وجود آب در سياره مريخ تاييد شد – سایت پزشکان بدون مرز

عتیقی خاطر نشان کرد: شاید همین رخدادهای نجومی است که میتواند گاهی اوقات توجه و نگاه ما انسانها را از زمین و اتفاقات خوب و بد آن دور کرده و با توجه کافی به آسمان پر رمز و راز بتوانیم از آن انرژی لازم را برای استمرار حیات دریافت کنیم، به همین دلیل توصیه میشود که از امروز چهارشنبه ۲۶ آذرماه تا شامگاه ۵ دی ماه ۹۹ چشم از آسمان برندارید و همواره دو سیاره غول گازی سامانه خورشیدی یعنی “برجیس” و “کیوان” (مشتری و زحل) را که به یکدیگر نزدیک میشوند، مشاهده کنید.

این به دلیل توانایی جو آن در بازتاب خوب نور است. دادهها نشان میدهد که کربن و هیدروژن تحت فشار شدید گرما و فشار در اعماق جو این سیارات فشرده میشوند و الماس را تشکیل میدهند، سپس به سمت پایین فرو میروند و در نهایت در اطراف هسته این سیاره قرار میگیرند. مدیر انجمن نجوم آماتوری گفت: سیاره حلقه بر گردن کیوان یکی از غولهای گازی است که همراه با برجیس، اورانوس و نپتون، در رده سیارات بیرونی قرار دارند و دارای جو و همچنین اقمار بسیاری است، کیوان از درون تلسکوپ خیره کننده است و همچنین بدون کمک ابزار رصدی یک صید آسان در میان اجرام آسمان به شمار میآید؛ تنها با چشم، حلقههای آن را نمیبینید اما رنگ طلایی و نور ثابت کیوان را مشاهده خواهید کرد.

۳. اورانوس: اورانوس سومین سیاره بزرگ منظومه شمسی است و به علت گاز متان زیادی که در این سیاره وجود دارد، به رنگ سبز-آبی است. گانیمد حدود ۷ روز زمینی طول میکشد تا مدار خود را به گرد برجیس کامل کند و سایر قمرهای گالیلهای برجیس زمانهای مختلفی دارند؛ بنابراین در هر شب، موقعیت این ماهها را همواره در حال تغییر نسبت به برجیس (Jupiter) میبینید. عتیقی درباره امکان وجود حیات در این سیاره گفت: سیاره برجیس با توجه به وضعیت گازی بودن و شرایط پیچیده جوی نمیتواند دارای حیات حتی از نوع اولیه باشد، اما برخی از اقمار آن از جمله قمر آیو دارای سیستم آتشفشانی فعال، با ۲۰۰ آتشفشان است و قمر اروپا از اقمار گالیلهای که برای اولین بار توسط گالیله ایتالیاتی از درون تلسکوپ مشاهده شد؛ دارای اقیانوسهای منجمد سطحی بوده و بشر همواره به دنبال کشف راز حیات در بخشهای مختلف کائنات از جمله قمر اروپا در اطراف برجیس است.

بهترین و نابترین اطلاعات از این سیاره در سالهای 1974 و 1975 بهدست آمد؛ و آن زمانی بود که فضاپیمای آمریکا، مارینر 10 (Mariner 10)، سه بار از کنار عطارد عبور کرد. نپتون سه حلقه اصلی و غیر عادی با انبوهی از غبارهای روشن دارد. سه روز و نیم زمینی طول میکشد تا اروپا مدار مشتری را کامل کند. به گفته این مقام مسئول، قمر اروپا نیز جز نورانیترین اجرام آسمانی منظومه خورشیدی است. وی با بیان اینکه سیاره کیوان ۸۲ قمر دارد، یادآور شد: “تایتان” بزرگترین قمر آن ۵ هزار و ۱۲۰ کیلومتر قطر دارد و پس از سیاره سرخ بهرام و قمر اروپا در اطراف برجیس، کاندیدای ادامه حیات انسانها طی میلیونها سال آینده خواهد بود و تنها قمری است که پس از ماه، دست سازه های بشری بر روی آن فرود آمده اند.

عتیقی خاطر نشان کرد: نکته جالب در همنشینی سیارات برجیس و کیوان آن است که با توجه به اینکه این دو سیاره به گونهای نزدیک به یکدیگر قرار می گیرند که به صورت “یک جرم” ستاره مانند در جنوب غرب آسمان دیده میشوند، برخی از این پدیده با توجه به اینکه در آستانه سال نو میلادی هستیم، به عنوان ستاره کریسمس یاد کرده اند و جا دارد که آغاز سال نو میلادی را به هموطنان مسیحی و مسیحیان سراسر جهان که با چنین رخداد جذاب آسمانی این سال را جشن میگیرند، تبریک و شادباش گفته و بهترینها را برای هموطنانمان در هر کجای این کره کوچک خاکی هستند و برای دیگر ملل جهان در سال میلادی پیش رو آرزو کنیم.

