سعی صفا و مروه – ویکی شیعه

در سال 1356 در پی اهانت مقاله مستعار رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات وقت به حضرت امام خمینی (ره) در شهرستان قم در اولین تظاهرات بر علیه رژیم ستم شاهی پهلوی شرکت و دستگیر شدند و مدتی زندانی شدند .بعد از آزادی از زندان مشغول تحصیل و درس و بحث گردید . ارتفاع آن از زمین کمی بیش از ۵۰۰ متر و صعود به غار بسیار دشوار و مستلزم تلاش فراوان است. اصولا با کاهش فشار ، حلالیت گازها در ماگما کم میشود، یعنی ابتدا گازها بیش از فشار خارج است، به سرعت انجام میشود و رفته رفته مقدار آن به حدی زیاد میشود که ماگما منظره جوشان پیدا میکند (پدیده وزیکولاسیون Visiculation) بنابراین پدیده وزیکولاسیون پدیدهای است که در آن ماگما به دو فاز مایع و گاز تفکیک میشود و به علت خروج سریع گاز ، گدازه حالت جوشان پیدا میکند.

سطح مطالبات ما شکست جناح مقابل بود تا در شب پس از برگزاری انتخابات با شلیک گلوله پیروزی خود را به رخ گروه مقابل بکشیم. امروز بعلت نبود امکانات مهاجرت از این شهر به یک امر لازم برای نجات خود و فرزندانمان تبدیل شده است. سر گلوله ی نخ را مزدورها و بچیکس هایی که برای کندن علف امده بودند پیدا می کنند ، ونخ انها را تا دهانه ی غار می کشاند ، دختر نجات پیدا می کند ، شب هنگام خرس به خانه می اید و در غار را باز می بیند ، زنش نیست و می بیند که فرار کرده است .

حکومت داوود خان در ابتدای کار اعتراضات را خواباند و مسعود مجبور به فرار به پاکستان شد. ایشان بعد از مدتی مبارزه بر علیه رژیم مجددا دستگیر و زندانی شد، به لطف خداوند از زندان آزاد ومشغول فعالیت بر علیه حکومت غاصب پهلوی شد. وجه تسمیه :با توجه به اینکه بقعه ی شاهزاده احد(ع) در محدوده بخش پاپی قرار دارد و کلیه خدام امام زاده عمامه ی قرمز بر سر دارند لذا ملقب به پاپی هستند.از طرفی چون مردم این ایل از نظر احترام خودشان را خادم شاهزاده احمد می دانند ازاین جهت نام پاپی به این ایل و سرزمین آن اطلاق شده است.

این کوهها بیش از نیمی از سرزمین افغانستان را فراگرفته، و برای شهرهای «کابل»، «قندهار» و«هرات» ارزش استراتژیکی مهمی ایجاد کرده است.کوههای قدر به طرف مغرب امتداد می یابند، از ارتفاع آن کاسته می شود و در نزدیکی مرزهای ایران تبدیل به کوهها و تپه های کم ارتفاع می گردند.در ادرتفاعات هند و کش همواره برف وجود دارد. در این استان 35 قله با ارتفاع بیش از سه هزار متر وجود دارد. در استان لرستان بیش از 33 رودخانه دائمی جریان دارد که بر اساس حوضه آبریز به سه دسته اصلی تقسیم میشوند.

در حال حاضر بالغ بر 50 آبشار بزرگ و کوچک در پهنه استان لرستان وجود دارد که بخش عمده ای از این آبشارها در مسیر رودخانه های این استان قرار گرفته اند. همچنین در این استان دشت های پراکنده و کم عرضی نیز وجود دارند که به طور عمده در طرفین رودخانه های مهم لرستان قرار گرفته اند. این کوهها در سراسر سال پوشیده از برف هستند و از منابع آبی مهم استان به شمار میروند و دریاچه های زیبای این کوهها در حوزه آبریز رودخانه دز قرار دارند.

بنابراین گزارش نیمی از مساحت استان لرستان پوشیده از جنگل و مرتع است. بهار فصل شورانگیز طبیعت لرستان است که دوستداران طبیعت را به خود میخواند تا برای دیدار قطعه ای از بهشت ایران زمین به لرستان “بام طبیعت ایران” سفر کنند. در این مدت شهرستان کوهدشت به جای اینکه صحنه بازسازی و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باشد و مسئله تولید و اشتغال و مشکل بیکاری مدنظر قرار گیرد، به صحنه منازعات سیاسی مخرب تبدیل شد. امام جمعه کوهدشت لرستان گفت: ما در یک جنگ اقتصادی، علمی و هویتی با دنیای ظالم هستیم که میخواهد ما را از تکنولوژیهای روز دنیا با بهانههای واهی محروم کند.

همچنین نواحی جنوب و جنوب غربی لرستان به علت همجواری با جلگه خوزستان و مناطقی از استان ایلام دارای زمستان های معتدل و تابستانهای گرم است. به همین خاطر هنگامی که پشمه درویش و پا چنار آبی نداشتند، کمی آب در این چشمه پیدا می شد. در روزگار جاهلیت به آن عُنقُد (خوشه) میگفتند. به گزارش خبرآنلاین لرستان ، ۲۵ اسفند ماه سالروز شهادت سردار سرافراز و نام آور شهید مهدی باکری به عنوان روز شهردار نامگذاری گردیده است به همین مناسبت رییس و اعضای شورای اسلامی شهر کوهدشت با اهداءلوح سپاس از دکتر کامیاب تیموری شهردار پرتلاش کوهدشت تقدیر و تشکر بعمل آورند.

وریشه گیاهان از حرکت وجابجائی ذرا ت خاک توسط آب وباد جلو گیری بعمل میآورد . به علت همین یخچالهای بزرگ دائمی، آب مصرفی در سرچشمههای متعدد آن یافت میشود. نظام سیاسی ایل پاپی امزوره دگرگون شده است و ایل به عنوان یک واحد سیاسی دارای کاربرد نمی باشد .در حال حاضر هر تیره به صورت مستقل وبدون دخالت خان امور خود را اداره می کنند . 1)شعبه ی هادی : شامل طوایف یاقون و خدمه می باشد که وابسته به خوانین هادی و زیر آنان اداره می شدند. در زادگاهش کوهدشت بر علیه رژیم ستم شاهی سخنرانی های تندی ایراد نموده و ضمن حضور در راهپیمایی های مردمی خود شخصا هدایت مردم را در دعوت به تظاهرات بر علیه رژیم ستم شاهی به عهده داشتند .

در نقل هاي تاريخ آمده است که زمان حضور رسول خدا صلي الله عليه وآله در شيخين، مشرکان از دور، سپاه اسلام را مي ديدند و هر دو سپاه نيروهايي را جهت حفاظت از خود آماده کردند. مدتی بدین ترتیب گذشت ولی از آنجا که علی مردی کاربلد و تلاشگر بود ، به هر زحمتی که بود ، با گذشت زمان تمام اموال از دسته رفته خود را بازیافت و به همان ثروت دوران پیشین رسید.

در آن زمان نه جناح چپ وجود داشت و نه جناح راست.اما پس از آن دسته بندی های سیاسی نیروهای اصیل انقلاب را دو قسمت کرد و جناحهای چپ و راست که امروزه به نام های اصول گرا و اصلاح طلب از آنها یاد می شود، شکل گرفت. بله قانون وجود دارد اما این منافاتی با رایزنی و گفتوگو ندارد. کوههای پامير در حدود 70000 كيلومترمربع مساحت دارد. لرستان سرزمینی کوهستانی است و کوه ها نیمیاز مساحت آن را پوشانیده اند. حمید ایزد پناه محقق ونویسنده کتاب آثار باستانی و تاریخی لرستان میگوید((که شاید اجدادد انها سکاها بوده اند و سپس اعقاب این قومم با تحریف این کلمه وبا پسونداضافه به به این نام مشهور شده اند والا بعید بلکه ناروا است که اطلاق این نام را به این ایل از آن جهت بدانیم که جد آن ها سگ پرورش میداده اند ویا نام سگ در مفهوم(پاک و ارجمند)امده باشد و لقبی برا ی سکاهاست وترکیبی آن سکستان و سگزی هست که نمی تواند به معنی محل سگ و حالت نسبی و نوع آن باشد.اما در مورد اینکه اینان باقیمانده ای از قوم سکاها باشند مطلبی قابل بحث است که یتوان با توجه به نفوذی که این قوم داشت و برخوردها و جنگ هایی که با مادها داشته اند وهمچنین مسیر نفوذ آنان این ادعا را می توان عنوان کرد)) .

قاره آسیا از اطراف به کدام اقیانوس ها محدود می شود؟ یکی از ویژگی های جالب در تفتان، ناهماهنگی کانی شناسی و تحول معکوس کانی ها در آندزیت های کواترنر این آتشفشان دیده می شود. درعینحال فرمانداران تلاش کنند در همان شهرستان، این رایزنیها صورت گیرد و به سطوح بالاتر نیاید. جامعة آماري 600 نفر از اعضاي تعاوني هاي دامداران شهرستان کوهدشترا تشکيل داد که با استفاده از جدول کرجسي و مورگان و با روش نمونه گيري خوشه اي 234 نفر از اعضاي اين تعاوني ها به عنوان نمونه انتخاب شدند.

به علت تعقیب و گریز مامورین که برای دستگیری وی گسیل شده بودند چندین بار متواری شداماعاقبت در حین راهپیمایی توسط نیروهای رژیم دستگیر شدند که با دخالت و مقاومت و ایستادگی امت شهید پرور شهرستان کوهدشت آزاد گردید . رومشکان سال ۹۲ با جدایی از کوهدشت به شهرستان تبدیل شد و لرستان را به عدد یازده شهرستان رساند. در شمال و شمال غربی و شرق استان لرستان به دلیل ارتفاعات دو هزار متر به بالا ریزشهای جوی به طور عمده به صورت برف بوده و دارای زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل است.

دیدگاهتان را بنویسید