محصول اصلی آن برنج و کیوی است

انفجارهای آتشفشانی از قدرت بسیاری برخوردار میباشند؛ به این صورت که میتوانند تکه سنگهای بزرگی را در طی مسافتهای بسیار دور پرتاب کنند. هنوز بزرگی تندیسهای حتی از سوی باستانشناسان معتبر به ارتفاعات گوناگون پنداشته شدند؛ و اما گروه پژوهشی دانشگاه ارتش آلمان مونشن (مونیخ) بلندی را در سال ۲۰۰۳ میلادی اندازهگیری کردند که ارتفاع تاقچهها ۵۸ متر و ۳۸ و ارتفاع پیکرهها که به همان اندازه میباشند که باستان شناسان در سالهای ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی بدون نور لیزر اندازهگیری کرده بودند. پنبه: در سال ۲۰۰۳، ۳۳۴ هزار تن و در سال ۲۰۰۴ میلادی ۵۵۳ هزار تن پنبه در کشور تولید شد در حالیکه پیش بینی کرده بودند در سال ۲۰۰۳ تولید این محصول به ۳۶۵ هزارتن برسد.

” در دنباوند ، کوه بسیار مرتفع و عظیمی است که زمستان و تابستان ، قله آن از برف پوشیده شد و هیچکس نمی تواند بر فراز و یا نزدیکی آن قله برسد ” . این پدیده مبین آن است که در ابتدا دامنه های شمالی البرز در پالئوژن از آب خارج شده و بر اثر آن حوضۀ ایران مرکزی و فرورفتگی آرالوکاسپین (Aralo-Caspian) در جنوب و شمال برآمدگی اولیۀ البرز به وجود آمده اند. این ولایت از نظر موقعیت جغرافیایی بین خطوط طول جغرافیایی شرقی ۷۰ درجه ۴ دقیقه و ۳۶ ثانیه و عرض جغرافیایی شمالی ۳۶ درجه و ۵۰ دقیقه و ۱۶ ثانیه واقع است.

میانگین ارتفاع این ناحیه ، بین سه تا چهارهزار متر است ، و برفراز آن کوه ـ سنگهای برج مانند عظیم پوشیده از یخ قرار گرفته که میانگین ارتفاع آنها پنج تا شش هزار متر است . درنظر است برای احداث این دو کارگاه جدید مبلغ ۱۶۰ میلیون دلار مصرف گردد و آن در سال ۲۰۰۸ میلادی مورد بهره برداری قرار بگیرد. در سال ۲۰۰۵ حجم مبادلات تاجیکستان با کشورهای مشترک المنافع ۰۴۲/۱ میلیارد دلار و با سایر کشورها ۱۹۶۵/۱ میلیارد بوده است . تولیدات کارخانه مذکور در سال ۲۰۰۵ حدود ۳۸۰ هزار تن آلومینیوم به ارزش یک میلیارد و ۷۱۱ میلیون سامانی بوده است.

3500 سال قبل از میلاد، تجارت لاجورد میان بینالنهرین و بدخشان برقرار شد. با وجود دوراندیشیها، توصیهها و هشدارهای برخی از دلسوزان در قضیه معاوضه دامنه شرقی کوه آرارات کوچک به مقامات بلندپایه سیاسی و نظامی ایران، سرانجام بنا به نظر رضاشاه، این کوه راهبردی از قلمرو ایران خارج و به ترک ها داده شد. شرکای وارداتی: عمده واردات تاجیکستان از کشورهای زیر است که سهم هریک نیز نشان داده شده است: روسیه ۲/۲۰ درصد، ازبکستان۱/۱۵ درصد، قزاقستان ۹/۱۰ درصد، آذربایجان ۷ درصد، اکراین ۷ درصد،رومانی۴/۴ درصد،ترکیه ۳/۳ درصد، چین و برزیل هریک۳ درصد، ایران ۷/۲ درصد (۲۰۰۳). پژوهشها نشان داده که لاجوردِ استخراجشده از معدن سرِ سنگ در افغانستان تنها منبع شناخته شدۀ لاجورد در دنیای باستان بوده است.

ویک در سومین قسمتِ مجموعهای که به این قاتلِ همیشه فراری میپردازد، درد میکشد، ضعف نشان میدهد و خونریزی میکند، اما هیچ سلاحی نمیتواند زرهِی سکون و آرامشی که کیانو ریوز به این نقش میآورد را سوراخ کند و نقشآفرینی او دقیقا اِکسیری است که این فیلمها را اینقدر درگیرکننده میکند. گروه بریتانیایی مقاومت کردند تا اینکه در سال ۱۸۵۲، Radhanath Sikdar، ریاضیدان و نقشهبردار هندی پروژه، از اطلاعات جمعآوری شده در سالهای گذشته استفاده کرد تا ثابت کند که این قلهی جدید، بلندترین قلهی دنیا است.اعلام این خبر تا ماه مارس ۱۸۵۶ به تاخیر افتاد و نتیجهی تحقیقات، بارها بررسی شد.

این روستا در دهستان تمشکل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۱۰ نفر بودهاست. او دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، نماینده مجلس شورای اسلامی در دورههای دوم، چهارم و پنجم، مدیر پژوهشگاه دانشهای بنیادی، معاون سابق وزارت امور خارجه و موسس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی از فعالان سیاسی ایران است. از اطلاعاتى که امروز در دست داریم، به نظر مىرسد لاجورد اولین سنگ استخراج شده توسط بشر باشد. استخراج آن بیش از ۲۵۰۰ سال در افغانستان رواج داشته و عمدتاً به مصر باستان صادر میشده است. نفت: تاجیکستان دارای ۴۰۰ میلیون تن نفت ذخایر نفت و یک تریلیون و ۳۰۰ میلیون متر مکعب ذخایر گاز است که در عمق ۷-۶ کیلومتری زمین قرار گرفته است لذا استخراج آن از دید کارشناسان توجیه اقتصادی ندارد.

رنگ ایدهآل آن آبى سیر با عمق و شدت فوقالعاده است. لاجورد از رنگ آبى متمایل به آبى سبز تا آبى ارغوانى سیر متفاوت است. بدخشان در این هزار سال با لعل، با خوبرویان سیهچشم و سیهموی، و گیاههای درمانی پرآوازه بوده است، هرچند در سرچشمههای پهلوی و اوستائی یکان باری به نام «بدخشان» برنمیخوریم. رنگ زرد و قرمز کنار رودخانه شلف رود که به راحتی می توان تشخیص داد به دلیل رسوب آهن است، بدین جهت آب معدنی آهن بسیار دارد. روزی امیر مومنان از کنار جسد کشته ای می گذشتند که انگشتری با نگین عقیق در دست داشت.

شاید آدم به ادم رسیده است ولی آدم ظالم پوشیده از زرهی به نام پول و قدرت و شهرت است که هیچ ضربه ای اورا تحت تاثیر قرار نمی دهد ! به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،مرکز اصفهان ؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهردار اصفهان گفت: عصر امروز ، ماموران آتش نشانی، جسد بی جان مرد 45 ساله ای را که از محدوده غار درویش خان صفه اصفهان سقوط کرده بود، شناسایی کردند. پس از ساعت ها تلاش متاسفانه عباس کلهر نیز به همطناب خود پیوسته دارفانی را وداع میگوید و تیم امداد در شرایط سخت جوی موفق میشود پس از فیکس کردن اجساد در گرده آلمان ها خود را به جانپناه فلزی خرسان در ارتفاع ۴۶۰۰متری علم کوه رسانده اقدام به شب مانی کنند تا روز بعد به ادامه عملیات بپردازند قافل از اینکه وضیعت جوی تا روزها بهبود نیافته آنان به اجبار شش شبانه روز در این جانپناه فلزی اقامت میکنند تا صبح چهارشنبه ۲۹دی که بار دیگر بالگرد هلال احمر از تهران پرواز کرده این عزیزان را به آغوش خانواده و جامعه کوهنوردی بازگرداند.

شماری ازتاریخدانان ایرانی و عرب در نوشتههای خود از یاقوت افغانستان ذکر نمودهاند؛ چنانچه اصطخری درسال ۹۵۱ میلادی، الطالبی در سال ۹۶۱-۱۰۳۸، ابن هواکل در سال ۹۷۸ میلادی، المقصدی در قرن دهم، ابوریحان بیرونی ۹۷۳-۱۰۵۰، و ابن بطوطه درسال ۱۳۲۵-۱۳۵۴ میلادی، از یاقوت افغانستان نام بردهاند. مردم واخان، از سال 1384 هجری شمسی (2006) به این سو شکار حیات وحش را تخت کنترول درآورده است که این امر باعث گردیده تا میلان نفوس حیوانات وحشی افزایش یابد. شما در روزهای آفتابی میتوانید درخشندگی صورتیرنگ این شهر را لمس کنید. این شهر از طریق جاده پر پیچ و خم خرمآباد ـ کوهدشت، به خرم آباد متصل میشود.

دلیل آن این است که دشمن مشرک در شمال غرب بود و امتداد راه ثنیة الوداع درست به مواضع آنها در انتهای جرف برخورد میکرد. سینما در افغانستان به دلیل سه دهه جنگ پیشرفت چندانی نداشتهاست. به دلیل کوهستانی بودن منطقه، نخستین ساکنان در مناطق مرکزی و غربی لرستان سکونت یافتند. پس از آن داریوش به معرفی ۲۳ سرزمین تابعه خود می پردازد و در ادامه با ثبت دقیق زمان و تقویم به شرح نبرد با شورشگرانی می پردازد که در نخستین سال پادشاهی وی به دروغ ادعای پادشاهی کرده و کشور را به آشوب کشانده اند. این در حالی بود که کمبوجیه پیش از رفتن به مصر، برادر خود را از ترس آن که مبادا در غیابش مدعی تاج و تخت شود، کشته بود.

شواهد زیادى از تجارت لاجورد به راههاى دور و از راه خشکى از جمله به سمت بینالنهرین، اور (تمدن باستانى بابل)، مصر، هند و دیگر امپراطوریها در هزاره پنجم قبل از میلاد وجود دارد. بدخشان با بیش از 3220 کیلومتر فاصله از مصر، منبع لاجورد براى تمدنهاى قدیم مصر، بابل (عراق امروزى)، یونان و روم بوده است. لاجورد بیش از دیگر سنگهاى قیمتى، به طرز چشمگیرى در صنایع دستى فرهنگهاى باستانى حضور داشته است. در سال ۲۰۰۶ کارخانجات صنایع نساجی تاجیکستان ظرفیت کارکرد ۷۳۰۰۰ تن نخ پنبه را دارا بود که در مقایسه با سال های گذشته رشد داشته و بر اساس اظهارات وزیر اقتصاد و بازرگانی تاجیکستان تا سال ۲۰۰۷ کارخانجات نساجی تاجیکستان ۵۰٪ نخ پنبه تولیدی را به پارچه تبدیل خواهند کرد.

لازم بیاد آوری است که بیش از ۴۰ درصد مجموع حجم تولیدات صنایع تاجیکستان آلومینیوم است. آلومینیوم: حدود ۶۵ درصد از صادرات تاجیکستان در سال ۲۰۰۵ آلومینیم بود. در یک محوطه باستانشناسى در بینالنهرین مربوط به 2 تا 3 هزار سال قبل از میلاد، آویزههایى از لاجورد تراش داده شده یافت شده است. نتیجه یک اکشنِ لیام نیسنی است که اگرچه شاید دیگر دورانش تمام شده باشد، اما شاید هنوز به اندازهی یک فیلم دیگر جا داشته باشد. کیفیت و ذخیره لاجورد افغانستان در جهان بىنظیر است و یک گنج جهانى محسوب مىشود. این عمارت شش طبقه را از پلههای مارپیچش بالا بروید تا میدان نقش جهان را زیر پایتان ببنید.

بناچار سوخت از اقلام وارداتی به این کشور است. گاز: گاز از اقلام وارداتی به تاجیکستان است. هرساله ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز از ازبکستان و با نرخ ۵۵ دلار برای هر متر مکعب به تاجیکستان وارد میشود. واژه لازور از واژه فارسى باستان لاژورد گرفته شده که به عربى لاجورد آمده و از عربى وارد زبانهاى دیگر شده است. در مصر باستان هیچ سنگ قیمتى بیشتر از لاجورد ارزش و اهمیت نداشت. لاجوردهاى پیدا شده در اهرام داشور مصر (Dashour)، قدیمىترین مدرک ثابت شده تجارت سنگهاى قیمتى بین مصر و افغانستان است که به بیش از 4400 سال قبل بر مىگردد.

بدخشان -استان غربى تبت قدیم- در این راه تجارى و در میان تمام استانهاى علیاى آمودریا (رود جیحون) بىنظیر بوده است و علاوه بر وجود معادن یاقوت و لاجورد آن، به خاطر چراگاههاى عالى، درههاى گسترده و بسیار حاصلخیز و آب و هواى خوب نیز مشهور بوده است. از قدیم الایام، مواد معدنى غنى هندوکش شرقى شامل لاجورد، یاقوت، طلا و نمک، بازرگانان را از دور و نزدیک جذب این منطقه مىکرده است. لاجورد از منطقه تولید در بدخشان شهرت و گسترش یافت. دانههاى لاجورد در دفینههاى نوسنگى در مهرگار پاکستان و آسیاى مرکزى یافت شدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید