لیستی از قویترین و بزرگترین آتشفشان ها در دنیا – تکراتو

او با بکار گرفتن این سبک نو، شیوه نگارش واقع گرایانه را در تبیین واقعیت ها در ادبیات داستانی فرهنگ تاجیک رواج داد. وی برای تحصیل به بخارا رفت و سرودن شعر را نیز اغاز کرد و با تخلص (عینی)به غزل سرایی به سبک سنتی روی آورد. در دو راهی دو هزار و سه هزار از روستای گلیج پل به سمت چپ و جاده معروف و تاریخی سه هزار روی کرده و از روستا های متعددی چون، توسا کلام، یان دشت، گاو بر، ورزمین، داس دره، آش محله، جارلات، سر اسبی لات، خانیان، سرپل، هلویان، بالان، قاضی محله، یوج، عبور می کنیم.

هزینه بازدید از بیستون کرمانشاه برای ایرانیها 3 هزار تومان و برای اتباع خارجی 20 هزار تومان میباشد. با توجه به پیشرفتهایی که صورت گرفته اینترنت در راه صعود به اورست فراهم شده و کوهنوردان میتوانند با پرداخت هزینه در بیس کمپ از آن استفاده و موقعیت خود را به خانوادههایشان اعلام کنند. ما 170 میلیون تومان در طول سال تملک استانی داشتیم که 35% آن به عمران و آبادانی شهر اختصاص یافته است با این حال با توجه به اعتبارات محدود سعی و تلاشمان تاکید روی توسعه مبلمان و فضای سبز شهر گراب بوده است . این پیک راستان و عاشقان ، گاهی در وزیدن و انجام وظایفش دچار سستی می شود که از آن به « بیماری صبا » تعبیر می شود .

در طول تحقیقات، بررسیهایی در مورد تعیین طول، عرض و قطر کشتی انجام گرفته است که متخصصان را قادر ساخته تا از جزییات کف کشتی، ساختمان و الگوی اولیه و مواد تشکیل دهنده آن اطلاعاتی بدست آورند. البته ارتفاع قله آن حدود 120 فوت (37 متر) پایینتر از آتشفشانهای مجاور است. بارش های قله برم فیروز که به 1000 میلی لیتر می رسد باعث شده که این کوه در بیشتر ماه سال پوشیده از برف باشد و در هر کجا که اب باشد زندگی، شادی و نشاط نیز موج می زند و با آب شدن برف ها دریاچه برم جان می گیرد و تبدیل به یکی از پر اب ترین دریاچه استان فارس می شود.

قلهٔ نوشاخ بلندترین قله افغانستان در مرز بدخشان و پاکستان جای دارد. وی به جای شیشلیانکف روسی انتخاب شده است. جدش یکی از قاضی های اتحاد شوروی بود که به فرهنگ و زبان روسی نیز علاقه داشت. اشنایی او با نوشته احمد دانش به نام(نوادرالوقایع)که در ان نگارنده ضمن زشت شمردن جنایت های حاکم بخارا با اهنگی ستایش امیز ،به شرح سفرش به سن پترزبورگ پرداخته بود، نخستین انقلاب روحی را در او پدید اورد. اسلان اف به دلیل غیر قانونی اعلام کردن حزب کمونیست در 23/9/1991 م توسط مجلس برکنار شد.» رحمان نبی اف» که از کمونیستهای قدیمی بود در انتخابات 1991 م در مقابل «خدا نظر اف» فیلمساز تاجیک که گروههای مخالف دولتی همه از او پشتیبانی می کردند به پیروزی رسید و رئیس جمهور تاجیکستان شد.

از اثار او: شیرین،رحمت الله ایشان، چه باید کرد،شک حوض پر خون، غلبه، دارالراحت مسلمانان، و دو هفته، حیات، از مسکو چه آوردی، که در این اثر تاثیر دکرگون سازی های انقلابی و نوسازی های سوسیا لیستی در شکل گیری شخصیت کودکان اتحاد شوروی پیشین را نشان می دهد.نخستین نمایش نامه او «تیرمار» و نخستین رمان او «شادی» که در حیات فرهنگی تاجیکستان رخداد مهمی به شمار می آید. او پیرو نظریه مشهور بقراط و جالینوس و رازی که «طبیب باید فلسفه بداند، طبیب فاضل باید فیلسوف هم باشد» بودهاست. آنگاه پشت به خورشید کرد در حالی که دشمن در برابر او ورو به مدینه بوده است.

رساله دکترای او با عنوان،بهار و رسم ایین های سنتی و فولکلور تاجیک است. به پاس نوشته ها و پژوهش های آرزنده او در تاریخ و تاریخ ادبیات و زبان شناسی و با توجه به ابتکار او در این زمینه ها، دکترای علوم فلسفی و کرسی استادی به او اعطا شد. او از نخستین پژوهشگران تاریخ مذهب اسماعیلیه است. عینی نخستین کسی بود که به سازمان دهی مطبوعات ملی و روزنامه نگاری تاجیک همت گماشت. در میان این باد ها مهم تر از همه باد گرم و خشک یا باد گرمسیر است که در تابستان و پاییر در تمامی دره فرغانه می وزد.

حاکمیت دولتی در میان سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه تفکیک شده است. عینی از نوجوانی با تیز بینی به سنتهای فرهنگی مردمی که در میان انها زندگی می کرد می نگریست. اداره معادن و پطرولیم بلخ افزوده است که این معدن، درسال های ۱۳۴۱، ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ چند بار آتش گرفته و زیان های آن، قابل ملاحظه بوده است. حبیبی در ادامه مینویسد: (( سر اورل ستین ، موسیو گریشمن وهاکن در نادعلی در زرنج سیستان در قلعه کنگ وسروتار درسال 1936 م حفریات کردند که از ان ظروف سنگی وانواع اسلحه وتیرها وتیگرهای مزین وملون وگوشواره های سیمین واشیای استخوانی کشف شده وعلما انرا مشابه به اثار انو در مرو واثار مکشوفه کاشان در غرب واثاروادی سند دانسته اند)).به همین ترتیب پوهاند حبیبی در بخش دیگری ازاین اثر گرانبهای خودنیز از کاوشها ی باستان شناسان در وادی ارغنداب ،تپه مندیگک،مغاره های هزار سم درسمنگان نیز از اثار بدست امده یاد اوری کرده است.

او معتقد است سخنی که خالی از تشبیهات و استعارات باشد، بی مزه است. عینی این شعر را ستودو به توصیه او در نثر هم قابلیت خود را آزمود. براساس این قانون اساسی، تاجیکستان جمهوری یکپارچه، غیر دینی، دموکراتیک و مبتنی بر قانون معرفی شد، زبان رسمی کشور، تاجیکی(فارسی) است و به همه خلقها امکان استفاده از زبان مادری خود داده شده است. اتحاد جماهیر شوروی با مرزبندی های ملی و تثبیت زبان تاجیک به عنوان زبان رسمی کشور، شرایط را برای خودشناسی ملی فراهم کرد. در سال 1918 تاجیکستان بخشی از جمهوری خودمختار ترکستان شوروی شد و به دنبال یکسری تحولات در سال 1924 به عنوان جمهوری خود مختار اعلام موجودیت کرد.

پس ازدگرگونیهای سیاسی و به دنبال روی کار آمدن گورباچف در شوروی و اعلام فضای باز سیاسی و ازادی فعالیت حزب های سیاسی، احزاب سیاسی بسیاری در سطح منطقه اعلام وجود کردند. از آن پس استعداد خود را در خدمت سوسیالیسم و فرهنگ تاجیک به کار انداخت. جاوید در یک مدرسه محلی در حال حفظ قران است و همچنین درمعدن نیز مشغول کار می باشد. مقدار انتقال آب برای افق سال ۱۴۱۰ به ۲۴۰ میلیون مترمکعب میرسد که مطالعات آن در حال انجام است. جالب است بدانید که پایتخت نمک کشور در شهرستان گرمسار است ، گروه معادن و کارخانجات نمک پاینده یکی از بزرگترین برند های صنعت نمک در دنیا تعداد 2 واحد معدنی نمک بزرگ منطقه را در اختیار دارد.

توفیق تنها پهلوان و قهرمان بزرگ ایرانی نیست که موجب سرافرازی نام کشورش شد ولی اولین قهرمان ایرانی بود که در کشتی به مدال طلا دست یافت و در زمان خود این مرد بزرگ علاوه بر ورزش در تحصیل علم نیز منحصربه فرد بود ای کاش قدر این پهلوان علم و ورزش را بیشتر بدانیم و حداقل در سلگرد فوت وی برنامه ای در خور لیاقت این مرد برگزار می کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید