای آزادی است.

تفسیر دیگری از فیلم آواتار وجود دارد که این فیلم بازتعریفی از تاریخ استرالیاست. سیاره عطارد با فاصلهٔ ۵۷ میلیون و ۹۲۴ هزار کیلومتری از خورشید، نزدیکترین سیاره منظومه شمسی به خورشید است و کمترین مسافتی که با زمین پیدا میکند، به ۸۰ میلیون کیلومتر میرسد. بر اساس مطالعات و پژوهش­ها که منتج به پیش ­بینی­ هایی شده اند انسان­ها درحال به اتمام رساندن منابع زیستی کره زمین هستند و این احتمال وجود دارد ما انسان­ها در آینده ­ای نه چندان دور مانند انسان­های موجود در این فیلم جهت تامین منابع زیستی مجبور به سفر کردن به کرات دیگر شویم.

ورود به بانکها، گرفتن پول و جلوگیری از روشن شدن هرگونه هشدار، این بازی را بسیار هیجانانگیز کرده است. انسان ها سعی بر این داشتند که شرایط سیاره پاندورا را طبق میل و خواسته خود تغییر دهند به عنوان مثال برای آموزش زبان انسانی به ساختن مدرسه اقدام کردند یا در قسمتی از فیلم اشاره به ساختن راه و جاده توسط انسان برای ناوی ها شده است. در این مقاله بهترین بازی های دونفره کامپیوتر را برایتان معرفی کردیم.

A Way Out آخرین بازی در فهرست بازی های دونفره کامپیوتر پلازامگ است. بنا براین، از نظر هستی شناسی، وجود، زمانی که به صورتِ ”وجود چیزی“ در نظر گرفته میشود و یا با عواملی چون ضرورت، امکان، قوه، فعل و نظایر آن ترکیب میشود، به اشکال و مراتب گوناگون محقق میشود. ما نمی­خواهیم از زوایای بدبینانه به قضایا نگاه کنیم بلکه جنبه­ هایی را بررسی می نماییم که نحوه ارتباط ما با طبیعت چگونه باشد و یا تعادل این ارتباط چگونه برقرار می­ شود.

این نکته را باید بدانیم که مادر طبیعت با ما شوخی نمی­ کند. به عنوان مثال یکی از کاراکترها برای آنکه اعتماد به نفس خویش را به عرصه ظهور برساند پرنده­ ای قوی را شکار می ­کند و نشان می ­دهد با غلبه بر یک عنصر طبیعی منظر (پرنده ­ای قوی) بر عظمت طبیعت فائق آمده است. منظور از پیش­فرض اثبات­گرایانه آن است که «هر گزاره­ای که با روش تحقیق تجربی قابل اثبات یا ابطال و تأیید نباشد، بی­معنا (و در یک قرائت افراطی، نادرست) است». ابنالاثیر از مردم جزیرۀ ابن عمر از جزایر داخلی دجله در شمال موصل بود.

دیدگاهتان را بنویسید