غزوه احد – ویکی شیعه

مستبد بود ولی مثل یک رجل دموکرات حتی در اوج قدرت و ریاست هم با مردم پنهان نمیکرد. که مانندشان در هیچ جای ایران و حتی خاورمیانه وجود ندارد. این ناحیه که جز صعب العبور ترین نواحی جهان است، در قدیم کاروان ها و مسافر ان کویری هیچگاه از آن عبور نمی کردند و اکنون نیز هیچ راه و یا روستای کوچکی در آن وجود ندارد و به غیر از محققان که بسیار انگشت شمار می باشند کسی از آن عبور نکرده است . قم، بطرف شهر جعفریه، پشت مجتمع صنعتی دام شهر، راه دسترسی دو کیلومتر قبل از دامشهر (اول جاده خاکی تابلوی کوچکی دیده می شود که به طرف سايت پروازی پالاگلايدر اشاره دارد.

در نزدیک قریۀ باباعلی ویرانههایی دیده میشوند که در اثر حملۀ مهاجمان ویران شدهاند و مردمان آن قتلعام شدهاند. نحوه تشکیل غارهای نمکی بدین صورت است که در قسمتهایی از این منطقه، مواد توسط آب انحلال پیدا کرده و رسوبات در آن ته نشین شدهاند. با ما همراه شوید تا در این مقاله به معرفی، دلیل بازدید، دیدنی هاس طبیعی موجود در منطقه، افسانههای ذکر شده، بهترین زمان سفر، نحوه دسترسی، موقعیت جغرافیایی کوه نمک جاشک و نکات مهم مربوط به سفر گنبد نمکی جاشک بپردازیم.

وفور عناصر به صورت طبیعی در این منطقه مناظر بینظیری را ایجاد مینماید. این ترکیب که از آن به نام طلای احمقها نیز یاد میشود دارای رنگ طلایی و جلای فلزی بوده و ترکیباتی است که به وفور در این منطقه وجود دارد. همانطور که از نام آن پیداست در این منطقه نمک به وفور یافت میشود. اهالی جزء چند ماه زمستان بقیه ماه های سال را در هوای آزاد ، در زیر درخت های باغچه های اطراف دهکده ها و یا بالاتر در قله های کوه ها در ییلاق های تابستانی خود میگذرانند و مانند خوشه های انگور که بیک تناسب معین سایه و آفتاب بکار دارد، همانطور در سایه و روشنی تحت برگ های درختان زندگانی میکنند.

طی این عملیات یک نفر شهید داشتیم که از منطقه ی متا بود و یک نفر را که زخمی شده بود، ملاملنگ (ملا جلیل) که نمی دانست آن زخمی، خودی است و یا دشمن، سر او را روی زانو هایش گذاشته بود، تا اینکه سر معلم عزیز گفت: او از نیروهای خلقی است. با وجود این در فراست فوق العا ده بود ؛غوامض مسایل هر فنی را که سؤال می کردند به آسانی پاسخ می داد واصول دین ودقائق توحید را از وی سؤال می کردند،یکی از ائمه علمای طبرستان میگفت: از نعمتهای الهی که ما را بدان مخصوص فرمود وجود ابوالعباس است تا هر چیز از اصول دین و دقایق توحید بر ما مشکل شود از او درخواهیم و او حل کند.آن گونه که در نفحات الا نس آمده است ظاهرا ً ابتدا به بغداد رفته وشبلی را ملاقات کرده است وآن جا به مکه ،از مکه به مدینه و از آن جا به بیت المقدس رفته استبرخی از اقوال مشهور او- جوانمردان راحت خلقند نه وحشت خلق .- دنیا گنده است وگنده از دنیا دلی است که به عشق دنیا گرفتار آمده است.- آن جا که خدای بود روح بود بس.در کشف المحجوب آمده است که گویند کودکی افسار اشتری را می کشید که باری گران بر پشت آن بود .

و گفته اند که تمام دنیا یک قدم ولی است و حکایت است که ولیی از اولیاء خدای تعالی به آتش نیاز شد، دستش را بسوی ماه بلند کرد و از او بوسیله پاره لباسی که داشت پاره آتشی دریافت کرد “. ذوالقرنین که شوق بی اندازه ای داشت ،از قاف خواست تا از آفرینش بی نظیر خداوند پرده ای بردارد. رشته کوه البرز و قلهٔ دماوند و به خصوص قارن کوه (قاف) در ناحیهٔ شمال سمنان نقش برجستهای در متون تاریخی طبرستان و افسانههای ایرانی دارند.

با تبخیر آب در مسیر رواناب در سطح زمین، این چالهها به وجود آمدهاند و درخششی الماس مانند دارند. اثرات فرسایشی به وسیله عوامل محیطی مانند باد و باران سبب به وجود آمدن اشکال خارق العادهای در آن میشود. با این وجود عوامل فرسایشی همواره وجود داشته و باعث کاهش ارتفاع آن میگردد. این ولایت ۳۰۰،۰۰۰ تن جمعیت دارد که ۱۴۶٬۱۰۰ تن از آنان یکجانشین هستند تاجیکها ، هزارهها ، پشه ایها ، نورستانیها و پشتونهای غلزایی از باشندگان این ولایت هستند زبان فارسی ، زبان غالب این ولایت است.

غار دیگری در گنبدهای نمکی وجود دارد که دارای قندیلهای سفید و یکدست مانند شاخه نبات میباشد. در ترکيب این نمک عناصرى مانند منيزيم وجود دارد که از آن می توان به عنوان نمک طبی استفاده کرد. اشکال مختلف ، زیبا و منحصر به فردی در این کوه نمک به چشم می خورد که می تواند محلی برای جذب گردشگران و توریست باشد هر چند که در سالهای اخیر از ظرفیت های این منطقه در راستای جذب گردشگر کمتر استفاده شده است و بسیاری از اهالی فم نیز شاید از وجود این کوه نمک در نزدیکی قم با خبر نباشند.

از این پتانسیل ها می توان در جهت شناخت سرزمین های مختلف از نظر زمین شناسی استفاده کرد. قسمتهایی از این کوهها را مشاهده میکنید که مانند کوههای برفی در یک دشت به نظر میرسند. یخچالهای نمکی ظاهری مانند چالههای بزرگ و کوچک دارند که زیبایی بصری در گنبدهای نمکی ایجاد میکنند. برخی از بومیان معتقدند که این ستونها مانند نگهبانان گنبد نمکی هستند و از آنها محافظت میکنند. این پدیده طبیعی به شکل ستونهایی است که هر کدام از آنها با توجه به شکل خاص، نامی متمایز دارند. یخچالهای نمکی شباهت ظاهری بسیار زیادی به یخچالهای یخی دارند و به همین علت به آن نام «یخچال نمکی» یا «نمکچال» داده شده است.

کرج مدتی جزء مازندران و زمانی بخشی از ری بوده است و گاهی از روستاهای طالقان یا شهرستانک محسوب میشده است. آش محله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. پایینشیرود، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. نمک موجود در کوه نمکدان قشم از بهترن نوع نمک خوراکی می باشد. جاده خاکی و نسبتا خوب است و بعد از گذر از زمينهای نمکی کم کم به کوه يا گنبد نمکی نزديک می شوید با جاده ای پيچدار به سمت بالای کوه.

این همان کوهی است که یکسال بعد از جنگ بدر، یعنی سال سوم هجری، جنگ احد در آن واقع شد. بعد از اولین پیچ تند کوه ماشین را کنار جاده پارک کرده و به بالای تپه بروید که ناگهان با صحنه ای زیبا و مریخی مواجه خواهید شد. بعد از اولين پيچ تند کوه ماشين را کنار جاده پارک کرده و به بالای تپه بروید که ناگهان با صحنه ای زيبا و مريخی مواجه خواهید شد. وقتی حرف از سفر به جزیره به میان می آید، ذهن ها تنها به سمت به دریا و تفریحات آبی است؛ در واقع کمتر کسی است که فکرش به سمت خاک، کوه و پرتگاه های مرتفع و جاذبه های این چنینی برود.

این ناحیه نوار باریک و طویل کوهستانی در شمال شرق زاگرس مرتفع است که از سنندج در شمال غرب تا سیرجان در جنوب شرق کشور ادامه دارد . اگر قصد بازدید از گنبد نمکی جاشک را دارد و یا میخواهید اطلاعات کاملی از آن به دست آورید با ما همراه شوید تا در ادامه آن را به طور کامل به شما معرفی نماییم. جاده خاکی و نسبتا خوب است و بعد از گذر از زمینهای نمکی کم کم به کوه یا گنبد نمکی نزدیک می شوید با جاده ای پیچدار به سمت بالای کوه. دانلود آهنگ دختر کوه نمک دختر عزیزه چشماشو میبنده میخنده ریزه ریزه را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

جاده منتهی به کوه نمک نیز دچار فرونشست و چالههای نسبتاً بزرگی شده که در برخی نقاط از این مسیر، عبور خودروها به سختی امکان پذیر است و حادثه هر لحظه در کمین تردد کنندگان قرار دارد.کارشناسان زمین شناسی معتقدند میان فرونشست زمین با افت سطح آب زیرزمینی و جنس رسوبات ارتباط مستقیمی وجود دارد و از آنجا که سنگهای کوه نمک قم اغلب از نوع گچی، نمکی و آهکی است انحلال آنها در آبهای زیر زمینی موجب بروز چنین شکافها و گودالهایی شده است. جالب است بدانید که گنبدهای نمکی وسیعی در ارتفاعات زاگرس و مرکزی ایران وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید