معلومات عمومی درباره بامیان (هزارستان)

این شکاف حدود 3 متر ارتفاع، 1 متر عرض و به اندازه قامت یک انسان دراز کشیده طول دارد. توده هاي هاي سرد به هنگام پيشروي به سوي عرض هاي پايين تر با هواي معتدل و مرطوب برخورد كرده و به علت سنگين بودن،ضمن لغزش به سمت پايين، هواي مرطوب را وادار به صعود مي كنند. همچنین اریک اسکوفیر دیگر کوهنورد فرانسوی موفق شد پس از صعود قلل گاشربروم I و II ، کی2 را نیز صعود نماید. یکسال بعد تیمی از آمریکا توانست از یال شمال غربی قله را فتح نماید. در سال 1986 بنیو شامو کوهنورد معروف فرانسوی توانست کی2 را در مدت زمان 22 ساعت و 30 دقیقه از کمپ پیشرفته ABC صعود نماید.

نکوکار کی فرّ یزدانی سازندگان دارند، در پرتو نور فروزان از پل نگهبان گذشته، در خانۀ سرودها جاویدان میمانند. پل از موی باریکتر (چینود پل) میگذزد و به بهشت میرسد. این پل سترگ از آثار منحصر به فرد دوره ساسانی بوده و به شماره ۳۵۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدهاست. گرچه بودن ماسک اکسیژن بر صورت آنها که در تصاویر قله قابل رویت است، این ادعا را توام با شک نمود. صعود آنها نمایش قابل تحسینی از کوهنوردی فنی به شمار می رفت.

صحنههای اکشن و جلوههای ویژه قابل تحسینی که دراین فیلم استفاده شده از دلایل موفقیت چشمگیر این عنوان محسوب میشوند. حداکثر یک ساعت تا رسیدن به سیاه سرد زمان لازم است، وجود چشمه های آب در نقاط مختلف این منطقه میان باغات وسیع گردو، فندق، سیب، گلابی، خیلی دیدنی است، که در زمان های قدیم از هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان تا پهلوی رونق زیادی به این منطقه داده بود و مکان استراحت مسافرینی بود که در مسیر ییلاقات بالا دست در حرکت بودند.

در این تیم اشرف امان کوهنورد پاکستانی نیز بعنوان راهنما و باربر ارتفاع عضویت داشت که موفق به فتح قله گردید. ازدیگرمحصولات زراعتی این ولایت میتوان ازگندم، جو، عدس، بادنجان رومی،پیاز ياد آوری نمود. مانند برنج، گندم، جو، ارزن وباقلا تشکیل میدهد. 80 درصد منبع آبی کشور را کوه های هندوکش پرفیض تشکیل می دهد. شده منبع آبهای جاری را به وجود می آورند. در فاصلهٔ ۳۰ کیلومتری این محوطه در دامنه کوه کر شوراب روستائی به اسم سرخ دم لری وجود دارد که در طی سالهای قبل از انقلاب به سرپرستی آقای اشمیت مورد کاوش قرار گرفتهاست.

خبر قطعی به دست نرسیده که این تکهها همان تکههای کشتی نوح باشد، ولی بهاحتمال ۹۹ درصد این تکهها مربوط به کشتی حضرت نوح است. چنانچه حضرت خلافت مکانی در هنگام تابستان که هوای بلده به واسطه ازدحام اَمام متعفن و مخرورالمزاج می گردد، به ییلاق شادیان که در اصل به”بهار دره”بهاراب کنونی در شادیان معروف است و از شهر تا آنجا شش فرسخ باشد، نزول ارزانی داشته، روزگار به نشاط و انبساط می گزراند. آن حضرت فرمود: خوب است آن عمل را در روز جمعه انجام دهد، زیرا پاداش عمل در روز جمعه چند برابر است.کراهت کار و سفر پیش از نماز جمعه: از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که میفرماید: سفر و کار برای تأمین نیازها در روز جمعه کراهت دارد و کراهتش به دلیل نماز جمعه است ولی بعد از نماز جایز است.نکوهش ترک دینشناسی در جمعه: حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: افّ بر مرد مسلمانی که در طول هفته، روز جمعه را برای امور دینی خود آزاد نمیگذارد تا احکام دین خود را بپرسد.

همیشه این پرسش برای اهالی تهران پیش میآید که اگر بخواهیم در تعطیلات آخر هفته به یک مکان طبیعی و بکر در نزدیکی تهران سفر کنیم، چه منطقه ای وجود دارد؟ میآغازد. چراغدانی چوبین روغن ریخته پیش خلیفه میاورند. آنها نیز از یال آبروزی به این مهم دست یافتند. تو کـه از این پس شاه خواهی بود، خودرا قویاً از دروغ بپایی اگر چنان فکر کنی کشور من در امان باشد.

در خميره نوع سنگ فلدسپار آلكالن وجود ندارد و خميره عمدتا از پلاژيوكلاز و پيروكسن مي باشد. با وجود مخالفتهای جرج اورست، انجمن سلطنتی جغرافیا (یا مؤسسهی جغرافیدانان بریتانیا) این پیشنهاد را پذیرفت و بلندترین قلهی دنیا، اورست نام گرفت.البته این کوه در چین با نام کومولانگما (Qomolangma) و در نپال با عنوان ساگارماتا (به معنی سر آسمان) شناخته میشود. جان روسکلی پس از لوئیس دومین شخصی بود که قله را بدون اکسیژن صعود کرد، اما نه بدلیل خربی سیستم اکسیژن بلکه از ابتدا به این نیت بالا آمده بود.

وی کپسول اکسیژن خود را در میان راه دفن کرد، زیرا سیستمش دچار مشکل بود و عمل نمی کرد. هیچ خانهای در بدخشان نیست کو ربابی نهباشد. فیض آباد مرکز ولایت بدخشان در سابق بنام (جوزگون) یاد میشد زیرا در این ناحیه درخت جوز بسیار میروئید. در 7 آگوست آیهو اوهتانی به همراه راهنمای پاکستانی نظیر صبیر موفق شدند نخستین صعود این مسیر را صورت دهند. در این نوشته به موقعیت قرارگیری، ارتفاع و راهنمای صعود این قله خواهیم پرداخت.

نیاز به 2500 متر طناب در جبهه جنوبی و 5000 متر در جبهه شمالی باعث شده تا اغلب تیمها به قصد صعود سبک به کوه بیایند از طرفی عدم فعالیت باربرهای توانمند ارتفاع بر روی این کوه مجب می شود تا خود کوهنوردان مجبور به آماده کردن مسیر گردند و این امر بر خطرات صعود افزوده. این پیکرهها، بوداها را در حال ایستاده نشان میدادند؛ در حالی که اکثر تندیسهای بودا در جهان در حالت خوابیده و یا نشسته ساخته شدهاند. این دو تپه باستانی در دهستان رومشکان کوهدشت واقع شده اند.

همچنین حیوانات و جانورانی که در اطراف این دریاچه زیبا زندگی می کردند، طی سالها به علت خفگی جان خود را از دست دادند. متقاضیان انتخاب رشته و پرداخت هزینه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی رشته های بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی کوهدشت 1 مقطع کارشناسی باید نخست از رشته های ارائه شده این دوره این دانشگاه مطلع شوند. از این تعداد 360 آتشفشان در «حلقه آتش» رشته کوههای آتشفشانی که اقیانوس آرام را احاطه کردهاند، واقع شدهاند و 68 آتشفشان در کامچاتکاپنینولا و جزایر کوریل قرار گرفتهاند. دریای کوکچه از بین شهر فیض آباد جریان داشته باعث سرسبزی و زیبای این گردیده است.

جنگل پسته در کنار دریای کوکچه وجنوب غرب فیض آباد یک ساحه وسیع را احتوا کرده است. روسیه بدخشان روسیه به شوروی در تشکیل جمهوری شوروی سوسیالیستی تاجیکستان تعلق گرفت. معمولا تحت عنوان فوران اصلی از مراحل تشکیل یک آتشفشان جدید صحبت میشود. بادام کوهی، ارچه خنجک، شمشاد وغیره در مناطق کوهستانی بدخشان یافت میشود. شاداب بوده در موسوم تابستان چراگاه های خوب برای مراشی تشکیل میدهد. مخروط های گدازه ای که فقط از گدازه تشکیل شده است. معروف بودهاست. بدخشان در شمال شرقی افغانستان واقع است. بیش از 45 درجه شیب در اکثر نقاط کوه آنرا نیازمند ثابت گذاری در اغلب نقاط صعود نموده.

که ظاهرا بازیرکی سایرین از صعود قله بازماندند. مسئول صعود آقای پورفرزین بودند که تجربه های زیادی در کوهنوردی، مخصوصا صعود به قله آرارات داشتند. در سری هر زبانها درگردش است. شهروندان عادی افغانستان، با اینکه تشنه صلح هستند و هر اقدامی برای صلح را امیدوارانه و گاهی مایوسانه به نظاره مینشینند، از عملکرد طالبان، چه در زمان حکومت این گروه و چه در زمان مبارزات آن در برابر دولت، خاطره خوشی ندارند. نه تنها اهالی استانهای شمالی افغانستان که مردم سایر استانهای این کشور نیز به آنجا میروند تا از این دو مکان تفریحی دیدن کنند.

از این رو این کوه را گاها کوه قاتل یا کوه بی رحم نیز می خوانند. برخی کانسارهای سرب و روی نیز با سنگ های آتشفشانی ارتباط دارند. قریه جات اطراف این وسوالی: اکثر مردم به تربیه حیوانات از قبیل گوسفند , بز , گاو , اسپ و دیگر انواع حیوانات مصروفند مردم این نواحی به تربیه اسپ زیاد علاقه دارند بخصوص اسپ های بزی. اما پس از مشاهده این تیم توسط مقامات محلی مجبور به بازگشت از ارتفاع 8200 متری شدند. احداث عموم شهرها یعنی محل استقرار ارکان دولتی و نهادهای اداری-سیاسی توسط پادشاهان و برخی از امرا و حکام محلی صورت می پذیرفته است و مهمترین نقش و کارکرد این گونه شهرها همین جنبه اداری – سیاسی آنها بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید