معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

برخي ويژگيهاي گردشگري زمينشناسي گنبد نمکي جاشک به شرح ذيل است: رنگ سفيد نمکهاي طعام گنبد به منطقه جلوهاي زيبا بخشيده است به نحوي که از جاده خورموج دير به صورت يک کوه برفي زيبا در بخش شرقي دشت برهنه ظاهر شده است. با توجه به عدم وجود پاسگاه محيط باني در حاشيه منطقه بازديد كنندگان متعددي بدون هماهنگي اداره از اين منطقه يازديد مي كنند كه بدليل عدم اطلاع كافي از موقعيت آن، در مواردي آثاري از اين اثر را كنده و با خود حمل مي كنند. البته خوشبختانه هم اكنون پاسگاه محيط باني در حاشيه منطقه در حال احداث مي باشد.

بهنظر کینگ، کوه جودی همان کوه نیپور است که در کتیبههای سناخریب به آن اشاره شده است. این کوه نمکی نمای جذابی دارد. درهای که سطح آن یکدست با نمکی که به صورت گل کلم در آمده فرش شده است. یخچالهای نمکی از جاذبههای خاص گنبد نمکی دشتی هستند که در سطح شیبدار و حرکت ثقلی تودههای نمک و در جهت شیب گنبد به صورت پلکانی تشکیل شدهاند که در سطح خود با اشکالی زیبا رنگهای متحیرانهای را به وجود آوردهاند که چشمنوازی میکند و به دلیل اینکه به یخچالهای یخی شبیه بودهاند به این نام نامیده شدهاند.

گنبد از نظر گردشگری دارای جاذبهها و قابلیتهای فراوان است که از آن جمله میتوان به آبشارهای نمکی، غارهای نمکی، چالها و یخچالهای نمکی، تخت دیو یا دودکش جن، دره گل کلم، چشمههای نمکی، نمک شارها و نمک فشانها و سطح زیبا و رنگارنگ گنبد اشاره کرد. و بقول جرج سارتن در مقدمهای بر تاریخ علم ، ایشان دارای تالیفات متعددی در علم احکام نجوم است. مسیر صعود در ابتدا از میان چند باغ (نخلستان) گذشته، بعد از طی حدود یک ساعت به شیبهای اصلی صعود رسیدیم که دارای چشمه آبی بود.

سطح گنبد نمکی دشتی از لحاظ پوشش گیاهی تقریبا در اغلب نقاط به دلیل درصد بالای نمک تهی از هر نوع رویش بوده اما در برخی از نقاط گنبد وجود مناطق بزرگ و کوچک آهکی به چشم میخورد. سطح گنبد نمکی دشتی از لحاظ پوشش گیاهی تقریبا در اغلب نقاط به دلیل درصد بالای نمک تهی از هر نوع رویش بوده اما در برخی از نقاط گنبد وجود مناطق بزرگ و کوچک آهکی به چشم میخورد که بر روی این سطوح گیاهانی مانند گون، گیشدارا و قیج و همچنین در فصل زمستان و بهار انواع گیاهان یکساله روی سطح آهکی گنبد را پوشانده و زیبای خاصی را به آن منطقه میبخشد.

گنبد نمکي دشتي ميزبان کانيها و بلورهاي زيباي فراواني است که در پهنه گنبد گستردهاند. بلورهاي زيباي نمک و بسياري کانيهاي غير سيليکاته نظير پيريت و فلورين با تنوع رنگ و جلاي فلزي و غير فلزي آنان خيرهکننده چشمان هر بينندهاي است. آبشارهاي زيباي نمکي از ديگر ويژگيهاي گردشگري گنبد نمکي دشتي است که چهرهاي بس زيبا و دلنشين را به آن بخشيده است. تخت ديو يکي از زيباترين پديدههاي زيباي فرسايشي گنبد دشتي است که به دليل اختلاف در ميزان فرسايشپذيري سنگها به صورت ستونهايي در ميان نمکهاي گنبد ظاهر شدهاند. ما در ره بال آسمان، مشتاقانه منتظر خواندن نظرات شما هستیم.

به روی سن و پشت تریبون رفت و از انجمن تقدیر کرد و هدیهای (یک کتاب) را که همان موقع و بهسرعت آماده کردند به ما هدیه کردند! در طول یک هفته نبرد ارتش سرخ فقط ۲۵ کیلومتر در داخل دره پیش روی مینماید. در کوهپایه آن دو شهر قرار دارد، یکی در شرق آن به نام جابلقا و دیگری در غرب آن به نام جابلسا.فاصله کوه قاف تا آسمان به اندازه قد انسان است. یکی دیگر از جاذبههای گردشگری گنبد وجود غارهای نمکی فراوان است که با انحلال رسوبات نمکی و معادن ایجاد شده است و در درون غارها بلورهای زیبا به صورت استلاگمیت و استلاکمیت یا همان قندیل با اشکال متفاوت است، قندیلها به اشکال متفاوت به قدری زیبا تشکیل شدهاند که اغلب غارها با استفاده از اشکال همین قندیلها نامگذاری شدهاند، مثلا در غار انگوری که در درون آن قندیلهای فراوان به صورت خوشههای انگور از سقف و دیواره غار آویزان شدهاند که شما هنگام حضور در این غار گویی به یک تاکستان پربار پا گذاشتهاید.

شاه جهان از مرگ او بسیار اندوهگین گردید و براى تدارک کفن و دفن او ده هزار روپیه داد و موقتا او را در لاهور دفن کردند. کاروانسرای شاه عباسی 6هزار مترمربع وسعت دارد و در ساخت آن از سبک معماری ۴ایوانی استفاده شده است. نمکها به صورت غنچههایی کنار هم باز شده و به صورت کاملاً زیبایی در آمدهاند، گویی که در آنجا نمک گل کرده و شکوفه داده است. این محوطه آثاری از پیش از تاریخ تا الان را در خود جای داده است . تنوع رنگ نمکهاي صنعتي گنبد پديدهاي متحير و شگفتانگيز است که در هيچ جاي استان مشابه آن را نميتوان يافت.

سپس با رهنمود رهبر معظم انقلاب اسلامی، مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را پذیرفت و در سال ۱۳۷۱ با حکم معظم له رئیس سازمان صدا و سیما شد.فعالیت پنج سال نخست دکتر لاریجانی و بدنبال آن دوره پنج ساله دوم، حرکتی چشمگیر در بعد کمی و کیفی در صدا و سیما را نشان دا د . و. کینگ در کوه جودی کتیبهها و نقشبرجستههایی از سِناخِریب (پادشاه آشور، متوفی ۶۸۱ ق م) بر تخته سنگها کشف کردند. کاروانسرای کوه نمک که مربوط به دوره سلجوقی است،در شهرستان قم، بخش جعفرآباد، کیلومتر ۱۵ جاده جعفریه واقع شده است.

البته تمام راه را نمیتوان با این وسایل طی کرد و بخش کوچکی پیادهروی هم در مسیر وجود دارد. ۲ ـ ایفاهان خینو، دانشمند و استاد زبانشناس در دانشکدة لولوهان چین. کشورهایی مثل چین و مصر این سنگ را دارا هستند. بلندیهای زاگرس حوضه آبخیز رودخانههای زایندهرود، کارون و کرخه و دز را تشکیل میدهد و با توجه به حجم بارش و پایین بودن سطح تبخیر و موقعیت نسبتاً مناسب سازندهای زمینشناختی بخش اعظم آبهای زمینی و زیرزمینی کشور به میزان ۴۵ تا ۵۰ درصد را تأمین میکند.

در دوطرف، درههای صخرهای وجود داشت که به گفته همنوردان بوشهری مسیر صعود به ۳ بخش یا سه «خوان» تقسیم میشود. غارهای دیگری مانند غار پنجه عقاب و غار سد نمکی نیز در گنبد نمکی جاشک وجود دارد. مهمترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمکهای این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر به فرد، آبشارها، بلورها و … موقعیت مکانی این کوه در شمال شرقی ترکیه (استان آغری) در مرز ایران، جمهوری ارمنستان و آذربایجان واقع شده است. شهرستانک، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

اين گنبد حد فاصل دو شهرستان دشتی و دیر است كه تشکیل گنبد شمال غربی به جنوب شرقی بوده از سمت غرب به روستای گنخک و روستای جاشک کشیده شده و از سمت شرق از روستای باغان تا روستای درویشی در بخش کاکی ادامه دارد. همتآباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. در این منطقه گدازهها به کف دریای کمعمقتر نزدیک شد و از برخورد آن با آب دریا انفجار مهیبی به وقوع پیوست و بخار آب همرام خرده سنگ تا ارتفاع زیاد به هوا پرتاب شد.

توماس استاکهاوس در قرن ۱۸ متذکر شده است که همه ارمنی ها قاطعانه قبول دارند که کشتی نوح در قله آرارات قرار گرفته است و برای حفظ آن، هیچ کس اجازه نزدیک شدن به آن را ندارد. نمکچالها را نیز باید از جاذبههای گنبد نمکی دشتی دانست، چالههای بزرگ و کوچکی که در مسیر آبهای روان و چشمههای نمکی ایجاد شده و با تبخیر آب آنها اشکال مختلف نمکی در کف این چالهها چونان الماس میدرخشند. برای صعود این قله باید به استان ساحلی و زیبای بوشهر سفر کرد. در طی سالهای اخیر، بیمبالاتیهایی از سوی مردم و گردشگران مختلف درباره جزیره هرمز صورت گرفته که باید متوقف شوند.

دیدگاهتان را بنویسید