ماجرای رفتن حضرت موسى(ع) به کوه طور چه بود؟

پس از مدتی او را از خرم آباد به دزفول میبرند و علیرغم پا در میانی برخی افراد سرشناس لُرستان و خوزستان وی را در آنجا (دزفول) به قتل میرسانند. وی بر بالای گردنهی رازان دیواری به عنوان مرز حوزهی فرمانروایی خود بنا نهاد که آثار آن هنوز نیز پا برجاست. ایل ساکی در جریان جنگهای چندساله ایران و روس به فرماندهی عباس میرزا، بزرگمرد تاریخ قاجار سالها در کنار وی در سنگرهای دفاع از میهن دوشادوش پیران دانا و جوانان غیور ایران زمین عَلم غیرت برافراشتند و تعداد زیادی از این ایل در این جنگها کشته و زخمی شدند.

شیرمحمدسلطان مشهور به آشیر سلطان، رشید سلطان، شیخ علی سلطان و نجف سلطان از مشهورترین بزرگان ایل ساکی در آن روزگار بودند که در فتوحات و نبردهای متعدد هندوستان، افغانستان، چالدران و سرکوبی برخی عشایر متمرد ایران در صفوف اول سپاه صفوی قرار داشتند. ناظم الامراء در ایام دوستی با شاهزاده قاجار به جهت استحکام پایه قدرت خود، صفیه سلطان دختر محمدعلی میرزا را برای فرزندش کریم خان ساکی به زنی گرفت وهمچنین پس از مرگ دولتشاه با کسب اجازه از فرزندان وی، همسرش جواهرخانم که دختر یکی از خوانین بختیاری بود را به نکاح خود درآورد. نجف سلطان و زکی خان در سرکوبی شورش خاندان مشعشعی و دیگر اعراب حامی آنها در خوزستان نقش به سزای داشتند.

اما دیر زمانی نگذشت که میرفلاح خان نیز از سوی دولت وقت مأمور سرکوبی شورش اعراب بنی طُرف گردید و پس از اندک زمانی درگذشت. امروزه از آثار قلعه وی فقط یک تپه باستانی به جا مانده که به تپه میرفلاح مشهور است. پس از مرگ علیرضاخان طی حکمی میرفلاح خان داماد رضاقلی خان عهده دار ریاست ایل ساکی گردید. پس از قتل امیر حسن بنا به سوابق آشنایی که امیرزاده میرانشاه فرزند تیمور با یکی از فرزندان امیر حسن به نام امیر تاج الدین محمود ساکی داشت، ریاست بخشی از لُرستان و خوزستان را به وی سپرد. از مهمترین شاهزادگان قاجار، محمدعلی میرزا دولتشاه (فرزند اول شاه)، عباس میرزا (فرزند دوم و ولیعهد شاه)، محمود میرزا (فرزند پانزدهم شاه) از دوستان نزدیک وی محسوب میشدند.

سابقاً سید محمد مشعشعی و پسرش سید علی مشعشعی در خوزستان دعوی مهدویت و خداییگری داشتند و همواره یکی از خطرهای بزرگ برای دولت صفوی و افشار محسوب میشدند. در سالهای حکومت شاهزاده محمود میرزا در لُرستان حسین خان به اوج عظمت و شکوه خود رسیده بود و در آن زمان بدون شک یکی از نیرومندترین خوانین در غرب و جنوب ایران به شمار میرفت. طایفه کنونی ساکی در جنوب و غرب خوزستان بازماندگان این یکصد خانوار ایل ساکی لُرستان هستند و همچنین آقای حاج شیخ عاشور (قاسم) ساکی از بیت سنیبل (تیره سبعین) از نسل زکی خان است که در حال حاضر در هویزه ساکن میباشد.

بلندترین قله شمال آفریقا کوه توبکال Toubkal 4165 متر می باشد که درست در 75 کیلومتری جنوب شهر مراکش قرار دارد. و الا کوه های بالاتر الان بالای 2 متر برف داره! آموزش جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته به جراحان عمومی و متخصصین زنان در دانشگاه­ ها و بیمارستان­ های خصوصی، ۱۳۷۳- تاکنون. چشمه ها تاجیکستان چشمه های آب معدنی بسیاری دارد. حداقل و حداكثر ارتفاع از سطح دربا: سیردریا در شمال کشور 300 متر قلّه اسماعیل سامانی در شرق کشور 7495 متر رودهاي مهم: تاجیکستان از لحاظ تعداد رودخانه، در میان جمهوری های اعضای اتحاد کشور های مشترک المنافع، در مقام ششم و از لحاظ تامین آب در یک کیلومتر مربع پس از کشور گرجستان در مقام دوم قرار دارد.

کریستوبال کولون بلندترین کوه کلمبیا است و حدود ۵۷۰۰ متر ارتفاع دارد. به جرات میتوان گفت که ناتوانی و ضعف در گوش دادن، علت بسیاری از مشکلات ارتباطی و یادگیری است. از نمونههای بارز این خدمات میباشند. احمدبیک متخلص به «اخترگرجی» و محمدباقربیک متخلص به «نشاطی گرجی» فرزندان فرامرزبیک ساکی از شاعران و تذکره نویسان مشهور در دوره زندیه و قاجاریه از نسل همین سردار خان میباشند. بر اساس این ارتباط تنگاتنگ با حکومت زندیه در زمان رضاقلی خان و برادرش علیرضاخان ساکی تعداد زیادی از جوانان ایل ساکی جهت کسب علم به شیراز عزیمت میکنند. ناظم الامراء با فتحعلی شاه قاجار و فرزندانش ارتباط تنگاتنگی داشت.

تلاش در جهت کوتاه کردن دست خاندان والی از لُرستان پیشکوه (لُرستان فعلی) و منحصر کردن آنها به حکومت پشتکوه (ایلام کنونی) در زمان آقامحمدخان قاجار به جهت ظلم و تعدی این خاندان به برخی طوایف لُرستان، ساختن اولین حمام عمومی برای مردم خرم آباد که تا آن زمان از چنین نعمتی محروم بودند، ساختن چندین پُل و ابنیه به جهت رفاه هرچه بیشتر مردم، دایر کردن دهها مکتب خانه در سراسر لُرستان در مسیر سواد آموزی و… حسین خان نزدیک بر چهار دهه بر بخش خاوری لُرستان حکمرانی کرد و حوزه حکومتی او از دشت لُور و قیلاب (کوه تنگوان) در شمال اندیمشک تا گردنه رازان (در مسیر خرم آباد به بروجرد) بود.

زندگی ما سیردرغفلت شده ، غفلت از خود ، غفلت از فرهنگ ، غفلت از دیدن و لذت بردن پدیده هایی که غربیان حاضرند هزاران کیلومتر طی طریق کنند تا فرصت دیدن آنها را بیابند اما ما حتی این زحمت را به خود نداده ایم که از آنها دیدن کنیم و سر پناهی هرچند باقیمتی ناچیز برای این آثاربی بدیل تهیه کنیم. بلندترین قله زردکوه بختیاری که صعودش از طریق قلل دوزرده و شاهشهیدان به شکل خطالرأسی بسیار جالب است. پس از این اقدام شاهزاده حسام السلطنه موقع را مغتنم شمرده و با لشکری بالغ بر چهارده هزار مرد جنگی از جماعت لُر و بختیاری عزم حمله به لُرستان کرد.

گویا آنان تنها یک واحد جنگی به شمار میرفتند و محدوده اجرای سیاستهای آنها از اقدام محلی فراتر نمیرفت. ایل ساکی تا مادامی که زندیه بر ایران حکومت میکرده از مهمترین پشتیبانان آن دودمان محسوب میشدند. سالارخان نیز در نظم و امنیت محدوده لُرستان تلاشهای فراوانی کرده و همواره یکی از حامیان دولت افشار بوده و دربرخی لشکرکشیها، سپاه نادر را همراهی میکرده است. سردار خان ساکی نیز در لشکر کشیهای نادر به سرزمینهای شمال ایران وی را همراهی میکرده است و بنا به دستور نادر نامبرده نیز در سرزمین گرجستان ماندگار شده است.

در دوره نادرشاه افشار، افراد زیادی از ایل ساکی همواره در رکاب وی به کشور گشایی و برقراری نظم در ایران پرداختهاند که مهمترین آنها نجف سلطان، زکی خان، سردارخان، سالارخان و… عالم بزرگ و به بر حق جهان که در کتاب ها و منابع آمده که او بانی مقبره و بارگاه امام علی و امام حسین می باشد .او در رکاب شیعیان جنگید و فرمانده سپاه شیعان بود. این سنگواره ها که بعضاً در برگیرنده حیوانات مناطق گرمسیر با مناطق سردسیر (در کنار هم) هستند، نشان می دهند که با فرونشستن آب، جانوران و گیاهان خارج شده، در زیر رسوبات مانده و به فسیل تبدیل شده اند.

از مال التجاره سهمیه های گزاف می گیرند و یا تقاضا هایی می کنند که رد نمی شود. دولتشاه در وعدههایش به برخی از این خوانین از جمله حسین خان ساکی، حسن خان والی، اسدخان بهداروند از رؤسای ایل جلیله بختیاری و برخی خوانین کرمانشاه و کردستان پستهای مهم دربار را هم بخشیده بود و در دیدارهایش، آنها را با نام وزیر، سپهسالار لشکر و… از آنجایی که قبیله ساکی در آن زمان در شمال خوزستان سکونت داشتند، وی (حسن ساکی) در یورش تیمور لنگ به مناطق لُرنشین (لُربزرگ و لُرکوچک) از هم پیمانان اتابک افراسیاب حاکم لُربزرگ (بختیاری) محسوب میشد.

وی در حین محاصره فرصتی یافت تا به سمت نهاوند بگریزد و از آنجا به دستور پدر به تهران احضار شد. رسم یوسفزیان – که بی قانون ترین قبایلند – مثال خوبی از احترام به اماکن مقدسه است . این کوه مرز بین چین و نپال است. وآیا اگردر یک کوه پوشش گیاهی از بین برود ، چه پیش خواهد آمد ؟ به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ «فواد امان» معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد: مناطق شهرنو، ارباب خیل، عارف خیل، حبیب خیل، قلع صمد، زرشوی، جانبازخیل، روز خیل، بدخشی، قلعچه، قلعخون، قلع آخوند، گنجک و توغک نجراب در ولایت کاپیسا از وجود طالبان پاکسازی شده است.

اما در این آرزو بود که اجل مهلتش نداد و پیش از مرگ پدر با همه آرزوهایش بدرود حیات گفت. از امام باقر (علیه السلام) چنین نقل شده که فرمود: هنگامى که موسى (علیه السلام) به وعدهگاه الهى رفت با قوم خویش قرار گذاشته بود غیبت او سى روز بیشتر طول نکشد، اما هنگامى که خداوند ده روز بر آن افزود، بنى اسرائیل گفتند: موسى (علیه السلام) تخلف کرده است، و به دنبال آن دست به کارهائى که مى دانیم زدند وگوساله پرستى کردند.

از این گروهها میتوان از ترکان خلجی در جبال، بلوچها در خراسان و همچنین شاید از قبیلههای ساکی و فیلی در خوزستان یاد کرد. نیروهای تیمور در خوزستان به قبایل ساکی یا سولاکی و فیلی و صحراگردان منطقه شوشتر و در سوریه بر ضد اتحادیه ترکمانی ذوالقدر یورش بردند و بر اویراتها در عراق و صحرا گردان نزذیک بغداد، ماردین و رأس العین نیز تاختند». امیر حسن ساکی به خواستههای فرستادگان اُمرای تیمور تن در نداد و حاضر به یاری دادن سپاه تیمور نشد و بر خلاف میل آنها به یاری اتابک افراسیاب شتافت و در نتیجه جنگ و جدالهای فراوان که شرح کامل آنها در تاریخهای متعددی از جمله کتاب خاطرات تیمور لنگ با عنوان «منم تیمور جهانگشا» آمده و از نوشتن آن پرهیز میشود، اتابک افراسیاب و هم پیمانانش شکست میخورند.

با وجود این بیشتر قبایل و صحراگردانی که در گزارش لشکرکشیهای تیمور از آنان یادشده از سوی سپاه تیمور چپاول شدند. این تپه در منطقه میل میلک آبستان در کنار جاده سراسری خرم آباد به بروجرد از آثار باستانی لُرستان محسوب میشود. بالاخره پس از زدوخوردهای پراکنده لشکر محمودمیرزا شکست خورد و شاهزاده در قلعه خرم آباد محصور شد. نادر دانست که راهی جز سرکوبی آنها ندارد و در نتیجه شخصاً با جماعتی از لُرستان به هویزه مرکز حکمرانی خاندان مشعشعی یورش برد و آنها را شکست داد.

دیدگاهتان را بنویسید