زندگینامه عالم جلیل القدر ایت ا کوهستانی

از دیرباز استفاده از نماد در ادبیات رایج بوده است؛ مثلاً کبوتر و آب را به ترتیب نماد «صلح و دوستی» و «نور و روشنایی» میدانستهاند. به این ترتیب در تاجیکستان تنها رئیس جمهوری و رئیس مجلس ملی می توانند از سوی مردم سخن بگویند. برخی احزاب موجود در تاجیکستان عبارت اند از: – حزب کمونیست – حزب دموکرات تاجیکستان – حزب نهضت اسلامی – حزب رستاخیز – حزب لعل بدخشان – حزب خلق تاجیکستان – حزب باز سازی سیاسی و اقتصادی گروه های سیاسی – سازمان جوانان – آریانای بزرگ – جوانان ازاد سیستم دفاعی – ارتش در تاجیکستان ارتش گستردهای وجود ندارد تنها یک گروه شبه نظامی وجود داشته که الکساندرشیشلیانکف روسی، وزیر دفاع تاجیکستان ،در سال 1993 تلاش کرد آن را به یک نیروی مسلح تبدیل کند.

مردم تنها سرچشمه توانگری و مشروعیت نظم سیاسی تلقی شده اند و هیج فرد و گروهی حق حاکمیت دولتی را ندارد. در ماده هشتم آن آمده: هیچ باوری حتی باورهای دینی جنبه دولتی ندارند و تشکیلات دینی باید جدا از دولت فعالیت کنند. حاکمیت دولتی در میان سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه تفکیک شده است. کوهنوردان ایرانی زیادی نیز به قصد صعود به کی2 روانه یخچال بالترو شدند که به دلایل مختلف از صعود بازمانده و در فتح قله ناکام ماندند. توده آتشفشاني سهند در واقع يك استراتوولكان شامل پيروكلاست ايگنمبريت و گدازه است كه توسط دودكش هاي مختلف و پراكنده در يك منطقه وسيع بيرون ريخته شده اند.

کوه صفه اصفهان یکی از این مکانهای طبیعی است که روی دامنه آن یک پارک بزرگ قرار گرفته و در اطراف آن به تفریحات مختلف دسترسی خواهید داشت. اقتصاد تاجیکستان به دلیل توانایی های جغرافیایی و طبیعی خود، یکی از مناطق مهم اقتصادی در آسیای مرکزی محسوب می شود و از جایگاهی ویژه برخوردار است. جدش یکی از قاضی های اتحاد شوروی بود که به فرهنگ و زبان روسی نیز علاقه داشت.

ولی تعلیمات نظامی ادامه داشت. بنا به تخمین کارشناسان غربی در نیمه سال 1993 م، نیروی نظامی تاجیکستان 3 هزار نفر بوده که در حال حاضر بیش تر از این شمار است شخصیتهای علمی تاجیکستان – احمد مخدوم دانش احمد دانش (1897-1827م)شاعر، نویسنده و دانشمند برجسته تاجیک، اهل بخارا بود و وی به سبب دانش زیاد به(احمد کله)معروف بود. اما ۲۰% آنها کمتر از یک بار در هزار سال و ۲% آنها کمتر از یک بار در سال فوران مى کنند. زبانهای رایج ان فارسی ازبکی شغنی , وخی, بلوچی, اشکاشمی و یک اقلیت کم از قوم گجر در آن زیست مینمایند میباشد.

اشنایی او با نوشته احمد دانش به نام(نوادرالوقایع)که در ان نگارنده ضمن زشت شمردن جنایت های حاکم بخارا با اهنگی ستایش امیز ،به شرح سفرش به سن پترزبورگ پرداخته بود، نخستین انقلاب روحی را در او پدید اورد. ابوالقاسم لاهوتی لاهوتی 70 سال زندگی کرد که نیمی از آن به ایران و حوادث ان مربوط است و نیمه دیگر که از سال 1922م 1301 ه ش آغاز می شود در چار چوب دگرگونیهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیا لیستی به ویژه جامعه فارسی زبان اسیای مرکزی قرار می گیرد. از اثار او: شیرین،رحمت الله ایشان، چه باید کرد،شک حوض پر خون، غلبه، دارالراحت مسلمانان، و دو هفته، حیات، از مسکو چه آوردی، که در این اثر تاثیر دکرگون سازی های انقلابی و نوسازی های سوسیا لیستی در شکل گیری شخصیت کودکان اتحاد شوروی پیشین را نشان می دهد.نخستین نمایش نامه او «تیرمار» و نخستین رمان او «شادی» که در حیات فرهنگی تاجیکستان رخداد مهمی به شمار می آید.

سیاست کشور صلح جویانه و برابر با هنجارهای بین المللی نشان داده شده است. پس از برچیدگی فر ماندهی مشترک CIS در سال 1993، لشکر زرهی تحت فرماندهی روسیه درامد و مقرر شد در سال 1999 م، تاجیکستان را تخلیه و سلاح هایش را به ارتش این کشور تسلیم کند، اما تاکنون در آن جا مستقر هستند. علی ای حال آقای سید محمد داؤد در خط نستعلیق از اساتید معاصر میباشند که به دست سحر بنان خویش چراغ عماد و رشید و میر عبدالرحمن را روشن میدارند.» سید محمد داؤد الحسینی یکی از بیدل شناسان پر آوازهٔ کشور نیز بود که در مورد زندگی، آثار، افکار و موجودیت قبر میرزا عبدالقادر بیدل در محلهٔ یکه ظریف واقع در خواجه رواش کابل پژوهشهای زیادی کردهاست.

اکتشافات زمانی جالبتر شد که باستان شناسان توانستند طرح مشبکی حاصل از تقاطع تیرهای فلزی افقی و عمودی بکاررفته در بدنه کشتی بدست بیاورند. به پاس نوشته ها و پژوهش های آرزنده او در تاریخ و تاریخ ادبیات و زبان شناسی و با توجه به ابتکار او در این زمینه ها، دکترای علوم فلسفی و کرسی استادی به او اعطا شد. رساله دکترای او با عنوان،بهار و رسم ایین های سنتی و فولکلور تاجیک است. از اثار او: متن انتقادی لیلی و مجنون، عبدالله هاتفی نمونه ضرب المثل ها و مقالات تاجیکان و ازبکان ولایت قطغن افغانستان ابجد و تاریخ ها رساله لیلی و مجنون در نظم فارسی زبانان مهستی خجندی، منتخب اشعار متن انتقادی دیوان کمال خجندی کمال عینی فرزند استاد فقید صدرالدین عینی است.وی دارای تحصیلات عالی و اشنا به زبان های گوناگون ترکی،فارسی، انگلیسی،فرانسه، روسی، عربی و تاجیکی است.

به کمک شاگردانش چون: سودا، شاهین، حیرت، مضطرب، سامی و صدرالدین عینی جنبش روشنگرانه ای راکه در دهه های پایانی سده 19م آغاز شده بود رهبری کرد. صدر الدین عینی صدرالدین سید مرادزاده عینی در سال 1295 ه ق(1878م) در نزدیکی بخارا زاده شد و در سال 1374ه ق(1954م ) در شهر دوشنبه درگذشت. چون حضرت موسی به کوه نگریست ملاحظه کرد که پرتو جمال ربانی بر آن کوه چنان تجلی کرد که کوه از هیبت آن به کلی متلاشی شد و موسی با دیدن آن صحنه از هوش رفت: فلما تجلی ربه للجبل جعله دکاً و خرموسی صعقاً. علامه حبیبی این نقل قول را تفسیر میدهد و میگوید که چون قبایل کوشانی و هفتلی آریایی از ماورای پامیر و واخان به اراضی شمال هندو کش فرود آمده بودند، بنابراین مؤرخان قدیم ایشان را ترک پنداشته و تصور میکرده اند که از تبت آمده اند.

در حال حاضر ایشان رئیس شعبه بخش مردم شناسی پژوهشگاه رودکی آکادمی علوم تاجیکستان است. فولادی, سرپرست اداره کل راهداری و حمل و نقل استان مازندران درباره آخرین وضعیت تهدید این شکاف گفت: کارشناسان مرکز مؤسسه تحقیقات مسکن و ساختمان شاخصهای اندازگیری را در این محدوده نصب کردهاند و به طور روزانه این شکافها را رصد میکنند. در هنگام دوش گرفتن به طور متوسط هر دقیقه ۲۰ لیتر آب مصرف می شود.

وی در این رمان خواجگیکلحوزهای روستاها را به طور ژرف مورد پژوهش قرار داده و نقش رهبری کننده حزب کمونیست را در ساخت کلخوزی،به شیوه مطلوب نشان داده است. در همان سال نشان لنین را از استالین دریافت کرد. گارد مرزیانی تاجیکستان توسط افسران روسی در مراکز نظامی روسیه در دوره های کوتاه مدت آموزش می بینند و گواهی نامه دریافت می کنند. نیروهای کمونیست به سرعت به سراغ ما آمدند تا نیروهای ما را قلع و قمع کنند. روز چهارشنبه سيزده شوال، نيروي مشرکان خود را به کنار اُحد رسانيد و در دامنه اين کوه، در ميان نخلستان، در محلّ مسطّحي و در کنار درّه اي که مي توانست در شرايط سخت براي آنان مأمني باشد فرود آمد و تا روز جمعه به استراحت و طرح نقشه جنگ پرداخت.

داستان تار عنکبوت که در آن رخدادهای نخستین روز های چیرگی انقلاب بخارا را به تصویر کشیده. عینی نخستین فرهنگ زبان تاجیک شامل واژگان گفتاری به ویژه واژگان متعلق به سده های 6و7ه ق را تالیف کرد. مؤسسه تاریخ و باستانشناسی و مردم شناسی احمد دانش دارای موزه است که برخی از آثار به دست آمده در پنج کنت، در آن نگهداری می شوند و کتابخانه آن شامل مجموعه نفیسی از کتابها و اسناد تاریخی است.

در تمامی عمر به پژوهش در باره تاجیکستان، تاریخ فرهنگ مردم آسیای مرکزی و تاریخ اسلام پرداخت. کوههای مرکزی ایران در امتداد قطر شمال غربی به جنوب شرقی از جنوب استان آذربایجان شرقی شروع شده و تا دامنههای باختری کوه بزمان ادامه مییابد و در آنجا به رشتهکوههای شرقی ایران میپیوندد. این سازههای گرانبهای افغانستان که شهرت جهانی داشت در رژیم طالبان بکلی تخریب گردیداما در سال های اخیر اقدامات خوبی برای بازسازی آنها شروع شده است بت بزرگ بنام صلصال و بت کوچکتر بنام شمامه بوده است. در قرن ششم قبل از میلاد این منطقه در قلمرو دولت هخامنشی ایران قرار داشت و پس از گذشت 200سال به تصرف یونانیان در آمد.

ختا) دو ناحیه به نامهای بدخشان بالا و بدخشان پایین قرار داشت که مرز چین به حساب می آمد. از کوه البرز در برخی منابع با نامهای «پارشهور»، «ورنه»، «هرایتی برز» یاد شده است. از اثار مهم او: تصحیح همای و همایون خواجوی کرمانی تصحیح گل و نوروز خواجوی کرمانی تذکره گلشن ادب متن شناسی اثر بدرالدین هلا لی، ناصر خسرو، جامی، عمر خیام و رودکی تهیه متن نه جلدی شاهنامه فردوسی ستارگان نظم جامی در مینیاتور های سده 16 م کتاب عبدالرحمان جامی به زبانهای روسی، انگلیسی، فارسی، تاجیکی روزی جان احمد اف دکتر احمد اف پژوهشگر در ضمینه اداب و رسوم وفولکلور تاجیکان است که در زمینه نوروز چندین مجموعه با نامهای وصف بهار و ایین های بهاری در فولکلورتاجیک و کتاب نوروز عالم افروز و دستاویز نوروزی و نوروز در ورارودان را می توان نام برد.

کتابخانه آکادمی علوم دارای 5/1 ملیون کتاب به 20 زبان دنیا است. تاریخ تاجیکستان تاجیکستان دارای گذشته ای پرباردر زمینه های فرهنگی و اجتماعی است. از اثار او: مقاله های مستند درباره تاریخ واپسین سلسله منغیتیه، کتابی به نامه (جلادان بخارا) و داستان واقعی ادینه، که سرگذشت پر ماجرای یک تاجیک بی نوا بود، منتشر شدند. فکرش را بکنید اگر هر گردشگر یک تکه از بلورهای عجیب نمک کوه اژدها را بشکند و با خودش ببرد، دیگر کوه اژدهایی باقی میماند؟ لایههای نمک در گنبد نمکی قم، میان 5 تا 18 متر ضخامت دارند و میان آنها، سنگهای گچی و آندزیتی نیز به چشم میخورد.

در این گنبد، بلورهای نمک به صورت تیغه های مشخص و کنگره دار درآمده اند و مناظر زیبایی را به وجود آورده است. حتی در میان این اجساد، جنازه افرادی که به عنوان راهنمای گروه بودهاند نیز مشاهده میشود. متن فارسی باستانی در ۵ ستون و روی کتیبهای با طول 9.23 متر و عرض 3.63 دیده میشود که 414 سطر دارد. با حدود یک ساعت راه پیمایی به سمت غرب وارد روستای زیبای دلگر گردیده که واقعاً بی نظیر است، در چشم انداز شمالی، دریای بی کران می درخشد و شهرها چابکسر گیلان تا عباس آباد تنکابن و حومه های متل قو دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید