فهرست کامل رشتهکوههای جهان

این آبشار مقصد نهایی بسیاری از مسافران است، اما برخی ریسک کرده و از این آبشار ۱۵ متری عبور میکنند تا از پس آن باخبر شوند. دره سا، یک تنگه به طول ۸۰۰ متر است که به یک آبشار باشکوه منتهی میشود. از اینکه افغانستان یک کشور کوهی است و دارای تکتونیکهای قدیم ونو میباشد. در ارتفاعات کمتر از ۲۰۰۰ متر میتوان بنه، بادام کوهی و سماق را مشاهده کرد. چنانکه از منابع کهن برمیآید کوه البرز از قدیمترین ایام مشهور بوده و رشته کوهی که از شمال ایران امروزی میگذرد و از سدههای نخستین اسلامی به همین نام مشهور بوده است.

ما تصمیم گرفتیم دو چادرمان را در یک چادر ثابت بزرگ که در آنجا نصب بود بر پا کنیم تا از بادهای شبانه در امان باشیم. مسیر آبگرم و آب معدنی در منطقه میانرود جدا می شود، سمت چپ مسیر آب معدنی، و در جبهه شمالی قلل لنگری امتداد دارد که وارد دشت زیبای شلف شده، و پا کوب سمت راست که رو به دره می باشد به سوی آب معدنی ره گشوده است.

مسیر آبگرم از میانرود به سمت راست امتداد دارد، که پس از روستای میانرود و عبور از رودخانه به روستای کرن و سپس از مزرعه ای بنام اشیتاز گذشته و با حدود دو ساعت و نیم کوهپیمایی به آبگرم سه هزار رسیده. هر فصل رنگ خودش را دارد، بهار عطر گلها و تابستان لذت دیگری دارد و پائیز بدلیل خزان برگها و هزار رنگ بودن مسیر از فصول مناسب جهت دسترسی به این مکان است. هم چنین نور به دلیل کوتاه بودن مسافت تا قله و عبور بیشتر مسیر از روی یک یال که شیب ملایمی دارد، برای گذران اوقات فراغت و تفریح و مراجعه خانوادگی خصوصا در ایام تعطیل مناسب است.

منطقه اطراف کوه بیستون، دارای 28 اثر تاریخی مربوط به دوره های متفاوت است که نشان دهنده اهمیت این کوه برای مردم در گذشته می باشد. بي گمان اين منطقه عبرت آموزترين نقطه اي است که انسان در مدينه فعلي مي تواند آن را بنگرد. در اطراف صخره های پرهیبت و شکوه مند، اسپید کر 3742 متر، نواس کوه 3600 متر، بل کوه 3300 متر، زیبا قرار دارند، که ابتدای خط الراس کالاهو و تخت سلیمان هستند. قلل مرتفع منطقه سیالان و تخت سلیمان و دریای خزر بخوبی مقابل دیدگان هستند، از کنار چشمه های متعدد گذشته و از سرا هایی با نام های اصیل زبان فارسی پارتی اشکانی، گرچل جال، کل چال، بند بن، گدو گاه، کالدشت، و روستای زیبای پیش کوه که از دهات قدیمی ییلاقی است با گرفتن عکس های یاد گاری رد شده، به سمت سیف کلا رفته، مسیر این منطقه نیمه جنگلی است.

از دشت دریاسر می توان قلل مختلفی را جهت صعود بر گزید از جمله قله سیالان، کندیگان، خانه بن، یان، کنگر چال، سید کل، و علم کوه 4850 متری تخت سلیمان هم نیم نگاهی دارد، در مسیر های مختلف کوه های بلند، سخره های ستبر و دیوار های متعدد جهت دوست داران کارهای فنی پیمایی و سنگ نوردی، عاشقان را به خود جذب می کند. به خاطر وجود کوه ها، نور خورشید به عمق این دره نمیرسد و به همین علت در آنجا آب و هوایی خنک یا گاها سرد خواهید داشت. این کتیبه، بر روی بدنهی کوه است و سالیان سال از بارش باران و تابش نور خورشید حفاظت شده است.

به این معنی که هر وقت یکی از دو برادر از خانه بیرون میشد، آن دستار و پیراهن را به کار میبرد، و برادر دیگر در خانه می نشست ، و بالعکس . می باشد. محدوده جنگل خیز این کوه در خاک افغانستان درخاک افغانستان است. برای رفتن به ولگر که از دیدنی های تنکابن است، ابتدا از خونه گلی روستا های جل و چلاسر با اتو موبیل یا دوچرخه و یا پیاده به تکش رفته و از آنجا وارد جنگل انبوه تیکش و آغوز حال شده پس رسیدن به استراحت گاه آغوز حال مسیر کوهپیمایی را به سمت جنوب که مسیر جنگلی و انبوه است پیش گرفته، حدود دو ساعت از جنگل خارج شده و به منطقه خاص رسیده، خاص در زبان محلی به کوه های مرتفع عاری از جنگل می گویند، بزودی انوش راوید در این باره خواهد نوشت.

در حالی که شعرهای این بزرگمهر ادبیات ایران مشحون از پندها و اندرزهای عملی و راهکارهای سیر و سلوک معنوی است. شاید یکی از جذابترین قسمتهای سفر به تنگه واشی حرکت از میان رودخانه ایست که از میان این درهی سنگی عبور میکند. شروع پیاده روی و کوه پیمایی از روستای عسل محله که در سمت راست جنگلی و چپ دره پر آب و رودخانه دریا سر که سر چشمه آن از یخچال دائمی قله سیالان 4250 متر و کندیگان 4000 متر که در فصل بهار و تابستان به اوج پر آبی می رسد و با 24 درصد پر شیب ترین رود ایران است به همین دلیل گرگر و غرش آب در طول مسیر موسیقی گوش نوازی به اجرا می گذارد.

نخست اینکه این حادثه در شهر «افسوس» واقع شده و این غار در نزدیکى آن قرار داشته است. به همین علت در سالهای اخیر آژانسهای گردشگری تورهای زیادی را به این ناحیه میبرند و این تعداد روبه افزایش است. برای رفتن به تنگه واشی از تهران، جاده فیروزکوه در شمال شرقی را ۲ کیلومتر طی میکنید و سپس وارد کنارگذر سمت چپ به سمت «جالیززند» میشوید. دولت ترکیه مجوز کوهنوردی و استفاده از راهنمای ترکی مجاز را الزامی می داند.

در ۱۳۱۴ خورشیدى در یکى از مضافات آمل بدنیا آمده و پس از خواندن دروس ابتدائى بشهر آمل آمده و مدت سه سال در مسجد جامع آمل تحصیل سطوح وسطى نموده و آنگاه بمشهد مسافرت نموده و چند ماهى توقف کرده و در سال ۱۳۳۴ شمسى بنجف اشرف مهاجرت نموده و مدت ده سال اقامت و از محضر آیات عظام آنجا بالاخص آیهالله العظمى خوئى مدظله العالى استفاده نموده تا بمدارج عالیه علم و کمال رسیده و در سال ۱۳۴۴ شمسى مراجعت بایران و در شهرستان آمل اقامت نموده و در مسجد جامع باقامه جماعت و خدمات روحى و دینى پرداخته است.داراى تألیفات ارزندهاى میباشد.

از چه راههايى مى توان در حفظ چنين منابع طبيعى و به خصوص درياچه ارژن برداشت؟ قنطره نیز یا روی قناتی بوده که از شرق به غرب در دامنه جنوبی کوه احد در حرکت بوده و یا بر روی وادی که از درون شعب کوه احد ـ برابر مقبره حمزه ـ از شمال به جنوب بوده است. سمت چپ رودی خروشان در عمق دره ای زیبا جریان دارد، سمت دیگر در جبهه شمالی قلل نواس کوه و اسبه کر استوار ایستاده اند، که سرچشمه های آن رود وحشی از آنجاست. همه ما ایرانیان افسانه عاشقانه فرهاد و شیرین را شنیده ایم، بر اساس آن افسانه خسروپرویز به فرهاد دستور می دهد که دور کوه بیستون را برش بزند تا به آب برسد و اگر موفق شد می تواند با شیرین ازدواج کند.

فرهاد دلشکسته می شود و تبر را به بالا می اندازد و در اثر ضربه تبر در جا میمیرد. این وصلت موجب شد مجدداً تا حدی میرزا احمد خان مورد توجه قرار بگیرد و به او لقب مشیرالسلطنه داده شد.در ۱۳۰۲ حکومت گیلان و طوالش را به عباس میرزا ملک آراء پیشنهاد نمودند چون او نپذیرفت میرزا احمد خان مشیرالسلطنه با پرداخت سی هزار تومان پیشکشی به این مأموریت رفت و مدت یکسال در آنجا باقی ماند و از این رهگذر مداخل نسبتاً قابل ملاحظهای بدست آورد. همانطور که از نام آن مشخص است، قدمت آن به دوران شاه عباس صفوی باز میگردد.

او در کودکی بسیار مورد علاقه آقا محمد خان قاجار سر سلسلۀ سلاطین قاجار بود و خود تعلیمات نظامی مخصوص را به او میآموخت عباس میرزا ضمن فرا گرفتن تعالیم مختلف و روشهای گوناگون فنون سواری و جنگ در ایام فراغت و بیکاری به مطالعه کتب سودمند و مفید میپرداخت و به آسانی به بیشتر زبانهای شرقی آشنا شده بود.فتحعلی شاه در سال دوم جلوس سلطنت خود، مجلس با شکوهی ترتیب میدهد و جمع کثیری از بزرگان و علماء و رجال سرشناس و درباریان و وابستگان صاحب رأی و نظر و همچنین سرکردگان خاندان قاجار را دعوت میکند تا آنها در زمینۀ تفویض ولیعهدی به فرزند قابل و کاردانش، عباس میرزا به مشورت و گفتگو بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید