معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

البرز غربی را که «کوههای طالش» نیز نامیده میشود، در ساحل غربی دریای مازندران قرار داشته و از مرز جمهوری آذربایجان به سمت جنوب و جنوب شرقی امتداد مییابد. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی مفید در مورد پدیده آتشفشان ارائه دهیم و آتشفشانهای فعال در ایران و جهان را نیز نام بردیم. این احتمال وجود دارد که داریوش پیش از فرمان حجاری ها در بیستون، نگاره آنوبنی نی را دیده بوده است و یا شاید هم این شباهت فقط یک تصادف باشد. در نزدیکی کوه، کافه ای بسیار زیبا و مدرن با دکوری به روز و دل انگیز وجود دارد که میزبان کوه نوردان و طبیعت گردان است.

بلندترین نقطه ای که در کوه ارارات وجود دارد؛ دارای پنج هزار 137 متر ارتفاع است و بنابراین قله نسبتا بلندی در ترکیه و جهان محسوب میشود. ار تفاع آن ۴۸۱۱ متر از سطح دریا بوده و سلطان بلندترین قله آن است. نشهته های تریاس ژوراسیک زغالدار سازند شمشک اساساً شامل سیلتستونهاو ماسه سنگ ها و کنگولمرا و ارژیلیتها به مقادیر کم در روی سنگ های آهکی سازند الیکا قرار گرفته اند ضخامت آن ۲۳۰۰-۲۵۰۰ متر است پوسته فرسایش یافته و هوا زده اغلب در قائده این تشکیلات گسترش یافته است . در حین ساخت، هر کجا که به دلیلی سطح سنگ تخریب میشد؛ قطعه سنگ دیگری را به اندازه محل تخریب شده میتراشیده و در جای آن نصب میکردهاند.

کوه نور به نام های دیگری نیز معروف است. ابوالعباس احمد بن ابی احمد طبری معروف به ابن قاص فقیه شافعی، قاضی، واعظ و محدث بزرگ شافعی اهل طبرستان بود. این متن را که مورّخان معروف، ابن اثیر(47) و ابن کثیر(48) هم نقل کرده اند، گویای این واقعیت است که بر خلاف آنچه ابن ابی الحدید گفته، ابن اسحاق فرار عمر را به صراحت بیان نموده است و به طوری که در کلام واقدی پیشتر آمد، او تعداد کسانی را که استقامت نموده اند؛ اعمّ از مهاجرین و انصار، چهارده نفر معرفی می کند که نام عمر در میان آنها دیده نمی شود.

و حال آنکه او را کشتند و نه بردار کردند، بلکه برایشان مشتبه شد و کسانی که درباره او اختلاف نمودند، بی گمان در تردیدتد؛ آنان را به حال او هیچ علمی نیست، تنها پیرو گمانند و به یقین او را نکشتهاند، بلکه خداوند او را به سوی خود بالا برد و خدا پیروزمند و حکیم است هیچ یک از اهل کتاب نیست، مگر آنکه پیش از مرگش به او ایمان خواهد آورد و او در روز رستخیز بر (ایمان) آنان گواه خواهد بود. نام بیستون از واژه پارسی باستان «بغستان» به معنی جایگه خدایان است.نخستین اشاره به این جایگاه در کتاب دیودوروس سیکولوس بود که در آن بخشی از نوشتههای کتزیاس یونانی درباره بیستون آورده شدهاست.

بدین ترتیب میتوان نتیجه گرفت که آتشفشانهای سهند در چند مرحله دارای فعالیت بوده و در میان این مراحل، یک آرامش نسبی حکمفرما بوده است. نهشته های سیستم نئوژن ( کنگلومرها و سیلت استونها ، گریت استونها ، ماسه سنگ ) گسترش چندان زیادی ندارند در بخش شمال شرق و دارای ضخامتی معادل ۳۰۰ متر میباشند تشکیلات کوارترنری تری ژنوس در امتداد ساحل دریای خزر . برخی از محققین سری ضخیم سنگ آهکهای تشکیل دهنده دو رشته با امتداد عرض جغرافیایی را که بوسیله جاده هلندرود – علمده قطع شده به تریاس نصبت می دهند . طبقات پالئوزوئیک پیشین ضخامتی معادل ۴۵۰ متر دارند و اساساً به صورت ماسه سنگ های سازند لالون در بخش زیرین ، اورژیبیت ها ، سلت استونها ، سنگ های آهکی و دولومیت های سازند لشکرک در بخش فوقانی می باشند ، آنها در غرب منطقه در امتداد جاده چالوس در مجاورت دهکده فیروز آباد و در غرب دهکده دشت نظیر دیده شده اند .

در شمال ناحیه البرز مرکزی به جوامع جنگلی هیرکانی برخورد میکنیم که از غرب به شرق و از ساحل دریا تا ارتفاعات فوقانی یعنی تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری امتداد دارند. حرّه شرقی و حرّه غربی در شرق و غرب و نخلستان در جنوب آن قرار دارد. مجموعهی تاریخی بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، جنوب غربی شهر بیستون و در پای کوهی به همین نام در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد. قسمتهایی از کتیبه بیستون که دور از دسترس راولینسون مانده بود، در سال 1904 میلادی توسط لئونارد ویلیام کینگ و گروهش، مورد بررسی قرار گرفت. ولی از مشخصاتی که در ذهن دارم می دانم که راه اصلی انقدر هم دور نیست .

ورسک را رد میکنیم ،اوریم را پشت سر میگزاریم و به هلا احمر ارفع ده که رسیدیم بعد از پرسو جو راه ده را پیش میگیریم هنوز راهی نرفته ایم که به تونل برمیخوریم که اتوبوس نمی تونه ما رو به ده برسونه .قرار میشه که نیسان مارو به ده ببره . قلل مرتفع منطقه سیالان و تخت سلیمان و دریای خزر بخوبی مقابل دیدگان هستند، از کنار چشمه های متعدد گذشته و از سرا هایی با نام های اصیل زبان فارسی پارتی اشکانی، گرچل جال، کل چال، بند بن، گدو گاه، کالدشت، و روستای زیبای پیش کوه که از دهات قدیمی ییلاقی است با گرفتن عکس های یاد گاری رد شده، به سمت سیف کلا رفته، مسیر این منطقه نیمه جنگلی است.

جهت دسترسی به این منطقه به انتهای جاده دو هزار و روستای شانه تراش عزیمت نموده و سپس کوه پیمایی را آغاز نموده، متأسفانه به دلیل ساخت و ساز های بی رویه ابتدای مسیر کوه پیمایی روح آزار می باشد، اما با ارتفاع گرفتن و دور شدن از جاده مناظر خوب انسان را شیفته طبیعت می کند. اورست معروفتر و بلندتر است، اما قلب کوهنورد در گروی عشق کی۲ میباشد. البرز مرکزی یکی از مهمترین ناحیه های زغالدار در ایران می باشد .منشأ زمین شناسی رسوبات زغالدار بروی زمین در ۴ مرحله شناسائی شده است .

در رسوبات البرز مرکزی نهشته های زغالدار آلاشت گسترش و بیرون زدگی زیادی نسبت به سایر مناطق البرز دارند . از دشت های نسبتاً هموار داخلی تا جلگه های سرسبز سواحل دریای خزر و از کوه های البرز تا زاگرس و جلگه های ساحلی خلیج فارس و دریای عمان، شهرها و روستا های زیادی استقرار یافته است. در برگشت مسافت زیادی را از روی برف به پایین طي كرديم. در بین راه لذتی باور نکردنی به دست می آید و می اندیشیم که ایکاش بزرگترین اردوی ملی میهنی اینجا برگزار می شد.

از این گذشته وی درحوزه فقه واصول رانزد دکتر ابوالقاسم گرجی عرفان را نزد علامه آیت الله حسن زاده آملی و حجت الاسلام دکتر شیخ الاسلامی وفلسفه رانزد دکتر غلامحسین دینانی فراگرفت و درمحضر درس خارج فقه آیت الله خامنه ای حضور یافت .استادان و مربیان : دکتر ابوالقاسم گرجی ،آیت الله حسن زاده آملی ، حجت الاسلام دکتر شیخ الاسلامی ، دکتر ابوالقاسم گرجی ،دکترغلامحسین دینانی ، آیت الله خامنه ای از استادان دکتر منصوری لاریجانی بوده اند.وقایع میانسالی : اسماعیل منصوری لاریجانی سالهای بسیاری از عمر خودرا صرف آموختن و تحصیل دررشته های روابط بین الملل، عرفان .علوم حوزوی طی کرد .

آنها به صورت رخ نمود های گسترده ای در امتداد سمت چپ رودخانه ماهرودو در سرچشمه های رودخانه هایی که به طرف دریای خزر در بین شهرهای عامل و چالوس جریان دارند دیده می شوند . مراکز جمعیتی بسیاری در امتداد کوهستان های البرز مستقر شده است و یکی از کانون های عمده فعالیت های اقتصادی کشور به شمار می رود. درختان با رنگهایشان به استقبالمان می آیند. دانشمندان با بررسی نقاط مستعد فوران آتشفشان در جهان، موفق به شناسایی مراکز فعال آتشفشانی شدهاند؛ گرچه پیشبینی وقوع آتشفشان امکانپذیر نیست.

از اینرو گازهای آتشفشانی را از دو نظر میتوان تقسیم نمود. قله آتشفشانی اتنا در کشور ایتالیا قرار دارد. فعالیت های آتش فشانی در دوره کواترنر سبب شکل گیری قلّه دماوند در این رشته کوه شده است. گویند که طالب زمانی که به درگاه جهانگیر می رفت از این افیون استفاده کرده و هنگام حضور در پیشگاه جهانگیر، در اثر آن دچار اختلال حواس شده و نتوانست در مقابل بخششها و التفات شاهانه کلمه ای بر زبان آورد.پس بعید نیست که شاعر پراستعدادی چون طالب، به خاطر اعتیاد به افیون دچار مرض اختلال حواس شده است.

این سدها برای جلوگیری از طغیان، تولید برق آبی، تنظیم آب مورد نیاز برای آبیاری اراضی کشاورزی، استفاده های صنعتی و یا تأمین آب مورد نیاز شهرها و روستاها احداث شده است. این کوه از قسمت شمال چهل برج شروع شده و موازی با تیربند ترکستان مایل به جنوب ادامه پیدا میکند و تا گوشه هرات می رسد طول این کوه 352 کیلومتر است. در مشرق به دشتها و ريگزارهای ترکستان چین منتهی شود و در شمال به فرغانه و به مغرب در طول سيلابهائی كه آمودريا از آنها تشكيل ميشود به پستی ميگرايد و در جنوب آن رشتهکوه قرهقوروم واقع است.

کمپ اول یا بیس کمپ در جوچار به ارتفاع ۲۸۰۰ متری و کمپ دوم در ارتفاع 4350 یال شمال شرقی دماوند، نزدیک به منطقه تخت فریدون واقع شده است. اکوکمپ دماوند، نخستین کمپ کوهنوردی حرفهای در ایران است که اقامت و خدمات حرفهای صعود را به کوهنوردان برای صعود قله دماوند ارائه میدهد. دکتر کاظم آملی (زادهٔ ۱۳۰۴ در نجف) پزشک و متخصص و پدر بیماری ریه ایرانی است.دکتر کاظم آملی، متولد سال ۱۳۰۴ در شهر نجف بدنیا آمد, و در زمان کودکی به اتفاق خانواده اش به ایران باز گشتند.

نخست اینکه این حادثه در شهر «افسوس» واقع شده و این غار در نزدیکى آن قرار داشته است. نخست اينکه اين حادثه در شهر «افسوس» واقع شده و اين غار در نزديکى آن قرار داشته است. آزادکوه یا شاهزاده کج گردن با ارتفاع ۴۳۵۵ متر در قسمت شمالی البرز مرکزی واقع شده است. از این حرفها که بگذریم سوار بر اتوبوس شده ایم ، با علامت پلیس راه متوقف می شویم ، جریمه میشویم ، سرعت غیر مجاز ،دیر شده ، تعدادی منتظر اجازه ریس خواب گاه ، اجا زه صادر میشود ، دوباره در راهیم .

دیدگاهتان را بنویسید