داستان اصحاب كهف + كوه آنجلس و غار اصحاب كهف

پس از مشتعل شدن دی کرومات آمونیوم شروع به سوختن کرده و از قله تپه به داخل فرو می ریزد. شواهد نشان مىدهد بهرهبردارى از معادن لاجورد بدخشان در این کشور از بیش از 6500 سال قبل شروع شده است که قدیمىترین تجارت معروف سنگهاى قیمتى جهان به حساب مىآید. بناچار سوخت از اقلام وارداتی به این کشور است. گاز: گاز از اقلام وارداتی به تاجیکستان است. هرساله ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز از ازبکستان و با نرخ ۵۵ دلار برای هر متر مکعب به تاجیکستان وارد میشود.

درنظر است برای احداث این دو کارگاه جدید مبلغ ۱۶۰ میلیون دلار مصرف گردد و آن در سال ۲۰۰۸ میلادی مورد بهره برداری قرار بگیرد. بدهی های دولت: بدهی های دولت به سازمانهی دولتی در سال ۲۰۰۵ ۳۲میلیون سامانی (۱۰میلیون دلار) افزایش داشته و در حال حاضر (اوایل ۲۰۰۶) بدهی دولت ۱۶۰ میلیون سامانی (۵۰ میلیون دلار) برآورد می شود. را که بنام زبانهای پامیری گویا شناخته شده است، و دوم مردمان این نواحی را بنام “قوم پامیری” از طریق قانون اساسی در حال تنفیذ، رسمیت ببخشند. حوزه دیگر و دارای پتانسیل بالا برای مخاطرات جدید در فضای کسبوکار تاجیکستان شامل صنعت توریسم، مالیه (تنها درصد کوچکی از سرمایه در حال حاضر از طریق سیستم بانکی جابهجا میشود) و هر نوع صنعتی که به یک نیروی کار ارزان، اما تحصیلکرده نیاز دارد، میشود.

با این وجود، تاجیکستان بیش از نیمی از نیازهای غذایی خود را وارد میکند که قیمتها را به دلیل هزینههای حمل و نقل بالا افزایش میدهد. تاکنون بانک جهانی، بانک آسیایی و بانک رشد اسلامی آمادگی خود را جهت اقدام در این زمینه اعلام داشته اند. بستانکاران عمده: روسیه، ازبکستان، بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی، بانک توسعه اسلامی و صندوق بین المللی پول. این سنگ، نیمه کدر تا کدر بوده و دارای سختی متوسط بین 5 تا 6 میباشد. نفت: تاجیکستان دارای ۴۰۰ میلیون تن نفت ذخایر نفت و یک تریلیون و ۳۰۰ میلیون متر مکعب ذخایر گاز است که در عمق ۷-۶ کیلومتری زمین قرار گرفته است لذا استخراج آن از دید کارشناسان توجیه اقتصادی ندارد.

از اطلاعاتى که امروز در دست داریم، به نظر مىرسد لاجورد اولین سنگ استخراج شده توسط بشر باشد. استخراج آن بیش از ۲۵۰۰ سال در افغانستان رواج داشته و عمدتاً به مصر باستان صادر میشده است. پژوهشها نشان داده که لاجوردِ استخراجشده از معدن سرِ سنگ در افغانستان تنها منبع شناخته شدۀ لاجورد در دنیای باستان بوده است. از تمام سنگهای آبى شناخته شده در دورههاى باستان، لاجورد بالاترین ارزش را داشته است، این سنگ در اوایل قرون وسطى به لاجورد معروف شد. به عبارت دقیق تر این خانواده یک گروه جدا اما مرتبط از چند زیرگروه پیوسته از ایلات و طوایف است، شناخته شدهترین این گروهها عبارتند از فیلی یا لر کوچک و بختیاری، بویراحمد، کهگیلویه، لک و ممسنی (چهار گروه اخیر لر بزرگ را تشکیل میدهند).

تولیدات کارخانه مذکور در سال ۲۰۰۵ حدود ۳۸۰ هزار تن آلومینیوم به ارزش یک میلیارد و ۷۱۱ میلیون سامانی بوده است. بودجه پیش بینی شده برای سال ۲۰۰۶، درآمد بودجه ۱ میلیارد ۴۸۴ میلیون سامانی برآورد شده که بیش از ۴۰ میلیون سامانی کسری بودجه دارند که امیدوارند از محل کمک ها و وامهای خارجی تامین گردد. در سال ۲۰۰۵ حجم مبادلات تاجیکستان با کشورهای مشترک المنافع ۰۴۲/۱ میلیارد دلار و با سایر کشورها ۱۹۶۵/۱ میلیارد بوده است . درحالیکه بخش عمده صادرات تاجیکستان به کشورهای غیرمشترک المنافع بوده است.

پنبه مهمترین محصول کشاورزی در تاجیکستان است. در سواحل رود نیل، مجسمههایى از لاجورد وجود داشته است. با وجود صنعت فعلی کشاورزی نیاز مبرمی برای گسترش آن احساس میشود. لاجورد از منطقه تولید در بدخشان شهرت و گسترش یافت. در فاصله دوره های آتشفشانی سهند، رسوبات سیلابی – رودخانه ای و یخچالی تشکیل شده اند که غالبا تا شعاع چندین ده کیلومتری اطراف مراکز آتشفشان گسترش یافته اند. از نشیب های جنوب آن هلمند و ارغنداب. این رشته کوه دارای دو قله آتشفشانی است که در سمت جنوب غربی استان آغری واقع شده که در طول سال پوشیده از برف می باشد.

توبن (تنکابن)، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. روایت شده، حضرت آدم(ع) خانه کعبه را از سنگهای پنج کوه بنا کرد که یکی از آنها کوه نور بود. این آتشفشان یکی از مخرب ترین آتشفشانهای فعال فیلیپین است. حفارى در نغدا (Naqada) که قدیمى ترین سلسله مصریان است (3100-3300 قبل از میلاد)، اولین موارد استفاده مصریان از لاجورد را به عنوان سنگ زینتى در جواهرات آشکار کرده است. حیات وحش : از نظر حیات وحش در فصل تابستان که معمولاً از اواخر اردیبهشت در منطقه آغاز و تا پایان مهر ماه ادامه دارد خالی از حیات وحش می باشد به جز چند گونه از مارمولکها و خفاشها که ساکنان دائمی گنبد محسوب می شوند،در سطح گنبد جنبنده ای دیگر دیده نمی شود اما بعضی از موجودات نیز در کوهپایه ها و دره های شیرین پایین دست گنبد نیز دیده می شوند که از جمله به کبک،تیهو،گنجشکها،جغد،کبوتر چاهی و بعضی از شکاریها و روباه و کفتار می توان اشاره کرد.البته گنبد نمکی به خاطر قرار گرفتن در مسیر سلسله کوه زاگرس وبین دو کوه شیرین که دارای چشمه های آب شیرین می باشد و وجود گنبد که سرشار از نمک بوده و همین طور که اغلب طبیعت دوستان می دانند نمک یکی از غذاهای وحوشی همچون قوچ و میش و کل و بز می باشد از این رو در گذشته این منطقه یکی از شکارگاه های بزرگ محسوب می شده که امروزه به دلیل شکار بی رویه و بی رحمانه شاید تعداد کمی کل و بز در منطقه باقی مانده باشد.

او سختی هارا به جان می خرد تا به لذت صعود به قله دست یابد. اگر حوصله تان سر رفته، از دست خانواده خسته شده و به ماجراجویی علاقه دارید، با این 12 فیلم درباره کوهنوردی خودتان را سرگرم کنید. ديدم اگر بخواهم به طور سيار در مناطق مختلف بروم و وظيفه ام را اين چنين انجام دهم شايد از عهده اش برنيايم و نتوانم به خوبي تبليغ کنم و مشکلات و زحمات خاص خود را نيز در پي مي داشت که با وضع مزاجي و روحي من سازگار نبود. اما باید دانست که اگر انسان در کوه ذرهای غرور داشته باشد زمین میخورد.

منابع عمده درآمد در تاجیکستان تولید آلومینیوم، پرورش پنبه و ارسال وجه از کارگران مهاجر تاجیک (که اکثرا در روسیه مشغول کار هستند) است. بودجه دولت برای سال ۲۰۰۴ در بخش درآمد ۳۰۶ میلیون دلار و در بخش هزینه ۳۱۴ میلیون دلار و کسر بودجه معادل ۸ میلیون دلار بوده است. بودجه: بودجه پیش بینی شده دولت برای سال ۲۰۰۵ در بخش درآمد بودجه حدود ۳۹۹میلیون دلار (۱میلیارد و ۲۵۶ میلیون سامانی) می باشد که در مقایسه با بودجه سال ۲۰۰۴، ۱/۳۷٪ بیشتر است. نیروی کار: ۳ میلیون و ۱۸۷ هزار نفر (آمار ۲۰۰۰).

نمایندگی سازمان ملل متحد در تاجیکستان از کشورهای کمک کننده خواسته است تا برای پشتبانی از توسعه پایدار این کشور در سال ۲۰۰۶ مبلغ بالغ بر ۵۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کمک مالی کنند. در سال ۲۰۰۵ پیش بینی شده بود که ۶۱۰ هزار تن پنبه برداشت شود ولی در ۲۱ مهر ۸۴ (۱۳ اکتبر) و در دیدار امامعلی رحمانف و مقامات وزارت کشاورزی با وی آمار محصولات فوق در این سال را ۳۱۲هزار و پانصد تن اعلام شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۳٪ کاهش تولید داشتند که اعتراض رئیس جمهور را در پیداشت. در سال ۲۰۰۶ کارخانجات صنایع نساجی تاجیکستان ظرفیت کارکرد ۷۳۰۰۰ تن نخ پنبه را دارا بود که در مقایسه با سال های گذشته رشد داشته و بر اساس اظهارات وزیر اقتصاد و بازرگانی تاجیکستان تا سال ۲۰۰۷ کارخانجات نساجی تاجیکستان ۵۰٪ نخ پنبه تولیدی را به پارچه تبدیل خواهند کرد.

بر اساس مرکز هماهنگ سازی روابط خارجی ریاست جمهوری تاجیکستان در سال ۲۰۰۶ به منظور اجرای ۶ طرح سرمایه گذاری به مبلغ ۸۰ میلیون دلار در بخش های کشاورزی، بهداشتی، آموزش و پرورش و غیره پیشنهاد شده است. سرمایه گذاری: در سال ۲۰۰۵ مبلغ ۲۵۹۲۰۰/۲۴ دلار سرمایه گذاری مستقیم توسط سرمایه گذاران خارجی در تاجیکستان صورت گرفته است. مصریان باستان این سنگ را به صورت پودر درآورده و برای مواد آرایشی و نقاشان برای ایجاد رنگ آبی در نقاشیهای خود از آن استفاده میکردند. در مصر باستان هیچ سنگ قیمتى بیشتر از لاجورد ارزش و اهمیت نداشت.

لاجوردهاى پیدا شده در اهرام داشور مصر (Dashour)، قدیمىترین مدرک ثابت شده تجارت سنگهاى قیمتى بین مصر و افغانستان است که به بیش از 4400 سال قبل بر مىگردد. این سنگ در میان اشیاى قیمتى به عنوان خراج به فراعنه نیز پرداخت مىشد. از جمله نقاط مشهور در كوه صفه قلعه شاهدژ یا شاه دز می باشد كه به قلعه دیو نیز معروف است و به عنوان هسته مركزی پارك كوهستانی صفه است و چشمه های موجود از جمله چشمه پاچنار و خاجیك به عنوان قلب تپنده این مجموعه اند كه با وجود درختان كهنسال همچون نگینی زیبا می درخشد.

دیدگاهتان را بنویسید