رشته کوه البرز

ارتفاع این منطقه از سطح دریاها حدود ۴ هزار متر است و همین باعث سختی آب و هوای آن گردیده است، به طوری که فصل زمستان در اینجا هفت ماه به طول می انجامد. در اشکاشم ، جرم ، خواهان ، راغ ، فیض آباد ، کران و منجان و شغنان تماما از آب های دایائی و کانالهای مصنوعی استفاده میکنند و بند سنگ مهری شهرت زیاد دارد . خرابه های شهر بزرگ وجود مدنیت قدیمه آریائی ها را در این ساحه نیز آشکار میسازد مارکوپولو میگوید تالقان وبدخشان بسیار پر نفوس و سرسبز بود اما در کندوز و خان آباد جنگلات و نیزار ها وجود داشت که حیوانات درنده مثل شیر و پلنگ زیاد است و مسافرین را در مخاطره قرار میدهد مارکوپولو از خان آباد الی فیض آباد 15 روز راه پیمانی کرده است که از خرابی راه آن وفت دلالت میکند.

دریای کوتکجاه در یای واخان دریای پامیر ، دریای جرم ، دریای انجمن ، دریای وردج ، تگاب راست ، دریای تنگی شیوا ، دریای راغ ، و دریاچه درواز ، دریاهای مهم آنرا تشکیل میدهد و در شمال آن دریای پنج جریان دارد که باین ترتیب از لحاظ ذخایر آب غنی می باشد . در بدخشان پیداوار مهم و حیاتی وجود دارد که ستون بزرگ اقتصادی افغانستان را تشکیل میدهد و آنهم عبارت از لاجورد ،َ بدخشان است که درساحه کرانواقع کوه های خواجه محمد مورد مستخراج قرار گرفته است که در غرب کوکچه موقعیت دارد / طلا به پیمانه زیاد در حصه زرشویان ازدریای کوکچه بدست می آید / گندم ، ماش و ماهی خیلی زیاد تولید می شود حیات ماداری تربیه گوسفند ، اسب و گاو هم زیاد است نمد قاقمه و تکه های نخی در خانه ها تهیه و بافته میشود .

بدخشان سرزمین قلل برافراشته یخچالی است و در پیجه های آن لاجورد و اسب های زیبا جا داده شده است طبیعت به این ولایت بلند و مرتفع هدایای قیمت بها ی طبیعی را عرضانی داشته است . لازم به يادآوري است كه گروهها ميبايست يا با دريافت ويزا از دولت تركيه و يا اجازه محلي وارد اين ارتفاعات شوند، گروه ما هم با مكاتبات با سفارت تركيه در تهران ويزا دريافت نموده بود، اما افراد و گروههايي كه بدون اجازه دولت و بدون رهبر(به قول بوميان منطقه بدون اذن) وارد منطقه مي شدند، به كرات مورد سوء استفاده اكراد قرار مي گرفتند و از آنان اخاذي مي شد.

نوع سوم، آتشفشان هاى نقطه داغ (Hot spot) مى باشند که در مرکز صفحات جایى که پوسته ضعیف بوده و اجازه نفوذ مواد مذاب از درون زمین داده مى شود ایجاد مى شوند. در آتشفشان نوع پله که در جزیره مارتینیک قرار دارد، مجرای آتشفشانی به وسیله گدازه بسیار لزج و خمیری شکلی مسدود می شود و در نتیجه گازها و بخارات برای خود سوراخ و راهی در دامنه و پهلوی کوه پیدا می کنند.

جهیل های آنجا نیز معروف است که از نوع یخچالی بوده مثلاً جهیل شیوا ، جهیل زرقل و جهیل جقمقتین و یخجالهای بزرگ به طول 75 کیلو متر و عرض 600 متر در واخان وجود دارد که مردم قرغز در نزدیکی آن سکونت دارند . فقط در یک ماه از سال آن هم در ماه ژوئیه شب های این منطقه شب نم نمی باشند و حرارتی که در طول روز بر این سرزمین حاکم است گاهی به ۷۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد.

یکی از کارهای مهم در زمان سفر به اصفهان، بازدید کوه صفه اصفهان در شب میباشد. در دهه ۹۰ کارهای زمین شناسی بکلی تعطیل شد و ساز مان زمین شناسی و معدن افغانستان در اثر جنگ آسیب جدی یافت. این دریاچه بر اثر ریز کوه و سد کردن آب رود میان روستاهای سریز و اوسای به وجود آمده است. این کوهها از نظر اقلیمی جزء آب وهوای سرد کوهستانی به شمار می روند و قله های بلند آنها بطور دائم پوشیده از برف است . یعنی زمستان بسیار سرد و تابستان آن معتدل و گوارا میباشد .مدت چهار ماه در زمستان مردم منطقه بنابر موجودیت برف های ضخیم نمیتوانند که پای پیاده از یک قریه به قریه دیگر بروند از همین سبب در نقاط مرتفع مردم مجبور اند که مصارف ایام زمستان خود را کاملً تهیه کنند ورنه به فقر غذائی مواجه می شوند .

تعریف دوم از ایمنسازی را باید از زبان اهل فن، یعنی کارشناس ایمنی و امداد و نجات پرسید. دیگر سلسلهٔ سلیمان که در امتداد رود سند بجهت جنوب ممتد میشود و به بلوچستان و سواحل اقیانوس هند میانجامد و راههای اصلی سرزمینهای مجاور نجد پامیر یعنی افغانستان و پنجاب و ترکستان و کاشغر و ایران همه از میان همین سلسله کوههاست. مرزی که در میان پامیر شرقی و غربی به صورت قراردادی وجود دارد خطی است که از تاج رشته کوه زولومرت تا رشته کوه قرابولاغ و گردنه های پِشَرت و بعد تا منتهی الیه غربی دریاچه های سریز و یاشیل کول، مسیر علیای رود پامیر کشیده شده است.

این رشته از حوالی جنوب آستارا آغاز و با قوسی بلند در جنوب دریای خزر تا نزدیک علی آباد کتول پیش می رود. 1 – شهر فیض آباد مرکز. در مرکز منطقه پامیر دریاچه سریز قرار دارد. کشور آمریکا با توجه به گستردگی و تنوع جغرافیایی خود کوههای فعال آتشفشانی زیادی دارد. کوههای مرکزی ایران که با نامهای کمربند آتشفشانی سهند-بزمان، کمان آذرین سهند-بزمان و کوههای ایران مرکزی نیز شناخته میشود، رشتهکوهی است که از سنگهای آذرین و آذرآواری بیرونی و درونی تشکیل شدهاست. بلندترین قله رشته کوههای هندوکش به ارتفاع 7706 متر. بیایید این تفکر کلیشه ای و ظاهر بینی را به اعماق دره ی مغز خود انداخته و با عینک هزار رنگ متفاوت بینی به آن بنگریم.

رشته کوه آلپ عارضه ای طبیعی است که در نتیجه ی برخورد صفحات قاره های آفریقا و اروپا بوجود آمده و موجب ناپدید شدن بخش غربی اقیانوس تتیس شد که قبلا در بین این دو قاره قرار گرفته بود. بیشترین بدهی این کشور به کشور روسیه و نیز بانک بین المللی پول است که به بالغ بر ۸ میلیارد دلار میرسد. فعالیتهای گدازهای تفتان نیز در دوران کواترنری انجام شده که شامل گدازههای آندزیتی است که بر روی توفهای قبلی ریخته شدهاند.

حاج شیخ ماشاالله مروجی در دوران اقامت حضرت آیتالله بروجردی در بروجرد در راه کسب معارف اسلامی وارد حوزهی علمیهی نوربخش بروجرد شد. علی آقا از دوران کودکی و به تشویق پدرش که یکی از بازاریان سرشناس شهرمان بود، به ورزش باستانی تشویق شد. پامیر را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرد؛ پامیر شرقی بسیار صعب العبور است و به سرزمین های بلند تبت و قره قوم شباهت زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید