نقد و بررسی فیلم آواتار در دومین برنامه عصرانه سینما و منظر – معمارمنظر

پلوتو از نظر بزرگی پس از اریس، دومین سیاره کوتوله منظومه خورشیدی است که از هنگام کشف در سال ۱۹۳۰ تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ نهمین سیاره سامانه خورشیدی بود. سیاره نپتون سطح جامد ندارد بلکه دارای یک لایه آب یخ زده است که به عنوان گوشته در این سیاره عمل میکند. گرچه ریک میتواند به شخصِ آدمپرندهای اهمیت بدهد، اما این حقیقت که او با فشردنِ یک کلید میتواند به بیشمار دنیاهایی که در آن واحد و به یک اندازه واقعی و غیرواقعی هستند سفر کند، قابلیتِ اهمیت دادنش به هر چیز دیگری غیر از آن را از کار انداخته است.

از آنجایی که سازندگان قصد داشتند این پارک را تا حد ممکن، شبیه به یک فضای واقعی بسازند، در طراحی قایق ها از رنگ و تزئینات زیادی استفاده ننموده اند. محققان میگویند تأثیر مشتری به تنهایی نمیتواند جزر و مدی را با فرکانس مناسب ایجاد کند تا این قمرها چنین گرمایی را تجربه کنند، زیرا تصور میشود که اقیانوسهای موجود در این قمرها بیش از حد عمیق هستند. در این حوزه بحث هایی مطرح است از جمله اینکه دانشمندان بیش از حد با مسائل دنیا علمی و منطقی برخورد می­ کنند. از آنجایی که گاز متان یکی از گاز هایی است که موجب پدیده ی گلخانه ای میشود این گاز سعی دارد هر گرمایی که به سیاره میرسد را به دام بیاندازد.

برای سیاره جدید اسمهای مختلفی پیشنهاد شد که سرانجام به پیشنهاد دختری 11 ساله از انگلیس نام پلوتن (پلو تو)Pluto برایش انتخاب شد. تغییرات دیگری نیز وجود دارد که اثر آن ها در رویداد های فصلی در دوران های طولانی مدت، در هزاران و میلیون ها سال به حساب می آیند. هر کدام از این ساختار های کوچک دانه مانند زندگی خودشان را دارند. همه قمرهای اورانوس منجمد هستند و سطح تاریکی دارند. تا آن هنگام که سیاره را بهتر بشناسیم، اخترشناسان فرض میکنند که دمای سطح آن ثابت است.

مدار پلوتو با دایرةالبروج بیش از ۱۷ درجه زاویه انحراف دارد و این بدان معنی است که این سیاره کوتوله نیمی از مسیر خود را بالای صفحه گردش زمین به دور خورشید و نیمی دیگر را پایین این صفحه طی میکند. ماسک پیشبینی میکند که طی حدود ۵۰۰ میلیون سال آینده زمین به شدت برای حیات گرم میشود و عاقلانه است که محض اطمینان سریعتر عمل کنیم. در متون جغرافیایی که عموماً متأثر از کیهان­شناسی علمی روزگار خود هستند، تنوع دیدگاه­های جغرافی­دانان دورة اسلامی در بحث اقلیم­شناسی دیده می­شود.

پس بدون شک خورشید از پلوتو همچون ستارهای کوچک کم فروغ دیده میشود. آری پلوتو به خاطر فاصله زیادش بسیار کم فروغ جلوه میکند. در واقع دنیای بیگانه یک پروتکل مشترک بین دیفای و متاورس و یک بازی رایگان است که روی شبکه WAX اجرا میشود و از زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و اتریوم پشتیبانی میکند. علاوه بر فاصله از خورشید جوی که در سیارات است میتواند در دمای سیاره موثر واقع شود.

در واقع میتوان گفت خورشید عامل اصلی گرم شدن سیارات منظومه شمسی است. تمامی این عوامل دست در دست هم داده و موجب سردتر شدن سیاره اورانوس به نسبت سیاره نپتون و تمامی دیگر سیارات منظومه شمسی شده اند. وی آشکار شدن رازهای هستی بر جان آدمی را نتیجة تأثیر عطارد میداند (2583/2) و عقول برخی از آدمیان را که مورد عنایت ویژة حضرت حق قرار گرفتهاند، برتر از عطارد به حساب میآورد (3879/3). وی دستیابی به دانایی را از دو راه امکانپذیر میشمرد: یکی با بهرهگیری از وسایل که همان علم کسبی است و دیگر عنایت پروردگار که در عرفان اسلامی با عنوان علم لدنی از آن یاد شده.

روی سطح سیاره پلوتو به قدری سرد است که جاندا ران در چند ثانیه مانند سنگ یخ میزنند. همانطور که پیش تر اشاره کردیم اورانوس با بیش از 90 درجه انحراف از راستای عمودی قرار گرفته است و این به این معنا است که مدت زمان نیم سال اورانوسی قطب شمال این سیاره در مقابل خورشید است و نیم سال بعدی قطب جنوب و به این ترتیب قسمت های میانی این سیاره سهمی از تابش خورشید ندارند و در زمستان های تاریک و سرد همیشگی فرو رفته اند. یکی از تفاوت های این سیاره به نسبت دیگر سیارات این است که سیاره اورانوس با 90 درجه انحراف از راستای عمودی به دور خورشید در حال چرخش است.

پرچ ، چین روی انگشتان و موارد دیگر. این جستجو بیش از بیست سال به طول انجامید و در نهایت کلاید تامباو با بررسیهای شبانه روزی بر روی هزاران عکس موجود ، موفق به کشف سیاره نهم شد. این فضاپیما در این صورت بسیار زودتر به سیاره پلوتون خواهد رسید این در حالی است که اگر فضاپیما با تأخیر بیشتری پرتاب میشد نمیتوانست از جاذبهی سیاره مشتری برای بالا بردن سرعت خود استفاده کند.

فضاپیما افقهای جدید یا New Horizons در ادامه سفر خود به طرف سیاره مشتری خواهد رفت تا با بهره گرفتن از نیروی جاذبهی این سیاره بر سرعت خود بی افزاید. این فضاپیما سر انجام پس از تأخیری دو روزه در تاریخ 19 ژانویه 2006 (29 دی 84) به فضا پرتاب شد تا مأموریت 10 ساله خود را آغاز کند. سپس این زیرساخت ها رها میشوند تا صنعت از آنها استفاده کند و این میتواند صنایع بزرگی در فضا ایجاد کند وحتی ساخت یک هتل فضایی مقرون به صرفه خواهد بود.

پلوتو سیارهای است که در ژرفای فضا آرمیده است، سیارهای که اغلب در فهرست رصدی با تجربهترین منجمان هم به چشم نمیخورد. همین موضوع باعث شده که حتی بزرگترین تلسکوپها هم نتوانند جزئیات سطحی آن را به صورت واضح آشکار کنند، و با وجود پیشرفت فناوریهای کنونی پلوتو هنوز هم ناشناخته باقی مانده است. او چهار قمر بزرگ مشتری را که اکنون آیو ، کالیستو، گانیمد و اروپا نامیده می شوند، کشف کرده بود. دانشمندان مطرح جهان عزت نفس را چطور تعریف کرده اند؟ همین باعث میشود به سختی دمای سطح را متوجه شد ولی دانشمندان توانستند دمای متوسط را از اتمسفر بالایی دریافت کنند، با این حال سیاره اورانوس که فاصله کمتری از خورشید دارد سردتر از نپتون است.

دیدگاهتان را بنویسید