معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

این آتشفشان که در جزیرهی جاوه (Java) در اندونزی واقع شده، تهدیدی جدی برای منطقهی وسیعی از اطراف آن به شمار میرود. مخروط این نوع آتشفشان به شکل گنبد است که به یک طرف بیشتر متمایل است. این آتشفشان در ارتفاع ۵۴۰۰ متری سطح دریا قرار دارد و تهدیدی جدی برای پایتخت و جمعیت ۹ میلیون نفری آن و همچنین شهرها و روستاهایی است که در نزدیکی آن قرار داردند. دماوند یک آتشفشان خفته است که امکان فعال شدن مجدد آن وجود دارد.

کوه نانگا پربت که عنوان کوه قاتل جهان معروف است در این سلسله قرار دارد. ويرانه هاى اين شهر، هم اکنون در نزديکى «ازمير» در «ترکيه» به چشم مى خورد، و در کنار قريه «اياصولوک» در کوه «ينايرداغ» هم اکنون غارى ديده مى شود که فاصله چندانى از «افسوس» ندارد. دو شبانه روز به اين کار ادامه دادند تا در شامگاه ۱۱ مارس، از “صلصال” و “شهمامه” تنها دو حفره به ارتفاع 53 و 35 متر در دامنه هندوکش مرکزی افغانستان باقی ماند.

کوه پغمان : این کوه شاخه از کوه هندوکش است که به جنوب کوه بابا واقع بوده و با کوه بابا متوازی گفته می شود . به ما گفتند يا خودت به آنجا برس که باطن گناه را مشاهده بکني يا لااقل حرف اينها را قبول بکن! اگر کسي باطن گناه را مشاهده بکند؛ مثل خود ائمه(عليهم السلام) ديگر راحتِ راحت است. آن روز گفتيد براي ما بيتفاوت است چه بگويي چه نگويي، امروز ميگوييم براي ما بيتفاوت است چه صبر بکني چه صبر نکني، اين همان است. اينها به جايي رسيدند که صريحاً به انبياي خود اين حرف را زدند، به تو هم همين حرف را زدند، ميگويند چه بگويي چه نگويي براي ما بيتفاوت است.

در طور سینا وقایع مختلفی از جمله صحبت کردن خداوند با حضرت موسی(علیه السلام)، میقات چهل روزه، میقات به همراه هفتاد نفر ازبنی اسرائیل و مرگ موسی(علیه السلام)، رخ داده است پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) علت تقدس طور سینا را مواردی از جمله صحبت کردن خداوند با حضرت موسی(علیه السلام)، در آنجا دانسته است. او که روزانه چهل برگه از تاریخ خود را گردآوریآوری میکرد، نزدیک چهل سال به نوشتن تاریخ طبری پرداخت. در بحبوبه بیپولی شاه، در همان ماههای آخر بیست هزار تومان برای کمک به مخارج دربار فرستاد و تمام املاک خود را برای امور خیریه وقف کرد، او در انجام فرایض مذهبی و رعایت احترام روحانیون واقعی هم نهایت کوشش را به جای میآورد.

علامه شعرانی در کتاب نثر طوبی در مورد محل این کوه می گوید: بسیاری از علمای نصاری با نهایت دقتی که کرده اند و اشاراتی که از تورات و کتب خود به نشانههای کوه و علائم آن استنباط نمودهاند گویند در نواحی شام و فلسطین موضع حقیقی طور سیناء را به طور یقین تشخیص ندادهایم امام مردم آن نواحی کوهی را به نام طور سیناء می شناسند. طور به معنی کوه است و طور سینا کوهی است که در زمین سیناء قرار دارد. به گفته مورخان، این غار نخستین سکونتگاه انسان و آغازگرتاریخ مدون بشری است زیرا نقاشیهای حک شده روی دیواره آن کهنترین آثاری است که انسانهای اولیه تاکنون از خود به یادگار گذاشتهاند.

کافی است یک بار نقشه کشور ایتالیا را روی نقشه نگاه کنید تا متوجه شباهت بسیار زیاد آن با چکمه شوید، از همین رو ایتالیا را کشور چکمه مینامند. وی در رابطه با پارکینگ اضافه کرد : در نظر داریم که محوطه فعلی ساختمان شهرداری را تخریب و به پارک دلیجانی اضافه کنیم و در مرکز شهر باغ پرندگان را حذف و از فضای آن بعد از تصویب به عنوان مجتمع تجاری ، اداری شهرداری استفاده کنیم که دو طبقه زیر زمین آن به عنوان پارکینگ برای عموم مردم در نظر گرفته شده است.

او مسافرتهایی بسیار کرد و پس از استفاده از محضر بزرگان و در پایان عمر، به شیراز بازگشت. پس از صرف جوجه کباب، سرپرست همنوردان را فراخوان داد تا انتقادات و پیشنهادات را بشنود و نسبت به ادامه مسیر و برنامه توجیه نماید. طول خود کانسار در حدود 32 کيلومتر، داراى 16 زون جدا از هم، هر يک به طول 5 کيلومتر، عرض 380 متر و قطر 550 متر است. در این میان شمشیر آن حضرت شکست و به سوی رسول خدا صلی الله علیه و آله برگشت و عرض کرد یا رسول اللّه انسان با شمشیر می جنگد و اینک شمشیر من شکست.

﴿الَّذِينَ هُمْ فىِ خَوْضٍ يَلْعَبُونَ ٭ يَوْمَ يُدَعُّونَ إِلىَ نَارِ جَهَنَّمَ دَعًّا﴾؛ با فشار، اينها را به طرف جهنم ميبرند، ميگويند: ﴿هَذِهِ النَّارُ الَّتىِ كُنتُم بِهَا تُكَذِّبُون﴾ شما که ميگفتيد ـ معاذالله ـ ناري نيست، اين هم نار! این همان تجلّی قدرت خدا بر کوه بود، چرا که قوم موسی (علیه السلام)، از موسی (علیه السلام)، خواسته بودند از خدا بخواهد که خود را نشان دهد، با اینکه خداوند دیدنی نیست، تجلّی خدا بر کوه طور و هلاکت هفتادنفر از قوم موسی (علیه السلام)، و مدهوش شدن خود موسی (علیه السلام)، همه مجازات آنها بود که چرا چنین تقاضایی کردهاند و هم نشان دادن قدرت الهی بود، تا آنجا با دیدن جلوههای قدرت الهی، با چشم باطن خدا را بنگرند.

با اینکه در قسمت جنوب شرق تنها 27 کیلومتر با بنگلادش فاصله دارد اما هیچ مرزی با یکدیگر ندارند. ۲- دریای سرخ : از غرب به شمال شرق جریان دارد و سر انجام با معاون خود دریای سیغان به دریای باماین میریزد . کوه “چین لینگ”: از شرق استان “گان سو” در غرب چین آغاز شده و به غرب استان”هه نن” واقع در شرق چین امتداد می یابد و به طور میانگین 2000 تا 3000 متر ارتفاع دارد. پس از استعفای عین الدوله و تبعید وی به فریمان خراسان مشیرالسلطنه به تهران بازگشت ولی شغلی نپذیرفت و یا به وی پیشنهاد نشد و در تمام مدت صدرات مشیرالدوله (مشیر السلطنه با مشیرالدوله میانهای نداشت و او را لایق صدراعظمی نمیدانست و غالباً از انتصاب او به صدرات انتقاد مینمود) او بیکار بود.

بنا براین حضرت موسی(علیه السلام) برای عبادت کردن و ارتباط با خداوند، به کوه طور می رفته است؛ ولی در باره آن کوهی که خداوند بر آن تجلی می کند و با خاک یکسان می شود، بین مفسران و اندیشمندان قرآنی اختلاف است و برخی آن را کوه عظیم دیگری به نام «کوه زبیر» می دانند. شاید این دو تا بخوان با همدیگه رفیق شدن ولی چشم های من دارن هی این دو تار رو از هم دور می کنند .

از علمای نادر زمان خود بود او در لاریجان آمل به دنیا آمد و علم را در نجف و آمل فرا گرفت او به خوبی مکاتبه می کرد و به خوبی تالیف می نمود و نوشته های خود را به یک کتاب طویل در آورد. طرح مطالعاتی ساخت شهرک صنعتی چهارباغ در زمینی به مساحت ‪ ۸۰۰هکتار در سال ۱۳۸۶ آغاز شد. خوبی و بدی در این دنیا یا در دیار باقی، پاسخ داده خواهد شد. اذ رءا نارا فقال لاهله امکثوا انی ءانست نارا لعلی ءاتیکم منها بقبس او اجد علی النار هدی؛ فلما ءاتـها نودی یا موسی؛ انی انا ربک فاخلع نعلیک انک بالواد المقدس طوی؛ و انا اخترتک فاستمع لما یوحی.

اذ رءا نارا فقال لاهله امکثوا انی ءانست نارا لعلی ءاتیکم منها بقبس او اجد علی النار هدی. اذ رءا نارا فقال لاهله امکثوا انی ءانست نارا لعلی ءاتیکم منها بقبس او اجد علی النار هدی؛ فلما ءاتـها نودی یا موسی؛ و انا اخترتک فاستمع لما یوحی. ؛ فلمااتـها نودی من شطیء الواد الایمن فی البقعة المبرکة من الشجرة ان یا موسی انی انا الله رب العالمین. اذ قال موسی لاهله انی ءانست نارا سـاتیکم منها بخبر اواتیکم بشهاب قبس لعلکم تصطلون. ناگاه موسی (علیه السلام)، دید تجلّی خداوند باعث شد که کوه نابود شود، و همسان زمین گردد، موسی (علیه السلام)، از مشاهده این صحنه هولانگیز، چنان وحشتزده شد که مدهوش بر روی زمین افتاد.

هنگامی که نزد آتش آمد، ندایی برخاست که: «مبارک باد آن کس که در آتش است و کسی که در اطراف آن است (فرشتگان و موسی) و منزّه است خداوندی که پروردگار جهانیان است! اين «يَصْلَی» يک وقت است که انسان چيزي را روي آتش روسوزي ميکند، يک وقت است درون و بيرون او را ميسوزاند: ﴿يَصْلَی النَّارَ الْكُبْری﴾ همان روسوزی است، چون ثلاثي مجرد استعمال شده است. در قرآن مجید به آتش کوه طور اشاره شده است.

دماوند با ارتفاع 5671 متر از سطح دریا بلندترین کوه خاورمیانه به شمار میآید. این یک تعریف تئوری برای تعیین سطح صفر در مریخ بود و امروزه در عمل این سطح به طور مستقیم براساس اندازهگیریهای گرانشی ماهوارهای تعیین میشود. این ضرب المثل به نوعی به این موضوع اشاره دارد که از هر دستی که بدهی از همان دست هم می گیری. در ایران به پادشاهی می رسد. کوه های بلند و عظیم چین که به طور های متفاوت گسترش می یابد، استخوانبندی زمین چین را تشکیل داده و به سیتسم های کوهی متفاوت تقسیم می شود. این اجاقها در ارتفاعات بالا و سرمای زیاد بهتر عمل می کنند.

م و سواران تیمور لنگ در ۸۰۰ق/۱۳۹۸م از آن گذشتهاند. یک دلیل این دوگانگی وجود رشته کوه البرز است که همچون سدّی طبیعی و بزرگ از گذر رطوبتِ برخاسته از دریای خزر به سوی جنوب ممانعت کرده است و بیشتر این رطوبت در جبههٔ شمالی البرز وجود دارد. ساعت 16 به کمپ 3200 رسیدیم. اين بهشت را نميبينند، همين کور ميگويد: ﴿رَبَّنا أَبْصَرْنا وَ سَمِعْنا﴾ جهنم را نشان او ميدهند، میگويند: ﴿أَ فَلا تُبْصِرُون﴾ به همين کورها ميگويند، بنابراين ما کور به آن معنا که نه بهشت را ببيند، نه جهنم را ببيند نداريم.

دیدگاهتان را بنویسید