معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

از آثاری که به رنگِ لعابِ قهوه ای است و همچنین بقایای سربی که در چند سطر نخست اثر دیده شده است به نظر می آید برای افزایش طول عمر اثر تمام نمای آن را با اندودی ناشناخته پوشانده بودند. با سلام به تمام دوستان و طبیعت گردان طبیعت دوست.بدو ن اغراق عرض می کنم منطقه گلزار و تمام ابادیهای دامنه کوه سر به فلک کشیده و پر عظمت هزار (مناطقی مثل راین.بخش هنزا. عبداللطیف لاریجانی (درگذشت:۱۲۴۵ق/۱۸۳۰م) از خوشنویسان و منشیان دیوان در دوره فتحعلی شاه قاجار بود و عنوان پر افتخار کاتبالسلطانی داشت.

احتمالا مسجد حمزه جایی ساخته شده که زمانی گنبدی داشته و به عنوان مشهد حمزه از آن یاد شده است. در سمت شرق «جبل تیأب» و جاده فرودگاه مدینه و در سمت غرب «حی الطّیاریه» و «العیون» آن را محدود ساخته است. گفتنی است که اگر مقصود از مشهد حمزه همان باشد که اکنون مسجد حمزه است به یقین باید گفت که غلط است، چون مسجد در شرق مقبرة الشهدا است در حالی که جنگ در محل مقبره به سمت غرب و در واقع در غرب جبل رمات رخ داده است. ج:علامه طباطبائی در تفسیر «جودی» میفرمایند: «الجودیّ مطلق الجبل و الارض الصلبه»،( طباطبائی، محمد حسین، المیزان، ترجمه محمد باقر موسوی، قم، انتشارات اسلامی، 1363ه ش، ج 10، ص 230) یعنی جودی همان مطلق کوه سخت است و در ادامه برای تایید قول خود میفرمایند: «چند تن از دانشمندان آمریکا، به راهنمایی عدهای از ارتشیان ترکیه، در قسمتی از قلههای کوه آرارات، واقع در قسمت شرقی در ترکیه ارتفاع 1400 پایی به چوبهایی دست یافتند که طبق محاسبات و قرائن قطعات متلاشی شدهی یک کشتی قدیمی است که در این محل وجود داشته است.

روشن است که تبوک و در امتداد آن شام، در شمال مدينه قرار دارد، پس طبيعي است که اين مسير، محل ورود و خروج مسافران شاميِ مدينه باشد. امروزه شهر مدینه از کوه احد گذشته و به پشت آن رسیده و کوه در داخل شهر قرار گرفته است. بنابراين، جاي اين پرسش هست که چرا مشرکان مکه، در جريان جنگ احد، از شمال وارد اين شهر شدند نه از جنوب; يعني قبا؟ از غار موجود در شمال مسجد فسح یاد کرده واینکه دلیلی تاریخی براینکه پیامبر ـ ص ـ بالای آن رفته موجود نیست.

مقبره ياد شده در دوره سعودي تخريب شد تا آن که شيخ شربتلي اجازه يافت ديواري در اطراف آن بکشد. در ميان مسجد که مساحت تقريبي آن بين پانزده تا بيست متر مربع است، مصالح ناشي از ويراني مسجد، در داخل و بيرون آن ريخته شده است. بنابراين، شيخين در نزديکي احد، با فاصله تقريبي يک و نيم کيلومتر بود و مشرکان در شمال کوه سلع و غربِ کوه احد، در همان دشت زراعي که بخشي از آن جُرف ناميده مي شد، مستقر بودند. زماني که يکي از مشرکان با به شهادت رساندن مصعب، گمان کرد پيامبر صلي الله عليه وآله را کشته و خبر آن را اعلام کرد، ابو سفيان از خالد در اين باره پرسيد.

مسجد ثنايا، که به نام مبارک دندان هاي شکسته پيامبر صلي الله عليه وآله در غزوه احد است، مسجد ديگري است که در دامنه کوه احد و پيش از شِعب واقع شده و در فاصله پانصد قدمي مقبرة الشهدا بوده است. در سال سوم قمری در دامنه جنوبی این کوه، میان مسلمانان و مشرکان قریش نبردی سخت روی داد که غزوه احد نام گرفت. از این رو، نیروی مهاجم از هر سو به سمت مدینه بیاید، ناگزیر باید از شمال شهر و از سمت شمال غربی کوه احد و سپس کناره دامنه جنوبی آن وارد شهر شود. در جستجویی که در روز شنبه 25 ذی قعده 1416 (5 فروردین ماه 75) از منطقه احد داشتیم روشن شد که مسجدی با نام مسجد الثنایا وجود ندارد یا به هر حال ما آن را نیافتیم.

ابوذر رضی الله عنه خبر می دهد که با رسول الله صلی الله علیه وسلم در یکی از زمین های سنگلاخ مدینه با سنگ های سیاه همراه بوده که با کوه احد مواجه می شوند و رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید: «خوشحال نمی شوم که به اندازه ی این کوه احد طلا داشته باشم و سه روز بر من بگذرد و حتی مقداری به اندازه ی یک دینار هم از آن نزد من باقی بماند؛ مگر به اندازه ای که برای بدهی ام نگه دارم؛ اگر مالک مقداری طلای خالص به اندازه ی کوه احد می بودم، همه ی آن را در راه الله انفاق می کردم؛ و مقداری از آن جز به اندازه ی نیازم جهت رسیدگی به حقوقی که بر عهده دارم و پرداخت بدهی ام نگه نمی داشتم؛ و اگر بیش از این چیزی نزدم بماند، مرا خوشحال نمی کند».

در این جنگ مسلمانان در ابتدا بر سپاه مشرکان چیره شدند، ولی گروهی از تیراندازان که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آنان را بر کوه عینین در سمت چپ کوه احد قرار داده بود، بر خلاف فرمان ایشان، کوه را ترک کردند و این باعث شد مشرکان از همین منطقه، بار دیگر به مسلمانان حمله کنند و حدود هفتاد نفر از آنان از جمله حمزه سید الشهداء را به شهادت رسانند. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: اُحُد کوهی است که ما را دوست دارد و ما او را دوست داریم. ما در نبرد غالب باشیم یا مغلوب، شما این نقطه را خالى نگذارید.

داستان اصحاب کهف در زمانی به وقوع پیوست که تنازعی شدید در امر معاد و بعثت مردگان بین موحدین و مشرکین در گرفته بود، وقوع این قضیه و حدوث این حادثه که از هر جهت مشابه با مردن و زنده شدن جمیع خلائق است، شک و تردیدی برای منکرین باقی نمی گذارد . به روایت شیخ مفید از ابن مسعود: پریشانی مسلمین به جایی رسید که همگی گریختند و جز علی بن ابی طالب، کسی با رسول خدا باقی نماند. ↑ ابن هشام، السیرة النبویة، ج۲، ص۶۳؛ ابن اسحاق، السیر و المغازی، ص۳۲۶که آن را ۷۰۰ تن یاد کرده است.

طبق نقل ابن اسحاق، حضرت قرارگاه را در مدخل اين شعب قرار داده است. در کوه قاف هیچ آدمی زندگی نمی­کند و در کوهپایه­های آن دو شهر قرار دارد: جابلقا در شرق و جابلسا در غرب. قلههای آن بهگونهای جدا از هم و همانند خوشه انگورند که در نگاه بیننده مستقل به نظر میرسند. درباره نامگذاری این کوه چند نظر وجود دارد. درباره فاضل نظری | فاضل نظری کیست؟ روز جمعه پیامبر(ص) با اصحاب درباره چگونگی دفاع مشورت کرد.

او سپس به منطقه جدریان رفت و پس از ارائه معجزه­ای با قایق به شهر خود رفت. بدین سان، نیروی نظامی مهاجم، تنها از شمال میتواند به شهر مدینه وارد شود. در منظومهٔ خسرو و شیرین اثر نظامی از مردی به نام فرهاد سخن به میان میآید که به شدت عاشق شیرین میشود. آری، شمس الدین مذکور در قصه، به صراحت میگوید که قرآن جمعآوری شده در زمان خلفا، تحریف شده است . البتھ منبعی دیگر این لقب را از آن روی می داند کھ وی “علاء الدین حسین” وزارت بعضی از سلاطین صفویھ را بھ عھده داشت استدلال نخست بھ نظر معقول ومقبول تر است تا دیگری, چھ وزرای دیگری نیز وجود داشتند کھ وزیر چند پادشاه صفویبودند ولی بھ این لقب مشھور نگشتند.

دیدگاهتان را بنویسید