مقاله در مورد آتشفشان

این کوه برعکس بسیاری از کوههای مرتفع در تمام فصول سال پوشیده از برف نیست و تابستانها که هوا در سیستان و بلوچستان گرم و سوزان است، کوه تفتان نیز در ارتفاعات گرم و معتدل است. این قربانی گرفتن های اورست تمام شدنی نبود و این روند تا سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ نیز ادامه داشت. بدون شک بهمن های سهمگین و زلزله های ناگهانی که در اورست رخ داده است دو دلیل دیگر برای گرفتن جان کوهنوردان به شمار می آید.

متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. آماده شدن قريش را عباس عموي پيامبر(صلي الله عليه وآله) به وي گزارش داده بود و رسول الله در انتظار چنين حمله اي به سر مي برد ولي تا جهت حمله قريش مشخّص نشده بود، آن حضرت از مدينه خارج نشد. این تشنه معرفت و آگاهی با وجود مشکلات فراوان فرا راه تحصیل، به این مقدار بسنده نکرد، بلکه با قدم هایی استوارتر راه پر رونق علم و دانش را ادامه داد و این بار به فراگیری دروس حاشیه، مطول، معالم الاصول، قوانین، و لمعتین از محضر حضرت آیت الله حاج آخوند بکک (ره) و حضرت آیت الله حاج شیخ موسی کلانی سیا دره یکه و لنگ پرداخت.

شما باید قبل از مطالعه برای خودتان هدفی را مشخص کنید، به این معنی که این درس را به چه منظوری میخواهید مطالعه کنید، آیا فقط نکتههای اصلی درس را میخواهید یا قصد دارید همه مطالب کتاب را بفهمید. بی شک با وجود این همه قربانی هم چنان سودای صعود به این قله در سر بسیاری از کوهنوردان شبیه به یک رؤیا نقش بسته است. بی شک همه شما خوب می دانید که مرتفع ترین قله جهان است که بیش از ۸۰۰۰ متر ارتفاع دارد. بزرگ ترین بنای یاد بود بودایی ها، بنای Borobudur، واقع در اندونزی می باشد. اورست در کنار مرتفع بودن خود که دلیل بارز برای گرفتن جان قربانیان در طی مسیر به شمار می آید پیامدهای ناگواری را نیز رقم زده است.

١. توکل نکردن مسلمانان به خدا؛ پیروزی بدر برخی را مغرور کرده بود و تصور میکردند خود آنها چنین پیروزی بزرگی را بهدست آوردهاند. یکی از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله می گوید: روزی مردی نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و از دزدان قافله در مسیر مسافرت و دزدیده شدن اموالش توسط آنها شکایت کرد. در ۱۴ مه ۲۰۰۵، خلبان فرانسوی، دیدیر دلساله، یک فروند بالگرد Eurocopter AS 350 B۳ را بر فراز قلهٔ اورست فرود آورد و پس از حدود ۴ دقیقه مجدداً پرواز کرد. در ۸ مه ۱۹۷۸، رینولد مسنر (ایتالیا) و پیتر هابلر (اتریش)و اولین صعود بدون استفاده از کپسول اکسیژن را از طریق مسیر جنوبی رقم زدند.

این کمربند در شمال به زاگرس متصل میشود و در جنوب به آتشفشان تفتان میپیوندد و از این طریق به پهنه مکران و رشته کوههای شرق ایران متصل است. صعود از طریق مسیر جنوبی با عزیمتی به پایگاه اصلی در ارتفاع ۵٬۳۶۴ متری آغاز گشت. در قدم اول می توانیم به خستگی افراطی که در طی مسیر به کوهنورد قالب می شود اشاره داشته باشیم. کوهنورد ۴۴ ساله تازه ترین قربانی کوه اورست نام گرفته است و چندی پیش تصاویری از کشته شدن وی منتشر شد که نقدهای بسیاری را در پشت پرده به دولت نپال وارد کرد.

عکسی با این مضمون که کوهنوردان در پشت سر هم برای رسیدن به قله اورست صف کشیده اند چندی پیش در بین رسانه های مجازی منتشر شد و این امر دلیل این فشار به دولت نپال عنوان شده است. از آنجایی که در مسیرهای نزدیک به قله اورست گاها مشاهده شده است ترافیک بسیار سنگینی برای صعود مشاهده می شود شاید یکی از دلایل اصلی مرگ این صف انتظار است که دلیل مرگ کوهنوردان می شود. پزشکی آمریکایی در تفسیر وضعیت نابسامان مسیرهای اورست عنوان کرده است اورست شبیه به یک باغ وحشی است که انبوه جمعیت رفت و آمد در آن را دشوار کرده است.

از آنجایی که قله کی ۲ در چین دومین قله بلند دنیا به شمار می آید مسیرهای بسیار سختی را برای فتح کردن در پیش روی دارد. جالب است بدانید اطاق پیشروی نمک در تونل عملا بعنوان یک پس انداز و یک نقطه قوت برای معدن نمک بحساب می آید و بسیار مهم و قابل توجه معدن دار میباشد تا جائی که توجه خاصی به آن میشود . ارتفاع قلهٔ آن از سطح دریا برابر با ۸٬۸۴۸ متر (۲۹٬۰۲۸ پا) میباشد. ارتفاع این کوتلها از سطح دریا از سههزار متر تا 5072 متر میرسد. اگر در تور بیس کمپ اورست شرکت کرده باشید، احتمالا تعدادی از این حیوانات را دیده باشید.

اگر می خواهید با این کوه مرگ آور و قربانیان قله مرگ آور اورست بیشتر آشنا شوید به شما توصیه می کنیم در ادامه با ما همراه باشید. در مورد پیشنهاد آتش بس، من باید با علماء مشورت می کردم، که این کار را هم کردم. فقط باید امکاناتی همچون تلفن همراه یا رادیو ترانزیستوری که با باتری کار می کند، همراه شما باشد. یاک یا غژگاو هیمالیا: این حیوان دارای خز کلفت به رنگ قهوه ای یا مشکی است و به ندرت رنگ سفید آن هم دیده می شود. اورست – بلندترین کوه دنیا بر طبق آخرین اندازه گیریهای ماهواره ای که در ۵ می ۱۹۹۹ صورت گرفت و به تایید انجمن نشنال جغرافی نیز رسید ۸۸۵۰ متر ارتفاع دارد.

اورست به دلیل اینکه کوه بسیار سهل العبوری است مشتاقان بسیاری برای صعود دارد؛ اما این روزها انتقاد های بسیاری به کشور نپال شده است، زیرا صدور مجوز بیشتر از حد معمول سبب ایجاد شدن بار ترافیکی در قله اورست برای صعود شده است که این امر یکی از دلایل اصلی مرگ یکی از کوهنوردان بریتانیایی به شمار می آید. هریک از این قلل دارای ارتفاع و نام به خصوص هستند. مواد مذاب قرمز رنگی که از دهانه کوه خارج می شود، گدازه نام دارد که گاهی این مواد دارای حباب هم هستند. با وجودی که مسیر استاندارد صعود این کوه، حاکی از عدم احتیاج به تجهیزات و حربههای حرفهای و دشوار است (صعود به قلههای هشت هزار متری دیگر از قبیل کی۲ و نانگا پاربات بسیار دشوارتر است)، عوامل خطر آفرین طبیعی از قبیل بیماری ارتفاع، بادهای شدید و آب و هوای نامطلوب نیز وجود دارند.

اورست بیش از ۸۰۰۰ متر ارتفاع دارد و بر اساس تخمین های زده شده و شرایط جوی ناپایدار بیش از ۸۰۰۰ متر ارتفاع شرایط برای ادامه زندگی بسیار دشوار می شود. قربانیانی از کشور هند، اتریش، بریتانیا، نپال، ایرالند و بسیار کشورهای دیگر در طی مسیر به دلیل خستگی شدید و ارتفاع زدگی جان خود را از دست دادند و همین امر انتقادهای بسیاری را به فروشندگان مجوز صعود از قله اورست داشته است. ترکيب اين سه بخش سياست اقتصادی – خصوصی سازی، قانون زدايی و سياست درهای باز- به مثابهً خط فکری حاکم، نه تنها در کشورهای غربی، بلکه همچنان در کشورهای “جهان سوم”، به شمول فدراسيون روسيه و جمهوری خلق چين مسلط می باشد.

در دو راهی دو هزار و سه هزار از روستای گلیج پل به سمت چپ و جاده معروف و تاریخی سه هزار روی کرده و از روستا های متعددی چون، توسا کلام، یان دشت، گاو بر، ورزمین، داس دره، آش محله، جارلات، سر اسبی لات، خانیان، سرپل، هلویان، بالان، قاضی محله، یوج، عبور می کنیم. این پرندگانی که گفتیم، در طول مهاجرت از قله های هیمالیا عبور می کنند! این ولایت در ۴۷۰ کیلومتری کابل واقع است. اين معدن، به نام ياقوت سوختۀ شاه کابل نيز مسمى است. در کتب تاریخی بیان شده است که در نزدیکی بیستون شهری با نام شهر پارتی وجود داشته که قدمت آن به دوران اشکانی باز میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید