زمین خانه ما: از سیاره آبی چه میدانیم؟

این سازمان در یک پروژه جدید نشان داد سیستم ارتباطی لیزری قادر است ساکنان کره زمین را با کسانی که در شهر ساخته شده روی آسمان سیاره زهره سکونت دارند، مرتبط کند. سازمان فضایی ناسا برای آنکه این پروژه را با موفقیت انجام دهد سیستم ارتباطی لیزری جدید خود را که OPALS نامیده میشود، در مرکز ISS مورد آزمایش قرار داده است. در حال حاضر هر پیامی که با فناوری لیزری از «ایستگاه بینالمللی فضایی» به زمین مخابره میشود 3.5 ثانیه در راه است و پیشبینی میشود این فناوری بتواند پیامهای ارسال شده بین ساکنان زمین و آسمان زهره را در کمتر از 3 دقیقه ارسال کند.

اما سازمان فضایی ناسا در تلاش است به کمک همین سیستم لیزری ارتباط میان زمین و «شهر ابری» را هم برقرار سازد. اخترشناسان حدود چهار قرن است که تحقیقات گسترده ای روی آن داشته اند، اما هیچ کدام از تلاش هایشان برای توضیح اینکه چرا حلقه ها دور این سیاره وجود دارند، کاملا درست نبوده است. معنای دو بیت و ارتباطِ منسجمِ مصرع ها مشخص است؛ نظامی میگوید ما گردشِ افلاک را از دور مشاهده میکنیم و همین قدر میدانیم که این گردش، بیهوده نیست و گردانندۀ صاحباختیاری در کار است.

کاوشگرهای اولیه نشان داده اند که آتشفشانها در زهره وجود دارند، اما مشخص نیست که آیا در چند هزار سال گذشته از نظر زمین شناسی فعال بوده اند یا اینکه امروز نیز فعال هستند. آیا زهره هنوز از نظر آتشفشانی فعال است؟ آیا مهندسی ، هنر و علوم، دانشکده یا دانشگاه دارند؟ ویلسون میگوید: “جریانهای گدازه تازه، ممکن است تیره یا سیاه به نظر برسند. سوزان اسمرکار، رهبر مأموریت VERITAS در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در پاسادنا، کالیفرنیا، میگوید: “در زمین وقتی قارهها تشکیل میشوند، مقادیر عظیم بازالت در پوسته اقیانوسی ذوب میشود. هستهی مایع ۸۰ درصد جرم این سیاره را تشکیل میدهد که بیشترین بخش آن از یخ آب متان و آمونیاک است و تا ۲۰ درصد شعاع آن توسعه یافته است.

این پیشنهاد در حالی مطرح میشود که دمای سطح زهره 914 درجه فارنهایت معادل 490 درجه سلسیوس محاسبه میشود، فشار جوی در آن 92 برابر کره زمین است و تاکنون هیچ گونه علایم حیاتی در آن دیده نشده است. به ویژه تصاویر با وضوح بالا EnVision ویژگیهای سطح دیده نشده قبلی را نشان میدهد. در مرحله بعد کشتی فضایی به همراه خدمه خود به صورت آزمایشی به مدت 30 روز در مدار سیاره زهره قرار میگیرد، مرحله بعد عملیات حضور این کشتی فضایی به مدت 30 روز در جو سیاره زهره است، مرحله چهارم با استقرار کشتی فضایی و خدمه آن به مدت یک سال در جو سیاره زهره به انجام میرسد و مرحله پایانی زندگی دایمی انسان روی ابرهای کره زهره پیشبینی است.

این سازمان اعلام کرد: فاصله اتحاد جماهیر شوروی و رقبای آن در تحقیقات پیرامون سیاره زهره آنقدر زیاد بود آمریکا، سیاره زهره را “سیاره شوروی” نامید. این شهر فضایی 200 حسگر هوشمند را در خود جا داده است که به صورت لحظه بهلحظه شبکه آبوهوایی محیط پیرامون را مورد بررسی قرار میدهد و مبتنی بر نتایج بهدست آمده، زندگی را برای ساکنان خود تسهیل میکند. آژانس فضایی هند خبر از ماموریتی به نام “Shukrayaan-۱” داده است که به بررسی ترکیبات شیمیایی جو زهره خواهد پرداخت. پیش از این ستاره شناسان از انتشار اشعه ایکس در سایر سیارههای منظومه شمسی خبر داده بودند.

وی میگوید: “این نشانههای شیمیایی تاریخ، ماندگاری و ماهیت اقیانوسهای گذشته را به ما میگوید این داده ها، شرایطی را فراهم میکند تا بتوانیم مدلی بزرگ طراحی کنیم و سوالاتی را درباره ماموریتهای مانند VERITAS و EnVision بپرسیم. این روبوتها که ناسا ساخت آنها را به اتمام رسانده است، 30 روز زندگی را مانند انسان تجربه میکنند و تمام نیازهای آنها مانند یک ماه زندگی ما در کره زمین تعریف شده است تا همه مشکلات مشخص شود.

از جو در هر ۱۰۰ متر در ارتفاع پایین نمونه برداری میکند و بررسیهای بسیار دقیق انجام میدهد تا مشخص شود که کدام گازها در زهره وجود دارند. سازمان فضایی ناسا با بررسیهای خود دریافته است که میزان اشعههای خورشیدی موجود در ابرهای زهره با اشعههایی که به کشور کانادا تابیده میشود، برابری میکند. در مقایسه با این فضا، کره مریخ فضای اتمسفری شبیه به دریا دارد که فشار آن یکصدم کره زمین محاسبه میشود و میزان گرانش آن هم یکسوم زمین است. این پدیده در ساعت 5 و 28 دقیقه رخ میدهد.علاوه بر آن در همین روز در 21 و 46 دقیقه غول منظومه شمسی، سیاره “برجیس” 3.8 درجه در جنوب ماه کامل قرار میگیرد.سیاره مشتری یا “برجیس” بزرگترین سیاره منظومه خورشیدی و تقریبا هزار برابر زمین است.

سیاره زهره یا همان ناهید ( الهه زیبایی یا ناهید) یکی از سیارات اسرار آمیز منظومه شمسی است زیرا هنوز اطلاعات ما از این سیاره بسیار کم می باشد.بعد از خورشید ٬ ماه و برخی از ستاره های دنباله دار ٬ زهره پرنورترین جرم در آسمان شب می باشد از نشانه های این درخشش هم می توان به سایه انداختن اشیاء و هم به روئیت کردن این سیاره در روز اشاره کرد. در عوض ، ستاره شناسان تلاش کردند تا از طریق تأثیرات گرانشی ستاره های مادر به طور غیرمستقیم آنها را مشاهده کنند.

پروژه HAVOC با تحقق عملیاتهای مختلف به انجام میرسد و در نخستین مرحله روبوتهای هوشمندی در جو زهره قرار میگیرند تا شرایط مختلف حیاتی را بررسی کنند. تمام نیازهای این شهر ابری و ساکنان آن از قبل شناسایی شده است و کارشناسان مدل سهبعدی از تمام مواد و محصولات را تهیه کردهاند تا چاپگرهای سهبعدی از انواع قطعات اصلی کشتی فضایی گرفته تا خوراکیهای مورد علاقه ساکنان را در کوتاهترین زمان تولید کنند. در واقعیت، ابعاد سیارهی زمین بسیار چشمگیر است و پی بردن به بزرگی آن چند هزار سال زمان برده است. او ادعا کرده برای ساختن یک شهر پایدار روی سطح مریخ به هزار موشک «استارشیپ» نیاز است که هزینه پرتاب هرکدام برای حمل بار، زیرساختها و خدمه حداقل دو میلیون دلار خواهد بود.

لایه ی کدر که روی نقره قرار می گیرد در واقع یک لایه محافظ است که از نظر ترمودینامیکی پایدار است و از خورده شدن آن جلوگیری می کند. ابرهای سمت شب سیاره نیز اثری گلخانهای برای جلوگیری از بارش باران ایجاد کردهاند. به گزارش تجارتنیوز، به نقل از نیچر؛ پس از سالها انتظار، یک ناو سفینه فضایی به سمت سیاره زهره میرود. انتظار میرود که هر یک از این دو ماموریت در بازه زمانی ۲۰۲۸ تا ۲۰۳۰ پرتاب شوند.

ما هر روز در آسمان، خورشید را میبینیم که از مشرق طلوع میکند. چنین مسئلهای یعنی ما در مسیر رسیدن به افزایش دمای بیشتر از 2.3 درجه سلسیوس، نسبت به دمای زمین قبل از دوران صنعتی شدن نسل بشر، قرار داریم. برای دانشمندان بسیار مهم است که زهره از نظر موقعیت جغرافیایی نسبت به مریخ فاصله کوتاهتری تا کره زمین دارد. دانشمندان به این نتیجه رسیدهاند که زهره منطقیترین کرهای است که میتوان به عنوان گزینه بعدی برای زندگی در نظر گرفت.

15. چون مدار تیر درون مدار زمین است میتوان این کره را اوایل روز یا اوایل شب از زمین مشاهده نمود اما هیچوقت در میانه های روز و نیمه شب قابل دیدن نیست. از نظر فاصله از خورشید، هرمز پنجمین سیاره بعد از تیر و ناهید و زمین و بهرام است. چهارمین سیاره منظومه شمسی از نظر بزرگی بعد از مشتری و زحل و نپتون است. اورانوس در مقايسه با گاز هاي ديگر مشتري ، زحل ، نپتون گرماي کمي بيرون مي دهد . با این حال باید صبر کرد تا دید دادههای جمع آوری شده توسط سازمانهای مختلف درباره این سیاره چه نشان خواهند داد.”مارینر ۲” اولین فضاپیمای آمریکایی بود که در سال ۱۹۶۲ به زهره رسید.

این کاوشگر آخرین فضاپیمای آمریکایی بود که از زهره بازدید میکرد اگرچه پس از آن ناسا از زهره به عنوان سکوی پرتاب برای رساندن کاوشگرها به سایر نقاط فضا استفاده کرده است. 23. در گذشته، دانشمندان بر این باور بودند که زمین مرکز جهان است و خورشید و سایر سیارات دور زمین می چرخند. برای مردم به نظر می رسد که زمین یک سیاره عظیم است و در مقایسه با سایر اجرام آسمانی، چنین است. همکاری یونپ کارگاهی با اهداف زیر در اسرع وقت برپا نمایند.

اما اگر سطح داغ این سیاره را کنار بگذاریم، زندگی در آسمان آن چگونه خواهد بود؟ در دوره آوریل تا ژوئن ممکن است بارانی باشد ، اما فرصتی برای دیدن یک منظره فراموش نشدنی وجود دارد – کوههایی در دریای ابرها. ظاهراً سطوحی وجود دارد -مثلاً فیزیک بنیادی-که در آن، جهان بدون ترکیب با مفاهیم وجهی میتواند به نحو مقولهای توصیف شود. سازمان فضایی ناسا پروژهای را با نام «مفهوم عملیاتی ارتفاعات بالای زهره»(HAVOC) مطرح کرده است که طی آن نخستین مطالعات اساسی در مورد زندگی روی ابرهای سیاره زهره صورت میگیرد و این بار به جای آنکه سطح سیاره برای زندگی انسان بررسی شود، آسمان و فضای جوی آن مطالعه میشود تا برای نخستین بار انسان بتواند چنین زندگی را تجربه کند و این اتفاق غیرممکن رقم بخورد.

همچنین یک کاوشگر کوچک کروی دارد که جو این سیاره را بررسی میکند ویلسون میگوید: “این اطلاعات سرنخی برای شکل گیری و تکامل اولیه سیاره هستند. این اطلاعات از دادههایی که توسط کاوشگرهای Venera اتحاد جماهیر شوروی در دهههای ۱۹۶۰، ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ گرفته شده است، پیشی خواهد گرفت. و اطلاعات دیگری که فکر می کنم بیان آنها موجب آزرده خاطری شما می شود پس همینجا این پست را تمام می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید