معرفی و دانلود برترین مستند ها در زمینه نجوم , فضا و کهکشان

این سیاره در مدار ستاره کپلر 438 در مدار فضاپیمای کپلر ناسا کشف شد. اما حالا توجه بیشتری به این سیاره برای کشف شگفتیهای آن ضروری به نظر میرسد. همچنین برای گوشی همراه نیز میتوان نرمافزارهای زمانسنجی از جمله Atomic Clock ، Smart Time Sync TZ data و C4Timekeeper-Lite را نام برد. زمانی تصور میشد که ناهید از نظر شرایط شبیه زمین است، این در حالی است که در طول تاریخ ۴.۶ میلیارد ساله خود، گازهای گلخانهای صدمات خود را به سیاره داغ وارد کرده است به طوری که اکنون حتی گرمتر از عطارد، نزدیکترین سیاره به خورشید است.

اگر از بالا مشاهده شود ،زهره در محور خود می چرخد در جهت مخالف بیشتر سیارات این کار را انجام میدهد . دمای سطح سیاره ونوس که اتمسفر آن از 96 درصد دیاکسیدکربن تشکیل شده از 400 درجه فراتر می رود. رعد و برق ونوس در منظومه شمسی بی نظیر است. این سیاره که با سیستم خیره کنندهای از حلقههای یخی آراسته شده در میان سیارات بی نظیر است و با اینکه تنها سیارهای نیست که دارای حلقه است اما هیچ یک از این سیارات به اندازه سیاره زحل دیدنی و جذاب نیستند. چیز که زهره به وفور دارد بیش از صدهزار آتشفشان کوچک به همراه صدها آتشفشان بزرگتر و عوارض آتشفشانی نظیر Caldera است.

همچنین مریخ از زمین کم چگال تر است ، طوری که حجمی برابر 15% و جرمی برابر 11% زمین دارد . همچنین سعید دریافته بود که هاله نوری که کره زمین را احاطه کرده بود ، مربوط به سیستم دفاعی زمین است و به هنگام نزدیک شدن هر گونه شیئی به صورت خودکار شروع به کار نموده و به محض برخورد مهاجم با این دیواره نوری سیستم فعال و باعث انهدام آن خواهد شد و فقط سفینه های ساکنان زمین است که برای سیستم قابل شناسایی بوده و می توانند از آن عبور کنند و موجودات سیاره ای که از آنجا فرار کرده بود هم با تمام تجهیزات خود نتوانسته اند از این سیستم عبور کنند و به همین دلیل آنها هم در جستجوی قسمت دوم زمین بودند .

درحالی که در مورد زمین این مقدار حدود 11 کیلومتر بر ثانیه می باشد که به این سرعت ، سرعت گریز می گویند . ۵۸ قمر باقیمانده قمرهای بیقاعدهای با قطر ۴ الی ۲۱۳ کیلومتر هستند. سیارهٔ زهره، بدون قمر است و در مدار تقریباً دایرهواری بهدور خورشید میگردد. آلفا قنطورس نزدیکترین سامانه به خورشید است که دارای سه ستاره است: آلفا قنطورس اِی، آلفا قنطورس بی و پروکسیما قنطورس.

به گزارش بسنا و به نقل از انگجت، بر اساس تازهترین تحقیقات ستاره شناسان در جو ضخیم سیاره زهره فسفین وجود دارد. در اوایل دههی ۱۹۹۰ از رادارهای این کاوشگر برای گذر از جو سیاره و مشاهدهی سطح آن استفاده شد. این رویداد نادر به نام “گذر زهره” یاد میشود که آخرین بار در سال 1882 و دفعه بعد در سال 2012 خواهد بود، اما برای دفعه بعدتر آن باید تا سال 2117 منتظر ماند. در فاصلهی ۷ هزار و ۹۹۵ کیلومتر از زهره قرار میگیرد و سپس ” بپیکلمبو” به زهره نزدیک شده و با فاصلهی ۵۵۰ کیلومتر از کنار آن گذر میکند.

نتیجتاً زمین، مغناطیسسپهر یا مگنتوسفر مقاومی دارد که از آن در برابر بادهای خورشیدی محافظت میکند. این میدان که کره مغناطیسی نامیده میشود، زمین را در برابر جریانهای سریع ذرات باردار بادهای خورشیدی محافظت میکند. چهار سیاره بیرونی یعنی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون سیارههای «مشتریگونه» نامیده میشوند زیرا اندازه آنها نسبت به زمین بسیار بزرگتر است. اورانوس و نپتون که کوچکتر هستند هستههای سنگی پوشیده از گوشتههای آب، آمونیاک، متان و سایر یخها دارند. پلوتون از سنگ و یخ تشکیل شده و اندازه اش کوچکتر از ماه زمین است. پلوتون بيشتر قهوه اي است. فشار هوا در سطح این سیاره ۹۰ میلی بار بیشتر از فشار سطح دریا و به اندازه فشار آب در عمق یک کیلومتری اقیانوس است.

همچنین سیاره زمین دو شما را به عمیق ترین نقاط دریا ها و اقیانوس ها میبرد تا عجیب ترین موجودات که در این عمق زندگی می کنند را به شما نشان دهد و … سیاره زهره دومین سیاره در منظومه شمسی می باشد که به نام الهه عشق و زیبایی رومی نامگذاری شده است و تنها سیاره ای است که نام یک زن را به خود گرفته است. سیاره زهره به آن ناهید هم میگویند و دومین سیاره منظومه خورشیدی است، این سیاره برخلاف عطارد دارای جو است.

جدول 1. همانطور که در این جدول مشاهده میشود، پس از رصد ابنسینا حدود ششصد سال رصد زهره انجام نشد و دومین رصد توسط هورکس در سال 1639 میلادی انجام میپذیرفت. نور خورشید پس از حدود شش دقیقه به سیارهی ناهید خواهد رسید در حالی که نور خورشید پس از هشت دقیقه به کرهی زمین میرسد؛ بنابراین سیارهی ناهید نسبت به کرهی زمین بسیار گرمتر است. دورترین فاصله این سیاره از خورشید ۱۰۸.۹ میلیون کیلومتر و کمترین فاصله آن ۱۰۷.۵ میلیون کیلومتر می باشد. مشاهدات اضافی در مورد اندازه دهانه های برخورد ، به روشن شدن سن سطح این سیاره کمک می کند.

مطالعه سطح آن میتواند به ما کمک کند تا بفهمیم که این فعالیت چقدر گسترده و چقدر بزرگ بوده است. به دلیل گرمای ناشی از نزدیکی به خورشید؛ تمام آب های سطح زهره بخار شده و آسمان آن پر از ابرهای غلیظ است و وقتی نور خورشید به آن ها برخوردمی کند بازتاب می کند. پاسخ قطعی با استفاده از تغییر مکان های دوپلری در طول موج های رادار،یعنی به همان روشی که در مورد عطارد به کار گرفته شد به دست آمد.زهره در جهت عکس (در جهت حرکت عقربه های ساعت)هر 243 روز یک بار دوران می کند.محور دوران ان با خط قائم بر صفحه ی مدار زاویه ای چند درجه می سازد.

از آنجایی که مدار استوایی زحل تقریباً همانند زمین در ۲۷ درجهاست، تغییرات زاویه سیاره نسبت به خورشید شبیه به زمین است و در این سیاره نیز همان چهار فصل مشاهده میشود. سرعت بادهایی که در قسمت استوایی این سیاره میوزد به ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز میرسد. مقیاس آنها میتواند کیلومتر باشد. چون آنها در مسیر خود دایره های بزرگ تری را طی می کنند. با توجه به متمایل بودن مدار ماه نسبت به محور زمین و حرکت کشیدهی مداری ماه به دور زمین، که باعث میشود حرکت ظاهری ماه در طول دایرهالبروج در طی سال ثابت نباشد همانطور که گفته شد اختفای بعدی ماه و زهره حدود هفت سال دیگر اتفاق خواهد افتاد و در طول این هفت سال تمام سیارات منظومه خورشیدی با ماه اختفا خواهند داشت .

با کمک تلسکوپ های آماتوری سال های بسیاری طول میکشد تا کجی محور چرخش زحل (تقریبا 27درجه) معلوم شود؛ زیرا طی یک دوره تقریبا 14ساله ما سمت بالای حلقه های آن را می بینیم، سپس در حدود یک سال به نظر می رسد که این حلقه ها “لبه -نما” شده اند وبعد از آن منظره ای از زیر حلقه ها می بینیم. 5 – چرا ستاره ها را هنگام روز در آسمان نمی بینیم؟ با اینکه سیاره عطارد به خورشید نزدیک تر است اما چرا سیاره زهره گرم تر است ؟ آخرین باری که ما زهره را در مقابل خورشید در حال عبور می دیدیم در سال 2012 بود و بار دیگر در سال 2117 خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید