معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

دغدغه و برنامه لاریجانی در مجلس هشتم عمدتاً در محورهای زیر خلاصه می شود،دکتر لاریجانی با همه مسئولیتی که در اداره مجلس به عهده داشت، به عنوان نماینده مردم شریف شهرستان مقدس قم پیگیری طرحهای مهم در جهت آبادانی، عمران ، توسعه و رفع مشکلات مردم را دغدغه دیگر خود می دانست . گفته میشود طی حمله به این شهر، نوه چنگیزخان، موتوجن به دست مدافعان شهر کشته شد. امروزه با پیشرفت ارتباطات و ّ فناوری می توانیم از طریق سایت های مختلف اینترنتی و نرمافزارهای مختلف، که امکان نصب روی رایانه و رایانه همراه را دارند به اطلاعاتی در مورد پیشبینی وضع هوای شهرها، روستاها و دیگر مناطق مختلف جهان دست یابیم.

بر روی رودهای حوضه زاگرس، سدهای متعدد احداث شده است. اگ نقشه جغرافیایی ایران را مشاهده کنیم، رشته کوه البرز و زاگرس روی نقشه به وضوح دیده می شوند. رشته کوه البرز در نقشه ایران همچون یک کمربند از شمال شرقی تا شمال غربی کشیده شده است. واحد شرقی آن اغلب آتشفشانی با توده های اولترابازیک است و در پل رود همراه با پیشروی دریای ژوراسیک، رسوبات ضخیم کنگلومرایی در جواهرده و به سمت غرب به جا می گذارد؛ ولی واحد غربی آن اغلب دگرگونی و با فعالیت آتشفشانی است.

در معماری این کشور به سنگ پایۀ طاق اهمیت داده می شد، ولی هرگز به صورت ستونی دارای سرستون در نیامد، بلکه ستون های آن مزیّن به یک زوج مارپیچ بود، چنانکه گویی در مقابل ستون ها به سبک ایونیِ مقدم، تشکیل اسلوب خاصی را می داده است. یا تأمین آب مورد نیاز شهرها و روستاها احداث شده است. آب و هوا به مجموعه عناصر جوی غالب در یک منطقه دردرازمدت گفته میشود؛ مثالً آب و هوایاستان خراسان جنوبی، گرم و خشک است.

فرسایش تغییر شکل یافته است. است و از دیگر عوامل انسانی تغییر شکل ناهمواری ها در زاگرس، طی پنجاه سال اخیر به شمارمی آید. 19-عوامل طبیعی تغییر دهنده رشته کوه زاگرس را بنویسید. رشته کوه های ایران از غنی ترین منابع طبیعی و زیستی کشور می باشند. هتل مجلل کاروانسرای لاله بیستون در دامنه کوه تاریخی بیستون و رو به فرهاد تراش ساخته شده است که همه را به ژرفای عظمت و زیبایی های آفرینش تمدن باستانی ایران می کشاند و غرق به دیدار خود می کند.

قطعا هر کدام از این کوهها زیبایی خاص خود را دارند و انتخاب بعضی از قلل این مجموعه به عنوان قله های مهم رشته کوه البرز به عنوان نادیده گرفتن بقیه نیست. دراثرفرسایش، شکل های زیبایی با دره ها، چاله ها و گودال های عمیق ایجاد کرده است. از این کتیبه نسخههای آسیب دیدهای به خط و زبانی که فعلاً آرامی نامیده میشود، در بابل و مصر نیز پیدا شده است.

گیاهان علفی این قسمت نیز شامل بادرنجوبیه، رازیانه، انواع گندمیان و غیره است. محصول این واکنش بخار آب ، نیتروژن و دی کرومات آمونیوم سبز – خاکستری است. 28-ویژگی های آب و هوای کوهستانی را بنویسید. ـ سرزمین های کوهستانی که اغلب بیش از هزارمتر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارند. ارتفاع قلل رشته کوه البرز بسیار متنوع است. شرايط زيستمحيطي حاكم بر تالاب دسترسي انسان را به آن مشكل و گاهي غيرممكن نموده و به اين ترتيب بكرترين جلوههاي زيباي طبيعت را به وجود آورده است. نامهای سهند و سبالن بر اثر فوران آتشفشانی در این منطقه وجود دارند.

و غرب این منطقه را دربرگرفته است. ناهمواریهای این منطقه کوهستانی را به شکلی ناپایدار درآورده است. این ناحیه نوار باریک و طویل کوهستانی در شمال شرق زاگرس مرتفع است که از سنندج در شمال غرب تا سیرجان در جنوب شرق کشیده می شود. دریای هلمند: از سنگلاخ نزدیک دهانه دریای کابل سرچشمه گرفته و از شمال به جنوب غرب کوهستانات هزاره جات را پشت سر گذاشته در گرشک داخل ریگستانها می شود ، فاصله این دریا 835 کیلومتر است . این قلّه در ۶۹ کیلومتری شمال شرقی تهران، ۶۲ کیلومتری غرب آمل و ۲۶ کیلومتری شمال شهر دماوند واقع شدهاست.

بخش بزرگی از البرز در راستای کنارهٔ جنوبی دریای کاسپین ( دریای خزر) کشیده شدهاست. در این حالت، هوای سرد و سنگین در سطح زمین قرار می گیرد و اجازه نمی دهد آلودگی به طرفبالاحرکت کند و درنتیجه، میزان آالینده ها در هوای شهرهای بزرگی مانند تهران بسیار زیاد میشود و مشکالت فراوانی رابرای مردم ایجاد میکند. ریزش هایجوّی شدید، کوه ها رامیفرساید و مواد آن در دسترس این رودها قرار میگیرد. است.( این امر باعث تغییرکیفیت آب رودها شده است .

به نظر میرسد طیسه دهه اخیر، طغیان در رودهای حوضه زاگرس بیش از گذشته شده و در پی آن، حمل رسوبتوسط رودها به تشکیل شکل های جدیدی از ناهمواری منجرشده است. با اين حال، پس از تخريب اين مسجد بعيد است که کسي جرأت بازسازي آن را يافته باشد. پس از ۷ سال تحقیق و تحصیل در کشور انگلستان، موفق به اخذ درجه فوق تخصص در رشته ریه گشت و از سال ۱۳۳۵ در دانشگاه تهران، به عنوان استاد در رشته داخلی ریه به کار تحقیق و تدریس پرداخته و خدمات شایان توجهی به جامعه پزشکی و میهن خویش نموده است.

33-عامل پرفشارجنب حاره ای چگونه باعث گسترش بیابان ها درایران شده است؟ در ابتدا تصمیم بر این بود که این صعود با مجوز فدراسیون کوهنوردی انجام شود که برای دریافت آن، اعضای گروه باید در کلاس ها و دوره هایی شرکت می کردند. افتادم و بر خاک رسیدم، تو چه کردی؟ دوره قاجاریه به ویژه عصر فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه کرج به علت همجواری با پایتخت و قرار گرفتن بر سر راه ارتباطی سلطانیه و تبریز مورد توجه سلیمان میرزا قرار گرفت و کاخ سلیمانیه را در انجا ساخت. از مهمترین رودهای دامنهٔ شمالی البرز می توان به سفیدرود و دامنههای جنوبی کرج و جاجرود اشاره نمود.

امروزه هوای کرج به دلیل گسترش شهر و تردد زیاد وسائل نقلیه و وجود کارخانهها و شهرکهای صنعتی رو به آلودگی است به طوری که در فصل زمستان وپاییز وارونگی دما کاملا قابل لمس بوده است. پوشش گیاهی رشته کوه البرز بسیار متنوع است و در فصل بهار دامنه کوه های این رشته کوه سرشار از گیاهان دارویی می باشد. چشم اندازهای زیبای طبیعی سواحل شمال و جنوب، همه ساله در فصل مناسب، پذیرای مسافران زیادی است .عالوه بر آن، جزایر جنوبی کشور ازنقاط دیدنی است. ریزگردها بیشتر شامل گرد و غباری است که وارد هوا می شود.

خورشید بیشتر و هوا گرم تر است؛ مانند استان های هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان. دردوره گرما هوای گرم را از عربستان به ایران می آورد و باعث افزایش شدید دما می شود. 21-ویژگی های توده هوای گرم و خشک را بنویسید. او که پژوهشگر و مورخ برجسته ای است، ضمن سفر به مناطق گوناگون البرز، با وضعیت جغرافیایی و تاریخی این مناطق از نزدیک آشنا شده و مهم ترین دانسته های خود در این زمینه را در کتاب حاضر گردآوری کرده است. یکی از زائران که سالهای متمادی به حج مشرف شده بود اظهار میکرد که در ابتدای راه احد، جایی بوده که گفته میشود حضرت سجاد در بازگشت از کربلا و اسارت شام در آنجا چادر زدند و گویا محل آن مسجد جوشن است.

شهری از بستر تعیین شده تجاوز کند و طغیان یا سیالب را به شهرها تحمیل نماید. تحمیل و مرتباً مکان و وسعت جلگه ها را دچار تغییرمی کند. مطالب کتاب از ذکر البرز در شاهنامه فردوسی و ذکر البرز در کتاب های جغرافیا آغاز شده و با آشنایی با رشته کوه های البرز، قله های این رشته کوه؛ راه های کوهستانی، اصطلاحات عوارض طبیعی در راه ها؛ پل ها و کاروانسراهای سرراهی، قلعه ها و بناهای دیگر و نیز رستنی های رشته جبال البرز و جانوران ادامه می یابد و با مقالاتی با مضامین مرتبط پایان می یابد. بر اساس اعتقادات ایرانیان، کوه مقدس البرز، وسط زمین قرار دارد و به آسمان پیوسته است و طبق باوری کهن، زایش مهر را از آذرخش دو قطعه سنگ در کوه البرز میدانند.

دیدگاهتان را بنویسید