نکاتی درمورد سیارات منظومه شمسی که جالب است بدانید!

این دو سیارات گاز گونه که قطر هر یک به حدود ۵۰۰۰۰ کیلومتر مىرسد در فاصله ۲.۸ و ۴.۵ میلیارد کیلومترى به دور خورشید مىچرخند. برای مثال، زهره از یک تاج برخوردار است (ساختارهای حلقهمانند که عرض آنها از ۱۵۵ تا ۵۸۰ کیلومتر است). به هر حال، اورانوس به قدری از خورشید دور است که تفاوت دما در قطبها در طول تابستان و زمستان فقط 2 درجه سانتی گراد (6/3 درجه فارنهایت ) است. در سال ۲۰۰۶ شاتل فضایی( ونوس – اکسپرس ) به وسیله ی آژانس فضایی اروپا به مداری به دور زهره پرتاب شد .

کشیده شدن گازهای داغ ، مخصوصاً اگر سبک باشند ، نسبت به گازهای سرد به وسیله نیروی جاذبه به سختی انجام می گیرد . اصولا دخالت در زندگی آدم ها اگر توسط نزدیکترین و دلسوزترین وابسته ها صورت گیرد شاید بتواند در حل مسائل یاری رساند ولی وقتی قضیه بدست آدمهای غیر مسئول می افتد همه چیز بهم میریزد در حالیکه ثروت در زندگی چهل درصد از متولدین این ماه نقش مهمی دارد و در مجموع مسائل مادی گاه نقش حیاتی ایفا میکند، این گروه پیوندهای خود را با مسائلی عاطفی و احساسی و معنوی قطع میکنند.

افراد سفینه با پرسشهای متعدد و پی در پی سعید را مورد خطاب قرارداند قرار دادند ، همه کنجکاو بودند تا بدانند سعید چه توضیحاتی برای این پرسشها ارائه خواهد داد، اما سعید هم مشتاق بود تا بعد از سالها دوری از همنوعانش پاسخ سؤالاتش را بداند ، بنابراین از افراد سفینه درخواست کرد تا ابتدا آنها به پرسشهای او پاسخ بدهند و بدون آنکه معطل بماند شروع کرد به پرسیدن در مورد اینکه آنــها کیستند ؟ آنها تیزهوش، زیرک، فرز، فعال، با استقامت، با پشتکار، ثابتقدم، مصر و پیگیر هستند و بدون آنکه متکی به خود باشند، شخصیت اصلیخودشان را با اعتدال، دلیل و منطق، شوخطبعی و گاهی خشک نشان میدهند.

یعنی آنکه اندیشه ی شما بعنوان یک نویسنده با دیگر اندیشه های یک نویسنده در یک مرز قرار گرفته اند حتی اگر هیچ گاه هیچ برخوردی هم با یکدیگر نداشته باشید. این حلقهها تقریباً به یکدیگر نزدیک هستند، به استثنای شکافی به عرض 4700 کیلومتر (2920 مایل) به نام بخش کاسینی که حلقههای A و B را جدا میکند. این سیاره به نام ونوس الهه رومی عشق و زیبایی نامگذاری شده و دومین سیاره منظومه شمسی است.

عشق همچنان بهترین پشتیبان شما خواهد بود و در زندگی زناشوئی آرامشی بینظیر تجربه خواهید نمود. پلوتون، با توجه به وضعیت سیاره بودنش و کشف آن در سال ۱۹۳۰، در ورای جامعه علمی، دارای اهمیت فرهنگی قابل توجهی برای عموم بود. به گفته بروس جاکوسکی ، مدیر ارشد پروژه MAVEN از دانشگاه کلورادو : ” هدف MAVEN از این ماموریت این است تا برسی نموده که چه فرآیندهایی مسئول و عامل بوجود آمدن این تغییرات در وضعیت آب و هوایی مریخ می باشند” .

در حالی که ونوس ممکن است به دلایل دیگری مقداری آب در اوایل تشکیل خود از دست داده باشد و احتمالاً به هر حال این کار را ادامه می داد ، استیون کین متخصص نجوم UCR اظهار داشت که این حرکت مشتری است که احتمالاً ناهید را به سمت وضعیت نامناسب فعلی سوق می دهد. لکه قرمز عظیم مشتری که در این عکس ویرایششده، به خوبی قابل رویت است. مشتری سیارهای با بیشترین ماه در منظومه شمسی است و79 قمر به دور آن می چرخد.

۵. سیاره زهره یکی از سیارات نادر است، چراکه سیارهای است که در داخل آن میدان مغناطیسی ایجاد نمیشود. هر سیارهای در هنگام پیدایش در حال شاره است؛ در آغاز شکلگیری مواد چگالتر و سنگینتر به مرکز سیاره فرورفته و مواد سبکتر را نزدیک به سطح سیاره رها میکنند؛ بنابراین هر سیارهای ساختار داخلی ناهمگنی متشکل از یک هسته سیارهای چگال که با گوشتهای (جبه) پوشیدهشده که یا شاره است یا شاره بودهاست. براساس این گزارش، فضاپیمای «ونوس اکسپرس» آژانس فضایی بینالمللی در بین سالهای 2005 تا 2014 به طرز شگفتآوری شواهدی از رعد و برق را در سطح این سیاره کشف کرد.

بین ۱۹تا ۲۴ ژوئیه سال ۲۰۱۴، کاوشگر نیوهورایزنز، ۱۲ عکس از قمر شارون با محوریت پلوتون به ثبت رساند که فواصلی بین ۴۲۹ تا ۴۲۲ میلیون کیلومتر را پوشش میداد. لکه سیاه بزرگ، انبوهی از گازهای مختلف که در وسعتی به اندازه سطح زمین، با سرعتی حدود 1000 کیلومتر در ساعت (620 مایل در ساعت)، معادل سرعت صوت، روی سیاره نپتون در حرکت است. از این بین، سه سیاره (ناهید، زمین، مریخ) دارای اتمسفر کافی برای تولید آبوهوا، دهانه برخوردی، تکنوتیک، و ویژگیهای سطح مانند از جمله ی شکاف درهها، و آتشفشانها هستند. سطح روشن سیاره زهره، از دید ناظر روی زمین، مانند ماه، افزایش یا کاهش می یابد.

سیستم نوری هابل یک طرح درست نوری موسوم به Ritchey-Chretien گاسگرین است که در آن شکل و طراحی مخصوص دو آینه عکس هایی از بزرگ ترین میدان دید ممکن را کانونی می کنند. ماشین زرد رنگ ، گران قیمت ترین ماشین نمایشگاه بود. چیزی که ماژلان پیدا کرد تقریباً 1000 دهانه بود. سیارک Psyche 16 اولین بار در سال ۱۸۵۲ میلادی رصد شد و قطر آن چیزی در حدود ۲۰۰ کیلومتر است. این ماه گانی مید نامگذاری شده است و ۵، ۲۶۲ کیلومتر قطر دارد.

پارس دانش : سیاره زهره دومین سیاره نسبت به خورشید است و دومین جسم نورانی در در آسمان شب بعد از ماه است. از این رو پیدایش زندگی شبه انسان خاکی ، در این سیاره، غیرممکن بوده و به این دلیل سطحی درخشان و نورانی دارد . سیاره ناهید دارای مغناطیس درونی نیست و دمای سطحی آن به دلیل وجود مقدار زیاد دی اکسید کربن در جو بالاست و معادل ۴۸۰ درجه سانتی گراد است. جو یک دی اکسید کربن متراکم 96.5٪ است که گرما را به دام می اندازد و باعث ایجاد اثر گلخانه ای می شود که میلیارد ها سال قبل از منبع آب تبخیر شده است.

گروهی دیگر ازدانشمندان پیدایش میدان مغناطیسی در عطارد را به وجود میدان مغناطیسی سنگواره ای نسبت می دهند که ار روزگاران قدیم حاصل شده و باقی مانده است . سرعت چرخش این سیاره نسبت به دیگر سیارات بسیار آهستهتر است زیرا هسته فلزی آن نمیتواند میدان مغناطیسی مانند زمین را تولید کند. این اتفاقی است که وقتی اتمسفر بیش از حد دی اکسید کربن را جذب می کند اتفاق می افتد: گرما جایی ندارد. تعهدهای خود را به صورت کتبی درآورید.

عطارد تنها طی ۸۸ روز زمینی مدار سالانه خود را تکمیل می کند. در روز نهم اوت کاوشگر “سولار اوربیتر”(Solar Orbiter) از کنار سیاره زهره گذر میکند و به دنبال آن در روز ۱۰ اوت کاوشگر ” بپیکلمبو”(BepiColombo) در نزدیکی این سیاره قرار میگیرد. «زهره» یا «ناهید» (Venus) دومین سیاره زمینسان منظومه شمسی به ترتیب نزدیکی به خورشید است که در مداری بین مدارهای زمین و عطارد میچرخد. نزدیکی آن به زمین ، ناهید را به یک هدف اصلی برای اکتشافات اولیه بین سیاره ای تبدیل کرده است. زیست کره زمین با گذر زمان ،جو زمین و دیگر شرایط فیزیکی و شیمیایی این سیاره را دچار دگرگونیهای شگرفی کرده است و محیطی را فراهم کردهاست تا جانداران زنده بتوانند به رشد و زادآوری بپردازند.

البته این در حالی است که حتی اگر بتوان به این سیاره سفر کرد، جاذبه آن که بیست و پنج برابر بیشتر از جاذبه زمین است باعث خواهد شد تا کاوشگر زمینی ها به شدت بر سطح این سیاره برخورد کرده و متلاشی شود. سیاره زهره در طول این سالها، تغییرات زیادی کرده است، ما میتوانیم چیزهای زیادی در مورد تغییر اقلیم از این سیاره یاد بگیریم. طی دهههای آینده زهره مورد بازدید فضاپیماهای زیادی قرار میگیرد. دانشمندان حاضر در پروژه تحقیقاتی کشف حیات در زهره میگویند «نباید تحقیق در مورد سیاره ناهید منحصر به سازمانهای فضایی نظیر ناسا و آژانس فضایی اروپا شود.

فال هفته فروردین : بعد از مدتهای طولانی متوجه خواهید شد که کسی که مورد اعتماد شما بوده است نسبت به شما احساسی عاشقانه دارد. فال هفته مهر : برای درصدی بالا از متولدین این ماه، عشق دردسرآفرین بوده است البته شاید برای بعضی این دردسرها شیرین و پرهیجان باشد ولی برای برخی مشکل ساز و مانع زندگی راحت. فال هفته دی : زحمت شما زیاد میشود، و این مقدمه ای برای حرکتتان در یک مسیر دلخواه است.

به آن دسته از این افراد که ندانسته به مسیر بدگویی و غیبت و دشمن تراشی کشیده میشوند توصیه میگردد زودتر مسیر خود را تغییر بدهند وگرنه به دردسرهایی دچار خواهند شد . کنجکاوی (با مریخنورد استقامات اشتباه نشود) روز ششم آگوست سال ۲۰۱۲ بر روی مریخ فرود آمده است و تا نهم فوریه سال ۲۰۲۲، توانسته مسافت ۲۷.۱۴ کیلومتر را بر روی این سیاره طی کند. مدیر جدید آژانس فضایی ناسا، «بیل نلسون» (Bill Nelson)، طی اولین سخنرانی مهم خود در روز چهارشنبه، از دو ماموریت رباتیک جدید برای بازگشت ناسا به سیاره زهره و داغترین سیاره منظومه شمسی خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید