معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

پنجشیر دارای معادن سنگهای قیمتی مانند زمرد است. برخی معتقدند این نام از آن روست که این کوه از رشتهکوههای اطرافش جدا و منفرد است. 13-کدام رشته کوه مانند دیوار، دریای خزر را از قسمت های داخلی کشور جدا میکند؟ حضرت علی (علیه السلام) با وجود زخم هایی که خود بر بدن داشت، از پیامبر دفاع کرد و ایشان را در این شکاف پنهان نمود. پس از مشورت سرپرست برنامه جناب آقای بختیاری و پیشکسوتان گروه آقایان قره داغی و مومن کیایی قرار بر این شد تا پس از خوردن چای استراحت کرده و حرکت خود را ساعت ۳ بامداد روز جمعه ۹۴/۱۱/۱۶ به سمت قله دماوند آغاز کنیم.

بیرون محوطه فضای پارک ماشین هست و از ساعت 9 تا 5عصر بازدید داشت. در محوطه بیستون چندین و چند غار به چشم میخورند که بازدید از آنها به مراجعهکنندگان توصیه میشود. او که در خانوادهای روحانی، چشم به جهان گشوده بود، دوران کودکی را در محافل قرآنی، سپری نمود. از استادانی که تهران را به حضور خود مزین کردند از عارف بزرگ آقا محمدرضا قمشهای و میرزا ابوالحسن جلوه فیلسوف مشائی عصر ناصرالدین شاه میتوان نام برد. علامه الحسینی محب زاکری آملی یکی از مشایخ بزرگ که در عصر صفوی می زیست و برای او خانقاهی بزرگ بنا نهادند در مصر و ان جا مشفول درس دادن بود و بعد از مرگش در همانجا به خاک سپرده شد.

با هماهنگی هایی که از قبل توسط آقای بختیاری انجام شده بود این صعود زمستانی را به پاس سالها تلاش و فداکاری به استاد رحیم قره داغی تقدیم شد. ساعت ۶:۳۰ دقیقه صبح از قرارگاه سوار بر پاترولی که از شب قبل هماهنگ شده بود حرکت خود را آغاز کردیم.ساعت ۷:۰۰ به پارکینگ انتهای جاده آسفالت و ابتدای مسیر پیمایش در زمستان رسیدیم.در تابستان مسیر پارکینگ تا مسجد صاحب الزمان با ماشین شاسی بلند طی میشود اما در زمستان به علت بارش برف و بسته بودن جاده خاکی باید این مسیر را پیاده طی کرد.چند عکس یادگاری به همراه گروهی دیگر از کوهنوردان حاضر در آنجا گرفتیم و ساعت ۷:۱۰ دقیقه با سرقدمی آقای قره داغی و عقب داری آقای افخمی حرکت خود را از پای زنجیر پارکینگ در ارتفاع ۲۴۰۰متری آغاز کردیم.

اما باوجود نبردهای سهمگین اطراف هرات، قندهار و خوست در سال ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶، هرگز به موفقیتی دست نمییابند. همچنین نخستین صعود مستند ایرانی به این قله، به سال ۱۸۵۷ باز میگردد که تیم سرهنگ محمد صادق خان قاجار ارتفاع آن را ۶۶۱۳ ذرع تعیین نمود. زرد کوه با حداکثر ارتفاع بیش از ۴۲۰۰ متر دومین کوه زاگرس از نظر ارتفاع (پس از دنا) است. وی پس از مدتی جهاد خود را با حکومت کمونیستی و نیروهای شوروی آغاز کرد.

از آن به بعد، شورویها میکوشند اطراف شهرها را خالی کنند و راههای تدارکاتی نیروهای مقاومت را قطع کنند. حملهٔ نهم بعد از تصرف گارنیزیون (پادگان)پشغور توسط نیروهای احمدشاه مسعود صورت گرفت. دومین دوره جنبش آزادیخواهان، در آذربایجان و فارس و اصفهان بنیاد گرفت که منجر به فتح تهران و خلع محمدعلی شاه شد. در این عملیات گسترده که بعد از پایان آتش بست صورت گرفت حدود بیست هزار سرباز ارتش افغانستان و ارتش شوروی شرکت داشتهاست. واحدهایی حدود پانصد نفره هر روز صبح با هلیکوپتر و بدون حمایت زره پوشها دراطراف یک روستا پیاده میشوند، روستا را بازرسی و مجاهدین را – که شورویها اسامی آنها را دارند – بازداشت میکنند و قبل از فرارسیدن شب، عقب نشینی میکنند.

در هر شهرستان تعدادی شهر و روستا وجود دارد. آرامگاه احمد شاه مسعود، در درۀ پنجشیر قرار دارد. پریان: این ولسوالی در ۷۸ کیلومتری شمال شرق مرکز پنجشیر قرار دارد. ژنرال «عتیقالله امیرخیل» کارشناس امور نظامی بر این باور است که از نقطه نظر نظامی گروه طالبان یک بار شکست را در شمال زمانی که گروه بیشتر خاک افغانستان را در کنترل خود داشت، تجربه کرده است. سوالات سری دوم : سوالات بیشتر و بروز تر است که با توجه به وقت و یا حوصله شما دانش آموز ؛ هرکدوم رو که راحت تر بودید بخونید .

بیشتر ساکنان این ولایت را تاجیکها، هزارهها، پشهایها، نورستانیها و پشتونها تشکیل میدهند و زبان غالب در این ولایت فارسی است. جواب: برای اداره بهتر کشور، آن را به بخش هایی تقسیم کرده اند که به هریک استان می گویند. قفقاز به دو بخش قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) و قفقاز شمالی تقسیم میشود. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، ولایت پنجشیر یکی از مناطق زیبای افغانستان، به فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی از شهر کابل و در بین دو شاخه جنوبی رشته کوههای هندوکش قرار گرفته است.

بازارک: این ولسوالی در شمال غرب پنجشیر در جوار ولسوالیهای پل حصار و اندراب موقعیت دارد. در نواحی غرب و شمال این کوه، سرخ پارسا، دره جات بهسود، سوخته وادی، میر سبز ، ناهور ، مالستان ، دایه فولاد ، ارزگان ، غاب، دایکندی ، ایماقستان واقع است و در نواحی شرق و جنوب آن مناطق استالف ، گل دره ، شکر دره ، پغمان ، جلگه میدان ، جلریز ، بیک سمند ، دیمرداد ،خوات ، تورمی، قیاق گل بوری ، تورکان ، ککرک، شاکی ،زرسنگ ، قره باغ ، زرد آلو، تمکی، رسنه، سنگ ماشه، دی چوپان ، خاک افغان ، وادی ارغنداب و گیزاب می باشد .

تشکیل شده است. همانطور که بین دو ابرقاره اوراسیا در شمال و گندوانا در جنوب سلسله کوههای آلپ – هیمالیا تشکیل شده اند، بین دو خرد قاره لوت در ایران و هیرمند در افغانستان نیز کوههایی تشکیل شده اند که به مجموعه کوههای شرق ایران معروفند. سفیدکوه به نام فیروزکوه هم یاد شده و یکی از سلسله های دودمان شاهان غور در دامنه های فلک سای آن سلطنت تاسیس کرده بودند.

دغوبایزید در فاصله 270 کیلومتری ارزروم و ایغدیر که در 80 كيلو متري دغوبايزيد قرار دارد، دو شهر نزدیک به هم نیز هستند و در این مسیر واقع شده اند کمترین فاصله را با کوه آرارات دارند. آرارات دارای دو قلهٔ آتشفشانی آرارات بزرگ (۵٬۱۳۷ متر) و آرارات کوچک (۳٬۸۹۶ متر) است. عارف بزرگ وی متوای قضاوت بود. از اولاد میر بزرگ مدفون در آمل است. نواحی ساحلی شمال و جنوب کشور اختالف دما کم تر است. چون سمت شمال به وسيله کوه احد مسدود است و تنها راه نفوذ دشمن، جنوب رمات است که مي تواند از سمت غرب (محل استقرار سپاه مشرکين) به شرق حرکت کند و کوه رمات را دور بزند و از شرق به غرب، از حدّ فاصل اُحد و رمات بگذرد و از پشت به قرارگاه و حتي به سپاه مسلمانان حمله کند.

11-نواحی مرتفع وبلند شمال ایران کدامند؟ حدود 90 درصد از خاک ایران در محدوده فلات ایران واقع شده است و حدود 54 درصد خاک ایران را کوهها شکل داده اند. پس از پشت سر گذاشتن امام زاده هاشم و حدود ۲۰ کیلومتر بعد از پلور ورودی شهر رینه در سمت چپ قرار دارد. در حال رفتن در بازار آمل که زمین پر از گل ولای بود ، شتر لغزید وبر زمین افتاد وپایش شکست ؛ مردم جمع شدند تا بار از پشت شتر بردارند .

در آن اشاره به بیستون آورده شده بود که کوه بیستون به اهورامزدا پیشکش شده است. دیواره شمالی مشرف به جلگه مازندران است و کوههای مهم آن شامل کلارستاق با ارتفاع ۳۵۶۹ متر و کجور با ارتفاع ۲۷۴۰ متر است. ۱۶ که در ارتفاع متوسط (۸۰۰۰۰ متری) پرواز میکنند، فرشی از بمب بر پنجشیر گسترانیدند. پنجشیر معدن زغال سنگ خوبی نیز دارد که با سرمایهگذاری اندک میتواند مورد بهرهبرداری قرار گرفته و در تقویت اقتصاد روستایی و ملی موثر واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید