میهن پست |حقایق جالب و شنیدنی درباره سیاره مریخ + عکس

پرسش : سه مخلوط که برای جانداران وطبیعت مضرهستند نام ببرید. یا اینکه تیرهایی که بعضی از اعضای این گروه پرتاب میکنند مثل سلاحهای دفاعی حیوانات است که از بدنشان خارج میشود. در طی این انتقال شدید، تقریباً تمام قبایل حیوانات موجود امروزی برای اولین بار روی زمین ظاهر شدند. مسیری که یک سیاره دور خورشید طی می کند، مدار سیاره نام دارد. اگر چه پیش تر به تاریخچه پیدایش منظومه شمسی و اثبات هویت آن در دوران رنسانس اشاره کردیم، اما آیا تا کنون این سوال برایتان مطرح شده است که کاشف منظومه شمسی و سیارات آن چه کسی می باشد؟

این شخص در فیلم های که خودش ساخته ادعا می کند که اهل سیستم ستاره ای پلیدین است عضو فدراسیون کهکشانی نور که هزاران هزار نژاد فرازمینی فعالیت میکنند که بیشتر شون شباهتی به انسان های رو سیاره زمین دارند و مانند خیلی های دیگر، به زمین آمده تا انسانها را با گفته هایش راهنمایی کند. معدن داران فضایی شاید قبل از هر چیز به پیدا کردن یک خردهسیارک مملو از یخ که در مسیر مناسبی در حال چرخش به دور خورشید باشد، بگردند تا نخستین ایستگاه سوختگیری فضایی را روی آن تاسیس کنند. رسوبات: سطح این سیاره که به رنگِ زنگِ روشن میباشد (زنگی) حاصل وجود معادن غنی آهن در رسوبات سطح آن است.

پس بله، احتیاط زیادی به خرج دهید. استودیوی ولو برای این بازی از یک موتور سورس استفاده کرده است که موفقیت های زیادی برای آن به همراه داشت. برخی فرهنگهای دیگر معتقد بودند که ستاره دنبالهدار، فرستادهای از جانب خدایان است! هزاران سال است که در فرهنگهای گوناگون، مشاهده ستاره های دنباله دار معانی خاصی داشته است. پاسخ : همه ی اجسامی که حرکت می کنند انرژی دارند به این نوع ازانرژی ، انرژیِ حرکتی می گویند. به عنوان مثال، واقعا مقدار جرم یک سیاره در کمربند سیارک ها وجود ندارد.

هم وجود دارند که مربوط به چهارم ابتدایی نیستند. تیتان تنها قمر در تمامی منظومه شمسی است که دارای اتمسفر کافی برای وجود واکنشهای شیمیایی میباشد. تنها سه قمر در بین سیارات خاکی (زمین و مریخ) بدور آنها در چرخش هست. قمر میراندا (Miranda) که در بین پنج قمر اصلی اورانوس از همه کوچکتر است، مناطق مشخصی در سطح خود دارد که این مناطق در کل منظومه شمسی بی نظیرند. برخی تصور می کنند که قدرت جاذبه و گرانش تنها در کره ی زمین وجود دارد اما اینطور نیست و برخی از سیارات دیگر منظومه شمسی گرانشی بیشتر از کره زمین دارند که در ادامه سیاره ای که بیشترین جاذبه و گرانش را دارد معرفی خواهیم کرد.

برخی از ستارهشناسان نیز سنتاور را یکی از اجسام پراکندهٔ کمربند کویپر می دانند. دلیل قطعی این امر هنوز مشخص نیست، اما به نظر بعضی ستاره شناسان جهت چرخش سیاره زهره نیز زمانی مانند سایر سیارات بوده، اما بر اثر تصادم با یک سیاره یا سیارک دیگر، این جهت معکوس شده است. این پدیده در هر قرن دو بار و با فاصله زمانی هشت سال رخ میدهد. جو زحل در فاصله بين اين دو کمربند، آشفته و به طوفانی خشن تبديل می شود و سرعت باد اغلب به 1800 کيلومتر در ساعت می رسد . خاصیت های اصلی مواد مخلوط شده یعنی رنگ و بو ومزه تغییرمی کنند ویا به مادّه ای دیگرتبدیل می شوند.