وی با اشاره به پدیده نجومی مقارنه سیارههای برجیس و کیوان، گفت: این رویداد بسیار ویژه است و هرچند که هر ۱۹.۶ سال همنشینی این دو سیاره رخ میدهد ولی امسال با وجود اینکه این دو جرم با چشم قابل مشاهده هستند ولی با همنشینی به شدت نزدیک (مقارنه بزرگ) آنها، شرایط به گونهای است که با چشم غیرمسلح این دو سیاره از هم قابل تفکیک نیستند و امسال چنین شرایطی را پیش رو داریم.

آینده حد و مرزی ندارد و دانشمندان به دنبال سیارههای بیشتر در حال کاوش هستند. اما وقتی مأموریت جدید «افقهای جدید» در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵، نخستین پرواز تاریخ به سیستم پلوتو را انجام داد، دیدگاه دانشمندان از پلوتو را دگرگون کرد. سیارهٔ زمین از دور به رنگ آبی و سفید دیده میشود که وقتی به این سیاره نزدیک میشویم میفهمیم قسمتهای آبی اقیانوسها قستهای سفید ابرها هستند. وقتی در نوشته­های برهان و جهانگیری ذیل این واژه دقّت شود و در صورت مفرد و جمع واژه نیز تأمل شود، ساخته شدن این واژه از این بیت خاقانی تا حدودی قابل تأیید به نظر خواهد رسید.

بدنبال آن ناسا فضاپیمای اودیسه مریخ(Mars Odyssey) را در 7 آوریل 2001 به سیاره قرمز فرستاد.وسایلی با هدف مطالعه سطح سیاره کشف آب ومحیط یونیده اطراف سیاره در مدار نورد نصب شده بود.اودیسه در تاریخ 24 اکتبر سال 2001 به سیاره رسید ودر مدار مناسب قرار گرفت.با کمک پدیده ترمز هوایی توانست در مداری نزدیک دایروی حول قطبی قرار بگیرد.از ژانویه سال 2002 به اندازه گیری های علمی پرداخت.کار اصلی آن در اواخر تابستان 2004 ادامه یافت از آن به بعدتا تاریخ اکتبر سال 2005 از آن به عنوان یک ماهواره مخابراتی رله ای جهت ارسال اطلاعات از مریخ نورد تحقیقاتی مریخ یا Mars Exploration Rover به زمین استفاده شد.

که شاخصترینش ماموریت ویجر ۲ بود که این فضاپیما در ژانویه ۱۹۸۶ به آن رسید. نام دیگر سیاره مریخ بهرام است و در بین عموم جامعه به این نام نیز شناخته میشود. به گزارش کلیک، مهندس ‘مسعود عتیقی’ در این باره اینطور توضیح داد که در رویدادهای نجومی همواره از جذابیت های خاصی نه تنها برای آماتورهای این رشته بلکه برای عموم علاقمندان برخوردار هستند و برخی از این رویدادها ویژگی های خاصی دارند که آنها را از دیگر وقایع آسمانی جذاب تر می کند.

هر وقت یکىشان را گیر آوردهام که یک خرده روشن بین به نظرم آمده با نقاشى شمارهى یکم که هنوز هم دارمش محکش زدهام ببینم راستى راستى چیزى بارش هست یا نه. این سیاره شامل سیارات ، ماهواره ، خرده سیارهها ، شهابسنگها ، شهابسنگها و ستارههای بزرگ است. خانم کامپسون زنی خودخواه و مالیخولیایی است که برای بزرگ کردن فرزندانش کاملا به دیسلی وابسته است. در سال ۱۹۷۹ میلادی «۱۳۵۷- ۱۳۵۸ خورشیدی» فضاپیمای وویجر از نزدیک این حلقهها را شناسایی کرد، اما به علت پایین بودن نسبت بازتاب سیستم حلقهای این سیاره، این حلقهها از زمین قابل مشاهده نیستند.

این سیاره بدون اتمسفر که دارای ماه در اطراف خود نیست، از ستاره شباهنگ و یا تیشتر (شعرای یمانی-Sirius)، یعنی درخشانترین ستاره آسمان نیز روشنتر است؛ اما از آنجا که سیاره تیر درونیترین سیاره منظومه خورشیدی ماست، این سیاره، بیش از هر سیاره دیگری در خانواده خورشید، در آسمان ما به خورشید و افق شرق (شامگاهی) و یا غرب (صبحگاهی) گره خورده است و همیشه کمی قبل از طلوع آفتاب یا کمی بعد از غروب خورشید دیده میشود و هرگز در آسمان شب خیلی ارتفاع نمیگیرد؛ بنابراین روشنایی آن اغلب با این واقعیت تغییر میکند که شما در گرگ و میش و نه در آسمان تاریک و مناسب، این سیاره را مشاهده میکنید و چه بسا افراد کمی در طول عمرشان موفق به دیدن این جرم شوند و یا به عبارتی موفق به شناسایی این سیاره در افق نمیشوند.

دیدگاهتان را بنویسید