معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

پس از سالها کوهکَنی و پیشرفت میزان زیادی از کار، خسرو از نگرانی موفقیت فرهاد به پیشنهاد پیران و خرمندان دربار پیکی را به بیستون میفرستد تا به فرهاد بگوید که شیرین مردهاست. پس از سالها و حذف نیمی از کوه آب پیدار میشود و در این بین خسرو به فرهاد خبر میدهد که شیرین فوت کرده است. آقای طباطبایی حایری می گوید: در ایام طلبگی که به نجف اشرف آمده بودم‚ من و آقای شیخ عبدالحسین شیخ العراقین و آخوند ملا علی کنی‚ در یک حجره از مدارس حوزه علمیه‚ در نهایت فقر به سر می بردیم و فقیرتر از همه حاجی کنی بود که هر هفته به مسجد سهله می رفت و از گوشه و کنار مسجد‚ بدون این که کسی بفهمد نان خشک جمع می کرد و به مدرسه می آورد و گذران هفته را از آنها می کرد.حاج ملا علی کنی در مدت تحصیل‚ از نعمت دوستان فاضل و کوشایی برخوردار بود که با جمع خود‚ محفل انس علمی پرباری را تشکیل می دادند.

پرفسور تورليف بيلستد، از دانشگاه استاونجر، در نروژ که اين سيستم را آزمايش کرده است می گويد اين سيستم می تواند به کشورهای در حال توسعه کمک فراوانی کند: “شما می توانيد مقدار ثابتی آب برای آبياری داشته باشيد و اگر ۷۰ درصد اين آب در اثر تبخير از بين برود طبيعی است که اين آب به هدر رفته است. اما اگر وسيله ای داشته باشيد که بتواند آب را نگاه داشته و مانع تبخير آن شود می توانيد با آب کمتر به همان اندازه سابق کشت و زرع کنيد يا اينکه منطقه زير کشت خود را افزايش دهيد و با مقدار آبی که قبلا به هدر می رفته درختان بيشتری بکاريد.” پژوهشگران همچنين می گويند اين سيستم می تواند با کمک به کاشتن درختان در نقاطی که به طور معمول عمدتا صحراست، به کاهش گرمايش زمين کمک کند.

بر اساس اندازه گيري هايي كه در جنوب فرانسه انجام شده است سالانه در هر متر مربع زمين 25 تا 40 گرم كلرورسديم از پديده قطرات آب دريا آلوده به شوري مي شود كه در طي ساليان دراز و تكرار اين عمل اراضي شور و كويري بوجود مي آيد. این تقسیم بندی بر اساس فراوانی رسوبات و سنگ های موجود و ساختمان زمین شناسی انجام شده و برای تفکیک رسوبات از هم در هر واحد نیاز به مطالعۀ دقیق تر و بیشتر در هر حوزه است.

ساعات بازدید از این اثر تاریخی و با ارزش در بهار و تابستان، 8 صبح الی 10 شب و در پاییز و زمستان، 9 صبح تا 5 عصر میباشد. سپاه اسلام صبح روز شنبه، هفتم شوال، سال سوم هجرت وارد منطقه اُحد شدند. در وهله اول داریوش دستور داد تا در چنین ارتفاعی کتیبه وی حجاری شود تا به دید همگان برسد و در وهله دوم، دشمنان به آن دسترسی پیدا نکنند و آسیبی به کتیبه وارد نشود. دسیوس آن ها را فراخواند و از آئینشان پرسید که پاسخ دادند ما مسیحی هستیم.

کوه زایی پرکامبرین در البرز موجب سخت شدن پی سنگ ها شده است اولین فاز حرکات واقعی که منجر به چین خوردگی البرز شده، در دوره کرتاسه بالایی – پالئوژن رخ داده است (فاز لارامید) که در نتیجه آن، محدودۀ فرورفتۀ خزر در شمال به خشکی مبدل شده و باعث تشکیل رشته کوه البرز در اوایل دوران سنوزوئیک گردیده است. در این بخش، جبهه شمالی البرز سرسبز و جبهه جنوبی آن خشک است. بیابانهای مروست ، دامغان و خارتوران در این منطقه واقع شده اند.طول آن 800 کیلومتر و عرض آن در حدود 600 کیلومتر می باشد.

نوشته شده توسط sAeed در سه شنبه یکم بهمن 1387 ساعت | لینک ثابت | 3 نظر نقش ارتفاعات در اقلیلم استان گیلان رشتهكوههاي البرز به صورت يك سد كوهستاني در امتداد سواحل درياي خزر و با فاصله بسياركمي از آن قرار دارد. حاشیه شمالی البرز با دامنه های جنوبی آن اختلاف زیادی دارد. شكل آن ها به صورت سرپوش يا كلاهك پهني است كه يخسار ناميده مي شود. این اثر در تاریخ 15/10/1310 به شماره 70 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بسیاری از سادات عالی رتبه از ترس عمال جور و ستم در خفا و به صورت پنهانی به این منطقه آمده و بی نام و نشان زیسته اند؛ به همین دلیل نویسندگان انساب از احوال و پایان کار ایشان اطلاعی نداشته و در نتیجه نامشان در این نوع کتابها نیامدهاست.

بر فراز سر اسیران، رو به روی داریوش، نگاره فَرَوهر قرار دارد و داریوش دست راست خود را به نشانه نیایش اهورامزدا به بالا بلند کرده است. پیش از تشکیل حکومت ماد ، حکومتهایی همچون اورارتو و کلخا در قفقاز شکل گرفته بود که قدمت برخی از آنها به بیش از ۴۰۰۰ سال نیز میرسد ، اما درنتیجه جنگهای فرسایشی بین این دولتها از قدرت آنها کاسته شد و بعدها دولت هخامنشی آن را تصرف نمود و به خاک خود ضمیمه نمود ، البته طبق اطلاعات موجود برخی از کشورهای این منطقه همچون کلخا (گرجستان امروزی) به اختیار خود وارد امپراتوری هخامنشی شدند ، قفقاز تا چندین سال جزو حکومت ایران بود تا زمانی که پادشاهان ظالم بر سر کار آمدند که مردم قفقاز تاب بر نیاوردند و از ایران جدا شدند ، حتی حاکمان اسلامی از کشورهای گرجستان و ارمنستان هم اخراج شدند و این مناطق به صورت مستقل عمل میکردند تا زمان صفویه که مجددا به ایران ضمیمه شدند ، اما در زمان قاجاریه بار دیگر ایران را رها کرده و وارد امپراتوری شوروی شدند و با فروپاشی شوروی سابق قفقاز بار دیگر آزاد گشت و اکنون شامل سه جمهوری گرجستان ، ارمنستان و آذربایجان میباشد.

این سازمان در شعار امسال خود نگاهها را به «کوهنشینان و مردمان بومی» معطوف کرده است. پایداری و نفوذ پذیری این رسوبات (دوران اول) زیاد است ولی به علت کاهش رطوبت، از خاکزایی آنها کاسته می شود و در ارتفاعات بلند مرتعی (حوزۀ 87، 88، 91، 92، 93) به صورت بیرون زدگی سنگی- صخره ای دیده می شود. چنانکه روزی شیخ علاء از وی پرسید : « به کدام مذهب از مذاهب اربعه معتقدی » و شیخ خلیفه جواب داد « ای شیخ آنچه من می طلبم از این مذهب ها بالاتر است.» و همین جواب کافی بود تا از محضر شیخ علاء الدوله سمنانی نیز خارج شود و به دامن شیخی دیگر از شیوخ زمان یعنی خواجه غیاث الدین هبه الله حموی در بحر آباد جوین بشتابد.

بنابراین سید حیدر آمل را در سال ۷۵۰ هجری ترک کرد، یعنی در همان سالی که امیر او به قتل رسید. در ادامه چند مورد از منطقه های مهم بیستون را به شما معرفی می کنیم. تشت آبي را در نظر بگيريد كه چند قطعه چوب به اشكال نامنظم بر سطح آب افتاده باشد. متن فارسی باستان در زیر نگاره و در چهار ستون ۴ متری و یک ستون ۲ متری، همگی به پهنای میانگین ۹۳/۱ متر در ۴۱۴ سطر به خط میخی فارسی باستان نویسانده شده است. یکی از جنجالیترین بخشهای کتیبه داریوش، بند پایانی ستون چهارم (سطر ۸۹) میباشد که از نگارش یا ترجمه دیگری از کتیبه به «آریایی» (خط یا زبان؟) یاد میکند که ترجمه دقیق آن میتواند روشنگر بسیاری از ناگفتهها در باره زمان پیدایی خط میخی فارسی باستان باشد که امروزه محل اختلاف نظر فراوان است.

اگرچه در دامنه شمالي هم به تناسب دور شدن از دريا از مقدار بارش كاسته ميشود ولي اين رابطه در دامنه جنوبي بهتر به چشم ميخورد . نتيجه اينكه : 1. نقش ارتفاع در ميزان بارش دامنه شمالي البرز منفي ولي در دامنه جنوبي مثبت است. به قول دکتر ذبیح الله صفا: «هَرای Harai نام کوه مقدسی است که به حدس قریب به یقین باید رشته جبال البرز باشد. آيسبرگ ، منبع آب شيرين: آيسبرگ ها با وجود خطراتي كه دارند به علت حركت به سمت عرض هاي پايين، شايد بتوانند به عنوان منبع آب شيرين در مناطق كم آب ساحلي مانند استرالياي غربي و عربستان مورد استفاده قرار گيرند.

به طور كلي يخچال ها به دو دسته تقسيم مي شوند: 1. يخچال هاي كوهستاني و دره اي 2. يخچال هاي قطبي يخچال هاي قطبي : اين يخچال ها توده هاي عظيم يخ هستند كه در مناطق قطبي قرار دارند و به تنهايي حدود 95 درصد يخچال هاي كنوني كره زمين را در بر مي گيرند. او در این سفر از راه شام و بیروت گذشت و در ۲۵۳ قمری هنگام حکومت احمد بن طولون به مصر وارد شد و سه سال در آن دیار ماند و در شهر فسطاط مصر نزد پارهای از دانشمندان آن دیار شاگردی کرد.

رود های هلیل رود و بمپور به این هامون می ریزند. 3-4- واحد سفیدرود قسمت اعظم حوزه های واقع در اطراف سفیدرود (حوزه های 18 تا 25) اغلب از رسوبات ژوراسیک زیرین تا ژوراسیک بالایی تشکیل می یابند که حاصل پیشروی دریای ژوراسیک در این قسمت است. این کاروانسرا در مسیر قدیمی کرمانشاه همدان ساخته شده است و در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. البته رشد گياهان بستگي به ميزان نمك موجود در خاك دارد. همچنين آب هاي جاري سطحي با وجود ناچيز و ضعيف بودن قادرند با شستشوي تدريجي گنبدهاي نمك واقع در سطح زمين يا معادن نمك در حال استخراج مناطق وسيع تحت نفوذ خود را آلوده به شوري سازند.

به همین دلیل میزان پایداری نواحی شمالی و مرکزی این مناطق نسبت به جنوب آنها بسیار کمتر است. قاف گفت:اینک به دشت بنگر که چگونه خداوند آن را با توده های برف پوشانده است اگر این برفها نبودند من از حرارت و شوق دیدار حق ذوب می شدم. انجمن در تمام رویدادهایی که مدیریت کرده است دیدگاه حفاظت از محیطهای کوهستانی را در درجه اول اهمیت قرار داده است، دیوارهی بیستون هرچند که بزرگ است، هرچند که بلند است، اما وظیفهی ما است که از آن حفاظت کنیم. برخی از این جوانان در حالی به محیطهای کوهستانی روی میآورند که کمترین شناختی از کوهستان ندارند.

این شهرستان از نظر آب و هوایی برای کشاورزی مناسب است. مردان آنجلس عنوان مجموعه تلویزیونی با محوریت داستان اصحاب کهف است که در سال ۱۳۷۶ش توسط فرج الله سلحشور برای صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران کارگردانی شد. و همچنین از ابن عباس نقل مى کنند که معاویه در جنگ مضیق نزدیک روم رفته بود و به غارى که اصحاب کهف در آن مدفون اند نزدیک شد. از نوادگان حسن بن علی بود که در سال ۱۷۶ ه.ق وارد طالقان شد.

عبدالله بن ابىّ گفت: اى پیامبر! ابو عبدالله طالقانی صوفی: از محدثان قرن پنجم هجری. در پيشروي كوير دخالت دارند كه براي جلوگيري از اطاله كلام فرصت تشريح يكايك آنها نمي باشد نوشته شده توسط sAeed در پنجشنبه پنجم دی 1387 ساعت | لینک ثابت | نظر بدهید کویرهای خور و یزد نام فارسی : کویرها و بیابانهای خور ، یزد و طبس در حد فاصل کویر لوت و کویر مرکزی ایران ، کویرها و بیابانهای پراکندهای وجود دارند که جهتی شمال غربی – جنوب شرقی دارند . این کوه از گوشه غربی کوه بابا شروع شده تا جنوب غرب هرات ادامه می یابد و رودهای خاشرود و خورد رود از همین کوه سرچشمه می گیرند .

دیدگاهتان را بنویسید