اصلی مواد مخلوط شده یعنی رنگ و بو ومزه تغییرمی کنند ویا به مادّه ای دیگرتبدیل می شوند. این کاوشگر فضایی رباتیک ، معروف به کنجکاوی ، در سال 2011 به فضا پرتاب شد و در آگوست 2012 به سطح مریخ رسید. هر روز در این سیاره حدود 10/5 ساعت زمینی طول میکشد. نیروی گرانشی ای که جسم ساطع می کند متکی به سه چیز است، تراکم، جرم و اندازه آن ؛ باوجود اینکه مشتری دارای سومین سیاره با کمترین میزان تراکم است، (۱٫۳۳ جرم در هر سانتیمتر مکعب)، تنها پس از اورانوس (۱٫۲۷) و زحل (۰٫۶۹)، بعنوان بزرگترین سیاره در منظومه شمسی از لحاظ جرم و…

بدین ترتیب جرم تازه کشف شده که بعدها ” اریس ” نامیده شد هم از فهرست سیارات خارج شد. این سیاره بیش از ۶۰ قمر دارد. حجم مشتری تقریبا ۲٫۵ برابر بیش از دیگر سیارات منظومه شمسی است. همانند جزیره گالاپاگوس، بیش از ۷۰۰ گونه نادر گیاهی و جانوری در این منطقه یافت میشود که یک سوم از جانداران، همگی بومی هستند. اولین کسی که دنبالهدارها را به عنوان گلوله های برفی کثیف توصیف کرد، ستاره شناسی بنام فِرِد ویپِل (Fred Whipple) بود. نام علمی و صحیح این اجرام آسمانی، صرفا عبارت دنبالهدار (Comet) است و کلمه ستاره در آن وجود ندارد!

درواقع نام ستاره دنبالهدار هم نامی است که به اشتباه روی این اجرام آسمانی گذاشته شده چرا که واضح است آنها ستاره نیستند. این سیاره بخشی از مدار خود را که کمربند کوییپر در اختیار مجموعه ای از اجرام یخی شبیه به خود گذاشته است . ستاره همجوارش قادر است گرمایی نزدیک به دما خورشید را تولید نماید، که پگسی را به گوی گداخته و سرخ تبدیل می کند. اما ستاره شناسان امروز میدانند که ستارههای دنبالهدار، بیشتر از آنکه یک فرستاده آسمانی باشند، گلولههای برفی کثیف هستند!

بد نیست بدانیم که با تحقیق در مورد مدار این ماهها میتوانیم به خاستگاه آنها پی ببریم. در برخی تمدنهای باستانی، باور بر این بود که مشاهده ستاره دنبالهدار، به معنای مرگ قریب الوقوع یک شاهزاده است! نویسندهی داستان ما (آرمان)، در کودکی عاشق دخترپیانو نوازی میشود که ۱۵ سال از خود بزرگتر است. نکته : روش های دیگری مثل تقطیر و استفاده از سانترفیوژ و… پرسش : درفصل تابستان پوشیدن لباس های چه رنگی را پیشنهادمی کنید؟ پرسش : در خودروها بر اثر سوختن بنزین انرژی گرمایی تولید می شود این انرژی به چه شکل دیگری تبدیل می شود؟

پاسخ : زیرا براثرحرکت ماسه ها به هم مالیده می شود و انرژی حرکتی به انرژی گرمایی تبدیل می شود. مشتری ۱۴ قمر دارد که به آن اقمار گالیله می گویند و بزرگترین آن ها بنام کالیستو می باشد که ۴۸۰۰ کیلومتر قطر دارد. ممکن است در غبار زیاد و آلودگی نوری شهر، که در نزدیکی افق بیشتر دیده میشوند؛ از دید ما پنهان شوند! امروزه با پیشرفت علم و ابزارآلات رصدی- اپتیکی و گسترش دامنه دید در طول موجهای مختلف، دانش و شناخت بشر از تحول منظومه سیاره ای متحول گشته است.لکن هنوز نظریه ی نهائی برای منشاء سیارات برگزیده نشده است.

۴۶-کدام سیّاره را صبح و عصر در نزدیکی خورشید می توان دید؟ متاسفانه، انسان هنوز نمی داند که باید چگونه در فضا می توان معدن حفر کرد. نکته : در صورت بودن وسایل آزمایشگاهی می توان حباب هایی درست کرد که گرد نباشد. این بدان معنی است که اگر چیزی در بالا باشد و سپس بیافتد، با سرعت ۹٫۸ متر در ثانیه به سطح زمین می افتد. بازیکنانی چون واسیل آیوانچوک و هیکارو ناکنامورا نیز هنگام بازی به سقف خیره میشدند. هنگام شستن دست ها دراستفاده ازمایع دست شویی زیاده روی نمی کنم. هنگام استفاده ازمخلوط ها برچسب روی آن ها رابه دقّت می خوانم.

ازمخلوط آب با سیمان یا گچ یا آهک و… پرسش : سهم شما دراستفاده ی درست ازمخلوط ها چیست؟ پاسخ : اگردویا چند مادّه اَعَم ازجامد یا مایع یا گاز را با هم قاطی کنیم مخلوط درست می شود. مخلوط نمی کنم زیراممکن است به مادّه ای خطرناک تبدیل شده و به من آسیب بزند. شکرمادّه ی حل شوند ه وآب مادّه ی حلّال است. پاک است وآلودگی ندارد. پرسش : اصلی ترین منبع انرژی که زندگی وحیات موجودات زنده به آن بستگی داردکدام است؟ پبلهایی که در این تصویر مشاهده میشوند، دارای گرد شدگی بالا هستند و این یعنی مصافت زیادی را پیمودهاند و فرصت کافی برای گرد شدن را داشتهاند.

حرکت زمین به دور خورشید، گردش آن به دور خودش و جو پیرامون این سیاره، شرایطی مساعد برای حیات به وجود آورده است. بلند ترین قله ی مریخ المپوس(Olympus) ارتفاعی نزدیک به 22 کیلومتر دارد و بلند ترین قله ی منظومه شمسی است. منظومه شمسی متشکل از ۸ سیاره به نام های عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون است و در بین آنها بیشترین جاذبه را مشتری دارد. این سیاره ی گازی که سطح جامد ندارد بعد از عطارد، زهره، زمین و مریخ قرار گرفته و در علوم پایه نهم راجع به آن توضیح داده شده است.

زمان آن در آخرالزمانی است که دنیا توسط زامبیها تسخیر شده است. عمر سیارکها تقریبا با عمر منظومه شمسی ما (4.6میلیارد سال) برابر است. سیارکها در واقع بقایای بجا مانده از شکلگیری منظومه شمسی ما هستند! هوایی که انسان، روی زمین تنفس میکند از ۲۱ درصد اکسیژن و ۷۸ درصد نیتروژن تشکیل شده است؛ این میزان ترکیبی حیاتی برای ماست. به گفته محققان، احتمال اینکه یک سیاره چیزی شبیه به یک الماس بزرگ باشد، کاملاً به ترکیب ساختار مواد تشکیل دهنده ستارگانی بستگی دارد که به دور آن می چرخند.

بدن ما دارد میلیون ها کار را به طور دائم انجام می دهد. درتغذیه و بهداشت وسلامت ما نقش دارند. پرسش : مخلوط ها درزندگی ما چه استفاده وکاربُردهایی دارند؟ گرانش سیاره ما مساوی ۹٫۸۰۷ متر هر ثانیه مربع است. تقریبا بی پایان است. سارا نسبت به انجام تکالیفش بی اعتناست. فال هفته فروردین : بعد از مدتهای طولانی متوجه خواهید شد که کسی که مورد اعتماد شما بوده است نسبت به شما احساسی عاشقانه دارد. دلیل انتخاب این نام، این بود که دنبالهدارها، مملو از گازهای یخ زده و گرد و غبار هستند. اما از آنجایی كه این سیاره جو ندارد و نمیتواند گرما را نگه دارد ، دمای شب و روز آن تفاوت زیادی با هم دارند.

دیدگاهتان را بنویسید