محصول اصلی آن برنج و کیوی است

اما اگر کوهنورد هستید و قصد صعود به کوه تفتان را دارید، بهترین مسیر صعود کوه از مسیر پناهگاه در قسمت غربی کوه میگذرد. بهترین کوهنورد کسی نیست که تلاش می کند تا یکی دوبار کارهای احمقانه بکند وسپس بمیرد . باشگاه خبرنگاران جوان – پیشرفتهای فناوری ماهوارهای در دهه گذشته به جهان این امکان را داده که فوران ویرانگر هونگا تونگا را بررسی و آتشفشانها را در زمان وقوع و با جزئیات بیسابقه مشاهده کند.

در آن سال چندین کوهنورد به دلیل وقوع طوفان جان خود را از دست می دهند. راجر بیلهام، زمینشناسی از دانشگاه کلورادو بولدر، میگوید موقعیت اورست در منطقهای متراکم بین جنوب تبت و هند بدین معنی است که در صورت وقوع زلزله، کوه فرو میریزد و از ارتفاع آن کاسته و در فاصلهی بین دو زلزله، بزرگتر میشود. بادام کوهی، ارچه خنجک، شمشاد وغیره در مناطق کوهستانی بدخشان یافت میشود.

از دید چینهشناسی و زمینساخت (تکتونیک)، رشته کوه البرز به سه بخش خاوری (شرقی)، البرز مرکزی و باختری (غربی) بخشبندی میشود. بخش دوم با مرکزیت شهر فیضآباد به امارت افغانستان پیوست. درقرن ۱۸ پس از انقلاب صنعتی در اروپا جهان کشایان غرض کشف معادن افغانستان باستان شناسان و معادن شناسان خودرا تحت نامهای سیار و یا نام دیگر گسیل داشتن. سایر معادن مهم نقره در اسپانیا، آفریقای شمالی، ایران و آسیای مرکزی قرار داشتند. بعد به همدان رفت و نزد قاضیالقضاهٔ عبدالجبار همدانی درس خود را به پایان رسانید و در فقه و اصول و نحو و لغت عربی و حدیث و درایت تبحر یافت و آراء فقهی او از سوی زیدیان ایران و کوفه و حجاز و یمن پذیرفته شد.

آغاز پیکار، یکی از جنگجویان مشرکان به نام طلحة بن ابی طلحه مبارز طلبید و امام علی(ع) به کارزار او رفت و سر انجام به خاکش افکند، مسلمانان شادمان از نخستین پیروزی، تکبیر گویان یکباره به صف مشرکان حمله بردند و مسلمانان به سرعت غالب آمدند و مشرکان فرار کردند. در 7 آگوست آیهو اوهتانی به همراه راهنمای پاکستانی نظیر صبیر موفق شدند نخستین صعود این مسیر را صورت دهند. در این تیم اشرف امان کوهنورد پاکستانی نیز بعنوان راهنما و باربر ارتفاع عضویت داشت که موفق به فتح قله گردید. مالوری سه بار برای فتح اورست شانس خود را امتحان کرد که تلاش اول در سال 1921 (اولین اکسپدیشن بر روی کوه اورست) تا ارتفاع 7 هزار متری پیش رفت.

یکسال بعد تیمی از آمریکا توانست از یال شمال غربی قله را فتح نماید. در سال 1986 بنیو شامو کوهنورد معروف فرانسوی توانست کی2 را در مدت زمان 22 ساعت و 30 دقیقه از کمپ پیشرفته ABC صعود نماید. نیاز به 2500 متر طناب در جبهه جنوبی و 5000 متر در جبهه شمالی باعث شده تا اغلب تیمها به قصد صعود سبک به کوه بیایند از طرفی عدم فعالیت باربرهای توانمند ارتفاع بر روی این کوه مجب می شود تا خود کوهنوردان مجبور به آماده کردن مسیر گردند و این امر بر خطرات صعود افزوده.

یکی از کوهنوردان بر اثر ذات الریه جان خود را از دست داد. نکته: در تابستان 1383 آقای داود خادم اصل از اعضای تیمهای ملی کوهنوردی ایران و فاتح قلل چوآیو، شیشاپانگما، ماکالو و لوتسه، بر روی کی2 هنگام بازگشت از کمپ4 در طوفان گرفتار شده و جان سپرد. جان روسکلی پس از لوئیس دومین شخصی بود که قله را بدون اکسیژن صعود کرد، اما نه بدلیل خربی سیستم اکسیژن بلکه از ابتدا به این نیت بالا آمده بود.

صعود از طریق مسیر جنوبی با عزیمتی به پایگاه اصلی در ارتفاع ۵٬۳۸۰ متری آغاز گشت. کمپ اصلی کوه در فلات آشیک تاش به ارتفاع 3700 متری قرار دارد و دسترسی به آن از طریق هلیکوپتر تنها 40 دقیقه از شهر اوش زمان میبرد. کمپ اصلی عموما از 5 جولای تا 20 آگوست دایر می باشد. از این رو این کوه را گاها کوه قاتل یا کوه بی رحم نیز می خوانند. ویکتور سلا عکاس این تیم، عکسی از کوه انداخت که بی شک قدیمی ترین عکس کی2 به شمار می رود که همچنان موجود است.

کوه کی2 دومین کوه مرتفع دنیا و بی شک سرسختترین قله 8000 متری می باشد که هدف غایی بسیاری از کوهنوردان است. در 1991 پیربگین و کریستوف پروفی کوهنوردان بزرگ فرانسوی توانست در مدت 48 ساعت بدون کمک باربر ارتفاع و کپسول اکسیژن و کمک طنابهای ثابت مسیر جدیدی را بر روی جبهه شمال غربی کی2 باز کنند. در سال 1990 تیمی از ژاپن به رهبری تومای اوکی توانست مسیری جدید در رخ شمال غربی باز کند. هنگام بازگشت و پائین آوردن گیکلی، 5 عضو تیم بدلیل شیب تند مسیر سقوط کردند، اما کارگاه مستحکمی که پت شوئینگ برپا نموده بود مانع از سقوط بیشتر آنها به اعماق دره های کی2 گردید اما لحظاتی بعد بهمن گیلکی را با خود به اعماق دره ها برد تا تیم ناکام به پائین باز گردد.

در هند جلالالدین صدر متخلص به رضایى، از میان رجال و مشاهیر هند، بیشتر با وى انس داشت و از وى کسب فیض مىکرد، ولى با این حال او در هند مسافرتهاى بسیار کرده و ظاهر در احمدآباد گجرات از دنیا رفته است. خبر ناخوشایند برای گردشگران این است که در بیشتر روزهای سال غبار زیادی در اطراف کوه نمک وجود دارد که از میزان وضوح چشماندازها میکاهد. در این تاکتیک آنها از نیروی زیاد برای تصرف تمام مناطق و از بین بردن دشمن استفاده نمودند. این محدوده در تمام سال برای سفر گزینه مناسبی است. شاداب بوده در موسوم تابستان چراگاه های خوب برای مراشی تشکیل میدهد.

مهمترین دریای ولایت بدخشان را دریای پنج (آمو) تشکیل میدهند. ولایت بَدَخشان یکی از ولایتهای افغانستان است. معروف بودهاست. بدخشان در شمال شرقی افغانستان واقع است. این تیم صعود خود را از مسیر یال شمال شرقی آغاز نمود (این یال امروزه به مسیر لهستانیها معروف است)، سپس در ارتفاع 7700 متری به طرف یال ابروزی تراورس کردند. کوه آتشفشان سرو نگرو که به آتشفشان شبانه روزی هم معروف است، به عنوان مکانی برای اسکیسواری گردشگران تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید