ساختمان کوه آتشفشان چگونه است؟

فرایند تحلیل سلسله مراتبی یکی از کارآمدترین تکنیک های طراحی شده برای تصمیم گیری با معیارهای چندگانه است، زیرا امکان فرموله کردن مسائل پیچیده را به صورت سلسله مراتبی فراهم می سازد. دبیرستان پهلوی که در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در محوطه سربازخانه قدیمی بروجرد افتتاح شد، یکی از قدیمیترین مدارس نوین ایران است که دارای طراحی ترکیبی ایرانی – اروپایی است. در این پژوهش برای تدوین شاخصها و نماگرهای پرسشنامه، 50 مقالة علمیپژوهشی چاپشدة داخلی مطالعه و تحلیل محتوایی و از نظر استادان این حوزه استفاده شد. این آتشفشان در ۲۶ اوت سال ۱۸۸۳ انفجار بسیار شدیدی داشت و همین انفجار باعث معروف شدن آن شده است.

تعداد کوهنوردانی که امسال سعی در صعود داشتند، رکورد زده و همین موضوع باعث ترافیک در قله شده است. در یک مسیر سخت در حرکت بودیم، روزی که صعود میکردیم من جلوتر بودم، زیر قله دوباره به هم رسیدیم. برای روستاهای زیر 20 خانوار، نخست تمامشماری شد و در مواقعی که امکان تمامشماری نبود، مبنای 50درصد در نظر گرفته شد. در منطقه عملیاتی فجر که هدف تصرف تپه های رادار بود، در این مرحله موفقیتی حاصل نشد زیرا امکان رخنه در خطوط مستحکم پدافندی دشمن وجود نداشت و عملاً طرح مانور در این منطقه، یک تک جبهه ای بود. بر همین اساس فرماندهان در طرح ریزی هر عملیاتی، از تک جبههای پرهیز و بر طرح ريزي تک احاطه ای به عنوان تلاش اصلی، اصرار داشتند.

وی قبل از آغاز عملیات، تفألی نیز به قرآن زده تا نگرانی قلبی خود را با طلب خیر از خداوند برطرف کند. همچنین از امام صادق(ع) آمده: وقتی دابه الارض خارج میشود، خداوند اصحاب کهف را همراه با سگشان برمیانگیزد. برای حل این مشکل، فرمانده کل سپاه با یک فروند هواپیمای جنگی F5 به خلبانی شهيد سرهنگ حق شناس در ساعت سه و نيم بعد از ظهر روز 29 اسفند ماه سال 1360 عازم تهران شد تا ضمن گزارش وضعیت، از حضرت امام خمینی(ره)، استمداد بطلبد. در طول ماه های دسامبر تا آوریل ورزش های زمستانی مانند اسکی و اسنوبرد در اینجا طرفداران بسیاری دارد.

کتاب بشاره المصطفی غیر از فواید مذهبی، به دلیل اشتمال بر اسانید تازه و به ویژه نام بردن از شماری از عالمان شیعی ایران در سده های پنجم و ششم، دارای اهمیت بسیاری است و از این نقطه نظر هم همواره مورد عنایت بوده است.عمادالدین به شهرهای ری، آمل، نیشابور، اصفهان، نجف و کوفه سفر کرده و از ان جا بهره برده بوده، که نام و اسانیدشان در این کتاب ذکر شده است. برای انتخاب روستاها، روش نمونهگیری تصادفی طبقهبندیشده به کار رفت؛ به گونهای که روستاهای هر دهستان ازلحاظ تعداد خانوار در سطح زیر 20 خانوار، 20 تا 50 خانوار و بیش از 50 خانوار دستهبندی شدند و از هر دسته، یک روستا بهصورت تصادفی انتخاب شد.

انتخاب روستاها به گونهای بوده است که توزیع فضایی مناسبی در سطح دهستان داشته باشند. برای تعداد و توزیع پرسشنامه از فرمول کوکران استفاده شد. به هر حال یگان های عملیاتی در مرحله اول موفق شدند تا ارتفاعات علی گره زد و بخشی از عین خوش را به تصرف خود درآورد. در 4 روز اول عمليات وضعيت جبهه نامشخص بود و معلوم نبود كه آیا اين عمليات موفق خواهد شد يا نه. لذا اسم عمليات را فتح المبين انتخاب کردند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نيز با استعدادی شامل تیپهای 14 امام حسین (ع)، 41 ثارالله، 27 محمد رسول الله (ص)، 7 ولیعصر(عج)، 17 قم، 35 امام سجاد(ع)، 25 کربلا، 8 نجف، 33 المهدی(ع)، 46 فجر و تیپ ایلام در عمليات شركت داشت.

در مجموع استعداد قوای دشمن در منطقه شامل هشت تیپ زرهی، شش تیپ مکانیزه و حدود 20 تیپ پیاده بـود. سپاه چهارم ارتش بعثی عراق با استعدادی در حدود 27 گردان تانک شامل 1200 دستگاه، 25 گردان مکانیزه شامل 1000 دستگاه نفربر، 20 گردان توپخانه با استعداد 400 عراده توپخانه صحرایی و 45 گردان پیاده، اين منطقه را در تصرف و کنترل خود داشت. تا آنجا که میشد از استعداد یگانها در خطوط پدافندی کاستند و به نیروهای آزاد خود برای شرکت در عملیات اضافه کردند. اما به دلیل پیش دستی دشمن در حمله به مواضع قرارگاه فتح و آسیب دیدن تعدادی از یگان های آن، این قرارگاه نتوانست عملیات خود را همزمان با سایر قرارگاه ها آغاز نماید.

نگارنده خود شاهد گرفتار شدن تانک ها و نفربرهای نوی عراقي در این منطقه بوده است كه واقعاً تماشایی، بود. جنگ هفده روز به طول انجامید و در ۶ جدی سال ۱۳۵۹ این حمله به شکست انجامید و قوای شوروی دره پنجشیر را ترک نمودند. بنابراین قرار شد از محورها و مناطقی به قوای ارتش عراق حمله شود که برای وی قابل تصور نیست. به منظور انجام عملیات فتح المبين دو سناريو به صورت جداگانه از سوی قرارگاه هاي مقدم ارتش و سپاه تهیه شد. گرچه با مقاومت سرسختانۀ نیروهای خودی و با تقدیم 6 شهید و به اسارت گرفتن حدود 100 نفر از نیروهای دشمن، واحدهای ارتش بعثی مجبور به عقب نشینی شدند، اما آسيبهائی به نیروهای آماده شده برای انجام عملیات فتح المبین وارد شد.

1. حمله از سمت پل نادری و تصرف ارتفاعات رادار و تپه های علی، گره زد. یکی جادهای بود که مورد استفاده لشکر 10 ارتش بعثی قرار داشت و از منطقه مرزی شرهانی به عین خوش و از آنجا به دشت عباس و در نهایت به پل نادری میرسید. عملیات فتح المبین، سومین عملیات بزرگی بود که رزمندگان اسلام در سال دوم جنگ برای بیرون راندن قوای اشغالگر ارتش بعثی عراق از سرزمینهای اشغالی در خوزستان، درشب دوم فروردین ماه سال 1361 انجام دادند. تجربه عملیاتهای انجام شده در سال اول جنگ که عمدتاً با ناکامی مواجه شد و نیز تجربه دو عملیات بسیار موفق ثامن الائمه و طریق القدس که با همکاری و همدلی صمیمانه ارتش و سپاه صورت پذیرفت، درسهای فراوانی را برای رزمندگان اسلام به همراه داشت.

در نتیجه امکان انجام عملیات را از قرارگاه فتح در مرحله اول عملیات فتح مبین سلب کرد. به هنگام باز کردن قرآن، آیاتی از سوره فتح که وعده پیروزی های بزرگ را می دهد، مشاهده میکنید. قبل از انجام عملیات فتح المبین، ارتش بعثی عراق در 500 متری شهر شوش و در فاصله چند کیلومتری جاده اصلی انديمشك – اهواز موضع گرفته بود. در مربوطات څوڅوم مرکز ولایت نورستان، ۴ معدن بزرگ وجود دارد که در جریان سال روان ریاست معادن و پطرولیم از رهگذر فروش سنگهای قیمتی از این معادن، به مبلغ شش لک افغانی عواید به دست آورده است.

شهرستان کرج یکی از شهرستانها و مرکز استان البرز است. پشت کوه قاف، عنوان کتابی است که توسط محمد جواد خاوری گرد آوری شده و توسط مرکز نویسندگان افغانستان در سال ۱۳۷۵ به چاپ رسیدهاست . کوه سلیمان در طول قرنها نمونه برجسته کوه مقدس در تمام آسیای مرکزی بوده است. با توجه به حضور قوای دشمن در غرب رودخانه كرخه كه تهدید کننده جاده اهواز- اندیمشک كه بعنوان گلوگاه استان خوزستان محسوب میشد، انجام عملیات در اين منطقه و راندن دشمن به سمت مرز برای تدارک مطمئن عملیات بیت المقدس، ضروري بود.

بنابراین آرایش قوا را در این مواضع به گونه ای بر هم ریخت که تمام شناسایی های انجام شده برای انجام عملیات، غیر قابل استفاده شد. ارتش بعثی که احتمال حمله قوای ایران را به منطقه غرب رودخانه كرخه می داد، برای به تاخیر انداختن عملیات و نیز بر هم زدن سازمان رزمندگان اسلام و یا منتفی کردن تهاجم جدید ایران، علاوه بر حمله اي كه در تاریخ 60.11.17 به تنگه چزابه در منطقه عملیاتی بستان کرد، در 1360.12.28 یعنی 2 روز قبل از آغاز عملیات به منطقه شوش و تنگه رقابیه که منطقه تحت مسئولیت قرارگاه های فجر و فتح برای عملیات فتح مبین بود، نيز حمله كرد.

البته در این مرحله از نیروهای خودی نیز بیش از 2 هزار نفر مجروح و نزدیک به 400 نفر هم شهید شدند. در بعضی از روایات «الْحَیُّ الْقَیُّوْمُ» پیش از «الرَّحْمٰنُ الرَّحِیمُ» است و عمل به هر دو خوب است؛ و از روایات استفاده میشود که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه «استغفار» است و هرکه در هر روز این ماه «هفتاد مرتبه» استغفار کند، مانند این است که در ماههای دیگر هفتاد هزار مرتبه استغفار بجا آورد. لذا از دو محور بالای دشت عباس و از پشت ارتفاعات میشداغ که به زعم دشمن حد اکثر یک گروهان می توانست عبور کند، دو لشکر عبور داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید