سوالات درس 10 مطالعات هفتم با جواب

و بعد نامهای ختلان، تخارستان، طارقان، سکلکند، خلم، سمنکان، بلخ، سان و جهار یک، کوزکانان را یاد میکند که این کوه از آن ها گذشته است. در این مقاله گفته شده که اهالی پامیر شرقی عمدتاً قرغزهای ترک و مسلمانان سنی اند، که بعد از کودتای ثور سال 1357خ/1978م در افغانستان، عدۀ زیادی از آنان به کشور ترکیه مهاجرت نموده اند. این شخص در آغاز زندگی خانوادگی نخست در بخش پامیر وابسته به روسیه زندگی داشته، بعد انقلاب اکتوبر به چین فرار نموده، با انقلاب در چین، وی با خانواده اش در پامیر افغانستان زندگی اختیار نموده و رفاقت و دوستی صمیمانه ای را با شاه وقت افغانستان، محمد ظاهر شاه برقرار ساخته بود، بعد از قیام نظامی ثور 1357خ در افغانستان، وی به پاکستان فرار نمود و ممکن از آنجا نیز رهسپار ترکیه شده باشد.

این کتاب، جغرافیای عالم را تشریح میکند و در سال 1342 خورشیدی در افغانستان با ترجمۀ مقدمۀ بارتولد، قسمتی از مقدمۀ مینورسکی و حواشی مینورسکی با مقدمۀ پوهاند محمد اصغر و مقدمۀ مترجم (میر حسین شاه) از طرف فاکولتۀ ادبیات دانشگاه/ پوهنتون کابل به چاپ رسیده است. کتاب “حدود العالم من المشرق والمغرب”، بنام ابوالحارث محمد بن احمد شهریار ایالت گوزگان اهدأ شده است. لذا من مترددم که کدام قوم و مردم را پامیری خطاب نماییم. ولی این منبع مشخص نساخته که این آستان در کدام قسمت پامیر واقع است و در میان کدام مردم پامیر وجود دارد. وی اضافه میکند که امروز هم در میان مردم پامیر این عنعنه وجود دارد که جمعه شبها یا در نوروز یا در مهرگان به آنجا میروند، شمع روشن میکنند و در این آستان نان و پول میگذارند و از خدا مراد خود را میخواهند.

، که در میان این همه نامها حتی در یک جا هم واژۀ “پامیر” به چشم نمیخورد. دانلود آهنگ کوه نمک این بار بصورت ریمیکس شده تریبال با ریتم کوبنده و شاد مخصوص رقص شادی و حتی سیستم صوتی ماشین پس معطل نکنید هیچ چیز نباید شمارو غمگین کنه و همیشه شادی رو توی اولویتتون قرار بدید ، دانلود این موزیک شاد پ محتوا از دو خواننده قدیمی پر طرفدار ، رامین مهری و مجید حسینی هم اکنون با لینک پر سرعت مستقیم از موزیک شمال. کوه مرتفع پامیر با نام “تغارمه” – که احتمالاً خارج از افغانستان است – ، 7899 متر ارتفاع دارد و بگمان اغلب سکنۀ فعلی هند و ایران (فارس) از این معبر (پامیر) گذشته و در این دو کشور جای گزین شده اند.

ولی در اینجا با دو شک رو به رو هستیم که آیا مراد از این پامیر، کدام سرزمینها است؟ ما مسیحی هستیم و از روش عیسی پیروی می کنیم. به کجا می ریزد؟ از لحاظ اجتماعی، جمعیت پامیر و باشندگان آن به دو بخش تقسیم شده اند؛ مردم پامیر غربی بصورت قطع تاجک تبار و شیعۀ اسماعیلیه میباشند، و مردم پامیر شرقی اکثراً قرغزها و ترک تبار میباشند و از لحاظ مذهب هم وابسته به اهل سنت و جماعت هستند. بعد از حکومت مشروطه و تصویب قانون اساسی در سال 1964 افغانستان به 26 ولایت تقسیم شده که هر کدام به دلیل اهمیت و چگونگی انکشاف آن به گروههای یک، دو و سه تقسیم گردیده بودند.

جاهایی که پوسته ی زمین دارای شکستگی است . علی درویش زاده (1364) عقیده دارد که آخرین حرکت کمپرسیونی ( فشارشی) که فلات ایران را تحت الشعاع قرار داده و سبب چین خوردگی، بالا زدگی و جمع شدن پوسته قاره ای ایران گردیده، محل تاشدگی البرز را هم تحت فشار قرار داده است و این فشار موجب فعال شدن شکستگی های عمیق و خروج مواد مذاب گردیده است . پس، متأسفانه این کتاب جغرافیا که ما به آن در مورد “پامیر” خیلی دل بسته بودیم، آنگونه ای که هویدا گشت، نه از پامیر و نه از قوم آن نامی نگرفته است.

صعود بانیگتون و اسکات با توجه به زمان اجرا و کیفیت آن یکی از نمونه های درخشان صعود های آلپی در کوه های بلند محسوب می شود. در جانب غرب پامیر دو رشته کوها شروع میشود که یکی سلسلۀ هندو کوه یا هندوکش و دنبالۀ آن کوه بابا، کوه سفید، کوه سیاه و کوه های شمال خراسان است. بزرگترین دریای این منطقۀ پامیر “پنج” است و شاخه هائی از هر دو طرف افغانستان و تاجکستان به آن سرازیر میشود.

دو برج دیده بانی هنوز آثاری از خود به جای گذاشته اند که یکی از آنها کنار چشمه پاچنار قرار داشته و دیگری در کمرگاه و زیر دیوار گل زرد واقع شده است. اما تاجائی که ما میدانیم، در این گروه مهاجرین به ترکیه، صرف اعضای خانوادۀ شخصی بنام رحمان قل یکی از مالداران برجستۀ پامیر شامل بوده است. و فرسایش خاک یکی از عوامل مهّم تخریب محیط زیست محسوب میشود .

در اینجا نیز مسلماً از پامیر نامی نیست، ورنه تمام این مناطق جاهائی که از آن یاد شد، در گرد و نواح پامیر وجود دارد. نام این کوه در ابتدا بغستان یا بگستان بوده که در زبان پارسی باستان به معنای جایگاه خدایان می باشد و به مرور زمان به بیستون تغییر پیدا کرده است. سن 460 میلیون سال میانگین رشد اورست را در حدود 0.01 میلی متر در سال می کند. این دامنه ها پوشیده از جنگلهای انبوه است؛ به عکس، دامنه های جنوب یا البرز بدون رطوبت مانده و فقط در فصل زمستان برف و باران دریافت می کند و در نتیجه پوشش گیاهی کمتری دارند.

از نقطۀ اتصال جیحون (خمیاب) تا گوشۀ غدیر ویکتوریا در پامیر، دریای جیحون فاصل افغانستان و اتحاد شوروی است، باز خط سرحد از کوه های مشکل گذر گذشته، به کوه های برف دار دایمی کشور چین (سر کول) میرسد. هیئت عمومی کشور از سمت شمال شرق به استقامت جنوب و غرب یک نشیب عمومی میسازد که در جبال برف گیر پامیر 20000/2000 فت و در دشتهای سیستان 1500 فت ارتفاع دارد. از سر کول خط سرحدی به جانب غرب دور خورده، موازی با کوه های هندوکش، رو به واخان در جبهۀ شمال شرق تا پامیر میرود، و خاک افغانستان را به سرحد کشور چین میرساند.

علامه حبیبی این نقل قول را تفسیر میدهد و میگوید که چون قبایل کوشانی و هفتلی آریایی از ماورای پامیر و واخان به اراضی شمال هندو کش فرود آمده بودند، بنابراین مؤرخان قدیم ایشان را ترک پنداشته و تصور میکرده اند که از تبت آمده اند. هندوستان، بحث دهم حدود العالم است: که در شرق آن چین و تبت و در جنوب آن دریای اعظم، مغرب رُود مهران و شمال آن ناحیت شکنان وخان است. پامیر شرقی، ولایتی مشکل گذر است و به سرزمینهای بلند تبت و قراقرم همخوانی دارد، کوه های آن با آنکه 5000 تا 6000 متر ارتفاع دارد، به سرزمینهای کم ارتفاع مانند است، و دشتهای آن بین 4 الی 5 هزار متر ارتفاع دارد، خاک آن شور و بیشتر یخ زده است.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که به نقاشی کردن بر روی لباس علاقه دارید و می خواهید این تجربه را با کمترین هزینه کسب کنید، ماژیک براش 12 رنگ کوه نور بهترین پیشنهاد برای شما می باشد. این تصمیم ملکه از سوی دفتر مخصوص او در حالی اعلام می شود که پیش از این، هند نیز ادعای مالکیت این گوهر تاریخی را داشته و برخی از چهرههای برجسته هند ازجمله نوه ماهاتما گاندی از انگلستان خواسته بودند تا کوه نور را که در دوران استعماری از هند برده شد، بازگرداند.

بعداً مؤرخ برجسته و شهیر کشور، مرحوم احمد علی کهزاد و کتاب مشهورش “تاریخ افغانستان” را به یاری طلبیدیم تا مگر ما را به راهی رهنمون بسازد و هدفی را که در پیش داریم به آن نایل شویم. پیش از انفجار آن توسط طالبان، زینه مارپیچی و پلههای در پهلوی پیکرهها بود که گردشگران میتوانستند بالای فرق سر بودای بزرگ بالا بروند؛ و در آنجا سقف تالار اش با تصویرهای شخصیتهای مدنیتهای گوناگون نقاشی شده بودند که با شخصیتهای هندو اروپایی مانند تصویر رومی و رومن کاتولیکی شباهت داشتند. کوهی جادویی که از یک سو به منطقه تاریخی الموت و سوی دیگرش به دره بینظیر دوهزار میرسد.

این صعود توسط یک تیم اکتشاف به سرپرستی دانشمند آلمانی Friedrich Parrot، و یک بومی ارمنستان که تحصیلات خود را در غرب انجام داده بود در زمینه دستاوردهای ادبی خود و برای کار پیشگام خود در توسعه مدرن آموزش و پرورش سکولار در زبان بومی از امپراطوری روسیه انجام گرفت. ولی آنچه که مسلم است، امروزه در کشور ما، پامیر را بنام “بام دنیا” خوبتر میشناسند. 5- و در بدخشان و شغنان نیز انواع گندم و لوبیا و انگور و ناک و اقسام آلو فراوان است، و پامیر و بلور و کوران تخار دارای ذخایر هنگفت طلا و نقره است.

مساحت کوهای پامیر با این حدود اربعه، در حدود 70000 / 7000 کیلومتر مربع است، ارتفاع آن از سطح بحر 40000 / 4000 متر است. نوع سوم فوران آبدار کیلوئه در سال 1924 را نتیجه نشت سطح گدازه در دریاچه گدازه و حجاری آتشفشان و نفوذ بعدی آب به داخل مجاری خالی تصور میکنند. زیرا در بدخشان تاجکستان، پامیر مفهوم وسیعتری دارد که مناطق روشان، شغنان، اشکاشم و واخان را همه در پامیر حساب میکنند و تمام مردم این دیار را پامیری میگویند. این ساحۀ عظیم زراعتی را ما “ساحۀ زراعتی آمو” گوییم، که در شمال وادیهای وسیع و صالح الزراعۀ سغد و بخارا و خوارزم و در جنوب اراضی زرخیز تخار و بلخ و جوزجان را تا فاریاب دربر میگیرد.

در سرزمین های مجاور قطب شمال در سیبری، هوا در تمام روزهای سال سرد و دارای یخبندان های طولانی است. گفته میشود؛ پامیر سرزمین خیلی پرارتفاعی است در آسیای میانه و بیشترینه قسمت آن در تاجکستان و قرغزستان و باقیمانده بخشهای آن مربوط به افغانستان و پاکستان است. سپس سرزمین مدینه ایمان آورد،پس آن سرزمین را به وجود پیامبر صلی الله علیه و آله آراست. او سپس به منطقه جدریان رفت و پس از ارائه معجزه­ای با قایق به شهر خود رفت.

دیدگاهتان را بنویسید