زندگی احمد شاه مسعود از زبان خودش، در گفتگو با احمدشاه فرزان

وی افزود: رشته کوه های پامیر شبیه هیمالیاست و بخشی از سلسله جبال هیمالیا نیز محسوب می شود. در قسمت شرقی پامیر قله چینی کنگور تاغ با ۷۶۴۹ متر بلندترین قله پامیر محسوب میشود. رشته کوههاى سر به فلک کشیده پامیر و هندوکش، ناحیه مرکزى بلخ باستان (Bactria) به جز غرب و شمال را محصور مى کنند. این کشور در شمال پیوسته است به کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان و از طرف غرب به کشور جمهوری اسلامی ایران و از شرق و جنوب به کشور پاکستان و از طرف شمال شرقی به ولایت سین کیانگ چین. پیش از تولّد استاد، یکی از بستگان در عالم رؤیا میبیند که شخصی عصایی به دست پدر استاد میدهد و او آن را به دست گرفت.

این کتیبه وقف املاکی برای کاروانسرای بیستون را شرح میدهد.-پل خسرو،این پل با حدود ۱۵۰ متر طول و ۷ متر عرض در جنوب غربی شهر بیستون و روی رودخانه گاماسیاب قرار دارد که نام و سبک معماری آن نشان میدهد که در اواخر دوره ساسانی و احتمالا در دوره خسرو دوم، پرویز ساخته شده .-فرهاد تراش نام خود را از فرهاد کوهکن و عاشق دلباخته شیرین سریانی گرفته، دیواره بزرگی به طول ۲۰۰ و بلندای ۳۶ متر است که در دامنه کوه بیستون و در غرب کتیبه داریوش تراشیده شده است.

در رشتهکوه سهند 17 قله با ارتفاع بیش از 3000 متر وجود دارد که بلندترین آنها با 3707 متر ارتفاع به نام قوچگلی داغی مشهور است و مرتفعترین نقطهی استان آذربایجان شرقی هم بهشمار میآید. وی افزود: کوهنوردانی از ایران، اسپانیا، رومانی ، اسلواکی ، ترکیه، لهستان، سوئیس ، روسیه ، نپال و جمهوری آذربایجان در این صعود شرکت دارند. اسپوتنیک همچنین به نقل از یک منبع آگاه گفت که رهبر جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود قصد داشت تعداد زیادی طالبان را به مناطق داخل پنجشیر بیاورد و آنها را با سلاح های سنگین و توپخانه نابود کند.

شعر در مورد کوهنوردی ، شعر در وصف استقامت و تنهایی کوه فریدون مشیری همگی در سایت پارسی زی.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم شعر و فرهنگ سایت است مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. در طی ۲۴ ساعت از سایت خبری میرملاس نیوز تعداد 5723 بازدید صورت گرفت . ساعت ۱۳:۴۵ از کمپ ۲ حرکت کردیم و ساعت ۱۵:۲۰ به کمپ ۱ رسیدیم. صعود به اورست به طور میانگین و توسط کوهنوردان حرفه ای چند روز طول می کشد اما در سال 2004، Pemba Dorje بدون ایستادن در 5 ایستگاه بین راهی اورست، توانست رکورد 8 ساعت و 10 دقیقه صعود به قله از کمپ شماره 1 (Base Camp) را به نام خود ثبت کند.

همینطور دره هایی که از وجود نمک شارها در امان مانده اند در آنها درختچه های کُنار،اشک و بادام کوهی و همچنین گل سنگ های زیبای چند متری که بر روی دیواره های دره سبز شده اند و بیشتر در ناحیه ی شمال شرقی گنبد دیده می شوند نیز از مناظر خاص منطقه محسوب می شوند. درجنوبی ترین بخشهای دشت مغان، رشته کوهی هست که سرمنشاء بسیاری از برکات و نعمتها و موهبتهای طبیعی است. فاتحان قله همچنین مدعی بودند بوناتی و مهدی زمانیکه کپسولهای اکسیژن را به کمپ آخر حمل می کردند، بدلیل شب مانی در ارتفاع بخشی از اکسیژن را مصرف کرده بودند و تیم قله بخشهای پایانی را بدون اکسیژن طی نمود.

کوهنوردان که از 22 کشور در این صعود شرکت دارند ، امروز از طریق فرودگاه دوشنبه به کمپ اصلی خود در مرز تاجیکستان و قرقیزستان عزیمت کردند. بدخشان با بیش از ۳۲۲۰ کیلومتر فاصله از مصر، منبع لاجورد براى تمدنهاى قدیم مصر، بابل (عراق امروزى)، یونان و روم بوده است. در کتابهای قدیمی (۵۵ پس از میلاد)، لاجورد را به عنوان پادزهری براى نیش مارهای سمی توصیه کرده اند و کشیشان مسیحی، آن را باعث بالا رفتن توانایی روحی و احساس یگانگی و درک بیشتر ذکر کرده اند.

در مصر باستان هیچ سنگ قیمتى بیشتر از لاجورد ارزش و اهمیت نداشت.حفارى در نغدا (Naqada) که قدیمى ترین سلسله مصریان است (۳۱۰۰-۳۳۰۰ قبل از میلاد)، اولین موارد استفاده مصریان از لاجورد را به عنوان سنگ زینتى در جواهرات آشکار کرده است. یکى از اولین موارد استفاده سنگها که در تاریخ ثبت شده، ماهیت ماوراء طبیعى آنهاست. مرتفع ترین نقاط این جزایر، ارتفاعى در حدود ۵/۳ کیلومتر از سطح دریا دارد اگر اندازه گیرى ها دقیق باشد، این ارتفاع بسیار قابل توجه است. ترجمهٔ چینی آن شنگمو فنگ (چینی ساده: 圣母峰؛ چینی باستانی: 聖母峰) است که اشاره به مادر مقدس دارد.

در تمام طول حرکتی که از مبدا شروع کردیم دامنه کوه سمت چپ ما است. با هم صحبت کردیم و او اسم من را پرسید، به او معنی اسم خودم (پروانه) را به انگلیسی به او گفتم و از هم گذشتیم. علاقه های شال، فوشنج تا کوژک، کورم و لندی کوتل در سال 1878م طبق معاهدة گندمک از طرف امیر محمد یعقوب به انگلیس داده شد. صدیقیان سرپرست کوهنوردان ایرانی در این باره گفت: قله امیر اسماعیل سامانی و کرژنوسکی از بلندترین قلل تاجیکستان است که تا قبل ازفروپاشی شوروی سابق کوهنوردان خارجی به این قلل صعود نکرده بودند. ترچ به معنای تیرگی و تاریکی و سایه میباشد و میر هم به معنا امیر.

این به معنای آن است که در نهایت ما متمرکز به آنیم که مردم چه کرده می توانند و چه بوده می توانند. وارزش یک هکتار جنگل 69 دلار است ، که 81 در صد آن مربوط به حفظ آب وخاک و دیگر ارزشهای زیست محیطی است و فقط 19 درصد آن مربوط ارزشهای اقتصادی است . بعضی از بررسی از مرجع کوهها طبق کپی رایت ی افغانستان پوشیده از جنگل است.

تاجیکستان که تا 15 سال پیش از جمهوری های تحت تسلط اتحاد جماهیرشوروی سابق بود، با فروپاشی این رژیم ، استقلال خود را بدست آورد. دیرة غازی خان در سال 1821م و پیشاور در سال 1823م بدست سیک افتاد. قلعة اتک در کنارة سِند در سال 1812م و ولایت مُلتان در سال 1818م بدست حکومت سیک افتاد. بدین ترتیب که در دورة شاه محمود ابدالی ولایت خراسان در شمال مغرب افغانستان در سال 1803م به دست حکومت قاجاری ایران افتاد. سِند را در سال 1843م و بلوچستان را در سال 1854م حکومت انگلیس تصرف نمود. حدود بیست سال بعد در سال ۲۰۰۳ بود که کوهنوردان موفق شدند شاخ غول را شکسته و برای دومین بار به این قله صعود کنند.

کدخدای ده پایین گفت: اولاً؛ آب از پایین به بالا نمی رود، بعد هم یادت هست که گفتی: کوه به کوه نمی رسد. از تمام سنگهای آبى شناخته شده در دوره هاى باستان، لاجورد بالاترین ارزش را داشته است، این سنگ در اوایل قرون وسطى به لاجورد معروف شد. مسیرهای صعود قلههای معروف ایران را «درایت دانا»، مسئول هیات کوهنوردی و صعود ورزشی شمال غرب تهران معرفی کرده است. شواهد نشان مى دهد بهره بردارى از معادن لاجورد بدخشان از بیش از ۶۵۰۰ سال قبل شروع شده است که قدیمى ترین تجارت معروف سنگهاى قیمتى جهان به حساب مى آید.

دیدگاهتان را بنویسید