وبسایت رسمی لیگ برتر افغانستان

به عنوان مثال هنوز بطور کامل مشخص نیست که کوههای استان خراسان شمالی و مرکزی در شمار رشته کوههای البرز هستند یا نه ؟ وی در ادامه با اشاره به اینکه همه اقدامات شهرداری در کوه صفه به منظور حفظ این فضا و ایجاد جاذبههای گردشگری بوده است، گفت: ما خود مخالف هر گونه ساخت و ساز در کوه صفه هستیم ضمن اینکه در حال حاضر نیز چنین اقدامی صورت نگرفته است. شاید جامع ترین تعریف بصورت : استفاده بهینه ا ز کلیه منابع برای توسعه نسل امروزبا حفظ حقوق نسل های آینده باشد که در کتاب “همایش راهبردهای توسعه پایدار در بخشهای اجرائی کشور ” مورد تاًیید نا یب رئیس کمیته ملی توسعه پایدار کشور قرارگرفته است .

بلند ترین قله های تاجیکستان: اسماعیل سامانی(7495 متر) و لنین (7134 متر) در شمال پامیر قرار گرفته است. • 4- نقش زنان در این ولایات بطور شاید وباید در عرصه های زندگی اجتماعی متبارز نیست. در روستای زیر کوه سرخلاش امید، زندگی و شگوفایی تمام سال مردم به کوههاست که در زمستان، زیاد برف در خودش جا کند و در بهار، زیاد علف در پهنهاش سبز شود و در تابستان، آبهایش به خشکی نگراید و در خزان هم هیزمهای بسیاری از آن حاصل گردد.

با آزاد شدن فعالیت احزاب، گروه های سیاسی و احزاب جدیدی مانند: دموکرات، رستاخیز، نهضت اسلامی به وجود آمدند. 7. حزب كشاورزي به رهبري امير قراقلاف 8. حزب اصلاحات اقتصادي به رهبري عالمجان بابايف احزاب منتقد و مخالف: حزب نهضت اسلامی، حزب سوسیالیست، حزب دمکرات جناح محمد روزی اسکندراف. 6. سوسيال دموكراتيك به رهبري رحمتالله زائراف. اسامي احزاب ششگانه فوقالذكر عبارتند از: 1. خلقي دموكراتيك به رهبري امامعلي رحمان رييسجمهور- حزب حاكم.

کوهها (ژئومورفولوژي): تاجیکستان سرزمینی کوهستانی و زلزله خیز است، 93 درصد آن از کوهستانهای بلند رشته کوهای تیان شان، حصار و پامیر پوشانده شده و نزدیک به 50 درصد آن در بلندی بیش از 3 هزار متر قرار گرفته است. دستمزد معدنچیانی که روزانه به دور از خانه و کاشانهٔ شان ۱۸ ساعت کار در ناامنترین شرایط دل کوهها و با خرید خطر مرگ به جان شان، صخرهها را انفجار میدهند و از امراض مزمن تنفسی و گرده رنج میبرند، هفتهای تقریباً ۳۵۰۰ افغانی به دست می آورند. تنها یکبار برای دیدن میدان در سفر به اصفهان کافی نیست و زیبایی شب اینجا را هم از یاد نبرید.

3️⃣ در اینجا تصویر شهر تبریز و روستای کندوان را میبینید. در بین راه لذتی باور نکردنی به دست می آید و می اندیشیم که ایکاش بزرگترین اردوی ملی میهنی اینجا برگزار می شد. آب آن به صورت دایمی و جوشان در جریان بوده و دهانه آن پراكنده است. 1- روشن است که آنچه در فضيلت مدينه گفته اند، شامل اُحد نيز هست. گفته می شود برای ساختن این قلعه، محوطه بالای قله را مسطح کرده بودند. بامیان دارای آب وهوای نا ملایم، سرد وخشک بوده، تابستان دارای 29 درجه سانتیگراد بالای صفر و زمستان آن سرد وپربرف که درجه حرارت به 26 درجه زیرصفرمی رسد، این وضعیت در برخی مناطق اين ولايت درطول چهارفصل نیزنا پایداربوده که حتی درتابستان کوه های بابا پر از برف میباشد.

همچنین جمعی از تاجیکها و ازبکهای ساکن این جمهوری به زبان روسی سخن می گویند. تاجیکها در حال زدودن واژه های روسی از زبان خود و جایگزین کردن لغات فارسی به جای آن هستند. 2007) نرخ باروري: 3.09 کودک به ازای هر زن (2007) ميزان اميد به زندگي: کل جمعیت 64.61 سال – مردان 61.6 سال – زنان 67.78 سال (2007) ميزان شيوع ايدز: کمتر از 0.1% (2001) تعداد افراد مبتلا به ایدز: 200 نفر (2003) میزان مرگ و میر ناشی از ایدز: کمتر از 100 نفر (2001) مليّت: تاجیکستانی گروههاي قومي و نژادي: تاجیک 79.9% ازبک 15.3% روسی 1.1% قرقیز 1.1% سایر اقوام 2.6% (2000) مذهب: مسلمان سنّی حنفی مذهب 85% شیعه اسماعیلی 5% سایر ادیان 10% (2000) زبان: تاجیک 74.4% ازبکی 4.4 روسی 14.2% سایر زبان ها 7.1% ملاحظه: بسیاری از اقلیت قومی ازبک ساکن تاجیکستان به زبان تاجیکی تکلم می کنند.

بعد از به قدرت رسیدن میخائیل گورباچف در اتحاد جماهیر شوروی و شروع اصلاحات سیاسی و اقتصادی و اعلام فضای باز سیاسی، احزاب سیاسی اجازه فعالیت یافتند. در حال حاضر مشکلات اقتصادی زیادی گریبانگیر تاجیکستان است و جامعه تاجیکستان در شرایطی است که به شدت تحت تاثیر مسائل اقتصادی قرار دارد و اماده است در زمینه اقتصادی از پیشنهاد هر کشوری استقبال کند و به سمت ان حرکت کند.تا امروز معاهدات و تفاهم نامه های زیادی بین ایران و تاجیکستان در زمینه های اقتصادی امضا شده است و لیکن بعلت بروز جنگهای داخلی در آن کشور، بیشتر آنها معوق مانده است.

دادستان كل تاجيكستان به مدت 5 سال انتخاب ميشود. باران ان ناچیز و آسمان در بیشتر روزهای سال صاف است. 2) مجلس ملي: داراي 33 نماينده است كه به صورت غيرمستقيم انتخاب ميشوند. بیمارستان نظامی احمدیه نخستین طبابت گاه او به شمار می آید. »در محضر علامه محمد حسن الهی طباطبائی (ره)از جمله کسانی که در عتبه علیای او اعتکاف داشتند، زبده علمای عامل و عمده عرفای شامخ، عروج کرده به مطالع یقین، حکیم متفقه، فقیه متأله، استاد علامه مکاشف و بحر معارف مولای حضرتش حاج سید محمد حسن الهی طباطبائی تبریزی – برادر علامه استاد حاج سید محمد حسین طباطبائی تبریزی – بود که در فنون علوم غریبه اوفاق، جفر، رمل علم حروف، علم عدد و زُبُر و بیّنات و دیگر شعب ارثماطیقی از محضرشان بهره مند گردیدند.در محضر حاج سید مهدی قاضی تبریزی ،حضرت آقا به مدت چهار سال یا بیشتر جهت تعلم علوم ارثماطیقی در محضر گرانقدر عالم وفیّ زکیّ تقیّ، صاحب خط ممتاز، دوحه شجره قرآن و عرفان و برهان، فرزند صاحب کمالات و خوارق عادات، عالم کامل، مکمّل مکاشف، حضرت آیه الله العظمی حاج سید علی قاضی تبریزی مصداق « اَلوَلَدُ سِرُّ اَبیه» اعنی الحجه سید مهدی قاضی مشرف بوده اند.

از فرخار بدخشانست ، در سال 1087 در شاهجهان آباد تولد شد ، تحت تربیهِ میر جلال الدین حسین بدخشی بمدارج عالی عرفانی رسید ، دارای تالیفات و تصنیفات زیادی است ، مسنوی او دارای 6000 بیت است ، در سال 1165 وفات کرد. نظام اقتصادی کشور مبتنی بر نظام اقتصاد آزاد است و دولت فعاليت افراد خصوصی را تضمين می کند. در بازنگری قانون اساسی تشکيل يک قوه مقننه دو مجلسی دائم، به جای قوه مقننه يک مجلسی غير دائم قبلی، افزايش دوره رياست جمهوری از 5 سال به 7 سال و آزادی فعاليت حزب نهضت اسلامی به عنوان تنها حزب سیاسی با گرایش دینی از مهم ترين تغييراتی بود که در آن انجام شد.

آستان امامزاده سید حسن بابا (علیه السلام) از بقاع مهم و مشهور آذربایجان از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد. تقسيمات كشوري: ولايت ختلان در جنوب به مركزيت قرقانتپه، شهرهاي مهم كولاب، دنغره ولايت سغد در شمال به مركزيت خجند، شهرهاي مهم كانيبادام، پنجكنت، اوراتپه ولايت خودمختار بدخشان كوهي در شرق به مركزيت خاروق دوشنبه و نواحي تابعه مركز تاريخ استقلال: 9 سپتامبر 1991 از اتحاد جماهیر شوروی سابق روز ملّي: روز استقلال، 9 سپتامبر. لايحه اصلاح قانون اساسی تاجيکستان در 6/7/1378 به همه پرسی گذاشته شد و به تصویب رسید. يکی از مهمترين درخواستهای اتحاد مخالفان دولت اصلاح قانون اساسی بود.

رييس فعلی جمهور: امامعلي رحمان از 6 نوامبر سال 1994 به این سمت انتخاب شده و با تغییر مفادی از قانون اساسی در انتخابات 6 نوامبر سال 2006 نیز شرکت نمود و برای یک ذوره 7 ساله دیگر نیز برای تصدی این سمت انتخاب شد. پس از غلبه سپاه هخامنش و مدّتها پس از آن با پذیرش اسلام توسط مردم تاجيك تغییر محسوسی در وضعیت سیاسی منطقه ایجاد نشد و کماکان دارای حکومت و استقلال به معنای واقعی نبود.

سن حق راي: 18 سال تمام قوّة مجريه: رييسجمهور به عنوان رييس دولت در راس قوه مجريه قرار دارد و از طريق انتخاب عمومي، مستقيماً با راي مردم به مدت 7 سال انتخاب ميشود. یخچال های طبیعی بسیاری در منطقه وجود دارند كه ازمنابع آب منطقه به شمار می روند و بزرگترین یخچال طبیعی (قد چنکو ) به شمار مي روند. حداقل و حداكثر ارتفاع از سطح دربا: سیردریا در شمال کشور 300 متر قلّه اسماعیل سامانی در شرق کشور 7495 متر رودهاي مهم: تاجیکستان از لحاظ تعداد رودخانه، در میان جمهوری های اعضای اتحاد کشور های مشترک المنافع، در مقام ششم و از لحاظ تامین آب در یک کیلومتر مربع پس از کشور گرجستان در مقام دوم قرار دارد.

بلندترین ارتفاع هندوکش در نزدیکی کابل تا ۶۰۰۰ هزار متر میرسد. بیستون در گذر زمان به «بَهیستان» و بعدها «بَهیستون» تغییر یافت؛ تا اینکه پس از اسلام «بهستون» بهمعنای ستون نیکو یا ستون بهتر نامیده شد. در 16 اکتبر 1929 م جمهوری خود مختار به جمهوری سوسیالیستی تاجیکستان تبدیل شد. در سال 1918 تاجیکستان بخشی از جمهوری خودمختار ترکستان شوروی شد و به دنبال یکسری تحولات در سال 1924 به عنوان جمهوري خود مختار اعلام موجوديت كرد. قانون اساسي: در 8 دسامبر 1992 به تصویب رسید. قوّة قضائيه: – قوه قضاييه از دادگاه قانون اساسي، دادگاه عالي اقتصادي، دادگاه ايالت بدخشان، دادگاه ايالت شهر دوشنبه و دادگاه ساير شهرها و نواحي تشكيل شده است.

این بنا در بخش کونانی شهرستان کوهدشنت واقع شده است .میل خسرو آباد یا خسروأ که به نام میل صید صفربگ نیز معروف است . مبادله دانشجو، تربیت کادر دیپلماتیک، آموزش در دوره های کوتاه مدت بانک داری و بیمه و آموزش زبان فارسی از دیگر فعالیتهای فرهنگی ایران به شمار می رود. در این راستا فرهنگستان مشترکی میان ایران، افغانستان، پاکستان، کشور های آسیای مرکزی برای احیاء و تقویت زبان فارسی در منطقه ایجاد شده است. همچنین لویی ماسینیون شرقشناس فرانسوی در سال ۱۹۶۱م پژوهشهایی درباره اصحاب کهف انجام داد که در کتابی به نام خفتگان هفتگانه به زبان فرانسه منتشر کرده است.

واگذاری هر خط 530000 ریال (به عنوان هزینه اتصال) و مکالمه هر پالس 51 ریال میباشد. اتحاد جماهیر شوروی با مرزبندی های ملی و تثبیت زبان تاجیک به عنوان زبان رسمي كشور، شرایط را برای خودشناسی ملی فراهم کرد. ـ روابط اقتصادی در زمینه اقتصادی تاجیکها به انجام طرحهای مشترک با ایران علاقه مند هستند. بخش شمالی ایران و شمال شهر تهران که در این تصویر پیوستگی فلات خشک مرکزی ایران با مناطق ساحلی مرطوب و سرسبز دریای خزر دیده می شود. این امر ناشی از سنتهای مشترک تاریخی، فرهنگی و مذهبی بوده در حالی که عده ای دیگر این جریان را تلاش ایران برای اعمال نفوذ در جمهوری آسیای مرکزی و مقدم بر همه تاجیکستان یگانه کشور فارسی زبان در آسیای مرکزی می دانند و معتقد هستند که ایران برای ایجاد دولت اسلامی شبیه خود در تاجیکستان تلاش می کند.

دیدگاهتان را بنویسید