معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

حتی در البرز غربی (گیلان) بخش غربی آن با زون شرقی متفاوت است. این ساختمان را در یک برش گسلی در نیمه شرقی دیواره بیستون می توان مشاهده کرد. بسیاری از رودهای بزرگ آسیا، از این رشته کوه سرچشمه می گیرند. میرزا حسن طالقانی: از محققان و نویسندگان کتاب «نامه دانشوران ناصری». میرزا ابراهیم کرکبودی: از شهدای انقلاب مشروطیت. 3- 9- واحد کردکوی – علی آباد (شیست های گرگان) گسترش سنگ های دگرگونی مربوط به پرکامبرین (شیست های گرگان) باعث تفکیک این مناطق جنگلی از سایرین شده است. نظرآباد شهرستانی است در استان البرز که در نزدیکی شهرستان ساوجبلاغ واقع است.

دو موضوع در البرز شمالی مهم است. در حقیقت امسال قرار است با توجه به این شعار زمینه مناسبی فراهم شود تا اهمیت توانمندسازی جامعههای بومی آشکار و از دانش سنتی این مردمان، تجربه کشاورزی، شیوه بهداشت و درمان، فرهنگ شفاهی، مهارتها و هنرهای کوهنشینان حفاظت شود. حاج سید غلامعلی مشهور بمیر ولی از سادات مشهور مازندران در سال ۱۲۶۶ هجری قمری در لاریجان متولد شد،پس از طی پنجاه و دو مرحله از مراحل زندگانی معشوق غیبی و محبوب لاریبی او را مجذوب خود ساخته و بمقام حقیقت رسیده آئینه دلش جلوهگاه جمال شاهد ازلی گردید و دریچهای از عالم غیب برویش گشاده شد،عالم و هرچه در وی هست بنظرش نمودی بیبود مینمود،میخواند آنچه را دیگران نمیدیدند و میدانست آنچه را دیگران نمیدانستند،پیوسته در کنج خلوت با دوست مشغول رازونیاز شده در صحبت بروی مردم بسته،رشته الفت از ابنای زمان گسسته و با اینکه در فقر بسرحد کمال رسیده بود مسند ارشاد نگسترد و دعوی مرادی نکرد.دوازده سال پیش از فوت خود در صحن امامزاده قاسم تجریش آرامگاه همیشگی خود را آماده کرده بود تا در دوازدهم شهر ربیع الاول سنهء ۱۳۳۱ ه داعی حق را لبیک اجابت گفته مرغ جانش از قفس تن رهائی یافت و در همان محل مدفون شد.دیوان او بالغ بر ده هزار بیت شعر عرفانی است که بخط مرحوم محمد علی عبرت مصاحبی جمع و نوشته گردیده و منتخبی از آنرا فرزندش میر عماد در سال ۱۳۱۱ شمسی در مطبعه علمی طهران بچاپ رسانیده و منتشر کرد نمونهای از آثارش را که در جذبه از طبعش ظهور و بروز کرده بمحضر ارباب و جد و اصحاب حال ارمغان میدارد تا سالکان طریق را شوروحالی حاصل آید.

گروهی از سادات علوی که به سبب شنیدن خبر ولایت عهدی حضرت امام رضا رو به خراسان نهاده و در راه گذر از این دشت دچار شبیخون دشمنان شده و به شهادت رسیدهاند. بغ به معنای خدا و ستان بهمعنای جایگاه است و از کنار هم قرار دادن این واژهها، کلمه بغستان یا همان جایگاه خدایان بهوجود میآید. در این غار باستانی، همچنین سفالهایی مربوط به دوره آشوریان و هخامنشیان نیز کشف شده است. پس از اندك زماني متوجه شديم كه مشغول كندن غار يخي هستيم نه برفي . به گفته باستانشناسان این غار در دورههای مختلف از جمله دوره جمعآوری غذا، دوره کشاورزی، دوره تنولیتیک و دورههای تاریخی دیگر مورد استفاده قرار میگرفته است.

در علم افاضل واکبر علما زمان بود،وی برادر یحیی ملقب به ناطق بالحق و از پیشوایان زیدیهٔ طبرستان و معاصر صاحببنعباد بود. بسیاری از مورخان تاریخ معاصر ایران بر این نکته اتفاق نظر دارند که ناصرالدین شاه قاجار از عظمت و نفوذ حاج ملا علی کنی فوق العاده بیم و ملا حظه داشت. این رسوبات که به سازند شِمشَک معروف اند و از توالی ماسه سنگ و شیل های زغالی و سیلتستون در مناطق جنگلی تشکیل یافته اند پایداری بسیار ضعیفی دارند و اَشکال رانشی وسیع در آنها دیده می شود (حوزه های 22 و 23) در ارتفاعات بالا (مراتع) بیرون زدگی صخره ای آهکی مربوط به سازند لار (ژوراسیک بالایی) گسترش می یابد (ارتفاعات دُرفَک).

از سال ۱۳۵۵در موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مشغول به کار شد .رشته تخصصی دکتر ملک پور ، ستارگان انفجاری بوده و مقالات بسیاری در این زمینه دارند . برخی نیز گفتهاند در ۱۵ شوال همان سال رخ داده است. دخل و تصرف نهادها در محیطهای کوهستانی: تعرض برخی نهادها و سازمانها نیز از تهدیدات جدی کوهستانهای کشور به شمار میرود. شهرستان ساوجبلاغ به مرکزیت شهر هشتگرد از ترکیب: ۱- بخش مرکزی به مرکزیت شهر هشتگرد شامل دهستانهای برغان، نجمآباد، سعیدآباد، چهاردانگه، خور، هیو، چندار، تنکمان، احمدآباد، رامجین، سیدجمالالدین و گلسار وشهر نظرآباد.

گلسار حدود ۲۰ هزار نغر جمعیت دارد و از طبیعت کوهستانی مناسبی برای گردشگری برخوردار است. 1 ـ غاری است که آن حضرت احتمالا در لحظه سخت شکست مسلمانان ـ به آنجا رفتهاند و قریب 20 تا 30 متر از سطح زمین بالاتر است. چهارباغ از جمله شهرهایی است که بین مناطق شهری آن زمینهای کشاورزی و باغی فراوانی وجود دارد. شیخ خلیل الله طالقانی: از بزرگان عرفا و صوفیه در دوره صفویه.

سیدجعفر آل طالقانی: مفسر و حافظ کل قرآن کریم. میرزا ابوتراب برغانی: صاحب تفسیر قرآن در ۵ مجلد بزرگ. میرزا ابراهیم معارف: مبارز و آزادیخواه عصر مشروطیت. دوره قاجاریه به ویژه عصر فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه کرج به علت همجواری با پایتخت و قرار گرفتن بر سر راه ارتباطی سلطانیه و تبریز مورد توجه سلیمان میرزا قرار گرفت و کاخ سلیمانیه را در انجا ساخت. میرزا علی جان دیزانی: خوشنویس و کاتب قرآن کریم با خط زرین. شیخ میرزا اسماعیل طالقانی: فقیه، مفسر و حافظ کل قرآن کریم. بنت صاحب بن عباد طالقانی: از زنان دانشمند شیعی در قرن چهارم هجری قمری.

آیتالله محمد کاظم طالقانی: مدرس فلسفه اسلامی در قرن یازدهم. او در سال ۱۲۸۹ خورشیدی انجمن مخدرات وطن را تأسیس کرد. در تابعیت استان تهران ایجاد و تأسیس گردد. در دهستانهای کمال آباد، گرمدره، محمدآباد از حوزه فرمانداری کرج آثار ارزشمند و چشمگیری وجود دارد که شماری از آنها توسط کارشناسان میراث فرهنگی استان تهران و کرج شناسایی شده و تعدادی نیز در حال بازسازی و استحکام بخشی هستند. پروفسور گانسر (Gansser,1962) و تعدادی از زمین شناسان برجسته ایران (درویش زاده و نبوی) کوه های البرز را جزئی از قسمت شمالی کوه زایی آلپ- هیمالیا در آسیای غربی می دانند که از شمال به بلوک فرو رفتۀ خزر و از جنوب به فلات ایران مرکزی محدود می شود.

سرگذشت زمین شناسی جنگل های شمال ایران، جدای از زمین شناسی رشته کوه البرز نیست. بلندترین قلهای که در رشته کوه البرز وجود دارد، قله دماوند است. از نظر لیتولوژی و مورفولوژی، این واحد تا حدی مشابه واحد اول است. پایداری و نفوذ پذیری این رسوبات (دوران اول) زیاد است ولی به علت کاهش رطوبت، از خاکزایی آنها کاسته می شود و در ارتفاعات بلند مرتعی (حوزۀ 87، 88، 91، 92، 93) به صورت بیرون زدگی سنگی- صخره ای دیده می شود. خاکزایی آنها زیاد ولی پایداری آنها کم است و نسبت به عوامل فرسایشی بسیار حساس اند.

