دومین کوه بزرگ جهان کدام است؟

پارسیانجمن: این نوشتار از زندهیاد استاد محمدتقی بهار (ملکالشعرای بهار) است که ۶۵ سال پیش نوشته شده است و زینرو، زبان و سبکِ نگارش و نویسشِ واژهها کهنه است، لیک دادههای آن کمابیش استوار است و ارزش بازخوانی و نیز بازنگری دارد. این ولسوالی به دلیل آنکه در کنار دریای هریرود واقع شده، از جمله ولسوالیهای زراعتی و حاصلخیز است که زمینهای آن دو فصل (گندم و بعد از آن ماش) کشت میدهد و این ولسوالی مرکز طریقه چشتیه نیز میباشد که خانقاه شریف محل عبادت سلسله چشتیه در آن واقع شده و مرقد سلطان مودود چشتی از بنیانگذاران سلسله چشتیه نیز در آنجا وجود دارد.

در این فصل سال، قایقرانی و شنا در آب سرد، عمیق و پاک اهمیت آن را دوچندان میکند؛ همچنان توریست ها در این ساحات دیگر مانند کوپروک، سبزایل، قلعه جعفر، جاروبکشان و دیگر مناطق دیدنی در اطراف بندامیر بزنند و از نعمتهای طبیعی آن لذت ببرند؛ در ایام سرد زمستان بند امیر یخ میبندد. واخان منحیث دومین پارک ملی افغانستان از اهیمت خاص ایکو توریزم برخوردار است؛ ساحات جذاب طبیعی واخان، مناطق پامیر های کوچک و بزرگ، کوه نه شاخ، بلند ترین قلۀ افغانستان با ارتفاع ۷۸۹۲ متر و یخچال های طبیعی را که سرچشمۀ رود آمو است، در خود جا داده است که نیاز به سرمایه گذاری به منظور حفاظت و پایداری منابع طبیعی و بلندبردن معیشت مردم محل، دارد تا تحول در اقتصاد مردم محل به میان آید حیات وحش واخان مانند مارکوپولو، پلنگ برفی، بز اوریال وغیره که نسل برخی از این جانوران در حال انقراض است، از خصوصیات دیگری است که به واخان از رهگذر محیط زیست ارزش بیشتر می دهد.

اگر بهدنبال مقصدی خاص برای سفرکردن هستید، حتماً حواستان به جزیره هرمز باشد. سرمایه گذاری در عرصه توریزم و دوران دادن سرمایه بر اقتصاد ملی اگر مدیریت نشود، تاثیر منفی بر ایکو توریزم بجا می گذارد، مثلاً ساختمان های مدل بلند در بین منابع طبیعی، احداث سونا ها و حوض های آب بازی که منتج به آلودگی منابع طبیعی و در نهایت تخریب منابع طبیعی توریستی و یا همان ایکو توریزم است که به آن سرمایه گذاری شده بود، می گردد. از بزرگترین و شاخص ترین اماكن تاریخی در شهر هرات می توان به قلعه اختیار الدین یا همان قلعه اسكندر مقدونی كه به ارگ هرات شناخته می شود اشاره كرد.

این پارک در شمال شهر هرات و ارتفاعات کوه متصل به زنجیر گاه این شهر، باغی بزرگ و تفریحگاهی بی نظیر به چشم می خورد که زیبای طبیعی و تاریخی اساس گذاری آن به زمان امپراتوری تیموری ها بر می گردد که داستان عشقی آن از دلباخته گی امیران ودختر صفر گاوچران از محلۀ زاغان قصه دارد، یکی از بزرگترین و سر سبز ترین باغ ها و پارك های شهرهرات می باشد.

بند سلما در چشت، بزرگترین پروژه کشور هندوستان برای بازسازی افغانستان است که به ارزش ۳۰۰ ملیون دالر احداث شده است. این ولسوالی از ولسوالیهای مهم هرات است که علاوه بر بند سلما (بند دوستی افغانستان و هندوستان)، معدن مهم سنگ مرمر نیز در آن واقع شده است. در دشتها و فلاتهای کوهستانی مرتفع، چراگاههای با اهمیتی قرار گرفته است.زیای پامیر نیز گوناگون و غنی است، از جمله جانوران این منطقه قوچ کوهی، یوزپلنگ، خرس، گراز، موشخرما، موش صحرایی، خرگوش، روباه، مرغابی سرخ، غازهای هندی، کبکدری، شاهین، هما و کرکس است ( ) اتحاد شوروی: بررسی جغرافیایی ( ، همانجا).نیز رجوع کنید به بدخشانمنابع:EI 2 , s.v.

دشت ناور سومین پارک ملی افغانستان در ۵۵ کیلومتری شهر غزنی حدود ۷۰ هزار هکتار زمین مساحت دارد که مساحت بند طبیعی آب آن حدود ۳۵۰۰ هکتار می باشد.شواهد تاریخی به دست آمده از این ساحه نشان می دهد که انسان های ماقبل تاریخ در اطراف دشت ناور اقامت داشته اند؛ دشت ناور با داشتن یک بند آب طبیعی که حدود ۶۰ کیلومتر بر ۱۵ کیلومتر مساحت دارد، زیستگاه مهم بیش از ۳۰ نوع پرندۀ کمیاب از جمله انواع مختلف مرغابی ها و پرندگان مهاجر می باشد؛ دشت ناور در ولایت غزنی به خاطر به خاطر مراقبت بیشتر از تنوع حیات وحش و پرندگان به عنوان ساحۀ حفاظت شده طبیعی اعلام شده است؛ این ساحه یکی ازکهن ترین مکان های زندگی انسان های اولیه درافغانستان بوده که از جمله ذخیره گاه های مهم حیات وحش و پرندگان کمیاب مهاجر به خصوص قاز حسینی محسوب می شود.

به منظور حفاظت بهتر از دشت ناور و نادرات آن، لازم است تا این ساحه به حیث ساحۀ حفاظت شده مبدل گردد. توریست های خارجی میتوانند از۱۲ ولایت کشور که بیش از ۲۰۰ بازماندۀ باستانی دارند، دیدن کنند. در حال حاضر بسیاری از سیاحین و توریست ها علاقهمند دیدار از چند ولایت کشور، از جمله کابل، بدخشان، بامیان، هرات، قندهار، تخار، کاپیسا، بغلان، غور، سنمگان، غزنی،لوگر، نورستان، کنر، و بلخ اند؛ در جاهایی که بیش از ۲۰۰ مکان تاریخی و بازماندۀ باستانی وجود دارند.

ولسوالی چشت شریف به دلیل وجود زیارتگاه و خانقاه چشتیه، رود هریرود و بند سلمایی که بر روی این رود قرار دارد از شهرت بسیاری برخوردار است. اما در حالی پروندهی کِی بهدلیلِ کمبود مدرک قرار است مختومه اعلام شود که کاراگاه به تنها شاهدش در قالبِ گنگسترِ جان سالم به در بُرده از او پناه میبرد و همراهی آنها برای دستگیری این قاتلِ خطرناک کلید میخورد. دانستنی های فرهنگی به ما می آموزاند که چگونه تا در محیط ماحول خود قادر به زندگی با هدف باشیم؛ به طور مثال: نسل های ما قبل به جمع آوری نباتات و شکار حیوانات توانسته اند به حیات خود و حفظ منابع طبیعی ادامه دهند و امروز نسل های جدید هم باید به فکر آینده گان باشند تا آنها هم از منابع طبیعی و ارزش های تمدن های گذشته گان خویش بهره برده و در رفاهیت اجتماعی زیست نمایند.

گاهی هم در کنار دریا ها و رود خانه ها توریست ها با مصرف بالاي آب وتوليد زباله منحیث یک معضله محیط زیستی باقی می ماند و در نتيجه، با از دست دادن برخي انواع ماهی ها، نباتات و پرندگان کنار رود خانه ها و دریا و یا فاضلاب هوتل ها و سایر منابع جذب توریست باعث الودگی آب ها و منابع طبیعی کنار دریا ها می گردد. اهمیت فوق العاده اقتصادی و فرهنگی صنعت توریزم باعث شد که در سال 1975، سازمان جهانی توریزم در شهر مادرید اسپانیا تأسیس شود و افغانستان نیز به عنوان کشوری دارای تمدن باستانی و برخوردار از جاذبه های ایکو توریزم، در سال 1344 شمسی عضویت این سازمان را به دست آورد و در سال 1327 افغانستان اداره گرحندوی را نیز بنیاد نهاده بود.

انتقال فرهنگ توریست هم در صورت که مدیریت نشود باعث تقلیل ارزشهلای معنوی اجداد مان و یا همان فرهنگ اصیل مان نیز شده می تواند. در نهایت لازم است تا براي تقويت هرچه بيشتر توریزم و تاثیرات مثبت آن بر ایکو سیستم يك پلان جامع و مديريت پايدار را ایجاد کرد تا بتوان ایکوسيستم هاي زميني، دريايي، ساحلي و كوهستاني را مراقبت نمود و فرهنگ ترويج و حمايت از تنوع زيستي را بنيان نهاد.

برعلاوه این ساحات در تمام نقاط افغانستان ساحات ایکوتوریزم موجود است که بنابر عدم امکانات بودجوی و نبود امنیت در ساحات کمتر توجه شده که با تأمین امنیت می توان ساحات بیشتری در اطراف و اکناف کشور شامل لست ایکو توریزم نمود. غار هومیان که با نقوش صخرهای شهرت یافته است گاه با عنوان غار هومیون از آن یاد میشود. مهمات بجا مانده از دشمن در این عملیات، بخش عمده ای از نیازمندی های پشتیبانی آتش یگانهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در عملیات فتح خرمشهر تأمین کرد. بخش اعظم طرح در زمان حیات گوهر شاد بیگم بنا شد و پس از مرگ وی درسال۸۶۱( هـ ش، سلطان حسین میرزا کارهای باقی مانده را تکمیل کرد و مجموعه مصلی را با درختان کاج، صنوبر و سرو تزئین کرد.

غیر از این نبشتهها نبشتههای دیگری هم از شاهنشاهان هخامنشی به زبانهای دیگر غیر از پارسی در دست است مانند بیانیهی کورش بزرگ در بابل که به زبان و خط بابلی انتشار یافته بود – این کتیبه بر استوانهای از گل رُس نبشته شده است دارای ۴۵ سطر که قسمت بزرگی از آن پاک شده است. برای دستیابی بهتر و سادهتر به این گنبد نمکی، لوکیشن دقیق این پدیده آورده شده است. در سال 1202 میلادی جسد غیاث الدین زیر گنبد این مسجد مدفون شد. بنای اولیه این مسجد را در سال 597 غیاث الدین غوری بنا نهاد ولی موفق به اتمام آن نشد.

آمده است كه در زمان ورود شیخ یه این دیار به دلیل اینكه خاك هرات آرامگاه بزرگان و اندیشمندان بسیاری بوده است، خواجه غلطان بجای پای نهادن به این خاك خود را تا شهر بر روی زمین غلطانیده است. محل داده است. آرامگاه عارفی وارسته كه نزد مسلمانان و به خصوص اهالی محلی شهر هرات از احترام بالایی برخوردار است. دیواره های بیرونی این بنا با كاشی كاری های هنرمندانه ای پوشیده شده و نشان از آرامگاه شخصیتی بزرگ و صاحب احترام در این منطقه می باشد که از نظر توریستی و فرهنگی از ارزش خاص این مکان برخوردار است.

مردم این محل اعتقاد دارند كه با دراز كشیدن بر روی سنگی در این مكان و بستن چشم ها و غلطیدن به حاجت خود می رسند که جاذبۀ خاص به آن آبده داده است. حتی اگر علاقه ای به طبیعت گردی ندارید، خبر خوش آنجا است که جاذبه های هرمز تنها به مکان های طبیعی محدود نمی شود، در این جزیره می توانید از دیدنی های تاریخی و باستانی هم لذت ببرید.از این دیدنی هایی می توان به سیاه چال قلعه، تنگه هرمز، موزه نادعلیان، جنگا مانگرو، قدمگاه خضر و …

پلی با 22 زیر گذر و 240 متر طول كه سال ها مسیر ارتباطی بین هرات و قندهار بوده است رخی حکایت هایی که در مورد ساخت پل تاریخی مالان وجود دارد، شنیدنی است. این روایت می گوید آن دو، در زمان ساخت پل مالان، در ملات و مصالح ساختمانی آن، تخم مرغ اضافه کردند تا زمانیکه پل مالان ساخته می شد آنها با استفاده از تخم مرغ در ملات یا همان مواد ساختمانی آن زمان، برای مقاوم ساختن پل در مقابل طغیان آب، مقاوم شود. گرچه در اينجا ظاهراً حرفی از خصوصی ساختن بخش صحی در ميان نيست، لاکن در صورت عقب نشينی سازمانهای غيردولتی NGO – بنا بر هر علتی که باشد- خدمات صحی درکشور از هم خواهد پاشيد.

دیدگاهتان را بنویسید