معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

منطقه شيرز، با اقليمي سرد و کوهستاني در فصل پاييز و زمستان و هواي معتدل و مناسب در فصل بهار و تابستان داراي پوشش گياهي و جنگلي خوبي است که اين شرايط موجب شده زيستگاه مناسبي براي جانوران فراهم شود. در تابستان مردم روستا علفهای که در بهار کنده را جمعآوری میکنند. یک چشمه دیگر به نام چشمه درویش یا خاچیک وجود دارد که 100 متر با پاچنار فاصله دارد. Persian یا Afghan : نوع افغان یا پرشین که بهترین کیفیت شناخته شده و دارای هاله متوسط تا زیاد و حاوی مقدار کمی پیریت و فاقد کلسیت می باشد و رنگی آبی متمایل به بنفش دارد.

Persian یا Afghan: دارای رنگ آبی مایل به بنفش بوده دارای هاله متوسط تا زیاد و حاوی مقدار کمی پایرایت و فاقد کلسیت میباشد. لاجورد یا لاژورد (Lapis lazuli) همان سنگ ارمنى یا گل ارمنى است و به زبان سرخپوستى huinzo، گفته مىشود. لاجورد تنها سنگ قیمتى است که در داخل مرمر یافت مىشود و ترکیب کانىشناسى آن شامل لازوریت، کلسیت، پیریت و تا حد کمى دیوپسید، آمفیبول، فلدسپار، میکا و دیگر سیلیکاتهاست. بعد از آن که کمیسیون دولت ترکیه در سال ١٣٠٩ برحسب دستور دولت ترکیه به کمیسیون دولت شاهنشاهی ایران پیشنهاد تعويض قسمت آرارات (آغری داغ کوچک) ایران را نمود و مراتب از طرف کمیسیون ایران به وزارت جلیله امور خارجه عرض شد و برای مطالعه در این فقره آقای مظفرخان اعلم رئیس کمیسیون تحديد حدود ایران با آقای میرزا عبدالرزاق خان بغایری رئیس هیئت فنی کمیسیون احضار تهران شده و چند نفر از اعضای کمیسیون در بورالان متوقف و منتظر امر مقامات عالیه خود بودند تا به واسلة طول زمستان که دیگر موقع عمليات کمیسیون ها گذشته بود هر دو کمیسیون از طرف مراکز خود احضار و در مقامات مربوطه دولتين راجع به پیشنهاد دولت جمهوری ترکیه در معاوضه قسمت آغری داغ کوچک مذاکرات جریان داشت و توافق نظر بین دولتين حاصل نمیگشت و به همین مناسبت در سال ۱۳۱۰ اعزام کمیسیون به حدود برای عمل تحديد معوق ماند و اقدام به کار نشد.

قرار براین بود که در این مکان استراحت کنیم و بعد از خوردن ناهار و خواندن نماز حرکت کنیم. یکی از بهترین روشهای بهسازی در این سنگ رنگ کردن آنها است که با این عمل رنگ سنگ تقویت شده و باعث پنهان شدن کریستالهای سفید رنگ کلسیت میشود. با ورود آریایی ها به داخل فلات ایران و بیرون راندن مردمان بومی ( حوریان و کاسیان ) ، آریایی بودن بصورت یکی از شرایط حاکمیت و حتی صلاحیت زیستن در این ناحیه در آمد . رشته کوههاى سر به فلک کشیده پامیر و هندوکش، ناحیه مرکزى بلخ باستان (Bactria) به جز غرب و شمال را محصور مىکنند.

این ناحیه بدون سرحدی تند و به طور کاملن تدریجی به ارتفاعات اصلی زاگرس (زاگرس مرتفع) می پیوندد. سود اصلی تجارت زمرد افغانستان که بیشتر از طریق پاکستان وهند به خارج صادر میشود، به جیب مافیاى این تجارت میرود که سالانه به ۱۵۰ میلیون دالر میرسد؛ اما درصورتی که این صنعت به شیوه مسلکی به پیش برده شود، در حدود ۱ میلیارد دالر نصیب دولت افغانستان خواهد کرد. ↑ «مسدود شدن راهآهن تهران، جنوب بر اثر خارج شدن ۱۳ واگن باری از خط». پیش از انقلاب در دانشکدهٔ رادیو و تلویزیون و مدتی نیز در دانشکده افسری تاریخ معاصر تدریس میکردهاست.او همچنین به عنوان تاریخ شناس برجسته در برنامه های تلویزیونی ایران و خارج از ایران ظاهر می شود.

رنگ خاکه آن آبى است و در رنگهاى آبى آسمانى، آبى سیر و بنفش نیز دیده مىشود. لاجورد سبز که گاهى با فیروزه اشتباه مىشود. معادن منطقه شامل مجموعهاى از غارها با دیوارههاى بلند است که گاهى ارتفاع کف تا سقف این غارها به 45 متر مىرسد. وضعیت توپوگرافى و زمینشناسى معادن لاجورد ولایت بدخشان در کوهستانهاى بخش شمال شرقى افغانستان در طول تاریخ به دلیل ذخایر لاجوردش معروف شده است. اولین کاوش مفصل ذخایر لاجورد منطقه سرسنگ در بدخشان افغانستان در سالهاى 1963-1965 میلادى توسط زمینشناسان شوروى سابق در معدنى نزدیک بخش علیاى رودخانه کوکچه-که یک آبریزه آمودریاست- انجام شد.

کرف، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. برخی از افراد نیز جهت دریافت ویزای تجاری به سفارت اسپانیا مراجعه میکنند که این افراد باید اصل و کپی دعوتنامهای که از کمپانیهای داخل اسپانیا دریافت کردهاند به همراه مدارکی که در بالا اشاره شد ارائه دهند. حاوی پایرایت بوده و ممکن است کلسیت نیز در آن دیده شود. بدخشان -استان غربى تبت قدیم- در این راه تجارى و در میان تمام استانهاى علیاى آمودریا (رود جیحون) بىنظیر بوده است و علاوه بر وجود معادن یاقوت و لاجورد آن، به خاطر چراگاههاى عالى، درههاى گسترده و بسیار حاصلخیز و آب و هواى خوب نیز مشهور بوده است.

برخى زمینشناسان، 9 منطقه استخراج سنگ لاجورد را نام بردهاند که مهمترین آنها معادن چیلمک، شق دره، استورمبى و سرسنگ است و از ارتفاعى بین 1830 تا 5180 متر برخوردارند. مشرکان مکّه پس از جنگ بدر، به سرپرستي ابوسفيان، تصميم گرفتند تا همه قواي خود را متمرکز کنند و خود را از قيد آنچه به نام محمّد و اسلام وجود دارد رها سازند. موسسۀ Great Trigonometric Survey of British India کوه اورست که آن زمان با نام Peak XV شناخته میشد را با ارتفاع ۲۹۰۰۲ فوت یا ۸۸۴۰ متر اندازهگیری کرد.

Russian یا Siberian: دارای درجات مختلف رنگ آبی با غلظتهای مختلف میباشد. اما با استفاده از استون یا الکل میتوان رنگ پوششی آن را پاک نمود. اما مشهور آن است که این نبرد در روز شنبه هفتم شوال سال سوم هجری اتفاق افتاد. با وجودی که خیلی لباس پوشیده بودم اما باز هم احساس شدید سرما میکردم. این کوه در سال ۱۹۱۵ فوران کرد و تا ۴۵۰ کیلومتر اطراف آن از گدازههای آتشفشانی پوشیده شد. همچنین یکی از شگفتانگیزترین کشفیات، کشف استخوان انسانهای نئاندرتال است که بین 50هزار تا 230هزار سال پیش زندگی میکردند! یکی دیگر از منابع آبی این کوه، چشمه گل زرد است.

در این سفرها با آدمهای خوبی و با کوهنوردان بزرگی همراه شدم و یکی از خاطرات خوب من در ماکالو بود که با یک بانوی ایتالیایی که کوهنورد معروفی است آشنا شدم. مبلغی با بیان اینکه اختصاص یک دستگاه رادیولوژی و اکسیژن ساز به بیمارستان امام خمینی (ره) کوهدشت الزامی است تصریح کرد:اقدام فوری در خصوص سی تی اسکن بیمارستان امام خمینی (ره) کوهدشت ضروری است. و اجعل لى وزیرا من اهلى هارون اخى، اشدد به ازرى و اشرکه فى امرى (سوره طه آیه ۲۹ تا ۳۲): وزیرى از خاندانم براى من قرار ده، هارون برادرم را، نیروى مرا به او افزایش ده، و او را در برنامه من شریک ساز.

وهمچنین آب داخل حفره ها تا مدّتی آب مورد نیاز هم بوته وهم موجودات ریز را فراهم میآورد و همچنین در زمان گرمی هوا تعداد بسیار زیادی نرم تنا ن وحشرا ت با پناه گرفتن در زیر بوته ها از آسیب دیدن در امان میما نند ونیاز کمتری به آب پیدا میکنند . در برخى قسمتها کانى لازوریت به صورت بلورهاى بسیار زیباى 12وجهى یافت مىشود. دره کوکچه یکى از درههاى بسیار باریک، ژرف و صخرهایست که عبور از آن بسیار مخاطرهآمیز است. جمعیت و مردم آرام بدخشان افغانستان با شخصیتى صلحجو، فرزندان ساکنان قدیمى هستند که از هجوم اقوام بربر به کوهستان پناه بردند.

خاش: ولسوالی خاش که در مرکز ولایت بدخشان افغانستان واقع است، نزدیک به ۱۸ هزار نفر جمعیت دارد. معدن یاقوت جگدلک؛ در صد کیلومتری شهر کابل، نزدیک به ۳۵ کیلومتری جنوبغرب ولسوالی سروبی موقعیت دارد. لعلپور: ولسوالى مرزی ننگرهار است که در ٥٠ کیلومترى شرق شهر جلال آباد موقعیت دارد. این کوهها بیش از نیمی از سرزمین افغانستان را فراگرفته و برای شهرهای «کابل»، «قندهار» و «هرات» موقعیت استراتژیک مهمی را ایجاد کرده است. این عمل باعث ایجاد ترک و درز و شکاف عمیق در سنگها مىشده سپس با چکش، لاجورد را از داخل سنگها جدا مىکردهاند. کند و باعث می شود که طی چند دهه، چهره زمین در این مناطق تفاوت های اساسی کند.

در مناطق شرقی ایران، کوه های شرق ایران قرار دارند که از استان خراسان تا سیستان و بلوچستان کشیده شدهاند. این منطقه در 70 کیلومترى جنوب فیضآباد، مرکز ولایت بدخشان در ارتفاع بین 3700 تا 4300 مترى از سطح دریا قرار داد. دره رود کوکچه در محل معدن حدود 183 متر عرض دارد و ورودى تونلها از سطح رودخانه حدود 460 متر ارتفاع دارند. این قلعه ی باستانی که از بناهای تاریخی آسیای مرکزی به شمار می رود متعلق به قرون 17 میلادی است و همواره گردشگران زیادی را برای بازدید به تاجیکستان کشانده است. کوهستانی است که از علمای برجسته و صاحب کرامت در بین علمای مردم کشور مخصوصاً استان مازندران جایگاه مهمی از نظر ساده زیستی ، عرفان برخوردار است.

لاجورد یکى از منابع مهم درآمد خارجى کشور افغانستان است. حملونقل لاجورد استخراج شده با قاطر از اردوگاه به کشور پاکستان حدود 9 روز طول مىکشد. در روستاى کوران حدود 300 معدنچى بدون خانوادههایشان در شیفتهاى کارى ده روزه در معدن مشغول بکارند. فاصله معادن لاجورد تا کابل از طریق دره پنج شیرکه به راه جنوبى معروف است، حدود 300 کیلومتر است. تنها در ماههاى ژوئن تا سپتامبر این معادن قابل بهرهبردارى هستند و به دلیل ارتفاع زیاد و شرایط آب و هوایى سخت، غیر قابل عبور هستند. روى این معادن به طور متناوب بیش از6500 سال کار شده است.

بیش از مقدار 40 درصد حضور کانى لازوریت در لاجورد، رنگ آبى آن را تیره و کمتر از 25 درصد رنگ آبى آن را کمرنگ مىکند. رنگ آبى سیر لاجورد از وجود کانى لازوریت است. آى سیر لاجورد در نمونههاى پررنگ و مرغوب آن، ناشى از وجود سولفور (s) در آن است. آنالیزهاى شیمیایى نشان میدهند، هرچه درصد سولفور در لاجورد بیشتر باشد، رنگ آب آن تندتر باشد، ارزش سنگ بیشتر خواهد بود. بیشتر نمونههاى لاجورد بدخشان داراى نقاط درخشانى از کانى پیریت است که علاوه بر افزایش زیبایى و شکوه سنگ، به عنوان نشانه اصل بودن لاجورد، ارزش خود را نشان مىدهد.

کانى پیریت به مقدار فراوان به صورت ریزدانه با لاجورد اختلاط یافته است. لاجورد داراى درونگیرهاى پیریت است. سیستم کریستالى لاجورد مکعبى، داراى سختى 5-6 در مقیاس موهس، وزن مخصوص آن 3-2.5 و داراى ضریب شکست 1.5 است. بهترین رنگ آن آبی مایل به بنفش با هاله متوسط تا تاریک و با غلظت رنگ زیاد است. به صورت نیمه شفاف و جلاى شیشهاى تا چرب دیده مىشود. 25 تا 40 درصد کانىشناسى لاجورد شامل کانى لازوریت است.

دیدگاهتان را بنویسید