پایداری زیرزمینی آن تا حدی زیاد و خاکزایی اش متوسط است. ستى خانم بعد از درگذشت برادرزادهى کوچک که در اثناى وضع حمل درگذشت بر اثر اندوه زیاد خود نیز دار فانى را وداع گفت وى به دستور شاه جهان در ضلع غربى مقبرهى همسرش دفن شده است و بعدها به دستور شاه جهان مقبرهاى برایش ساختند.خواهر طالب آملى (ف. كوه هاي زاگرس بر اثر نزديك شدن صفحات پوسته زمين ايجاد شده اند.

در کتب جغرافیای قدیم آمده است: «قاف» اگر عربی باشد از فعل ماضی گرفته شده است چنانکه گویند «قاف اثر. ملا نعیمای طالقانی : فیلسوف دوره صفویه و حافظ کتب شیعی در حمله افغانها به اصفهان. ملا علی برغانی: صاحب تفسیر عرفانی «غنایم العارفین». ام کلثوم برغانی: از زنان فقیه و محدثه و صاحب کتاب «تفسیر سوره فاتحه». قره العین برغانی: از زنان مجتهده و شاعره عصر ناصرالدین شاه قاجار و یکی از چهرههای اصلی جریان شیخیه. مقدسی در سده چهارم هجری قمری از کرج به عنوان یکی از روستاهای ری نام بردهاست.در آغاز سده هفتم هجری قمری یاقوت حموی نیز کرج را تابع ری دانستهاست.

این آشوبها توسط داریوش، یکی پس از دیگری فرونشانده شد. سهروردی ، شیخ اشراق ، معنای رمزی برای کوه قاف قائل شد. در بخش انتهایی نیز دعای خیر برای مردم و کشورش میکند و از اهورامزدا برای شکست دشمنان، شکرگزاری میکند. از سال ۱۳۸۱ به شهرستان تبدیل شد. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۷۷۶۹ نفر بوده است . از نوادگان حسن بن علی بود که در سال ۱۷۶ ه.ق وارد طالقان شد.

از ابن الدَّیلَمی روایت است که می گوید: نزد ابی بن کعب رفته و گفتم: در دلم شک و اضطرابی در مورد قضا و قدر می باشد. وی از این محل با نام باپتانا در ناحيه کامبادنا یاد و تصاویر کندهکاری شده را به الهه سمیرامیس نسبت میدهد. در اين زمان صداي خانمي را شنيديم كه با گريه فرياد مي زد سعيد كجايي ؟ منشیباشی در ۱۳۰۰ هـ. دیواره بیستون با ارتفاع تقریبی ۱۳۰۰ متر و ۷ کیلومتر طول، بزرگترین دیواره ایران و پنجمین دیواره بزرگ جهان به شمار می رود. البرز غربی به دو واحد تقسیم می شود. حاشیه شمالی البرز با دامنه های جنوبی آن اختلاف زیادی دارد.

آیه 126) «ولى اینها را خداوند فقط بشارت، و براى اطمینان خاطر شما قرار داده; وگرنه، پیروزى تنها از جانب خداوند تواناى حکیم است» هم راه پیروزى را مى داند و هم قدرت بر اجراى آن دارد (وَ مَا جَعَلَهُ اللَّهُ إِلاَّ بُشْرَى لَکُمْ وَ لِتَطْمَئِنَّ قُلُوبُکُمْ بِهِ وَ مَا النَّصْرُ إِلاَّ مِنْ عِنْدِاللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ). خداوند آنان را به گونهای قرار داده بود که هرکس به آنان مینگریست آنان را بیدار میپنداشت، در حالی که در خواب بودند. این جمعیت پرشمار بهویژه در تعطیلات آخر هفته نوروز و تا بستان بیآن که روش برخورد با طبیعت را بدانند، وارد محیط کوهستان میشوند.

1- زون البرز شرقی، از گسل سمنان تا نواحی شمالی مشهد را شامل می شود و ادامه آن به هندوکش غربی در افغانستان می پیوندد. 2- البرز غربی به ویژه نواحی غربی آن (از درۀ سفیدرود تا آستارا) سنگ های آتشفشانی و دگرگونی بیشتری نسبت به سایر نقاط البرز دارد. میر جلال الدین محدث ارموی (احیاگر میراث مکتوب شیعی) در این باره نوشتهاست: «هشتورد یا هشتجرد همان هشتگرد فعلی است.» منتجب الدین نیز در کتاب الفهرست، از شخصیت فخر آور هشتجردی به عنوان یک چهره شیعی و فاضل یاد کرده و مینویسد که او دیندار و فاضل بودهاست.

دیدگاهتان را بنویسید