حمله چهارم در سال ۱۳۶۰ بود

تا به اینجا با داستان جالب این غار توسط این مقاله و سایت تریپ ادوایزر آشنا شدی و مطمئنا هنگامیکه به قشم در قالب تورهای مسافرتی زمینی یا هوایی با فارا گشت سفر میکنی دیدار از آن برایت لذت بخش تر میشود. به دلیل دوری از شهر دامغان و نبود امکانات رفاهی بهتر است وسایل مورد نیاز برای چنین سفر هیجان انگیزی را با خود ببرید. دریاچه موجود در وسط این گنبد به گونه ای است که می توان داخل آن رفت، چرا که سطح آن به وسیله نمک سفت شده است.آب این دریاچه شور و بسیار زلال است.در میان دریاچه نقطه سیاه رنگی دیده می شود که یک گودال عمیق می باشد و بهتر است زیاد به آن نزدیک نشوید و نکته دیگر اینکه حتماً با کفش یا دمپایی وارد آب شوید تا احیاناً دچار بُریدگی کف پا توسط نمک های کف دریاچه نشوید.

زاگرس در ادامه راه خود به سمت جنوب شرقی کشور با پیوستن به کوههای مکران و سلسله کوههای بشاگرد در استان های سیستان و بلوچستان و کرمان وارد کشور پاکستان شده و با اتصال به کوههای کشور فوق پیش از آنکه به جلگه عظیم رودخانه سند برسد ، راه شمال را در پیش گرفته و آن نیز در نهایت به فلات تبت و کوههای هیمالیا متصل می گردد. بعد از روستای گَنخَک شیخی دوربرگردان را برگشته و در شمال محور خورموج کنگان وارد جاده خاکی شوید. از طرفی به دلیل نزدیکی به شهرستان خورموج، در برخی منابع با نام گنبد نمکی خورموج معرفی شده است.

این اثر شگفت انگیز در نزدیکی بوشهر و جاشک قرار داشته و در سال 1388 به ثبت ملی رسیده است. نام جاشَک که جاشک هم تلفظ میشود، به دلیل نزدیکی به روستای جاشک به کوه نمک، این نام بر روی آن گذاشته شده است. فرمود: به خدا سوگند بهشت پاداش آن است. مسیر دسترسی به گنبد نمکی جاشک از شهر بوشهر یا عسلویه است. 114 گنبد نمکی در قسمت جنوبی ایران و استانهایی مانند بوشهر و هرمزگان شناسایی شده است. محوطه بیستون از آثار ملی ایران است و خود این اثر هم از سال ۲۰۰۶ یکی از آثار ثبت شدهٔ ایران در میراث جهانی یونسکو است.

این حجم از نامگذاری بر روی یک اثر ملی شگفتآور است! کوه نمک گنخک و جاشک هر دو در یک منطقه واقع شدهاند و در واقعی یک عارضه مشترک هستند و به نظر میآید این نامگذاری به دلیل هوشمندی و زیرکی اهالی روستای گنخک بوده است. افسانه بز نر و زنهایی که سنگ شدهاند! هم کلها و هم زنها سنگ میشوند و کوه را نمک فرا میگیرد و برکت را از آنجا میبرد.

در این گنبد، بلورهای نمک به صورت تیغه های مشخص و کنگره دار درآمده اند و مناظر زیبایی را به وجود آورده است. از آنجایی که هیچکدام از آنها در حال حاضر در دسترس نیست 🙂 در ادامه خیلی خلاصه و ساده نحوه شکلگیری زیباترین کوه نمک بوشهر را مرور میکنیم. برای بازدید از این کوه نمک، تصور خود را از جنوب و بوشهر و … نمک های این گنبد دارای رنگ های متنوعی مثل سفید، قرمز، کرم قهوه ای، بنفش و ابری هستند که چشم هر بیننده ای را خیره می کنند.رنگ بندی های منطقه به گونه ای است که در اولین نگاه، سیاره سرخ رنگ مریخ در ذهن تداعی می شود.

دریاچه نمک در بین گنبد وجود دارد. 1. دریای غوربند: از شرق کوتل شیبر سر چشمه میگیرد و از غرب به طرف شما شرق به فاصله ۸۰ کیلو متر بین هندوکش و اطراف کوه پغمان امتداد دارد و سر انجام به دریای پنجشیر ملحق میشود. در فاصله کمتر از ۵۰۰ یاردی محل کشتی، دهکده ای وجود دارد که اوزون گیلی نام دارد و پایین تر از آن بر روی نقشههای بسیار قدیمی، محلی به نام نیسیر یا نسیر مشاهده میشود. این کوه در نزد بومیان و عشایر قداست خاصی دارد وجالبتر اینکه عدهای بر این باورند که کوه سبلان محل بعثت پیامبر ایران یعنی زرتشت بوده و حتی در کتاب «چنین گفت زرتشت» اثر «فردریش نیچه» به پایین آمدن زرتشت از کوه سبلان اشاره شده است.

هدف شورویها تسخیر زمینها نبودهاست بلکه میخواستند محل را نابود یا دست کم نیروهای پویای حریف را از پی درآورند. این تودههای عظیم نمک به علت اختلاف وزنی که نسبت به سنگهای اطراف خود دارند، به طرف بالا حرکت میکنند و قشر بیرونی آنها به سطح رسیده و تپهها و کوههای گوناگونی را تشکیل میدهند. اگر چه گنبد نمکی جاشک در شمال منطقه حفاظت شده مُند و خارج از آن واقع شده است اما از سال ۱۳۸۶ که به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی ایران در سازمان محیط زیست به ثبت رسیده است، این گنبد نمکی هم توسط محیطبانان مُند، محافظت میشود.

در برخى روایات آمده که در قریهای به نام لوشه در غرناطه، غاری دیده شده است که اجسادی با سگشان در آن وجود دارند و مردم آنان را اصحاب کهف مىپندارند. اگرچه گنبدهای نمکی زیباییهای چشمنوازی دارند اما فراموش نکنیم که نمک به این وسعت، باعث شوری آبهای سطحی و زیرزمینی منطقه میشود. این شوری برای معیشت مردم مشکلاتی را بوجود میآورد، حال آن که میتوان با اجرای طرحهای گردشگری پایدار، معیشت جایگزین برای مردم ایجاد کرد و این مهم فقط کمی همت می خواهد.

ساختمان البرز نتیجه دو کوه زایی مهم است. عباس محمدی را فرا خواندند که دقایقی پیش از آن نتوانست آن فضا را تحمل کند و به خوابگاه و آن تخت دوطبقهی سالن هلال احمر رفته بود، من به روی سن رفتم و از نوتاش وقت خواستم برای دو دقیقه حرف زدن! وسعت اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک ۳۶۶۳ هکتار است که شامل غارهای نمکی، آبشار نمک، دودکش جن، تخت دیو، شکلهای گلکلمی و درههای نمکی است.

با توجه به اهمیت گنبدهای نمکی، در بهمن ماه 1386 به عنوان اثر ملی، تحت مدیریت سازمان محیط زیست قرار گرفت. جالب است بدانید که گنبدهای نمکی وسیعی در ارتفاعات زاگرس و مرکزی ایران وجود دارد. جالب است بدانید که ایران تعداد زیادی گنبد نمکی در دل خود جای داده است و بیش از 200 مورد گنبد نمکی تنها در قسمت جنوبی ایران قرار گرفتهاند. تنها لباس مخصوص آنها (برزو) است که پارچه آن عموماُ از موی بز بدست بدست خود آنها بافته مبشود. با تور بریم دریاچه سقالکسار یا خودمون تنها؟

دیدگاهتان را بنویسید